Στην Κρήτη με παιδιά

dammys

Member
Μηνύματα
379
Likes
698
Καλησπέρα και καλώς ήρθες...

Τα παιδιά είναι μικρά και δεν θέλεις και παραλίες...
Αφού πήγατε Χανιά θα πρότεινα να επικεντρωθείτε Ρέθυμνο και Λασίθι ανάμεσα ώστε να μπορείτε να καλύψετε σχεδόν όλο το νησί...
π.χ διαμονή μπορείτε Γεωργιούπολη ή Καβρό (ανάμεσα Ρέθυμνο και Χανιά) όπου έχει ρηχές θάλασσες και είστε και κοντά στον ΒΟΑΚ για εξορμήσεις και αρκετά και οικονομικά ξενοδοχεία.. Σαν μέη δε λένε και πολλά...
ακόμη θα πρότεινα αντίστοιχα στο Λασίθι διαμονή στον Ίστρο ή εκεί κοντά ή μετά το Ηράκλειο Χερσόνησο,Μάλλια,κοκκίνι χάνι με το ρίσκο των Άγγλων ;

Αξιοθέατα:
Ρέθυμνο-Χανιά Αρκάδι, Ανώγεια ,Ζωνιανά(σπήλαιο + μουσείο ξυλογλυπτικής στην Αξό +κέρινα) ,φαράγγι Μύλων(εύκολο για παιδιά), λίμνη Κουρνά ,Φαράγγι Ίμβρου (εύκολο για παιδιά),

Ηράκλειο-Λασίθι Οροπέδιο Λασιθίου+ Δικταίο άντρο , Ενυδρείο +Πάρκο δεινοσαύρων ,νεροτσουλήθρες , Κνωσό + αρχαιολογικό μουσείο Ηρακλείου , Ελούντα-πλάκα-Σπιναλόγκα, Μονή Τοπλού+ Φοινικόδασος Βάι , Αρχάνες ,Ιεράπετρα +νήσος Χρυσή

Αυτά και ελπίζω να ανοίξουμε ....
 

dammys

Member
Μηνύματα
379
Likes
698
Καλησπέρα Χριστίνα.
Καλώς να έρθετε στην Κρήτη, νομίζω θα βρείτε όσα ψάχνετε.
Εμείς μένουμε έξω από το Ηράκλειο για τώρα, μετακομίζουμε στο Ρέθυμνο σύντομα.
Δεν ξέρω πόσες μέρες έχετε διαθέσιμες, θα αναφέρω ονομαστικά κάποια που πιστεύω ότι αξίζουν.
Αρχάνες, Κνωσσός, Φαιστός, Ζάκρος, Μονή Κουδουμά, Αγιοφάραγγο, Πρέβελη, Μάταλα, φαράγγι των Νεκρών, Ξερόκαμπος, Σπήλι, Αρκάδι, λίμνη Κουρνά, Αρχαιολογικό μουσείο Ηρακλείου, φαράγγι της Πατσού.
Επειδή τα παιδιά σας είναι πάνω κάτω στην ηλικία του μικρού μας (Οκτώβρη του 17), σου είπα όσα έχουμε κάνεις εμείς μαζί του.
Αν σας αρέσουν οι πεζοπορίες, υπάρχουν απίθανα μέρη, σε όλους τους νομούς.
Αν θέλεις πιο πολλές λεπτομέρειες, πόσες μέρες θα μείνετε; Και επιπλέον, ψήνεστε για ελεύθερο κάμπινγκ;
Σύντεκνε μονή Κουδουμά και Αγιοφάραγγο; Φαράγγι των Νεκρών; Του Ρίχτη θα πρότεινα που έχει και καταράκτη και βλάστηση...Της Πατσού δε θα το έλεγα...

Με το καλό να ρθεις στα μέρη μας και θα στα μάθω,,,
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Σύντεκνε μονή Κουδουμά και Αγιοφάραγγο; Φαράγγι των Νεκρών; Του Ρίχτη θα πρότεινα που έχει και καταράκτη και βλάστηση...Της Πατσού δε θα το έλεγα...

Με το καλό να ρθεις στα μέρη μας και θα στα μάθω,,,
:) Γούστα είναι αυτά.
Τριήμερο κατασκήνωση Αγιοφάραγγο και περπάτημα στους Καλούς Λιμένες (8 μηνών ο μικρός)
Και διήμερο κατασκήνωση πάλι στον Κουδουμά, πέρυσι τον Μάιο.
Το φαράγγι των Νεκρών και της Πατσού τα περάσαμε πέρυσι κι αυτά, της Πατσού ήταν το πρώτο που ο μπόμπιρας το περπάτησε όλο μονάχος του ( στα άλλα τον κουβαλούσα στο σακίδιο κάμποσο).
Στο Ρίχτη θα έρθουμε τις επόμενες εβδομάδες, πριν σκάσει η σεζόν. :)
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Ξέχασα. Έχουμε και φαράγγι Ρούβα, αυτό το γουστάραμε απίστευτα!
Πρωί πρωί ξεκίνημα από λίμνη Ζαρού, πικ νικ στο δάσος του Ρούβα, επιστροφή στη λίμνη αργά το απόγευμα, πριν μας προλάβει η κακοκαιρία στο φαράγγι.

79083006_446790512906270_5413273150907482112_n.jpg
 

Xristinakam

Member
Μηνύματα
7
Likes
2
Πραγματικά με βοηθήσατε πολύ με τις απαντήσεις σας!!κάποια από αυτά τα μέρη δεν τα είχα δει στο ίντερνετ...θα ήθελα να πάμε κ Σπιναλόγκα!έχω μπερδευτεί για το που να μείνουμε..8 μέρες θα κάτσουμε!μήπως να μοιραζαμε τις μέρες ανάμεσα σε Χανιά και Ηράκλειο ισως;;;
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Γνώμη μου, μην μπείτε στον τριπάκι "Να δούμε και τα Χανιά, και το Ρέθυμνο, και το Ηράκλειο, και εκείνο και το άλλο" και τρέχετε γράφοντας χιλιόμετρα σωρηδόν.
Θα έλεγα να μείνετε 3 μέρες Χανιά και 5 Ρέθυμνο. Από τις 5 του Ρεθύμνου να αφιερώσετε μόνο μία ολοήμερη για Κνωσσό και αρχαιολογικό μουσείο ας πούμε.
Και να αφιερωθείτε στα φαράγγια και τα νότια του Ρεθύμνου, όπως και μια τζούρα νόμο Χανίων, με λίγα ορεινά αν θέλετε.
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Αν θέλετε και Σπιναλόγκα, που είναι όμορφα, τότε γιατί να μην μείνετε Ηράκλειο και Λασίθι;
Γενικά, για 8 μέρες θα πρότεινα δύο νομούς μαξ, να χαρείτε λίγο φύση, βόλτες, περπάτημα, όχι χιλιόμετρα στο αμάξι.
 

Aggperp

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Καλησπέρα σας 😊
Είμαι καινούργια στην παρέα και θα ήθελα να σας ζητήσω κάποιες πληροφορίες για αυτό το καλοκαίρι από 4/08-10/8 για την όμορφη Κρήτη. Πρώτη φορά,με παιδί,δικό μας αυτοκίνητο. Και η μεγάλη ερώτηση. Διαμονή; Κοντά στα Χανιά; Στο Ρέθυμνο; Ενδιάμεσα; Σκεφτόμασταν 3 διανυκτερεύσεις Κισσάμο και 3 Χανιά ή Ρέθυμνο.
Επίσης εκτός από Φαλάσαρνα και Ελαφονήσι και Μπάλο,ποιες παραλίες είναι ρηχές και καλές για παιδιά;
Στο λουτρό αξίζει να πάμε με το καραβάκι μονοήμερη;
Χωριά να κάνουμε ωραίες διαδρομές με τον μικρό το απογευματάκι γιατί ειναι ζωηρός και να κάτσουμε ώρα σε κάποιο μαγαζί δεν γίνεται έχετε να μου προτείνετε;
Αγαπαμε καλό φαγητό,κρασάκι ουζάκι θαλασσινά ίσως κάποια ταβέρνα με ωραια θέα για απογευματινές ώρες η κάποια ωραια μαγαζάκια να μπορείς να πας με καρότσι;
συγνωμη για τις πολλές ερωτήσεις 🙈
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων. Διάβασα κάποιες πληροφορείς από προηγούμενες χρόνιες,ρωτάω γιατί λόγο πανδημίας και πέρασμα του χρόνου μπορεί να έχουν αλλάξει πολλά 🙏🏼
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Καλημέρα σας, και καλώς ήρθατε!
Θα περάσετε όμορφα στην Κρήτη, να είστε σίγουροι. Θα περάσετε ακόμα πιο όμορφα, αν αποφύγετε την παγίδα των πολύ τουριστικών μερών, ειδικά την περίοδο που έρχεστε. 😉
Κάποιες πρώτες σκέψεις από εμένα:
- Εφόσον κατεβαίνετε με δικό σας όχημα, δεν υπάρχει η δυνατότητα να μείνετε παραπάνω; Είναι πολύ λίγες οι μέρες και πολύ ακριβά πλέον τα ακτοπλοϊκά, γι' αυτό το λέω.
- Αν μιλάμε για έξι διανυκτερεύσεις, με δεδομένο ότι κατεβαίνετε Χανιά, εγώ δεν θα εμένα καν στα βόρεια του νησιού. Μιλάμε για εκατοντάδες χιλιάδες κόσμο, καθημερινά. Θα πρότεινα διαμονή νότια στην Παλαιόχωρα για 3 νύχτες, με μπάνιο στις παραλίες της και λίγο παραπέρα, καραβάκι για παραλίες μεταξύ Παλαιόχωρας και Σφακίων (Μάρμαρα, Άγιος Παύλος, Αγία Ρουμέλη, Καλόγερος).
Κατόπιν διαμονή είτε Ρέθυμνο, είτε και πάλι νότια, στο Δαμνόνι, τον Πλακιά ας πούμε. Πρέβελη, Τριόπετρα, Άγιος Παύλος (άλλος αυτός), Λίγκρες, φτάνετε με μονοήμερη μέχρι Μάταλα.
Στα Χανιά αυτή την περίοδο θα πήγαινα το πολύ για ένα πρωινό στο παλιό λιμάνι για βόλτα, είναι πολλά τα μιλιούνια για τα γούστα μου.
Και, προσωπικά, με τίποτα στον Μπάλο, ειδικά τον Αύγουστο. Ακριβό καραβάκι, ξαπλώστρες, σκουπίδια, καμιά σχέση με το. Μπάλο που ξέραμε.
Ελαφονήσι ναι, και πάλι να είστε νωρίς εκεί, Φαλάσαρνα το ίδιο.
- Άλλα που αξίζουν: Η διαδρομή από Καλλικράτη προς Φραγκοκάστελλο, τρομερός φιδωτός δρόμος με θέα στο πέλαγος. Οροπέδιο Ασκύφου, Αρκάδι, Ομαλός για την είσοδο του φαραγγιού της Σαμαριάς.
Φαράγγι Μύλων στο Ρέθυμνο, ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ κι εύκολο.
Φαγητό σε χωριά, έχω να προτείνω την ταβέρνα του Γούλε, στα Γουλεδιανά του Ρεθύμνου.
Για το Λουτρό που ρωτήσατε: Το Λουτρό είναι πανέμορφο, όπως και τα Γλυκά Νερά παραδίπλα για μπάνιο. Αξίζει και να μείνεις, αλλά και πάλι, ξαναλέω ότι έρχεστε δύσκολη περίοδο γενικά. Αναμένεται ειδικά φέτος να πλημμυρίσει το νησί (ήδη έχει αρκετούς επισκέπτες).
Παραθέτω εδώ κάποιες από τις εμπειρίες μας στην Κρήτη, μπορείτε να με ρωτήσετε οτιδήποτε, μιας κι εμείς με παιδί κάνουμε όσα κάνουμε. :)
Τριόπετρα, νότιο Ρέθυμνο ⋆ A&K Travelife ⋆ Η Κρήτη

Α, αν θέλετε, σκεφτείτε το ενδεχόμενο να κινηθείτε εντελώς αντισυμβατικά, για πρώτη φορά στην Κρήτη. Τόσο που οι γνωστοί σας θα λένε "Μα, δεν πήγατε Χανιά, Ρέθυμνο, Μπάλο;"
Κατεβαίνετε Ηράκλειο, οδηγείτε ανατολικά, περνάτε 6 μέρες απίθανες στο νομό Λασιθίου! Τσεκάρετε αυτά τα ονόματα, θα με θυμηθείτε: Βουλισμα, Κουτσουνάρι, Ξερόκαμπος, Μονή και παραλία Καψα, Ζάκρος, Φαράγγι των Νεκρών, Φαράγγι Χα, Μακρύς Γιαλός, Άγιος Νικόλαος, Οροπέδιο Λασιθίου, Καρουμες, Μονή Τοπλού, Αγριόμαντρα, φαράγγι Ρίχτη, ΚΟΥΦΟΝΗΣΙ (Όχι των Κυκλάδων, αυτό που μένει ανέγγιχτο ακόμα...).
Το Λασίθι είναι αποκομμένο, ίσως γι αυτό στα μάτια μου δείχνει πιο αυθεντικό και ήρεμο. :)
Να, ένα παράδειγμα: Ξερόκαμπος, εξωτική ομορφιά στην ανατολική Κρήτη ⋆ A&K Travelife ⋆

Καλά να περάσετε, οτιδήποτε κάνετε! 😊
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.511
Likes
7.700
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Α, αν θέλετε, σκεφτείτε το ενδεχόμενο να κινηθείτε εντελώς αντισυμβατικά, για πρώτη φορά στην Κρήτη. Τόσο που οι γνωστοί σας θα λένε "Μα, δεν πήγατε Χανιά, Ρέθυμνο, Μπάλο;"
Κατεβαίνετε Ηράκλειο, οδηγείτε ανατολικά, περνάτε 6 μέρες απίθανες στο νομό Λασιθίου! Τσεκάρετε αυτά τα ονόματα, θα με θυμηθείτε: Βουλισμα, Κουτσουνάρι, Ξερόκαμπος, Μονή και παραλία Καψα, Ζάκρος, Φαράγγι των Νεκρών, Φαράγγι Χα, Μακρύς Γιαλός, Άγιος Νικόλαος, Οροπέδιο Λασιθίου, Καρουμες, Μονή Τοπλού, Αγριόμαντρα, φαράγγι Ρίχτη, ΚΟΥΦΟΝΗΣΙ (Όχι των Κυκλάδων, αυτό που μένει ανέγγιχτο ακόμα...).
Το Λασίθι είναι αποκομμένο, ίσως γι αυτό στα μάτια μου δείχνει πιο αυθεντικό και ήρεμο. :)
Να, ένα παράδειγμα: Ξερόκαμπος, εξωτική ομορφιά στην ανατολική Κρήτη ⋆ A&K Travelife ⋆

Καλά να περάσετε, οτιδήποτε κάνετε! 😊
τα ειπε ολα συμφωνω απολυτα...
 

agmi

Member
Μηνύματα
503
Likes
2.448
Όλα καλά γραμμένα, απέραντες καθαρές παράλιες στο κάτω μέρος του νησιού, με δροσερό πεντακάθαρο νερό, οι περισσότερες με χαλίκι. ΑΛΛΑ, Φαλασαρνα, Πλακιας, Αγιος Παυλος (Ρεθυμνου) και Τριοπετρα, ο επισκέπτης ας κοιτάζει πρώτα τον καιρό και μετά να πάει, εκτός εάν θέλουν να κάνουν δωρεάν απολέπιση ή πιο λιανά ας το πω "αμμοβολή¨, "sandblasting" για τους διαβασμένους, σαν πάνε σ'αυτα τα μερη με αέρηδες. 3 χρονια κατεβαινω στη μερια του Πλακια, 1 φορα απολαυσα ολο το Σαββατοκυριακο τις παραλιες του. Περυσι μετα απο 1/2 μερα στην Τριοπετρα με αερηδες, πηραμε τα βουνα και ανεβηκαμε στον Τιμιο Σταυρο στα Λευκογια. Κιας λενε σαν φυσάει, πήγαινε στη Σουδα του Πλακια, εκει κοβει ο αερας, σαχλαμαρες! Αν και Χανιωτης, συμφωνω οτι η νοτια μερια απο Κουδουμα, Ιεραπετρα και ανατολικα, Αγιες Φωτιες, Μακρυ Γιαλους κλπ, ειναι πολυ καλλίτερη και πιο αυθεντικια με λιγοτερους τουριστες παρα την βορεια Κρητη, που πρεπει να κανεις 5 ταματα να οδηγεις καλοκαιριατικο στον ΒΟΑΚ απο την Κισσαμο μεχρι τη Σητεια!
 
Last edited:

Aggperp

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Καλημέρα σας, και καλώς ήρθατε!
Θα περάσετε όμορφα στην Κρήτη, να είστε σίγουροι. Θα περάσετε ακόμα πιο όμορφα, αν αποφύγετε την παγίδα των πολύ τουριστικών μερών, ειδικά την περίοδο που έρχεστε. 😉
Κάποιες πρώτες σκέψεις από εμένα:
- Εφόσον κατεβαίνετε με δικό σας όχημα, δεν υπάρχει η δυνατότητα να μείνετε παραπάνω; Είναι πολύ λίγες οι μέρες και πολύ ακριβά πλέον τα ακτοπλοϊκά, γι' αυτό το λέω.
- Αν μιλάμε για έξι διανυκτερεύσεις, με δεδομένο ότι κατεβαίνετε Χανιά, εγώ δεν θα εμένα καν στα βόρεια του νησιού. Μιλάμε για εκατοντάδες χιλιάδες κόσμο, καθημερινά. Θα πρότεινα διαμονή νότια στην Παλαιόχωρα για 3 νύχτες, με μπάνιο στις παραλίες της και λίγο παραπέρα, καραβάκι για παραλίες μεταξύ Παλαιόχωρας και Σφακίων (Μάρμαρα, Άγιος Παύλος, Αγία Ρουμέλη, Καλόγερος).
Κατόπιν διαμονή είτε Ρέθυμνο, είτε και πάλι νότια, στο Δαμνόνι, τον Πλακιά ας πούμε. Πρέβελη, Τριόπετρα, Άγιος Παύλος (άλλος αυτός), Λίγκρες, φτάνετε με μονοήμερη μέχρι Μάταλα.
Στα Χανιά αυτή την περίοδο θα πήγαινα το πολύ για ένα πρωινό στο παλιό λιμάνι για βόλτα, είναι πολλά τα μιλιούνια για τα γούστα μου.
Και, προσωπικά, με τίποτα στον Μπάλο, ειδικά τον Αύγουστο. Ακριβό καραβάκι, ξαπλώστρες, σκουπίδια, καμιά σχέση με το. Μπάλο που ξέραμε.
Ελαφονήσι ναι, και πάλι να είστε νωρίς εκεί, Φαλάσαρνα το ίδιο.
- Άλλα που αξίζουν: Η διαδρομή από Καλλικράτη προς Φραγκοκάστελλο, τρομερός φιδωτός δρόμος με θέα στο πέλαγος. Οροπέδιο Ασκύφου, Αρκάδι, Ομαλός για την είσοδο του φαραγγιού της Σαμαριάς.
Φαράγγι Μύλων στο Ρέθυμνο, ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ κι εύκολο.
Φαγητό σε χωριά, έχω να προτείνω την ταβέρνα του Γούλε, στα Γουλεδιανά του Ρεθύμνου.
Για το Λουτρό που ρωτήσατε: Το Λουτρό είναι πανέμορφο, όπως και τα Γλυκά Νερά παραδίπλα για μπάνιο. Αξίζει και να μείνεις, αλλά και πάλι, ξαναλέω ότι έρχεστε δύσκολη περίοδο γενικά. Αναμένεται ειδικά φέτος να πλημμυρίσει το νησί (ήδη έχει αρκετούς επισκέπτες).
Παραθέτω εδώ κάποιες από τις εμπειρίες μας στην Κρήτη, μπορείτε να με ρωτήσετε οτιδήποτε, μιας κι εμείς με παιδί κάνουμε όσα κάνουμε. :)
Τριόπετρα, νότιο Ρέθυμνο ⋆ A&K Travelife ⋆ Η Κρήτη

Α, αν θέλετε, σκεφτείτε το ενδεχόμενο να κινηθείτε εντελώς αντισυμβατικά, για πρώτη φορά στην Κρήτη. Τόσο που οι γνωστοί σας θα λένε "Μα, δεν πήγατε Χανιά, Ρέθυμνο, Μπάλο;"
Κατεβαίνετε Ηράκλειο, οδηγείτε ανατολικά, περνάτε 6 μέρες απίθανες στο νομό Λασιθίου! Τσεκάρετε αυτά τα ονόματα, θα με θυμηθείτε: Βουλισμα, Κουτσουνάρι, Ξερόκαμπος, Μονή και παραλία Καψα, Ζάκρος, Φαράγγι των Νεκρών, Φαράγγι Χα, Μακρύς Γιαλός, Άγιος Νικόλαος, Οροπέδιο Λασιθίου, Καρουμες, Μονή Τοπλού, Αγριόμαντρα, φαράγγι Ρίχτη, ΚΟΥΦΟΝΗΣΙ (Όχι των Κυκλάδων, αυτό που μένει ανέγγιχτο ακόμα...).
Το Λασίθι είναι αποκομμένο, ίσως γι αυτό στα μάτια μου δείχνει πιο αυθεντικό και ήρεμο. :)
Να, ένα παράδειγμα: Ξερόκαμπος, εξωτική ομορφιά στην ανατολική Κρήτη ⋆ A&K Travelife ⋆

Καλά να περάσετε, οτιδήποτε κάνετε! 😊
Σας ευχαριστώ παρά πολύ για τις τόσο σημαντικές πληροφορίες. Και τον χρόνο σας να μου απαντήσετε. Ειδα το site σας,πολύ ενδιαφέρον με τα ταξίδια σας.
Εχω δει για Λίμνη Κουρνά πολλά σχόλια, έχετε να μου προτείνετε αν είναι για νωρίς το πρωί η καλύτερα προς απόγευμα;

Όλα καλά γραμμένα, απέραντες καθαρές παράλιες στο κάτω μέρος του νησιού, με δροσερό πεντακάθαρο νερό, οι περισσότερες με χαλίκι. ΑΛΛΑ, Φαλασαρνα, Πλακιας, Αγιος Παυλος (Ρεθυμνου) και Τριοπετρα, ο επισκέπτης ας κοιτάζει πρώτα τον καιρό και μετά να πάει, εκτός εάν θέλουν να κάνουν δωρεάν απολέπιση ή πιο λιανά ας το πω "αμμοβολή¨, "sandblasting" για τους διαβασμένους, σαν πάνε σ'αυτα τα μερη με αέρηδες. 3 χρονια κατεβαινω στη μερια του Πλακια, 1 φορα απολαυσα ολο το Σαββατοκυριακο τις παραλιες του. Περυσι μετα απο 1/2 μερα στην Τριοπετρα με αερηδες, πηραμε τα βουνα και ανεβηκαμε στον Τιμιο Σταυρο στα Λευκογια. Κιας λενε σαν φυσάει, πήγαινε στη Σουδα του Πλακια, εκει κοβει ο αερας, σαχλαμαρες! Αν και Χανιωτης, συμφωνω οτι η νοτια μερια απο Κουδουμα, Ιεραπετρα και ανατολικα, Αγιες Φωτιες, Μακρυ Γιαλους κλπ, ειναι πολυ καλλίτερη και πιο αυθεντικια με λιγοτερους τουριστες παρα την βορεια Κρητη, που πρεπει να κανεις 5 ταματα να οδηγεις καλοκαιριατικο στον ΒΟΑΚ απο την Κισσαμο μεχρι τη Σητεια!
Ευχαριστώ παρά πολύ για τον χρόνο σας και τις πληροφορίες σας!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.252
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom