Στην Κρήτη με παιδιά

Aggperp

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Όλα καλά γραμμένα, απέραντες καθαρές παράλιες στο κάτω μέρος του νησιού, με δροσερό πεντακάθαρο νερό, οι περισσότερες με χαλίκι. ΑΛΛΑ, Φαλασαρνα, Πλακιας, Αγιος Παυλος (Ρεθυμνου) και Τριοπετρα, ο επισκέπτης ας κοιτάζει πρώτα τον καιρό και μετά να πάει, εκτός εάν θέλουν να κάνουν δωρεάν απολέπιση ή πιο λιανά ας το πω "αμμοβολή¨, "sandblasting" για τους διαβασμένους, σαν πάνε σ'αυτα τα μερη με αέρηδες. 3 χρονια κατεβαινω στη μερια του Πλακια, 1 φορα απολαυσα ολο το Σαββατοκυριακο τις παραλιες του. Περυσι μετα απο 1/2 μερα στην Τριοπετρα με αερηδες, πηραμε τα βουνα και ανεβηκαμε στον Τιμιο Σταυρο στα Λευκογια. Κιας λενε σαν φυσάει, πήγαινε στη Σουδα του Πλακια, εκει κοβει ο αερας, σαχλαμαρες! Αν και Χανιωτης, συμφωνω οτι η νοτια μερια απο Κουδουμα, Ιεραπετρα και ανατολικα, Αγιες Φωτιες, Μακρυ Γιαλους κλπ, ειναι πολυ καλλίτερη και πιο αυθεντικια με λιγοτερους τουριστες παρα την βορεια Κρητη, που πρεπει να κανεις 5 ταματα να οδηγεις καλοκαιριατικο στον ΒΟΑΚ απο την Κισσαμο μεχρι τη Σητεια!
Σας ευχαριστώ παρά πολύ για τις πληροφορίες και τον χρόνο σας! Ως Χανιώτης μπορείτε να μου πείτε αξίζει Καλαθά/Σταυρος και προς απόγευμα Σειταν ή να περάσουμε την μέρα εκείνη λίγο πιο στα δεξιά; Βρήκα ένα κατάλυμα στις Καλύβες στον κεντρικό μπροστά σε θάλασσα, θα ήταν καλύτερο να μείνουμε εκεί όλες τις μέρες σαν σημείο εκκίνησης η πραγματικά θα κουράστουμε για να παμε Ελαφονήσι/ Φαλάσαρνα/ Κεδροδασσος; Εναλλακτικά σκεφτήκαμε 3 μέρες διαμονή Κισσάμο για όχι τόσο μεγάλη διαδρομή απ το πρωί για τις παραλίες αλλα η σκεψη μου είναι, προς το απόγευμα αν είναι να εξερευνήσουμε μέρη προς τα Χανιά και δεξιά μήπως δεν αξίζει η διαμονή στην Κισσάμο;
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Σας ευχαριστώ παρά πολύ για τις τόσο σημαντικές πληροφορίες. Και τον χρόνο σας να μου απαντήσετε. Ειδα το site σας,πολύ ενδιαφέρον με τα ταξίδια σας.
Εχω δει για Λίμνη Κουρνά πολλά σχόλια, έχετε να μου προτείνετε αν είναι για νωρίς το πρωί η καλύτερα προς απόγευμα;
Να είστε καλά. Κοιτάξτε, μένουμε πολύ κοντά στη λίμνη Κουρνά πλέον, αλλά έχω πάει μόνο μία φορά πριν 13 χρόνια. 😁
Αν δεν έχετε σκοπό να καθίσετε για φαγητό, πηγαίνετε νωρίς πρωί, ειδάλλως μετά τις 5 σιγουρα.
Μπορείτε να κάνετε και paratrike στη Γεωργιούπολη, να τα βλέπετε από ψηλά
 

dammys

Member
Μηνύματα
370
Likes
680
Καλύβες δεν λέει και πολλά αλλά σαν σημείο είναι καλό ,κοντά στην εθνική ,κοντά στα Χανιά και Σειτάν ..δες και Γεωργιούπολη/Καβρό που έχει και ρηχή θάλασσα μέτρια βέβαια...Την αυτοκινητάδα με τα μιλιούνια ενοικιαζόμενα θα την φας πάντως... Καλύτερα διαμονή 1-2 μέρες Νότια π.χ Παλαιόχωρα/Κουντούρα ...Κίσσαμος μέτρια επιλογή...μια ταβέρνα αξίζει εκεί Γραμπούσα στην Καλλυβιανή (must)
Αν αντέχεις να ακολουθήσεις τις συμβουλές του Κωνσταντίνου οι περισσότερες αξίζουν...
Πάντως πέρσι που κατέβηκα προς το νότιο Ηράκλειο τρόμαξα από τα μιλιούνια τουριστών με ενοικιαζόμενα αυτοκίνητα εναλλακτικών που έψαχνα τη γνήσια κρητική παραδοσιακή ταυτότητα και φιλοξενία...Σιγά μην την βρουν...
 

Aggperp

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Καλύβες δεν λέει και πολλά αλλά σαν σημείο είναι καλό ,κοντά στην εθνική ,κοντά στα Χανιά και Σειτάν ..δες και Γεωργιούπολη/Καβρό που έχει και ρηχή θάλασσα μέτρια βέβαια...Την αυτοκινητάδα με τα μιλιούνια ενοικιαζόμενα θα την φας πάντως... Καλύτερα διαμονή 1-2 μέρες Νότια π.χ Παλαιόχωρα/Κουντούρα ...Κίσσαμος μέτρια επιλογή...μια ταβέρνα αξίζει εκεί Γραμπούσα στην Καλλυβιανή (must)
Αν αντέχεις να ακολουθήσεις τις συμβουλές του Κωνσταντίνου οι περισσότερες αξίζουν...
Πάντως πέρσι που κατέβηκα προς το νότιο Ηράκλειο τρόμαξα από τα μιλιούνια τουριστών με ενοικιαζόμενα αυτοκίνητα εναλλακτικών που έψαχνα τη γνήσια κρητική παραδοσιακή ταυτότητα και φιλοξενία...Σιγά μην την βρουν...
Ευχαριστώ παρά πολύ θα το λάβω υπόψην μου γιατί βλέπω καθημερινά οι επιλογές στα ξενοδοχεία όλο και λιγοστεύουν 🙏🏼
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Σας ευχαριστώ παρά πολύ για τις πληροφορίες και τον χρόνο σας! Ως Χανιώτης μπορείτε να μου πείτε αξίζει Καλαθά/Σταυρος και προς απόγευμα Σειταν ή να περάσουμε την μέρα εκείνη λίγο πιο στα δεξιά; Βρήκα ένα κατάλυμα στις Καλύβες στον κεντρικό μπροστά σε θάλασσα, θα ήταν καλύτερο να μείνουμε εκεί όλες τις μέρες σαν σημείο εκκίνησης η πραγματικά θα κουράστουμε για να παμε Ελαφονήσι/ Φαλάσαρνα/ Κεδροδασσος; Εναλλακτικά σκεφτήκαμε 3 μέρες διαμονή Κισσάμο για όχι τόσο μεγάλη διαδρομή απ το πρωί για τις παραλίες αλλα η σκεψη μου είναι, προς το απόγευμα αν είναι να εξερευνήσουμε μέρη προς τα Χανιά και δεξιά μήπως δεν αξίζει η διαμονή στην Κισσάμο;
Εάν πάτε Σεϊτάν και έχετε όρεξη να το ζήσετε στο φουλ, προτείνω να πάτε νωρίς το πρωί, πριν την ανατολή του ήλιου. Πήγα πέρυσι 6:30 το πρωί και το θέαμα ήταν ΜΑΓΙΚΟ. Εκτός από κάτι ινφλουένσερς σε κάμπριο αυτοκίνητα, δεν ήταν κανείς άλλος. Και εννοείται οι ινφλουένσερς δεν κατέβηκαν παραλία στις 7 το πρωί, οπότε μέχρι τις 8 ήμουν μόνος μου..

IMG_6472.jpg


IMG_6496.jpg


Και μετά από εκεί πηγαίνετε στο Χωρδάκι για πρωινό καφέ στο Λιμνί και από εκεί Λουτράκι και μετά Μαράθι για ψαράκι..
 

agmi

Member
Μηνύματα
495
Likes
2.313
Σωστοοοοοος ο παίχτης πρωι πρωι και μετα φύγατε, γιατι θα; πλακωσουνε οι ορδές των ξενομπατηδων μαζί με τους influencers και θα'χετε στα μουτρα σας τσι ποδαρες του Γιαννη απ'το Χαιδαρι και αριστερα θα βλέπετε τις αξύριστες αμασχαλες της Frida απο το Βουπερταλ! Και ακολουθεί Χορδακι για καφε η ψαράκι στο Μαραθι. Μακρυά αν σας πούνε για Καλαθά, πιο πίσω μένω και δεν υπάρχει παργκιγκ, θα πρέπει να πάει κανείς πολυ νωρίς!

Πληροφοριακά και μόνο, απο πάνω είναι ο φημισμένος Κουρουπητος, οι ντοπιοι τονε ξέρουμε, μέχρι προτινος ας γραψει κανα κοντοχωριανος ημερομηνια, τα σκουπίδια του Ν. Χανίων και ΟΧΙ ΜΟΝΟ κατέληγαν σε ενα γκρεμό/πες χαράδρα εκει και στη συνέχεια στη θάλασσα, χωρια που καιγότανε χειμώνα - καλοκαιριά. Χρόνια έτρωγε η Ελλαδα ισως και η περιφερεια Χανιων προστιμο.
Στο προηγούμενο αμέσως κόλπο του Μανοβά τα σκουπίδια επιπλέουν!

Παραλία του Μανοβά · Akrotiri, Grèce

Ακριβώς απο πάνω είναι ο ΧΥΤΑ/κέντρο διαλογής σκουπιδιών/ η τεως χωματερη των Χανιων και της ευρυτερης περιοχης (35.538295378820656, 24.19235889698833) ο Κουρουπητος! Ωρες ωρες τα σκουπιδια επιπλεουν σαν βγεις πιο εξω απο τον κολπο!


Όπως λέει @orestcrete στρατιες influencers έχουνε περάσει απο κει, απο την Emily Ratajkowski, την Salvadori και κατσικες!

Η “κρυφή” παραλία Σεϊτάν Λιμάνια έγινε... Αγιά Μαρίνα | Photos - zarpanews.gr
1649854457833.png

Απολαύστε την!

1649854530450.png


Ολες απο το zarpanews.gr

Περισσότερα για τα Σειταν λιμάνια από δω:

https://www.zarpanews.gr/?s=Σειταν+Λιμανια

Να και η Εμιλια, για όσους ενδιαφέρονται!

Στα Σειτάν λιμάνια η Emily Ratajkowski | Photos - zarpanews.gr

Τόσες παραλίες έχει η Κρήτη, απο τις καλύτερες του κόσμου, οχι στα Σειταν λιμάνια ρε παιδιαααα!
 

dammys

Member
Μηνύματα
370
Likes
680
Τόσες παραλίες έχει η Κρήτη, απο τις καλύτερες του κόσμου, οχι στα Σειταν λιμάνια ρε παιδιαααα!

Εντάξει 20 χρόνια ζω στην Κρήτη μην υπερβάλλουμε...
Σαν την Χαλκιδική δεν έχει...

Και μην μου πεις Μπάλο που βγάζει κάποιες φορές πίσσα και έχει και 150 σκαλιά , ή Φαλάσαρνα που για να κάνεις μπάνιο πρέπει να έχεις κολλητό τον Τάσο Αρνιακό...και μην μου πεις Κεδρόδασος ή Σούγια με τα μιλιούνια τους εναλλακτικούς κτλ και μην μου πεις Λέντα και Αγιοφάραγγο που θέλω 3 ώρες να φτάσω και άλλες τόσες να γυρίσω, και μην μου πεις για Γαύδο που θέλω και 5 μέρες μην τυχόν αποκλειστώ , και μην μου πεις για Λιβάδι να απλώνω πετσέτα στο γκαζόν ...

Και σάμπως καθαρότερες είναι οι θάλασσες που κάνουν μπάνιο...και δεν κάνουν και γκελ στο insta ή στο fb...

Σειτάν ψηφίζω ναι, πήγα φιλικό ζευγάρι από Χαλκιδική κάναμε βουτιά και πετούσαν στις 15.00 για πίσω (σε 30 λεπτά είσαι στο αεροδρόμιο) και έφυγαν με χαμόγελα ....
 
Μηνύματα
159
Likes
784
Σας ευχαριστώ παρά πολύ για τις πληροφορίες και τον χρόνο σας! Ως Χανιώτης μπορείτε να μου πείτε αξίζει Καλαθά/Σταυρος και προς απόγευμα Σειταν ή να περάσουμε την μέρα εκείνη λίγο πιο στα δεξιά; Βρήκα ένα κατάλυμα στις Καλύβες στον κεντρικό μπροστά σε θάλασσα, θα ήταν καλύτερο να μείνουμε εκεί όλες τις μέρες σαν σημείο εκκίνησης η πραγματικά θα κουράστουμε για να παμε Ελαφονήσι/ Φαλάσαρνα/ Κεδροδασσος; Εναλλακτικά σκεφτήκαμε 3 μέρες διαμονή Κισσάμο για όχι τόσο μεγάλη διαδρομή απ το πρωί για τις παραλίες αλλα η σκεψη μου είναι, προς το απόγευμα αν είναι να εξερευνήσουμε μέρη προς τα Χανιά και δεξιά μήπως δεν αξίζει η διαμονή στην Κισσάμο;
Είμαι από Καλαθά και ο Καλαθάς κι ο Σταυρός είναι ωραίες, οικογενειακές παραλίες. Δε συγκρίνονται με τα Φαλάσαρνα αλλά αν θέλετε να είστε μια μέρα πιο χαλαρά το προτείνω. Ο Καλαθάς έχει πολύ ωραίο ηλιοβασίλεμα κι έχει και το νησάκι απ' όπου μπορούν τα παιδιά να κάνουν βουτιές. Επίσης αν τα παιδιά κολυμπάνε βαθιά με μάσκες και βατραχοπέδιλα, ο Σταυρός έχει σχετικά ωραίο βυθό, με κοχύλια, βράχια κλπ κοντά στο βουνό. Επίσης, στην αριστερή πλευρά (όπως κοιτάτε το Βουνό) της παραλίας στο Σταυρού τα βράχια κάνουν το τοπίο πολύ ενδιαφέρον. Να έχετε όμως υπόψη σας ότι στο Σταυρό ο ήλιος δύει νωρίς και οι ξαπλώστρες είναι πλέον 25 ευρώ το σετ. Το Σειτάν, φαντάζομαι το ξέρετε ήδη, έχει απότομη κατάβαση που δεν ξέρω πόσο εύκολη είναι με παιδιά (ανάλογα με τα γούστα τους)

Αν στα παιδιά αρέσουν οι νεροτσουλήθρες υπάρχει η Λιμνούπολη κοντά στα Χανιά (μετά τις 3 είναι μισή τιμή και μισή μέρα αρκεί θεωρώ). Νεροτσουλήθρες έχει στο Ηράκλειο αλλά δεν έχω πάει προς τα κει. Αν σας αρέσει η ιππασία, εμάς μας άρεσε πολύ ο Ντερές. Μετά το πλοίο που πάει Γραμβούσα και Μπάλο, αν και τέρμα τουριστικό, είναι ωραίο εμπειρία για τα παιδιά και σίγουρα πολύ πιο ξεκούραστο από την κατάβαση και ανάβαση στο Μπάλο. Πρέβελη (ποτάμι με φοίνικες) και Μάταλα (σπηλιές) ήταν επίσης αγαπημένα μας μέρη όταν ήμασταν μικρά. "Ο Κήπος" δίπλα στο κέντρο των Χανίων κάποτε είχε παιδική χαρά, καφέ και μικρό ζωολογικό κήπο αλλά έχω να πάω καιρό και δεν ξέρω σε τι κατάσταση είναι πλέον. Είχα ακούσει πριν από λίγα χρόνια ότι η παιδική χαρά ήταν λίγο παραμελημένη. Επίσης μπορείτε να κοιτάξετε για παιδικές παραστάσεις στο θέατρο ανατολικής τάφρου αν ενδιαφέρετε. Να πάτε και για γλυκό στις Νύμφες ή στην Κουκουβάγια

Γενικά, επειδή αυτές τις μέρες που θα πάτε συνήθως γίνεται χαμός από κόσμο, θα πρότεινα να κλείνετε τραπέζι σε μαγαζιά για να αποφύγετε την αναμονή
 

agmi

Member
Μηνύματα
495
Likes
2.313
Καλησπέρα @χριστίναα95 , λες οτι είσαι απο τον Καλαθα, αλλα πιθανολογω οτι ΔΕΝ ΜΕΝΕΙΣ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ! Ο δημ. κηπος εχει κλεισει απο τον Γεναρη του 22 και θα παραδοθει τελη Οκτωβριου. Οσο για το ζωολογικο κηπο ΤΕΛΟΣ! Απο τα μεσα του 2021!

Για τις καρεκλες, ισως να αναφερεσαι σε καρεκλες/ξαπλωστρες καπου αλλου! Πχ στη Μυκονο! Καλαθας/Τερσανας/Σταυρος €5-8, πες φετος €10 η 12 εστω, Νεα Χωρα με wifi κανα δεκαρικο ή 2 μπουκαλακια νερο ΤΖΑΜΠΑ!
 
Μηνύματα
159
Likes
784
Καλησπέρα @χριστίναα95 , λες οτι είσαι απο τον Καλαθα, αλλα πιθανολογω οτι ΔΕΝ ΜΕΝΕΙΣ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ! Ο δημ. κηπος εχει κλεισει απο τον Γεναρη του 22 και θα παραδοθει τελη Οκτωβριου. Οσο για το ζωολογικο κηπο ΤΕΛΟΣ! Απο τα μεσα του 2021!

Για τις καρεκλες, ισως να αναφερεσαι σε καρεκλες/ξαπλωστρες καπου αλλου! Πχ στη Μυκονο! Καλαθας/Τερσανας/Σταυρος €5-8, πες φετος €10 η 12 εστω, Νεα Χωρα με wifi κανα δεκαρικο ή 2 μπουκαλακια νερο ΤΖΑΜΠΑ!
Ζω εξωτερικό και είμαι στον Καλαθά κάθε καλοκίαρι. Όπως είπα, έχω καιρό να πάω στον Κήπο επειδή δεν έχω πλέον μικρά παιδιά, γι αυτό και, όπως βλέπετε, τόνισα ότι οι πληροφορίες μου ίσως δεν είναι ακριβείς, χρησιμοποίησα αόριστο και τους είπα να το κοιτάξουν. Αναφέρθηκα συγκεκριμένα στις ξαπλώστρες στο Σταυρό, όπου τελευταία φορά που ήμουν ήταν πάρα πολύ ακριβές και γι αυτό τις αποφύγαμε. Χαίρομαι πάρα πολύ που ακούω ότι δεν είναι πια έτσι.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.721
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom