Στη Γη όπου πάνω από χίλια χρόνια δεν γεννήθηκε άνθρωπος!

jorge

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Άλπεις το Γενάρη 2013
Ταξίδι-Όνειρο
Νορβ. φιορδ-Βόρειο Σέλας
Αγαπητέ soudiane σε χαιρετώ
Sorry που απευθύνομαι σε σένα μεσω του νήματος αλλά οι κανόνες του forum δε μου επιτρέπουν (ακόμα) την αποστολή pm/e-mail.

Έχω κλείσει διαμονή στο Όρος για το διάστημα 21-23/09.
Η πρώτη Δ/Ν (Παρασκευή) είναι στην Αγ. Άννα και η δεύτερη (Σάββατο)στη Μ. Διονυσίου.
Στο νου μου έχω να κάνω περίπου την διαδρομή που έκανες κι εσύ και θα ήθελα κάποιες διευκρινήσεις.
Αν είσαι διαθέσιμος στείλε μου το mail σου με pm, αν πάλι όχι no problem.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

ΓΙΩΡΓΟΣ
 

jorge

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Άλπεις το Γενάρη 2013
Ταξίδι-Όνειρο
Νορβ. φιορδ-Βόρειο Σέλας
λιγες αποριες

Αντώνη,

έχω κλείσει περίπου το ίδιο ταξίδι για το μεθεπόμενο Π/Σ/Κ μαζί με άλλους τρεις.
Αναχώρηση από Ουρανούπολη Παρασκευή πρωί, διαμονή στην Αγ. Άννα την Παρασκευή το βράδυ, στη μονή Διονυσίου το Σάββατο βράδυ και επιστροφή την Κυριακή.
θα ήθελα να ρωτήσω:
1) σκεφτόμαστε να πάρουμε το καραβάκι των 06.30 (που το προτείνεις κι εσύ μια που είμαστε πρωτάρηδες). Ειδα να γράφεις ότι με το ταχύπλοο φτάσατε περίπου ταυτόχρονα. Τι εννοείς ότι με το ταχύπλοο κέρδισες χρόνο;
2) Πόση ώρα σου πήρε η πρώτη εξόρμηση (Κατουνάκια-Καρούλια); Στις 16.30 κλείνουν οι πόρτες και είναι υποχρεωτικό να έχεις επιστρέψει στο Κυριακό;
3) Κατά πόσο είναι εφικτό να κάνουμε σε ένα πρωινό την διαδρομή Αγ. Άννα-Αγ. Παύλος (μικρή στάση)-Διονυσιου με τα πόδια; Δεν είμαστε και οι super αθληταράδες αλλά λέμε να το προτιμήσουμε από το να πάρουμε το καραβάκι
4) Υπάρχει τρόπος να χωρέσουμε με κάποιο τρόπο μια επίσκεψη στις Καρυές ή/και στο ρώσικο το πρωί της Κυριακής (η ώρα επιστροφής την Κυριακή μπορεί να είναι οποιαδήποτε - δεν βιαζόμαστε)

Οποιοδήποτε άλλο tip για την πρώτη μας επίσκεψη ευπρόσδεκτο

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σου

Γιώργος
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Απολαυστική (αναμενόμενο) η ιστορία από το Α.Ο. εχει τη σφραγίδα του Αντώνη..
Δεν την διάβασα οταν δημοσιευτηκε, απόψε όμως την απήλαυσα μονορούφι.
Να σαι πάντα γερός, φίλε.
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Καλό ταξίδι και σε σένα Γιώργο ( κι αν σου προκυψει και ιστορια για δημοσίευση, καλοδεχούμενη)
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.700
Likes
6.314
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Αντώνη,

έχω κλείσει περίπου το ίδιο ταξίδι για το μεθεπόμενο Π/Σ/Κ μαζί με άλλους τρεις.
Αναχώρηση από Ουρανούπολη Παρασκευή πρωί, διαμονή στην Αγ. Άννα την Παρασκευή το βράδυ, στη μονή Διονυσίου το Σάββατο βράδυ και επιστροφή την Κυριακή.
θα ήθελα να ρωτήσω:
1) σκεφτόμαστε να πάρουμε το καραβάκι των 06.30 (που το προτείνεις κι εσύ μια που είμαστε πρωτάρηδες). Ειδα να γράφεις ότι με το ταχύπλοο φτάσατε περίπου ταυτόχρονα. Τι εννοείς ότι με το ταχύπλοο κέρδισες χρόνο;
αναχώρησε στις 0800 ενώ το άλλο στις 0630
2) Πόση ώρα σου πήρε η πρώτη εξόρμηση (Κατουνάκια-Καρούλια); Στις 16.30 κλείνουν οι πόρτες και είναι υποχρεωτικό να έχεις επιστρέψει στο Κυριακό;
λιγότερο από 3 ώρες. το Κυριακό (εκκλησία) - σκήτες δεν κλείνουν ποτέ
3) Κατά πόσο είναι εφικτό να κάνουμε σε ένα πρωινό την διαδρομή Αγ. Άννα-Αγ. Παύλος (μικρή στάση)-Διονυσιου με τα πόδια; Δεν είμαστε και οι super αθληταράδες αλλά λέμε να το προτιμήσουμε από το να πάρουμε το καραβάκι
γίνεται άνετα. θα αναχωρήσετε νωρίς το πρωί, στάση Γ. Παύλου θα το δείτε σαν επισκέπτες, θα πάρετε καφέ, και δεν θυμάμαι αν το γεύμα ήταν μεσημέρι. να ζητήσετε να σας ανοίξουν την εκκλησία για προσκύνημα
4) Υπάρχει τρόπος να χωρέσουμε με κάποιο τρόπο μια επίσκεψη στις Καρυές ή/και στο ρώσικο το πρωί της Κυριακής (η ώρα επιστροφής την Κυριακή μπορεί να είναι οποιαδήποτε - δεν βιαζόμαστε)
αυτό εξαρτάται από τα δρομολόγια, ρωτήστε εκεί. καλά θάταν να είχατε άλλη μια δ/υση.

 

jorge

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Άλπεις το Γενάρη 2013
Ταξίδι-Όνειρο
Νορβ. φιορδ-Βόρειο Σέλας
ευχαριστώ για τις απαντήσεις
δυστυχώς δεν παίζει άλλη διαν/ση, γεροί να μαστε και θα ξαναπάμε

ΥΓ όποτε μπορείς θα ήθελα (αν το θεωρείς πιο σωστό με pm ή mail) και κάποιες επιπλέον πληροφορίες για τον πάτερ Π... της μονής Διονυσίου για να είμαστε λίγο προετοιμασμένοι
 

jorge

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Άλπεις το Γενάρη 2013
Ταξίδι-Όνειρο
Νορβ. φιορδ-Βόρειο Σέλας
να ρωτήσω και κάτι ακόμα;
από τη σκήτη της Αγ. Άννας για να πας στα Κατουνάκια πέρασες από τη μικρή Αγ. Άννα δηλ. πήρες το μονοπάτι που βρίσκεται στα δυτικά βλέποντας τον χάρτη;
Ή πήρες αυτό που φαίνεται στα ανατολικά δηλ. από τη σκήτη του Αγ. Βασιλείου και την περιοχή Σταυρός;

επέστρεψες από το ίδιο μονοπάτι ;
(η ιδέα που σκέφτομαι εγώ είναι να πάμε από το ένα και να γυρίσουμε από το άλλο)
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.700
Likes
6.314
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
να ρωτήσω και κάτι ακόμα;
από τη σκήτη της Αγ. Άννας για να πας στα Κατουνάκια πέρασες από τη μικρή Αγ. Άννα δηλ. πήρες το μονοπάτι που βρίσκεται στα δυτικά βλέποντας τον χάρτη;
Ή πήρες αυτό που φαίνεται στα ανατολικά δηλ. από τη σκήτη του Αγ. Βασιλείου και την περιοχή Σταυρός;

επέστρεψες από το ίδιο μονοπάτι ;
(η ιδέα που σκέφτομαι εγώ είναι να πάμε από το ένα και να γυρίσουμε από το άλλο)
καλημέρα. θα πάρεις πίσω το ίδιο μονοπάτι που σε ανέβασε από το λιμάνι στην Αγ. Άννα και στα 80-100 μέτρα στην αριστερή σου πλευρά θα δεις τα ανηφορικά σκαλοπάτια για Κατουνάκια κλπ. από την βεράντα της Αγ. Άννας φαίνεται η διακλάδωση, μπορούν να στο δείξουν
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.700
Likes
6.314
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
να ρωτήσω και κάτι ακόμα;
από τη σκήτη της Αγ. Άννας για να πας στα Κατουνάκια πέρασες από τη μικρή Αγ. Άννα δηλ. πήρες το μονοπάτι που βρίσκεται στα δυτικά βλέποντας τον χάρτη;
Ή πήρες αυτό που φαίνεται στα ανατολικά δηλ. από τη σκήτη του Αγ. Βασιλείου και την περιοχή Σταυρός;

επέστρεψες από το ίδιο μονοπάτι ;
(η ιδέα που σκέφτομαι εγώ είναι να πάμε από το ένα και να γυρίσουμε από το άλλο)

jorge περιμένουμε εντυπώσεις. ή μήπως ασκητέψατε;;;;:D
 

danev

Member
Μηνύματα
519
Likes
251
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια-Τσεχια-Σλοβακια.
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ΦΙΟΡΔ
Αντωνη, υπέροχη η περιγραφη σου!
Ζησαμε και μεις μαζι σου, το προσκυνημα σου, και σου ευχομαι να εχεις υγεία να ξαναπας!
Αποψη μου ειναι οτι η επισκεψη στο Αγιο Ορος είναι μια απο τις σημαντικότερες εμπειρίες που μπορει να εχει καποιος στη ζωη του!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.410
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom