Κίνα Στη Κίνα του Μάο...(Ο γύρος του κόσμου)

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.318
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Πόσο χαίρομαι να ξετρυπώνω τέτοιες ιστορίες!
Ταξίδεψα κι εγώ νοητά στο γύρο του κόσμου.
Λογοτεχνική γραφή και παράλληλα ταξίδι στο χρόνο, μαζί με ναυτικές ιστορίες που πάντα έχουν ιδιαίτερο ενδιαφέρον.
Εξαιρετικά :)
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Πόσο χαίρομαι να ξετρυπώνω τέτοιες ιστορίες!
Ταξίδεψα κι εγώ νοητά στο γύρο του κόσμου.
Λογοτεχνική γραφή και παράλληλα ταξίδι στο χρόνο, μαζί με ναυτικές ιστορίες που πάντα έχουν ιδιαίτερο ενδιαφέρον.
Εξαιρετικά :)
Συνεχίστε το "ξετρύπωμα" να έχουμε να διαβάζουμε στην καραντίνα κι εμείς τα νεούδια!
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Καπετάνιο συγχώρα με που άργησα τόσο να σε διαβάσω. Είμαι βλέπεις νέο μέλος ,μόλις λίγων μηνών και ακόμα σας ανακαλύπτω. Χάρη στον αγαπητό συμφορουμίτη μας psilos3 μου δόθηκε η ευκαιρία να απολαύσω αυτό το μοναδικό σου ταξίδι.

Ο τρόπος που περιγράφεις με ανατριχιαστικές λεπτομέρειες και χρήσιμες πληροφορίες για κάθε σου προορισμό είναι θαυμαστός και μαζί με τις παλιές φωτογραφίες από εκείνους τους καιρούς με έκανε να νοιώθω πως ταξίδευα μαζί σας. Σε ευχαριστώ ειλικρινά για το ταξίδεμα !

Η σχέση μου με τη Θάλασσα και την δύναμη της είναι σχέση λατρείας και σεβασμού. Με γαληνεύει αλλά και με ταπεινώνει. Μου δίνει δύναμη και με ταξιδεύει ακόμα και στη θωριά της. Στις φλέβες μου και λόγω καταγωγής πιστεύω πως τρέχει αίμα πιο αλμυρό από των στεριανών. Αν και γεννήθηκα και μεγάλωσα στην Αθήνα κατάγομαι από τα ιερά χώματα που γέννησαν τον Ιωάννη Φωκά αιώνες πριν, τη ρότα του οποίου ακολούθησες κι εσύ στα θαυμαστά ταξίδια σου.


Από μικρή θυμάμαι τα γέλια των δικών μου όταν με ρωτούσαν τι θα γίνω όταν μεγαλώσω και απαντούσα απολύτως σίγουρη «Καπετάνιος»! Σαράντα χρόνια πίσω φαντάζεσαι πως ένα τέτοιο όνειρο για γυναίκα ήταν αν μη τι άλλο ουτοπικό. Τελικά το πιο κοντινό που κατάφερα μετά από μερικά χρόνια ήταν να πάρω το πρώτο μου δίπλωμα σαν ιστιοπλόος , ερασιτεχνικό αρχικά και αργότερα μετά από παρότρυνση του δασκάλου μου στο όμιλο και το αγωνιστικό. Τα επόμενα χρόνια έγραψα κοντά στα 8000 μίλια με νοικιάρικα που κλείναμε με την παρέα μου κυρίως τα καλοκαίρια. Τους αγώνες του εγκατέλειψα μετά από 3-4 συμμετοχές. Δεν ήταν αυτός ο τρόπος που μου άρεσε να ΤΗΝ ταξιδεύω.

Θα αναζητήσω κι άλλα ταξίδια σου και θα σε παρακαλέσω στο επόμενο μπάρκο σας να μην με αφήσετε απέξω. Για «λαδάς» δεν νομίζω να έχω ταλέντο αλλά στα μαγειρεία ακόμα και στη λάτζα κάπου θα μπορούσα να φανώ χρήσιμη!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.198
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom