Ρωσία "Στη Μόσχα αδελφές μου..."

soudianos

Member
Μηνύματα
3.700
Likes
6.314
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Για πειτε βρε παιδια και ολοι οι υπολοιποι που παρακολουθειτε το θεμα κ εχετε παει Ρωσια ?
Πως βγαζατε ακρη με τη γλωσσα ...δεν ειναι δυνατον να ξερατε ολοι το κυριλλικο.
περίμενε θα σου στη Ναχότκα
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Για πειτε βρε παιδια και ολοι οι υπολοιποι που παρακολουθειτε το θεμα κ εχετε παει Ρωσια ?
Πως βγαζατε ακρη με τη γλωσσα ...δεν ειναι δυνατον να ξερατε ολοι το κυριλλικο.

Αν δοκιμάσεις να διαβάσεις θα δεις ότι θα τα καταφέρεις μια χαρά καθώς είναι στην ουσία το ελληνικό προσαρμοσμένο με μερικά έξτρα γράμματα. Εμένα πάντα με με μπέρδευε το ανάποδο R αλλά το συνήθισα γρήγορα.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ναι το φανταζομαι αλλα στον προφορικο λογο τι γινοταν ...δε μπορει να τη βγαζατε ολο με νοηματα .Ή για παραδειγμα ελεγε ενας πωλητης..σερβιτορος μια τιμη..αντε να καταλαβεις..καλα να φανταστω οτι directions στο δρομο δε ρωταγατε ουτε για αστειο εε?
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Ναι το φανταζομαι αλλα στον προφορικο λογο τι γινοταν ...δε μπορει να τη βγαζατε ολο με νοηματα .Ή για παραδειγμα ελεγε ενας πωλητης..σερβιτορος μια τιμη..αντε να καταλαβεις..καλα να φανταστω οτι directions στο δρομο δε ρωταγατε ουτε για αστειο εε?
Ρε Κλεο δεν έχεις παει σε άλλη χώρα που δεν το πολυμιλουν το αγγλικό; Εκει πως συνεννοεισαι ; Ο σερβιτόρος θα σου δώσει χαρτάκι με τον λογαριασμό, την βρίσκεις την άκρη ... Άντε κλεισε κανά εισητηριο να πας το Πασχα
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ρε Κλεο δεν έχεις παει σε άλλη χώρα που δεν το πολυμιλουν το αγγλικό; Εκει πως συνεννοεισαι ; Ο σερβιτόρος θα σου δώσει χαρτάκι με τον λογαριασμό, την βρίσκεις την άκρη ... Άντε κλεισε κανά εισητηριο να πας το Πασχα
Δε το πολυμιλουν οπως το ειπες ..οποτε κατι θα πεις στα Ισπανικα για παραδειγμα...θα βρεις καποιους λιγους να μιλουν αγγλικα στην Τσεχια κ.ο.κ.
Εδω ομως απ ο,τι εχει αναφερθει δε μιλανε καθολου.
Το Πασχα αδερφες μου...το Πασχα!!!!!:clap:
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Δε το πολυμιλουν οπως το ειπες ..οποτε κατι θα πεις στα Ισπανικα για παραδειγμα...θα βρεις καποιους λιγους να μιλουν αγγλικα στην Τσεχια κ.ο.κ.
Εδω ομως απ ο,τι εχει αναφερθει δε μιλανε καθολου.
Το Πασχα αδερφες μου...το Πασχα!!!!!:clap:
Δεν με ενόχλησε τόσο που δεν μιλούσαν αγγλικά στο δρόμο, αλλά στο χίλτον ναι με ενόχλησε πολύ που μιλούσαν 1-2 άτομα μόνο. Επίσης στα Μουσεία δεν μιλούσε κανένας, δεν μπορούσαν να κάνουν τριάντα ώρες μαθήματα για τα βασικά? τους ίδιους θα διευκόλυνε κυρίως για να μη μπλέκουν σε ατέρμονες νοηματικές συζητήσεις. Εγώ πάντως άρχισα να μιλάω σέρβικα και στο τέλος διαπίστωσα ότι καταλάβαιναν κάτι και ΚΥΡΙΩΣ καταλάβαινα εγώ. απελπισία...
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Την ιδια παρατηρηση εχω να κανω για τα μουσεια στη Μαδριτη.
Δεν ειναι ωραιο σε ενα πολιτιστικο αξιοθεατο μιας χωρας, επισκεψιμο απο τοσους τουριστες ,οι υπαλληλοι να μη μιλουν γρι αγγλικα.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Την ιδια παρατηρηση εχω να κανω για τα μουσεια στη Μαδριτη.
Δεν ειναι ωραιο σε ενα πολιτιστικο αξιοθεατο μιας χωρας, επισκεψιμο απο τοσους τουριστες ,οι υπαλληλοι να μη μιλουν γρι αγγλικα.
αχ μη χαλαμε το στορυ της κοπελας!!! Αυτο γινεται και στη Γαλλια και στην Ισπανια (σε καποιες περιοχες τουλαχιστον) και σε ποσες αλλες χωρες!!!
Μη πτοεισαι βρε!!! Αυτο ειναι το ωραιο της υποθεσης!!! Δεν πειραζει αν ταλαιπωρηθεις λιγακι!! Σκεψου οτι βαζεις λιγο το μυαλο σου να στροφαρει οταν συμβαινει αυτο... Εξαλλου δεν θα ηταν ανιαρο αν τα βρισκαμε ολα ευκολα οπου παμε??
 

Aria_C

Member
Μηνύματα
318
Likes
112
Επόμενο Ταξίδι
Στ' αυγά μου :(
Ταξίδι-Όνειρο
Υποσαχάρια Αφρική
Ελενάκι μου... απλώς τέλεια!
Ιστορία και φωτό τα σπάνε!
 

vlassis

Member
Μηνύματα
115
Likes
33
Ταξίδι-Όνειρο
Περου-Χιλη
Τέλεια η περιγραφή σου Έλενα και υπέροχες οι φωτό σου. Μου θήμησαν το ταξιδάκι μου στην Μόσχα. Χαίρομαι που το Ιzmailovo σας κάλυψε στο θέμα της διαμονής σας. Φτηνό και ''δίπλα'' στην Κόκκινη πλατεία :). Εαν δεν κάνω λάθος αναμένουμε άλλης μιας μέρας ιστορία.
Για τα αγγλικά παρατήρησα ότι εαν σταματήσεις και μιλήσεις σε άτομα απο 25 ετών και κάτω έχεις μεγάλη πιθανότητα να ξέρουν να σου απαντήσουν. Προφανώς η νέα γενιά μεγαλώνει με άλλη νοοτροπία πιο κοντά στην δύση και με αρκετά μεγάλο πλούτο.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.373
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom