Ρωσία Στη γη των Σοβιετικών,των τσάρων και της ματριόσκας

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.083
Εδώ κι εγώ! Σιγά μην έχανα рассказ о России!
Για να μην μας κρατάς σε αγωνία, δεν μας λες επιγραμματικά το δρομολόγιο να ξέρουμε πού θα ταξιδέψουμε; :)
Αρχικά Санкт-Петербург μετά στην αγαπημένη Μόσχα και στο ενδιάμεσο Сергиев Посад. Ήθελα κι άλλα μέρη αλλά δυστυχώς μόνο αυτά προλάβαμε.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.083
Ταξίδευες στις 29 μαιου; Απίστευτος αέρας που ευτυχώς δεν έπιασε αρκετά το Sheremetyevo (αν πετούσες με Aeroflot)
Ναι αλλά πέταξα με Aegean μέχρι Μόσχα και από Μόσχα σε Αγία Πετρούπολη με Siberia Airlines.


Για κάποιο περίεργο λόγο αρκετοί έχουν επιφυλάξεις όσον αφορά το θέμα ασφάλεια στη Ρωσία. Δεν μπορώ να πείσω κανέναν να ταξιδέψουμε εκεί, εδώ με τα χίλια ζόρια πέταξαν με Aeroflot.
Δεν έχω δει ως τώρα κανένα μέρος τόσο φυλασσόμενο ,από όσα έχω επισκεφτεί, όσο τη Ρωσία. Έλεγχος τύπου αεροδρομίου σε κάθε μουσείο, πινακοθήκη, αστυνομία παντού σχεδόν και στους περισσότερους σταθμούς μετρό. Σε κάθε σταθμό μετρό ανιχνευτής μετάλλων, περνάς από μηχάνημα σαν του αεροδρομίου....Στην αρχή μου έκανε εντύπωση και αισθανόμουν άβολα με τόση παρακολούθηση παντού , αλλά με όσους Ρώσους συζήτησα μου έλεγαν πως αισθάνονται πολύ ασφαλείς με αυτό και πως ακόμα κι ένα πορτοφόλι να κλαπεί στο μετρό,πιάνουν τον κλέφτη στην επόμενη στάση κλπ...

Με Aeroflot δεν έχω πετάξει, αλλά με τη Siberia Airlines είμαι ευχαριστημένη, παρά τις αναταράξεις που εξάλλου οφείλονταν στις καιρικές συνθήκες.
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Ταξίδευες στις 29 μαιου; Απίστευτος αέρας που ευτυχώς δεν έπιασε αρκετά το Sheremetyevo (αν πετούσες με Aeroflot)

Για κάποιο περίεργο λόγο αρκετοί έχουν επιφυλάξεις όσον αφορά το θέμα ασφάλεια στη Ρωσία. Δεν μπορώ να πείσω κανέναν να ταξιδέψουμε εκεί, εδώ με τα χίλια ζόρια πέταξαν με Aeroflot.
Έχουν γενικές επιφυλάξεις και όχι μόνο για το ταξιδιωτικό μέρος. Υπάρχουν κάποιοι αντικειμενικοί λόγοι αλλά προυπήρξε για αρκετά χρόνια και μια λανθάνουσα προπαγάνδα, που δεν εκφράσθηκε ποτέ ευθέως αλλά "εκβράσθηκε" μετά την κατάρρευση των cis τη δεκαετία του 90, τόσο στα μίντια όσο και στις κοινωνικές διαδικασίες της ενσωμάτωσης των κατεστραμμένων τότε προσφύγων. Ο ιδιότυπος ρατσισμός "διάνθισε" μέχρι και τα σανοσήριαλ. Αλλά ας τα αφήσουμε αυτά για το τέλος, αν η τοπικ σταρτερ το επιτρέψει όταν ολοκληρώσει την όμορφη αφήγηση
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Ναι αλλά πέταξα με Aegean μέχρι Μόσχα και από Μόσχα σε Αγία Πετρούπολη με Siberia Airlines.




Δεν έχω δει ως τώρα κανένα μέρος τόσο φυλασσόμενο ,από όσα έχω επισκεφτεί, όσο τη Ρωσία. Έλεγχος τύπου αεροδρομίου σε κάθε μουσείο, πινακοθήκη, αστυνομία παντού σχεδόν και στους περισσότερους σταθμούς μετρό. Σε κάθε σταθμό μετρό ανιχνευτής μετάλλων, περνάς από μηχάνημα σαν του αεροδρομίου....Στην αρχή μου έκανε εντύπωση και αισθανόμουν άβολα με τόση παρακολούθηση παντού , αλλά με όσους Ρώσους συζήτησα μου έλεγαν πως αισθάνονται πολύ ασφαλείς με αυτό και πως ακόμα κι ένα πορτοφόλι να κλαπεί στο μετρό,πιάνουν τον κλέφτη στην επόμενη στάση κλπ...

Με Aeroflot δεν έχω πετάξει, αλλά με τη Siberia Airlines είμαι ευχαριστημένη, παρά τις αναταράξεις που εξάλλου οφείλονταν στις καιρικές συνθήκες.
Σε εσωτερικό μικρό αεροδρόμιο με έψαξαν ενδελεχώς,κάλτσες κλπ. Τον έλεγχο έκανε γυναίκα υπάλληλος και δεν ένοιωσα καθόλου άβολα:)
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.083
Σε εσωτερικό μικρό αεροδρόμιο με έψαξαν ενδελεχώς,κάλτσες κλπ. Τον έλεγχο έκανε γυναίκα υπάλληλος και δεν ένοιωσα καθόλου άβολα:)
Σε κάποιο από τα αεροδρόμια θυμάμαι κι εγώ εκτός από το μηχάνημα, μετά γυναίκα υπάλληλος έκανε και σωματική έρευνα σε όλους.Επίσης στα αεροδρόμια περνούσαμε 2 φορές τον έλεγχο αποσκευών που περνάς μία φορά στην υπόλοιπη Ευρώπη.Μία μόλις έμπαινες στο αεροδρόμιο και μία πριν την πτήση. Το είχα ήδη ακούσει αυτό από γνωστή μου Ρωσίδα που ζει στην Ελλάδα, αλλά το είχα ξεχάσει όταν έφτασα Ρωσία και κάποια στιγμή λέω "πάλι; δεν περάσαμε έλεγχο;":lol: είχα μείνει στα ταξίδια σε άλλες χώρες που περνάς μία φορά.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Σε κάποιο από τα αεροδρόμια θυμάμαι κι εγώ εκτός από το μηχάνημα, μετά γυναίκα υπάλληλος έκανε και σωματική έρευνα σε όλους.Επίσης στα αεροδρόμια περνούσαμε 2 φορές τον έλεγχο αποσκευών που περνάς μία φορά στην υπόλοιπη Ευρώπη.Μία μόλις έμπαινες στο αεροδρόμιο και μία πριν την πτήση. Το είχα ήδη ακούσει αυτό από γνωστή μου Ρωσίδα που ζει στην Ελλάδα, αλλά το είχα ξεχάσει όταν έφτασα Ρωσία και κάποια στιγμή λέω "πάλι; δεν περάσαμε έλεγχο;":lol: είχα μείνει στα ταξίδια σε άλλες χώρες που περνάς μία φορά.
Και που να ήσουν στην Καμπούλ.... εκει να δεις. Κανά χιλιόμετρο πριν το κτήριο του αεροδρομίου αρχίζανε οι έλεγχοι
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Τώρα που πήγα την αγάπησα περισσότερο τη χώρα....Ήμουν τόσο χαρούμενη που χαιρόμουν σχεδόν όσο ο παρακατω τραγουδιστής :haha:...


Σιγά μην έλειπε ο Πούτιν από αυτό το χολυγουντιανοεθνικιστικορωσικοτσαροσοβιετικοσταλινιστικής αισθητικής βιντεοκλιπ! Ναι το είδα όλο! :haha:
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Εύχομαι να πραγματοποιήσεις το όνειρο σου μαζί με την οικογένεια σου.Κι εγώ είχα πολύ καιρό καημό να πάω Ρωσία,πριν τελικά καταφέρω να πραγματοποιήσω το ταξίδι.Σαν προορισμός ήταν ευκολότερος από ότι φανταζόμουν ειδικά αν κανείς μιλάει ρώσικα.
Νομίζω σαν προορισμός που θα τον ψάξεις λίγο παραπάνω, λόγω των τεραστίων αντιθέσεων κλίμακας, δεν κάνει γιά όλους, το έχω ξαναγράψει, για να μην ισχυρισθώ ότι κάνει μόνο για κάποιας πάστας ανθρώπους, που είχαν ήδη καθηλωθεί, κατά την εφηβεία τους, από τους συγγραφείς, την ιστορία πριν και κατά τον ΒΠΠ, την κλασική μουσική, τη μοναστηριακή μουσική, τον κινηματογράφο, (σε ρώσικη ταινία σε αίθουσα στους αμπελόκηπους βρεθήκαμε κάποτε μόνο δύο άνθρωποι θεατές) και εν πάσει περιπτώσει τοχουν λίγο με την αύρα την εκεί. Έχω πάει μόνο καμιά δεκαριά φορές, είναι τεράστια.
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
ανοίγω κλιματιστικό και προσηλώνομαι...
Κάνε πιο 'κει άνθρωπέ μου! έπιασες όλο τον χώρο. Υπάρχουν κι άλλοι που θέλουν να παρακολουθήσουν. (τσ τσ τσ... μια ζωή αδηφάγος...). Και κλείσε και το κλιματιστικό! Μας πούντιασες....Δυτικοτροπες επιδείξεις νεοπλουτισμού που δεν θα τις ενέκρινε ούτε ο Τρότσκι!
Αλμα συντρόφισα, γράφε... Αγαπάμε υπαρκτό σοσιαλισμό, με σύγχρονο εκφραστή την Φώφη. Κάθομαι δίπλα απο το αδηφάγο ροζ γουρούνι και περιμένουμε *"κεφάλαιο".

*Σόρι για την καπιταλιστική λέξη
 

FILBO

Member
Μηνύματα
152
Likes
941
Ήμουν ενθουσιασμένη. Είχα βελτιώσει τα ρώσικα μου και ήταν ευκαιρία να τα εξασκήσω.

Μόλις πατήσαμε το πόδι μας έξω από το αεροδρόμιο και κατευθυνθήκαμε προς το λεωφορείο, η χαρά μου ήταν απερίγραπτη. Ήμουν στη ρώσικη γη. Είχα ξεχάσει τις διάφορες διακυμάνσεις που είχε η διάθεση μου πριν το ταξίδι…Τα τρομοκρατικά χτυπήματα σε διάφορα μέρη μου είχαν προξενήσει ανησυχία και ερωτήματα αν έκανα καλά που προγραμμάτισα ταξίδι σε αυτή την περίοδο…Τελικά η Ρωσία αποδείχτηκε πως ήταν ένα από τα μέρη όπου αισθάνθηκα πάρα πολύ ασφαλής.


Μπαίνοντας στο λεωφορείο μια ρωσίδα με ρώτησε ενθουσιασμένη πως και μιλάω ρώσικα, ενώ προθυμοποιήθηκε να βοηθήσει με τις βαλίτσες, να δώσει πληροφορίες για το πως θα φτάναμε στο κέντρο κλπ. Επίσης μιλούσε με τόσο ενθουσιασμό για την πόλη της που με συγκίνησε. Πραγματικά οι άνθρωποι λατρεύουν τον τόπο τους και τη χώρα τους.

Αφήνοντας τις βαλίτσες βγήκαμε για την πρώτη αναγνωριστική βόλτα.


View attachment 207575
View attachment 207576

View attachment 207577



Ποιος δεν έχει ακούσει για τα περίφημα κανάλια του ποταμού Νέβα που κάνουν την πόλη ακόμα πιο όμορφη, για τις περίφημες εκκλησίες της πόλης, με κορυφαία για μένα τον «Ναό του Χυμένου Αίματος» (μάλλον αυτή η μετάφραση είναι δεν είναι και πάρα πολύ κοντά στην ρώσικη ονομασία ,που λέγεται “храм Спаса на Крови” και για όσους ξέρουν ρώσικα εμπεριέχει και τη λέξη «σωτηρία» μέσα, εκτός από τη λέξη «αίμα»)

View attachment 207578

Ο ναός χτίστηκε στο σημείο όπου το 1881 δολοφονήθηκε ο Τσάρος Αλέξανδρος Β’ και ενώ το εξωτερικό του είναι τόσο εντυπωσιακό που μπορείς να το κοιτάς και να μην το χορταίνεις, μόλις μπεις μέσα διαπιστώνεις πως και το εσωτερικό είναι εξίσου απίστευτο.


Στο δρόμο προς την εκκλησία έχουν στήσει πάγκους με συμπαθητικά αν και ακριβούτσικα ρώσικα σουβενίρ.


«Να δούμε λίγο τα σουβενίρ» επέμενε συνταξιδιώτης μου , διαψεύδοντας την θεωρία πως πάντα οι γυναίκες ξελογιαζόμαστε με τα ψώνια.Χα!

View attachment 207579

View attachment 207580


View attachment 207581


Η φωνή της λογικής μου έλεγε πως φτάσαμε απόγευμα στην πόλη και δεν έπρεπε να χάσουμε χρόνο. Έπρεπε να προλάβουμε την εκκλησία ανοιχτή. Το ίδιο μου έλεγε και το συναίσθημα. Βρισκόμασταν δίπλα σε μια από τις πιο εντυπωσιακές εκκλησίες που είχα δει ποτέ. Είχα διαβάσει σε βιβλία για αυτήν , είχα δει φωτό αλλά πραγματικά όλες την αδικούσαν…. Ο συνταξιδιώτης μου πείστηκε και τα σουβενίρ αφέθηκαν για να τα δούμε λεπτομερώς μετά….


храм Спаса на Крови

View attachment 207582


View attachment 207583

View attachment 207584

View attachment 207585

View attachment 207586

View attachment 207587


Μην σας ξεγελά το ντύσιμο του κόσμου.Βρισκόμαστε τέλη Μαΐου με αρχές Ιουνίου, όταν ξεκινούν και οι λευκές νύχτες. Απλώς είναι Ρωσία και ναι κάνει κρύο.

View attachment 207588


Η βόλτα συνεχίστηκε σε διάφορα σημεία…Έξω από τον περίφημο Καθεδρικό ναός της Παναγίας του Καζάν(με εμφανείς τις επιρροές από τη Ρώμη)που πήρε μια δεκαετία να χτιστεί,



View attachment 207589



σε διάφορες λεωφόρους της πόλης όπου μπορούσες να δεις κάποια «μικρά και ταπεινά αυτοκίνητα»

View attachment 207590
View attachment 207591


Στον Καθεδρικό του Αγίου Ισάακ, που είναι από τους μεγαλύτερους καθεδρικούς του κόσμου…

View attachment 207592

View attachment 207593


Επιλέξαμε να ανέβουμε πάνω και να θαυμάσουμε το μεγαλείο της πόλης από ψηλά (πληρώνεις κι εκεί βέβαια)…Από ψηλά η Αγία Πετρούπολη είναι ακόμα πιο μαγευτική…Ειδικά την ώρα που πήγαμε.Ακόμα οι λευκές νύχτες δεν ήταν στο απόγειο τους και σκοτείνιαζε κάπως (αν και πολύ αργά). Τα διάφορα χρώματα του ουρανού σε ταξίδευαν.
View attachment 207594

View attachment 207595

View attachment 207600


View attachment 207596
View attachment 207597
View attachment 207598

View attachment 207599
Πήγα κι εγώ πριν 8 χρόνια στην Αγ. Πετρούπολη και πραγματικά ενθουσιάστηκα. Εξαιρετικές φωτογραφίες!!! Περιμένω τη συνέχεια...
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Νομίζω σαν προορισμός που θα τον ψάξεις λίγο παραπάνω, λόγω των τεραστίων αντιθέσεων κλίμακας, δεν κάνει γιά όλους, το έχω ξαναγράψει, για να μην ισχυρισθώ ότι κάνει μόνο για κάποιας πάστας ανθρώπους, που είχαν ήδη καθηλωθεί, κατά την εφηβεία τους, από τους συγγραφείς, την ιστορία πριν και κατά τον ΒΠΠ, την κλασική μουσική, τη μοναστηριακή μουσική, τον κινηματογράφο, (σε ρώσικη ταινία σε αίθουσα στους αμπελόκηπους βρεθήκαμε κάποτε μόνο δύο άνθρωποι θεατές) και εν πάσει περιπτώσει τοχουν λίγο με την αύρα την εκεί. Έχω πάει μόνο καμιά δεκαριά φορές, είναι τεράστια.
10αριά φορές;;;; άρα σίγουρα έχεις εντυπώσεις εκτός των κλασσικών διαδρομών που διαβάζουμε. Κραδαίνω το μαστίγιό μου και με "σταλινικό" τρόπο επιβάλλω: γράφε εδώ και τώρα!
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Ένας τυχοδιώκτης, μπορεί συμπαθής, αλλά περίεργος- τουλάχιστον-κατά πολλούς του αστικού αθηναικού περιβάλλοντος, θα επεδίωκε τις διαφορετικές εντυπώσεις, πέραν της κλασικής επίσκεψης, στη χώρα μωσαικό. Τεράστιες οι αντιθέσεις, όπως και στην άλλη αγαπημένη μου, την Ουκρανία. Όταν η ψωροκώσταινα χαχάνιζε με το χρηματιστήριο και οι απόφοιτοι του τίποτα, κουασιμόδοι με φουσκωμένα δανεικά πορτοφόλια, αγνοώντας αλλά και αδιαφορώντας παντελώς για το πώς οι άνθρωποι εκεί ξύπνησαν κάποια Δευτέρα με κλειστές τράπεζες, null καταθέσεις και null ζωή, καμώνονταν τους ερωτεύσιμους από απογοητευμένους αλλά περήφανους ξανθούς γιατρούς-καθαρίστριες, αποφάσισα το πρώτο ανορθόδοξο ταξίδι. Ασύλληπτο για τον διευθύνοντα σύμβουλο, ο πρωτοκλασάτος μηχανικός της εταιρείας να τον γράφει στα τέτοια του και να μην έχει καν τηλέφωνο μετά τη Μόσχα, ούτε ρεύμα για άγνωστο μάλιστα διάστημα διαμονής σε ντάτσα έξω από το Βόλβογκραντ. Και ναι, υπάρχουν χωριά κοντά στο Καλίνιγκραντ μόνο με ξυλόσομπες το χειμώνα. Ντουλάπες του υπόκοσμου τύπου κεφάλι-σβέρκος ένας κορμός δέντρου, που ξέρουν τον Κύριλλο και Μεθόδιο. Συνομήλικοι μου, 50+ ή -60 για απαισιόδοξους, που καταναλώνουν βότκα κάθε είδους πρωί πρωί στα γκαράζ, στο πολικό κρύο. Η μόνη μας διαφορά οι ταλαιπωρημένες τους φάτσες ενώ εγώ είμαι ομορφάντρας. Η ρώσικη ψυχή δεν είναι ούτε πιο καλή ούτε πιο κακή από τη δική μας. Ξέρει όμως να κατατίθεται. Δεν μπορώ να γράψω πράγματα που θα ήθελε το φόρουμ, ούτε πολυκάνω. Σε παράλληλες αλλά μάλλον γκρίζες διαδρομές με τις υπέροχα φωτεινές της Alma θα μπορούσα σαν κομήτης να δίνω κανενα σχόλιο. Alma το παράκανα, σε περιμένει το μισό φορουμ. Καθυστερείς όμως κιεγώ φεύγω για την άλλη αγαπημένη μου χώρα.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.183
Μηνύματα
883.263
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom