Ρωσία Στη γη των Σοβιετικών,των τσάρων και της ματριόσκας

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.674
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Τι ωραία ιστορια και τι ωραιες φωτογραφιες !!
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.086
Ζηλεύωωωω;);):):)
Γλαφυρή περιγραφή και τόσο όμορφες φωτογραφίες, ειδικά όσες περιλαμβάνουν ουρανό!
Τι ωραία ιστορια και τι ωραιες φωτογραφιες !!
Χαίρομαι που σας αρέσει.Το ευχαριστήθηκα πραγματικά αυτό το ταξίδι και μου δημιουργήθηκαν πολύ όμορφα συναισθήματα, τα οποία είναι σαν να τα ξαναζώ τώρα. Ελπίζω να μεταφέρω αυτό το ευχάριστο συναίσθημα και σε σας.:)
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Ευχαριστώ εκ βαθέων καρδίας για την αφιέρωση και την πρόκληση ακόμα ενός οπτικού κυριλλικού οργασμού
Συνεχίζω να οικτίρω τον εαυτό μου που τεμπέλιασα και δεν συνέχισα τα μαθήματα ρωσικών καθώς και την αναβλητικότητά μου να επισκεφθώ εκτενώς τη χώρα...
 

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.165
Ευχαριστώ εκ βαθέων καρδίας για την αφιέρωση και την πρόκληση ακόμα ενός οπτικού κυριλλικού οργασμού
Συνεχίζω να οικτίρω τον εαυτό μου που τεμπέλιασα και δεν συνέχισα τα μαθήματα ρωσικών καθώς και την αναβλητικότητά μου να επισκεφθώ εκτενώς τη χώρα...
Να κανονισω μια Ιακουτια?;)
 

lefterismega

Member
Μηνύματα
237
Likes
323
Ταξίδι-Όνειρο
Καταράκτες Ιγκουασού
...μια ακόμα υπέροχη "ιστορία" με καταπληκτικές φωτογραφίες ... εδώ στο travelstories.
alma απλά σε ευχαριστώ και εγώ προσωπικά που με προβλημάτισες ευχάριστα με την Αγία Πετρούπολη (γιατί είχα σκοπό κάπου αλλού να πάω) ...
.... και να αισθανθώ για μια ακόμη φορά ένοχος που έχω κάνει (μόνο) μια δυο εξιστορήσεις των ταξιδιών μου...

Μια μόνο απλή ερώτηση να κάνω παρακαλώ ...
Τον Οκτώβρη είναι εφικτό να πάει κανείς εκεί ή θα γυρίσει παγοκολώνα ? :lol:
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.086
...μια ακόμα υπέροχη "ιστορία" με καταπληκτικές φωτογραφίες ... εδώ στο travelstories.
alma απλά σε ευχαριστώ και εγώ προσωπικά που με προβλημάτισες ευχάριστα με την Αγία Πετρούπολη (γιατί είχα σκοπό κάπου αλλού να πάω) ...
.... και να αισθανθώ για μια ακόμη φορά ένοχος που έχω κάνει (μόνο) μια δυο εξιστορήσεις των ταξιδιών μου...

Μια μόνο απλή ερώτηση να κάνω παρακαλώ ...
Τον Οκτώβρη είναι εφικτό να πάει κανείς εκεί ή θα γυρίσει παγοκολώνα ? :lol:
Κι εγώ σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και παρεμπιπτόντως κι εγώ αισθάνομαι άσχημα που άφησα αυτή την ιστορία στη μέση και την προχωράω με αργούς ρυθμούς.:icon_redface:

Να σου πω την αλήθεια προσωπικά δεν θα επέλεγα να πάω τον Οκτώβρη, όχι μόνο λόγω καιρού (να φανταστείς ακόμα και τέλη Μαίου θέλαμε μπουφαν και ειδικά το βράδυ είχε αρκετή δροσιά) αλλά και γιατί είναι καλό να πετύχεις τις Λευκές Νύχτες του καλοκαιριού, με την ατέλειωτη μέρα που σε βοηθάει να δεις καλύτερα την πόλη. Από την άλλη αν δεν έχεις καμία άλλη εποχή που να μπορείς να πας go for it, ακόμα και Οκτώβρη.Η πόλη είναι υπέροχη.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.086
DSC06104 (2).JPG


DSC06105 (2).JPG

DSC06107 (2).JPG


Το περπάτημα στην πόλη, δίπλα στις όχθες του ποταμού μου προκαλούσε μια αίσθηση ανυπομονησίας, να δω περισσότερα και ταυτόχρονα μια ηρεμία. Ο κάπως μουντός καιρός έδινε μια μελαγχολική νότα στην πόλη….Τώρα φαίνεται γαλήνια αλλά παλιά;
DSC06108 (2).JPG


DSC06109 (2).JPG



Τι έχει ζήσει αυτή η πόλη και οι κάτοικοι της; Δόξες και δυσκολίες, επαναστάσεις…Την φοβερή πολιορκία της από τη φασιστική Γερμανία , μια από τις πιο τρομερές στην ανθρώπινη ιστορία…Όταν έχεις διαβάσει έστω και λίγο για αυτή την περίοδο και περπατάς στο πάλαι ποτέ Λένινγκραντ, μόνο να ανατριχιάζεις μπορείς. Δεν ξέρω γιατί η μουντάδα του καιρού με έκανε να τα σκεφτώ όλα αυτά. Ίσως γιατί στη Ρωσία η ιστορία μοιάζει ζωντανή…Σε κάθε βήμα….


DSC06113 (2).JPG


Οι πολύβουες λεωφόροι γεμάτες με αυτοκίνητα και θόρυβο, έμοιαζαν πια να απομακρύνονται όσο πλησίαζε κανείς στο Петропавловская крепость ή αλλιώς στο φρούριο Πέτρου και Παύλου. Είναι χτισμένο στο νησάκι Заячий остров , στο οποίο φτάνεις περπατώντας πάνω σε μια μεγάλη γέφυρα. Στο…νησάκι του λαγού λοιπόν πριν φτάσει κανείς βλέπει δίπλα στη γέφυρα, μέσα στο ποτάμι, το άγαλμα ενός λαγού στο οποίο κόσμος (κυρίως Ρώσοι) προσπαθούσαν να πετάξουν νομίσματα και να τα κάνουν να σταθούν πάνω στα πόδια του αγάλματος ή έστω στα διπλανά ξύλα, ενώ λίγοι το κατάφερναν μια και τα περισσότερα έπεφταν στο νερό.

DSC06116 (2).JPG



DSC06117 (2).JPG

DSC06121 (2).JPG


Το νησάκι ήταν ασήμαντο κι απαρατήρητο κάποτε, ώσπου ο Μεγάλος Πέτρος αποφάσισε να χτίσει εκεί το συγκεκριμένο φρούριο.


Εκεί βρίσκεται ο Καθεδρικός Πέτρου και Παύλου, όπου είναι θαμμένοι και αρκετοί από τους τσάρους.


DSC06128 (2).JPG



DSC06129 (2).JPG


DSC06134 (2).JPG



Πύλη του Αγίου Πέτρου με το σήμα της Ρωσίας (που πήρε από τους Βυζαντινούς) το δικέφαλο αετό.

DSC06125.JPG



Η εν λόγω πύλη είναι αφιερωμένη στη νίκη της Ρωσίας επι της Σουηδίας. Περισσότερα εδώ…
DSC06124 (2).JPG


Περιπλανηθήκαμε στο νησάκι όπου βρίσκονται κάποια μουσεία, τα οποία όμως δεν επισκεφτήκαμε, καθώς μετά το Ερμιτάζ δεν είχαμε διάθεση για άλλα μουσεία εκείνη τη μέρα.

DSC06122.JPG


DSC06123 (2).JPG


DSC06127 (2).JPG


DSC06131 (2).JPG



Ώσπου το βλέμμα μας τράβηξε μια περίεργη….κατασκευή.


Λεωφορεία που είχαν μετατραπεί σε τουαλέτες…Ευρηματικό; Δεν ξέρω. Πάντως κάτι παρόμοιο δεν νομίζω να έχω ξαναδεί ποτέ….

DSC06133 (2).JPG
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.663
Likes
50.502
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πες μας δυο λόγια και για τα Ρώσικα αν θες, πόσο καιρό σου πήρε για να τα μάθεις, αν τα βρήκες εύκολα κλπ.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.285
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom