Ρωσία Στη γη των Σοβιετικών,των τσάρων και της ματριόσκας

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.051
Δεν μπορώ να μιλήσω για τον κάθε έλληνα ξεχωριστά, λέω ότι γενικά η Ελλάδα είναι η μόνη δυτική χώρα που παρουσιάζει τόσο έντονο φιλορωσισμό.
Το παρελθόν κάθε χώρας,η ιστορία της και πάρα πολλοί άλλοι παράγοντες φυσικά καθορίζουν την στάση των πολιτών της. Άλλες χώρες π.χ.Βαλτικές αποκαθιστούν τους ναζί για να στηρίξουν τον αντιρωσισμό και αντισοβιετισμό τους.Αντίθετα η Ελλάδα, υπέφερε τόσα από την ναζιστική Γερμανία που για πολλούς περίεργο θα ήταν να υπάρχουν φιλογερμανοί στην Ελλάδα.Κι όμως υπάρχουν.
Επίσης αν πας στα Βαλκάνια, άλλες χώρες π.χ.Σερβία έχουν ακόμα στενότερους δεσμούς με τη Μόσχα.

Οι Ρώσοι πάντως στην καθημερινότητα τους ,μου φάνηκαν απείρως πιο θετικά διακείμενοι προς τους Έλληνες από ότι άλλοι λαοί της Ευρώπης.
Και δεν είναι το θέμα πως μιλάω τη γλώσσα,γιατί μιλάω και άλλες γλώσσες ειδικά ευρωπαικές.

Η διεθνής πολιτική σαφώς καθορίζεται από συμφέροντα, καθώς και από επιλογές συμμάχων. Η Ελλάδα (ανεξαρτήτως των πολιτών της που θα συμφωνήσω μαζί σου, πολλοί συμπαθούν τη Ρωσία) συνήθως στην πολιτική της ήταν απέναντι στη Ρωσία (από τη Σοβιετική εποχή ακόμα).

Εδώ είναι τεράστιο το θέμα που ανοίγεις για να συζητηθεί σε ταξιδιωτική ιστορία.Για αυτό και δεν απάντησα σε πρώτη φάση.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Υπέροχη ιστορία! Είχα και έχω την εντύπωση (εσφαλμένα ίσως), χωρίς να έχω πάει Ρωσία βέβαια ότι η τελευταία Σοβιετία είναι στη Λευκορωσία. Που αλλού θα δεις προτομή, με στεφάνι παρακαλώ, του συντρόφου Τζερζίντσκι
pic.jpg

απέναντι από τα κεντρικά της ΚαΓκεΜπε; :):)
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
520
Likes
2.572
Το παρελθόν κάθε χώρας,η ιστορία της και πάρα πολλοί άλλοι παράγοντες φυσικά καθορίζουν την στάση των πολιτών της. Άλλες χώρες π.χ.Βαλτικές αποκαθιστούν τους ναζί για να στηρίξουν τον αντιρωσισμό και αντισοβιετισμό τους.Αντίθετα η Ελλάδα, υπέφερε τόσα από την ναζιστική Γερμανία που για πολλούς περίεργο θα ήταν να υπάρχουν φιλογερμανοί στην Ελλάδα.Κι όμως υπάρχουν.
Επίσης αν πας στα Βαλκάνια, άλλες χώρες π.χ.Σερβία έχουν ακόμα στενότερους δεσμούς με τη Μόσχα.

Οι Ρώσοι πάντως στην καθημερινότητα τους ,μου φάνηκαν απείρως πιο θετικά διακείμενοι προς τους Έλληνες από ότι άλλοι λαοί της Ευρώπης.
Και δεν είναι το θέμα πως μιλάω τη γλώσσα,γιατί μιλάω και άλλες γλώσσες ειδικά ευρωπαικές.

Η διεθνής πολιτική σαφώς καθορίζεται από συμφέροντα, καθώς και από επιλογές συμμάχων. Η Ελλάδα (ανεξαρτήτως των πολιτών της που θα συμφωνήσω μαζί σου, πολλοί συμπαθούν τη Ρωσία) συνήθως στην πολιτική της ήταν απέναντι στη Ρωσία (από τη Σοβιετική εποχή ακόμα).

Εδώ είναι τεράστιο το θέμα που ανοίγεις για να συζητηθεί σε ταξιδιωτική ιστορία.Για αυτό και δεν απάντησα σε πρώτη φάση.
Δεν μπορούμε να κρίνουμε χώρες με άλλο ιστορικό πλαίσιο με τα δικά μας κριτήρια. Όταν π.χ. οι χώρες της Βαλτικής ήταν υποτελείς επί 70 χρόνια ένα δεσποτικό και αυταρχικό καθεστώς και δέχονται ακόμα και τώρα επεκτατικές απειλές από τη Ρωσία, είναι λογικό να υπάρχει και αντισοβιετισμός και αντιρωσισμός. Το οξύμωρο είναι με τους Έλληνς προς την αντίθετη κατεύθυνση. Ότι ενώ δεν έχουν ευεργετηθεί ιστορικά ή πολιτικά από τη Ρωσία, τη βλέπουν με συμπάθεια. Και εξήγησα τους λόγους.
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Υπέροχη ιστορία! Είχα και έχω την εντύπωση (εσφαλμένα ίσως), χωρίς να έχω πάει Ρωσία βέβαια ότι η τελευταία Σοβιετία είναι στη Λευκορωσία.
ΜΙΑ είναι η τελευταια Σοβιετία που μέχρι και αφίσες του ταβάριτς Στάλιν κυκλοφορούν:
www.moldovahostels.com/
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
ΜΙΑ είναι η τελευταια Σοβιετία που μέχρι και αφίσες του ταβάριτς Στάλιν κυκλοφορούν:
www.moldovahostels.com/
Θα κάνουμε κόντρες μου φαίνεται. Ποια άλλη χώρα έχει ΚαΓκεΜπε? Οδός Λένιν, Μαρξ, Ντζερζινσκι παντού; Προτομή του Λένιν στο μετρό; Σφυροδρέπανα σε όλα σχεδόν τα δημόσια κτίρια? Άιντε :bleh::bleh:
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Εντάξει, αλλά δεν είναι αναγνωρισμένο κράτος. Σαν να πουμε δηλ η Σοβιετια του Χαλανδρίου ή της Πετρούπολης. Η Μπελαρούς είναι κανονικό κράτος.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.736
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom