Ρωσία Στη γη των Σοβιετικών,των τσάρων και της ματριόσκας

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
520
Likes
2.572
Δεν ξέρω πως σου ήρθε να απαντήσεις μετά από τόσες μέρες,εκτός αν σκεφτόσουν την απάντηση ή συμβουλευόσουν κάποιον. Εν πάση περιπτώσει και ιστορία ξέρουμε όλοι και οι πολιτικές συζητήσεις απαγορεύονται και όσα λες είναι (σχεδόν όλα) τουλάχιστον μη αληθή και ιστορικά ανακριβή.Καλά για το σοβιετόφιλες γελάω ακόμα.Εκτός αν εννοείς γερμανόφιλες ή κάτι άλλο και μπερδεύτηκες.Και φυσικά δεν πήγες στο off topic αλλά συνεχίζεις εδώ.Δεν θα σου απαντήσω λεπτομερώς,ούτε θα αναφερθώ σε παραδείγματα ένα-ένα για να μην φτάσουμε από τις γερμανικές αποζημιώσεις μέχρι σήμερα.

Καλό τετραήμερο και on topic από εδώ και πέρα.
Άργησα γιατί κάνω και άλλα πράγματα στη ζωή μου από το να αποκαθιστώ τις ιστορικές και πολιτικές ανακρίβειες με τις οποίες διανθίζεις τις ιστορίες σου.
Επίσης, καλό τετραήμερο.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
Άργησα γιατί κάνω και άλλα πράγματα στη ζωή μου από το να αποκαθιστώ τις ιστορικές και πολιτικές ανακρίβειες με τις οποίες διανθίζεις τις ιστορίες σου.
Επίσης, καλό τετραήμερο.
Πάντως στο φόρουμ έγραφες.Όσο για τα υπόλοιπα που λες άλλα αντ΄άλλα.... Δεν έγραφα καθόλου πολιτικά εσύ μπήκες και σχολίασες γιατί ισχύει κατά τη γνώμη σου πως οι πολλοί Έλληνες συμπαθούν τη Ρωσία. Εγώ το γεγονός ανέφερα,εσύ έκανες αξιολόγηση του αν κάνουν λάθος ή όχι.Αν δεν σου απαντούσαν άλλοι και μάλιστα δεν το συνέχιζες, δεν θα σου απαντούσα καν όπως άλλωστε έκανα και στην αρχή.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Μάλιστα. Αποκτήσαμε και αστυνομία ποσταρισμάτων στο φόρουμ. Περαν από το περιεχόμενο της ιστορίας το οποίο δεν επιθυμώ να "τιμήσω" με σχόλιό μου (είναι άλλωστε ταξιδιωτική ιστορία και εθιμικά στο forum στις ιστορίες δεν κοντραριζόματε με τους συγγραφείς ότι κι αν γράφουν), ο τρόπος με τον οποίο αντιμετωπίζετε αυτόν που παρενέβη να πει τη γνώμη του επί ιστορικών στοιχείων κι όχι επί πολιτικών θεμάτων, είναι τουλάχιστον απαράδεκτος.

Υ.Γ. Επειδή ενδεχομένως κάποιοι να το παρεξήγησαν, το "τιμήσω" εδώ είναι με την ίδια έννοια με τη γνωστή φράση "σήκωσέ το το τιμημένο".
 
Last edited:

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
Το αφιερωμένο στα Θεοφάνεια Μοναστήρι είναι αρκετά εντυπωσιακό όπως και τα περισσότερα τέτοια κτίρια στη Μόσχα. Οι εκκλησίες έχουν έντονα χρώματα και επιβλητικούς τρούλους.

DSC06448 (2).JPG



DSC06449 (2).JPG




Στο μεταξύ τα σύννεφα πύκνωναν.

DSC06450 (2).JPG


DSC06453 (2).JPG



Περπατήσαμε φυσικά μέχρι την Κόκκινη Πλατεία και ήμουν τόσο χαρούμενη που χοροπήδαγα καταμεσής του δρόμου. Η συννεφιά και το κρύο δεν με πτοούσαν, αφού η Κόκκινη Πλατεία ήταν από κοντά πιο ωραία από όσο περίμενα και δεν πίστευα πως βρισκόμουν εκεί στην πραγματικότητα.


H Красная площадь λοιπόν πήρε το όνομα της όχι από το κόκκινο χρώμα αλλά από την ομορφιά της, μια και η λέξη σήμαινε κάποτε όμορφη.(Άλλωστε και σήμερα η λέξη κράσναγια που σημαίνει κόκκινη,μοιάζει αρκετά με τη λέξη κρασίβαγια που σημαίνει όμορφη).

DSC06467 (2).JPG


DSC06463 (2).JPG


Φτάσαμε στην εκκλησία Казанский собор και αποφασίσαμε να μπούμε μέσα. Εκεί είδαμε για πρώτη φορά απευθείας την ευλαβικότητα και την ευσέβεια των Ρώσων πιστών, κάτι που φυσικά θα γνωρίζαμε καλύτερα στην συνέχεια του ταξιδιού. Οι Ρώσοι όχι μόνο δεν μιλούσαν μεταξύ τους στην εκκλησία αλλά έμοιαζαν εντελώς αφοσιωμένοι στην ακολουθία, οι γυναίκες είχαν καλυμμένα τα κεφάλια με μαντήλια και οι περισσότερες φορούσαν μακριές φούστες. Τα κεφάλια όλων ήταν σκυμμένα όπως και των αντρών και των μικρών παιδιών. Αισθανόμενοι σχεδόν ενοχές που διακόψαμε, ζητήσαμε ψιθυριστά 2 κεράκια από την νεωκόρο και καθίσαμε για λίγο όρθιοι μαζί με τους Ρώσους.

DSC06456 (2).JPG



Βγήκαμε ξανά έξω, θαυμάζοντας τα κτίρια που έκαναν το μέρος να μοιάζει με παραμύθι, μπισκοτόσπιτο, μέρος του ονείρου ή τέλοσπαντων κάτι εξωπραγματικά όμορφο. Κατευθυνθήκαμε προς το κόκκινο κτίριο του Ιστορικού Μουσείου, ενώ ο σκούρος ουρανός αγρίεψε κι άλλο και τα σύννεφα έφεραν τελικά την αναπόφευκτη βροχή και έκαναν τον κόσμο να ψάχνει καταφύγιο κάπου. Ήμασταν ήδη δίπλα στο Ιστορικό Μουσείο και πρότεινα να το δούμε αλλά ….αλλά….

DSC06459 (3).JPG

«Είδαμε τόσα μουσεία και έχουμε προγραμματίσει να δούμε και τόσα άλλα σε αυτό το ταξίδι.Αυτό λέω να το αφήσουμε», επέμενε ο συνταξιδιώτης μου.

«Μάλιστα έχω άλλη πρόταση.Να πάμε στο μεγάλο εμπορικό. Το ГУМ εδώ πιο πέρα».

Χα!Και λένε πως οι γυναίκες κάνουμε κρα για μαγαζιά και κοίταγμα βιτρινών. Τελικά καμιά φορά άδικες κατηγορίες δεχόμαστε οι γυναίκες.:haha:

Πήγαμε τελικά στο εμπορικό, κυρίως για να χαζέψουμε φυσικά και όχι για να πάρουμε κάτι. Ωστόσο καθίσαμε σε ένα υπέροχο καφέ όπου απολαύσαμε φυσικούς χυμούς και 2 μικρά γλυκάκια που άξιζαν τον κόπο.

DSC06471 (2).JPG


DSC06473 (2).JPG


Και κυριλλικά για τον @hydronetta
DSC06475 (2).JPG


Όταν βγήκαμε πια, ο καιρός έδειχνε σημάδια βελτίωσης, αν και προσωρινής όπως τελικά αποδείχτηκε. Αλλά ο καιρός αυτός ταιριάζει στη Μόσχα, την αγαπάμε όπως είναι. Παγωμένη (καλά για χειμερινή επίσκεψη δεν πετάμε και τη σκούφια μας:haha:), ιδιαίτερη, πολύχρωμη, τεράστια.

Φωτο με ουρανό για τον @KonstantinosAlyona που αγαπά τη Μόσχα και τις φωτο που περιλαμβάνουν ουρανό
DSC06478 (2).JPG
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
Μάλιστα. Αποκτήσαμε και αστυνομία ποσταρισμάτων στο φόρουμ. Περαν από το περιεχόμενο της ιστορίας το οποίο δεν επιθυμώ να "τιμήσω" με σχόλιό μου (είναι άλλωστε ταξιδιωτική ιστορία και εθιμικά στο forum στις ιστορίες δεν κοντραριζόματε με τους συγγραφείς ότι κι αν γράφουν), ο τρόπος με τον οποίο αντιμετωπίζετε αυτόν που παρενέβη να πει τη γνώμη του επί ιστορικών στοιχείων κι όχι επί πολιτικών θεμάτων, είναι τουλάχιστον απαράδεκτος.
Το αν ο Παπαντρέου ήταν αμερικανόφιλος ή ρωσόφιλος όπως και όλα τα άλλα σαφώς είναι και πολιτικό θέμα όπως και τα άλλα που εθίγησαν. Η δε αντιμετώπιση των μελών ήταν ευγενέστατη,για παράδειγμα @STFK είπε πως και διαφωνεί και του έκαναν εντύπωση όσα έγραψε ο Μάριος αλλά δεν στέκεται σε αυτά και δεν τα ανέλυσε.Και τον ευχαριστώ που προσπάθησε να σώσει το off topic.

Ο δε @Vasileti έκανε σχόλια περί βυζαντινής μουσικής και πήρε κάτι απαντήσεις του τύπου "δεν έχεις συναναστραφεί φαίνεται πολλούς 'Eλληνες αριστερούς". Επίσης σαφώς και δεν χρειάζεται να "τιμήσεις"την ιστορία και εγώ είχα παρεμβάσεις να κάνω π.χ. στην ιστορία σου(τις οποίες μάλιστα έτυχε να σου τις κάνουν άλλοι)αλλά δεν την "τίμησα"(με την ίδια έννοια το λέω κι εγώ για αυτό σε εισαγωγικά) και δεν τις έκανα γιατί ήταν ταξιδιωτική ιστορία και δεν ήθελα να παρέμβω σεβόμενη και τον κανόνα του φόρουμ που ανέφερες κι εσύ. Καλή συνέχεια.
 
Last edited:

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
520
Likes
2.572
Γράφω ένα τελευταίο σχόλιο, όχι γιατί έχει τίποτα περισσότερο να προσφέρει, η θέση μου για ένα θέμα που είχε ΗΔΗ τεθεί ήταν σαφής και τεκμηριωμένη, με ονομάτα, ημερομηνίες και γεγονότα, αλλά για να σου δείξω γιατί συχνά υπάρχει ιστορική μονομέρεια στις αναφορές σου.
Το σύνθημα "φονιάδες των λαών, Αμερικάνοι", όπως και άλλα συνθήματα της αριστεράς, ήταν ο (όντως αμερικανοτραφής) Ανδρέας που το καπηλεύτηκε και το ανήγαγε όχι τόσο σε γραμμή της εξωτερικής του πολιτικής, όσο σε επικρατόν λαικό δόγμα, σε εθνικό σύνθημα, το οποίο υπαγόρευσε σε σημαντικό βαθμό τον αντιαμερικανισμό που παραδοσιακά διακρίνει την ελληνική κοινωνία. Αυτό προς αποκατάσταση της ιστορικής αλήθειας των τελευταίων 40 ετών, που ίσως να μην έχεις καν προλάβει να ζήσεις. Καλή συνέχεια.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
Γράφω ένα τελευταίο σχόλιο, όχι γιατί έχει τίποτα περισσότερο να προσφέρει, η θέση μου για ένα θέμα που είχε ΗΔΗ τεθεί ήταν σαφής και τεκμηριωμένη, με ονομάτα, ημερομηνίες και γεγονότα, αλλά για να σου δείξω γιατί συχνά υπάρχει ιστορική μονομέρεια στις αναφορές σου.
Το σύνθημα "φονιάδες των λαών, Αμερικάνοι", όπως και άλλα συνθήματα της αριστεράς, ήταν ο (όντως αμερικανοτραφής) Ανδρέας που το καπηλεύτηκε και το ανήγαγε όχι τόσο σε γραμμή της εξωτερικής του πολιτικής, όσο σε επικρατόν λαικό δόγμα, σε εθνικό σύνθημα, το οποίο υπαγόρευσε σε σημαντικό βαθμό τον αντιαμερικανισμό που παραδοσιακά διακρίνει την ελληνική κοινωνία. Αυτό προς αποκατάσταση της ιστορικής αλήθειας των τελευταίων 40 ετών, που ίσως να μην έχεις καν προλάβει να ζήσεις. Καλή συνέχεια.
Ξεκινώ από το τέλος και όντως σαφώς δεν έχω καν προλάβει να ζήσω τα τελευταία 40 χρόνια.:)Δεν είχα γεννηθεί πριν 40 χρόνια αλλά τα γεγονότα έχουν περάσει πια στην ιστορία.
Στο εν λόγω θέμα του Παπαντρέου δεν θέλω να απαντήσω καν επι της ουσίας,για τον ίδιο λόγο που δεν απάντησα και για τους υπόλοιπους πρωην και νυν πρωθυπουργούς που ανέφερες π.χ.Καραμανλή,Τσίπρα για να μην γίνει πολιτική καθαρά η κουβέντα.Την μονομέρεια δεν ξέρω που την βλέπεις,δεν πήρα θέση καν και ούτε θα πάρω στο παρόν θέμα για την αμερικανοφιλία ή ρωσοφιλία του συχωρεμένου για να μην ξεφύγουμε.Καλή συνέχεια και σε σένα.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Ο @Marios_Gr δεν άκουσε και δεν διάβασε ποτε για βομβες ναπαλμ που έριξαν οι άγγλοι.
Διάβασε ομως για την Πράγα.

Δεν διάβασε ποτέ για τον ρόλο των συμμάχων μας στη διχοτόμηση της Κύπρου και για την χούντα στην Ελλάδα.
Διάβασε όμως για την Πράγα.

Σε μερικά χρόνια κάποιοι θα λένε πόσο ηρωικά στάθηκαν με το μέρος μας και μας έσωσαν οι αγαπητοί Γερμανοί.
Φυσικά κανένας τους δεν θα εχει διαβάσει για τη διαγραφή των χρεών της Γερμανίας εκ μέρους της Ελλάδας, ουτε για τη μη καταβολή,και φυσικά τη μη διεκδίκηση, των πολεμικών αποζημιώσεων απο τους συμμάχους μας.

Μη μιλήσω τωρα για Ίμια, για στρατηγό άνεμο κτλ κτλ καο πόσο μας στήριξαν οι σύμμαχοι.

Μην πάμε στο σήμερα και μιλήσουμε για το Δουβλίνο 2 και πόσο μας αγαπάνε οι σύμμαχοι.Κρίνουν την κατάσταση στη χώρα τέλεια που ξαναστελνουν πρόσφυγες απο τη Γερμανία πισω σε μας. Ισως επειδή ειναι καλοκαίρι και ειναι κρίμα να μη γνωρίσουν το summer in Greece.
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
520
Likes
2.572
@jimp Σε ευχαριστώ που επιβεβαιώνεις την αρχική μου εκτίμηση για το που οφείλεται η ρωσοφιλία πολλών ελλήνων. Κάποιοι ακόμα τελούν σε πένθος που ο υπαρκτός σοσιαλισμός κατέρρευσε χωρίς η Ελλάδα να είχε γευτεί ποτέ την "αγκαλία" του Τσαουσέσκου και του Γιαρουζέλσκι. Ίσως οι αφηγήσεις αυτών που τις ένιωσαν στο πετσί τους επί 70 χρόνια, και των συμπατριωτών σου Ποντίων μεταξύ άλλων, σε κάνουν να αισθανθείς πολύ τυχερός ιστορικά.

Το παραμυθάκι του διαρκούς πονεμένου θύματος των σκοτεινών συνωμοσιών των άλλων και η συνεχής κατασκευή εχθρών, που έχουν γίνει η εθνική μας εργολαβία κοντά 200 χρόνια τώρα, δεν θα κουκουλώνει για πάντα τις δικές μας ευθύνες για το που καταντήσαμε τη χώρα μας, παρά τη βοήθεια, υλική και πολιτική, που λάβαμε τα τελευταία 40 χρόνια.

Αυτά από εμένα και μεγαλύτερη ψυχραιμία στην αποτίμηση της ιστορίας. Γιατί υπάρχει και πιο κάτω, αν θέλουμε.
 
Last edited:

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Η απαγόρευση των πολιτικών συζητήσεων ισχύει και για τα αναμασήματα της μπουρδολογίας της κάθε πρώην ΠτΒ. Στην ουσία του θέματος δε θα μπω αφενός γιατί δεν έχει νόημα κι αφετέρου επειδή το θέμα του νήματος είναι άλλο.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
@jimp

Το παραμυθάκι του διαρκούς πονεμένου θύματος των σκοτεινών συνωμοσιών των άλλων και η συνεχής κατασκευή εχθρών, που έχουν γίνει η εθνική μας εργολαβία κοντά 200 χρόνια τώρα, δεν θα κουκουλώνει για πάντα τις δικές μας ευθύνες για το που καταντήσαμε τη χώρα μας, παρά τη βοήθεια, υλική και πολιτική, που λάβαμε τα τελευταία 40 χρόνια
Ιστορικά γεγονότα παρουσιάζονται ως σκοτεινές συνωμοσίες, ετσι γίνεται το σωστό ξέπλυμα.

Φυσικά και υπάρχουν δικες μας ευθύνες. Τοσα χρόνια ο κοσμος ψήφιζε αυτούς που μας οδηγησαν στο σημείο που είμαστε σήμερα και τώρα εμφανίζονται ως σωσιες.

Τωρα αυτά τα λογια του αέρα ρωτά τους Πόντιους κτλ, σου λέω πως και γω ξέρω αρκετούς που λένε τα αντίθετα απο εσένα. Αλλο τα λόγια και άλλο τα γεγονότα.
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
..και κάπως έτσι περνούσαν τα χρόνια και η dim kyr περίμενε την επόμενη παράγραφο. Βλέπετε, η "τεκμηριωμένη" εισήγηση του marios περί πόλωσης εκανε την επιτροπή λογοκρισίας να στειλει την alma σε υποχρεωτικές διακοπές στη Μακρόνησο, πολλούς "πράκτορες" με κατι κωδικούς hydronetta και αλλους σε υποχρεωτικο εντός χώρας περιορισμό- ως ύποπτους φυγής προς ανατολας-τον jimp έγκλειστο στο σπήλαιο του Νεστορα (καλά αυτός ήταν εμπλεκόμενος και σε άλλα, ένα σκάνδαλο προβάτων νομίζω) και ο vasileti ακόμα ψάχνει για δουλειά μια και δε μπορει να πάρει πιστοποιητικό κοινωνικών φρονημάτων, κάπου θεάθηκε να ψέλνει..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.387
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom