Τσεχική Δημοκρατία Στις μπυραρίες της Πράγας – Σύντομη ταξιδιωτική ιστορία μπυροποσίας

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τον κόπο που έκανες να μου απαντήσεις σε όοοολες τις απορίες μου !!!!! Και όταν ξεκινώ να ρωτώ, δεν σταματώ....

Θα το επισκεφτώ σίγουρα το σύνολο (μουσείο, μπυραρία ) !!! :clap: Να 'σαι καλά !!! :)
 

pavlos1985

Member
Μηνύματα
412
Likes
234
Επόμενο Ταξίδι
???
Η καλύτερη ταξιδιωτική ιστορία!
Απλά δώσε μας πληροφορίες για το σήμα στην είσοδο...
 

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.732
@pavlos1985, σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Αν και η ιστορία μου ήταν και η πρώτη, αλλά και πρωτόλεια ιστορία, σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια (μάλλον γραπτά).
Δυστυχώς όταν πήγα δεν έβγαλα το σήμα φωτογραφία.
Ήταν τέτοια η χαρά μου, που έβλεπα τη μπύρα στη δεξαμενή και από εκεί στο ποτήρι μου, ή με σύστημα σωληνώσεων στο τραπέζι μου, που δεν σκέφτηκα να φωτογραφίσω το κόκκινο σήμα.
Προερχόμουν από μεγάλο ταξίδι και από την Πράγα πέρασα, για τρεις όμορφες χαλαρωτικές ημέρες (και νύχτες) και για να πιω τα ποτά μου και κυρίως τις μπύρες.
Όταν πάω θα βγάλω φωτογραφία το σήμα.
Αν πας πρώτος εσύ, σου προτείνω μία από τις μπυραρίες που αναφέρονται στην ιστορία μου και εκεί θα απολαύσεις μπύρα.
Ιδιαίτερα , στη μπυραρία στη στοά της Βεντεσλάς όπου η μπύρα (Κrusovice) με σύστημα σωληνώσεων καταλήγει απ ευθείας στο τραπέζι σου.

1.JPG


2.JPG


Υπάρχει και μετρητής, για να ξέρεις πόσα λίτρα πίνεις.

3.JPG



Τη μπυραρία αυτή (δυστυχώς δεν θυμάμαι όνομα) τη βρίσκεις, εύκολα, σε μια στοά της Βεντεσλάς, στη δυτική πλευρά (αριστερά όπως κατεβαίνεις). Χαρακτηριστικό σημείο είναι ότι κοντά στην είσοδο της στοάς είναι ένα άγαλμα ανάποδα κρεμασμένου αλόγου.

4.JPG


Επίσης στη μπυραρία Kolkovna (μπύρα Pilsner Urquel),

5.JPG


στη μπυραρία kozicka (μπύρα Κrusovice),

6.JPG


στη μπυραρία U Fleku (Křemencova 11), η οποία θεωρείται ως το παλαιότερο ζυθοποιείο της πόλης (μπύρα παραγωγής του ζυθοποιείου εντός), όπου και τα φωτιστικά είναι ποτήρια μπύρας

7.JPG


και στη μπυραρία την U Zlateho Tygra με επίσης μπύρα παραγωγής της (Husova 228).

8.JPG


Επίσης στη μπυραρία U Pinkasu (Jungmannovo nám. 15/16 - πλησίον Βεντεσλάς),

9.JPG


όπου διατέθηκε για πρώτη φορά στην Πράγα η μπύρα Pilsner Urquel. Και αυτή έχει δεξαμενή.
Ιδιαίτερα στην τελευταία θυμάμαι το σήμα. Να περάσεις υπέροχα.

@duty_free, σε ευχαριστώ και συγγνώμη που δεν σου είχα απαντήσει. Είχα να ανοίξω την ιστορία χρόνια και μου τη θύμισε η @Sassenach77, οπότε ασχολήθηκα με τον κυβισμό. Για το σήμα ισχύουν τα παραπάνω, αν και νομίζω ότι από τότε εσύ θα τα έχεις εξερευνήσει και θα έχεις καλύτερες πληροφορίες. Πάντως αν δεν έχεις πάει ισχύουν οι παραπάνω προτάσεις για μπυραρίες.

Εγώ τότε, είχα πάει βαρύ χειμώνα, για να έχω το άλλοθι του κρύου και να ξεκινώ τη μπυροποσία από το πρωί.

Χαρακτηριστικό είναι ότι στη Βαρσοβία που άνοιξε τσέχικο εστιατόριο, απέναντι από το "δώρο" του Στάλιν στο λαό της Πολωνίας (μέγαρο κουλτούρας κλπ), το Ceska beer restaurant το οποίο αναγράφει σε πινακίδα εμφανή έξω από τη μπυραρία, την ημέρα ανεφοδιασμού της δεξαμενής.


10.JPG


11.JPG

Οπότε και στη Βαρσοβία απολαμβάνεις Pilsner Urquel

12.JPG


από δεξαμενή.

13.JPG


Βέβαια από τότε έχουν περάσει πολλά χρόνια και έχω βρεθεί σε αμέτρητες μπυραρίες που παράγουν μπύρα και την έχω πιει φρέσκια και απαστερίωτη ή/και αφιλτράριστη (βλ. ιστορία μου "Η τριλογία του Σεπτέμβρη (2016) - Τρίτο μέρος. Στο μεγαλύτερο μπαρ του κόσμου", όπου ήπια εκπληκτικές μπύρες, την ιστορία μου "Χιονίζει! Αρχίζουνε τα θαύματα" για τo ζυθοποιείο Sarajevsko, την ιστορία μου για τη μπυραρία στη Λευκορωσία με τους οξύρυγχους κλπ - αλλά και την ιστορία που θα ξεκινήσω τις επόμενες ημέρες για Βαλτική με τις αφιλτράριστες μπύρες). Επίσης ιστορίες για το Βέλγιο με Βέλγικες μπύρες κλπ.
 

fekos

Member
Μηνύματα
6
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
να δουμε...
Τελειες οι μπυρες στην Πραγα,παμφθηνες γενικοτερα....και αν βρειτε μετα την ...μπυροποσια να παρετε και κανενα "βρωμικο" με λουκανικο και τουρσι λαχανο ακομα καλυτερα!!
 

pavlos1985

Member
Μηνύματα
412
Likes
234
Επόμενο Ταξίδι
???
Γύρισα! Τι μπυράρες θεέ μου! Πώς θα πιω τα εδώ "ξεπλύματα";;;
Στις μπυραρίες που πρότεινες να συμπληρώσω την U SUPA με φρέσκια αφιλτράριστη μπύρα δικής τους παραγωγής! Επίσης σερβιτόρος Έλληνας (Κώστας).
 

Attachments


Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.743
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom