Στις φετινές καλοκαιρινές διακοπές, ποιο βιβλίο πήρατε (ή θα πάρετε) μαζί σας ;

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Στις διακοπές πήρα "Την ερωμένη του Γάλλου υποπλοιάρχου" του John Fowles. Ήξερα ότι θα ήταν αριστοτεχνικά γραμμένο, όπως και "Ο συλλέκτης" του. Αυτό που δεν περίμενα ήταν πόσο θα "έμπαινα" στην εποχή και στον τόπο που περιγράφει, από εκεί που πίστευα ότι θα βαρεθώ. Μιλάμε για ακριβή αναβίωση και μελέτη της βικτοριανής εποχής (εγώ που δεν είχα ιδέα, έμαθα χίλια δυο πράγματα) και ταυτόχρονα αβίαστη κριτική της.
Τώρα έχω αρχίσει την "Κρύπτη των Καπουτσίνων" του Joseph Roth και παράλληλα έχω και τις "Γιαγιάδες" της Doris Lessing (μην κράζετε, είναι 4 διηγήματα). Τους έχω διαβάσει ξανά τους συγγραφείς, οπότε πιστεύω ότι θα μου αρέσουν.
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Όπως το πήρα μαζί μου έτσι το γύρισα πίσω αφού οι διακοπές μου φέτος είχαν συνεχή κίνηση και οι ήσυχες ώρες στην ακρογιαλιά δεν ήρθαν ποτέ.
Το ξεκίνησα όμως με την επιστροφή μου και δείχνει ανάλογο των διθυραμβικών κριτικών που διάβασα πριν το πάρω.
Η πλοκή έχει να κάνει με μια γυναίκα που το τελευταίο 24ωρο της ζωής της βρίσκεται σε μια βιβλιοθήκη κ κάθε βιβλίο αντιπροσωπεύει μια διαφορετική εκδοχή της ζωής της ανάλογα με τις επιλογές της , αυτές που έκανε ή δεν έκανε.
Πραγματεύεται δηλαδή το θέμα των δεύτερων ευκαιριών και/ή των τυχόν τύψεων που κουβαλάμε μέσα μας.
Με τράβηξε πολύ το κόνσεπτ αλλά ακόμη είμαι στην αρχή.
Επέλεξα να το αγοράσω στην πρωτότυπη έκδοση στα αγγλικά τόσο για την εξάσκηση όσο κ γιατί ξεσκονίσω αυτό το διάστημα το παλιό μου πτυχίο κ προσπαθώ να πιάσω το advanced επίπεδο όπου το βιβλίο αυτό χρησιμοποιείται εκπαιδευτικά σε ενότητα μαθημάτων που ήδη έχω παρακολουθήσει.
View attachment 401157
Σκεφτόμουν να το πάρω μόλις τελειώσω αυτό που διαβάζω τώρα. Με ώθησες να το κάνω!
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Η ιστορία μίας Ινδής γιαγιάς που στα 80 της και μετά το θάνατο του συζύγου της είδε τη ζωή αλλιώς. Πήρε το βραβείο Booker, είναι 737 σελίδες συνολικά, είμαι στην 510 και συνεχίζω...
geetanjali-shrees-tomb-of-sand-1st-in-hindi-on-intl-booker-shortlist.jpg
 

penelopebek

Member
Μηνύματα
255
Likes
260
Ταξίδι-Όνειρο
Οπου λαμπει ο Ηλιος
Καλημερα σε ολους, πηρα ενα της Αγκαθα Κριστι (μου αρεσει πολυ και ειναι pocket size), αλλα για δευτερο καλοκαιρι απλα εβλεπα τη θαλασσα....... για να βγαλω το χειμωνα......
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.280
Καλημερα σε ολους, πηρα ενα της Αγκαθα Κριστι (μου αρεσει πολυ και ειναι pocket size), αλλα για δευτερο καλοκαιρι απλα εβλεπα τη θαλασσα....... για να βγαλω το χειμωνα......
Μεγάλη κουβέντα..Πόσα βιβλία δεν βγήκαν ποτέ απο την τσάντα στην θάλασσα...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.017
Likes
40.988
Μονο ξενες εφημεριδες για το ελληνικο Watergate.
Ποιο βιβλιο να μου πει τι, μπροστα σ αυτο? Κατα προτιμηση NY Times.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.300
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom