Στις φλόγες...ξανά...

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Αγαπητέ μου traveladdict, δεν είναι σκληρό αυτό που λες, είναι σε ένα βαθμό αληθινό.
Ο αγρότης στην Ηλεία μπορεί να έσωσε το σπίτι του, όμως από τη στιγμή που δεν έχει λιβάδια να ταίσει τα ζωντανά του, χωράφια να καλλιεργήσει, δεν έχει ζωή.

Από σπίτια είμαστε κομπλέ, από φύση όμως;

Και ο άλλος που πήγε κι έχτισε σπίτι πάνω στην Πεντέλη δεν είχε καμία δουλειά εκεί πέρα μέσα στο δάσος,. Όταν καταπατούσε τις δασικές εκτάσεις δεν είχε ηθικές αναστολές, τώρα όμως ζητάει τη συνδρομή του κράτους για να σώσει την περιουσία του και τα βάζει με τους πυροσβέστες που δεν έφτασαν εγκαίρως.

Υπάρχει όμως πάντα και η άλλη όψη του νομίσματος.

Υπάρχουν και οι κάτοικοι που δεν καταπάτησαν, δεν πέταξαν τη γόπα, δεν άφησαν σκουπίδια.

Όλοι εμείς που σήμερα βλέπουμε να καίγεται η μισή αττική ανήμποροι. Που τρέχουμε και σβήνουμε τις μικρές εστίες με κλαδιά και βαράμε βάρδιες στον Υμηττό με τις ώρες για να προλάβουμε τυχόν εμπρησμό.

Που αγαπάμε τη φύση, που αναδασώνουμε, που δεν ξεριζώνουμε ούτε καν τα λουλούδια.

Και ακούμε τον κρατικό μηχανισμό, όταν ερωταται γιατί δεν παρήγγειλε πυροσβεστικά ελικόπτερα, να απαντάει: "Γιατί πιστεύαμε ότι θα βρέξει"

Συγγνώμη κιόλας, δηλαδή, αλλά αν φταίμε σε κάτι, είναι που έχουμε αυτές τις κυβερνήσεις. Γιατί αυτές αξίζουμε.

ΥΓ. και το λέω, παρότι δεν μένω στην περιοχή, ούτε καίγεται το σπίτι μου...
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Αυτοί που λες είναι οι λίγοι αγαπητή μου dorotija.
Πόσοι είναι οι εθελοντές? 5 - 10.000? Τα υπόλοιπα τέσσερα εκατομμύρια της Αττικής που είναι? όλο το πρωί ήμουν στην Πεντέλη και προσπαθούσα να βοηθήσω και οι κάτοικοι έτρεχαν με τα λάστιχα να σβήσουν αγριόχορτα, που αν τα είχαν κουρέψει τον Ιούνιο, δεν θα αντιμετώπιζαν το πρόβλημα σήμερα.
Όλοι οι υπόλοιποι αρκούνται να ακούν τα σαδιστικά δελτία με τις υστερικές ανταποκρίτριες. Αυτοί να είσαι σίγουρη ότι και λουλούδια κόβουν και αποτσίγαρα πετούν.
 

maris-lou

Member
Μηνύματα
134
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Ρωμη-Φλωρεντια
Ταξίδι-Όνειρο
περου
σωστη η παρατηρηση σου,κι εγω εξαγριωνομαι οταν ακουω "ευτυχως δεν απειλουνται σπιτια".Εχουν ευθυνη οσοι απο μας αδιαφορουν,βολευονται και ...ξεχνουν.Εχουν ευθυνη οι καφροι που νομιζουν οτι οι δρομοι,οι παραλιες και τα δαση ειναι ο σκουπιδοτενεκες τους.Εχουν ευθυνη οσοι καθαριζουν τις αυλες τους ...απο μεσα γιατι απ'εξω ειναι αλλουνου! Αλλα το "χοντρο" παιχνιδι παιζεται απο "χοντρα" οικονομικα συμφεροντα και κυβερνησεις που τα υπηρετουν τυφλα ψηφιζοντας η συντηρωντας νομους καταστροφικους.
 

evripidis

Member
Μηνύματα
24
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ΑΪΒΑΛΙ
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Η τελευταία σημερινή λήψη του δορυφόρου. Πιστεύω βλέπετε με τους ανέμους που φτάνουν οι καπνοί.

Εικόνα
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.234
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Εγώ δε θα ανακατευτώ σε κουβέντες όπως η παραπάνω, για διάφορους λόγους, τουλάχιστον προς το παρόν.

Ο παρακάτω χάρτης συλλέγει δεδομένα από το δορυφόρο modis που εντοπίζει διαφορές στη θερμοκρασία και με αυτόν τον τρόπο υπολογίζει πού υπάρχουν εστίες φωτιάς.

http://firefly.geog.umd.edu/kml/download.php?file=Europe_24h.kml - Google Maps
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Δεν ξέρω πού να πρωτοστρέψω την οργή μου...
Δεν ξέρω πώς ν΄αντιδράσω, νοιώθω τόσο ανίσχυρη...
Δεν ξέρω σε τι πόλη δηλητήριο-καμίνι, θα συνεχίσω να ζω...
Δεν ξέρω αν φταίει ο κακός μας ο καιρός, μου τέλειωσαν οι δικαιολογίες...
Δεν ξέρω Ρόζα μου, τι θα πεις στη μικρή σου...δεν έχω απαντήσεις για τίποτα...μόνο βαθιά θλίψη, για την επαναλαμβανόμενη, ετήσια καταστροφή...
Είμαι συναισθηματικά φορτισμένη και γι αυτό, καθόλου ψύχραιμη...
τουλάχιστον για όσο θα καίγεται το δάσος (και η ανάσα μας μαζί)...
Ισως, όταν τερματίσει αυτή, η ασύλληπτη καταστροφή, να μπορέσω να βάλω τα πράγματα σε μια σειρά...(προς το παρόν, αρνούμαι)
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
H περιοχή μου συνεχίζει να καίγεται, για τρίτη βραδιά...Πέντε πυροσβεστικά κόβουν κύκλους το ένα πίσω απ' το άλλο πάνω ακριβώς από το σπίτι μου, για να γεμίσουν στην παραλία. Δυο απ' αυτά, ιταλικά. Protezione civile γράφει στο πλάι, και οι πιλότοι τους απίστευτοι. Μάγκες όσο δεν παίρνει, κάνουν ελιγμούς που μας αφήνουν με ανοιχτό το στόμα. Τους παρατηρούμε με τα κιάλια, που εν τέλει είναι άχρηστα, τόσο κοντά περνάνε. Οι Γάλλοι θα φτάσουν αύριο, λέει...Την τέταρτη μέρα από το ξεκίνημα της φωτιάς...Ακούσαμε πως ο αέρας θα κοπάσει, κι ίσως να γίνει, αργότερα...Προς το παρόν έχουμε αναζωπυρώσεις, ξανά, πολλαπλές εστίες, ξανά, κι ο αέρας βρέχει καύτρες, ακόμα, που μας τσούζουν τα μάτια. Η μικρή είναι καλά, σήμερα. Τα παιδιά έχουν απίστευτες δικλείδες ασφαλείας, άμυνες που εμείς δε φανταζόμαστε. Συνήθισε, μου φαίνεται...Και τις σειρήνες, και τα αεροπλάνα, και τον βρομερό αέρα. Και την αγωνία μας, όσο μπορεί να τη διακρίνει...Τα αεροπλάνα θα σταματήσουν να πετάνε, σε λίγο. Και θα πέσει το βράδυ...
 

spor_os

Administrator
Μηνύματα
1.951
Likes
617
Ο παρακάτω χάρτης συλλέγει δεδομένα από το δορυφόρο modis που εντοπίζει διαφορές στη θερμοκρασία και με αυτόν τον τρόπο υπολογίζει πού υπάρχουν εστίες φωτιάς.
http://firefly.geog.umd.edu/kml/download.php?file=Europe_24h.kml - Google Maps
Η εργασία είναι του πανεπιστημίου της Χαβάης. Έτσι για να πιστώνουμε τις ωραίες δουλειές.

Και κάτι ακόμα σε σχέση με το λινκ που έβαλε ο evripidis νωρίτερα, υπάρχει στο λινκ που ακολουθεί συνεχόμενη ανανέωση.
Link
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Δεν ξέρω ρε παιδιά, ίσως είναι λίγο άσχετο...
αλλά τώρα, όπως κοιτούσα στην τηλεόραση τις φωτιές
μου ήρθε στο νου αυτό το τραγούδι...

 
Last edited by a moderator:

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
Μια λύση είναι να πιάσουμε επιτέλους έναν εμπρηστή και να τον κάνουμε παράδειγμα για τους υπόλοιπους, δείχνοντάς τους τι θα πάθει όποιος το ξανακάνει. Ας κρεμάσουμε έναν ανάποδα στο Σύνταγμα και όποιος περνάει ας του δίνει και μία. Μεσαίωνας ε? Αφού υπάρχουν τέτοιοι εγκληματίες ας τους γυρίσουμε εκεί που τους αξίζει
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.762
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom