Ισημερινός Κολομβία Στις χώρες του καφέ και του κακάο

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.731
Likes
14.343
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Ένα μικρό βίντεο από την Κολομβία:

Σας κούρασα με τα πολλά που έγραψα για το ταξίδι μου σε δυο υπέροχες χώρες, αλλά ήταν τόσο μεγάλο το ταξίδι που η περιγραφή του απαιτεί μεγάλη έκταση. Φυσικά πιστεύω ότι δεν ήμουν τόσο λεπτομερής, στο ζήτημα της ιστορίας του κάθε τόπου και κτηρίου. Τότε πράγματι ακόμα θα έγραφα!

Όσοι με διαβάζουν ξέρουν ότι μου αρέσουν τα ταξίδια δρόμου και δε μένω πολλές μέρες στο ίδιο μέρος. Έχει πάψει για μένα η εποχή που καθόμουν μια εβδομάδα σε μια παραλία (πχ Αγίου Νικολάου στη Φολέγανδρο, 1984) με πέντε βιβλία παραμάσχαλα και δεν κουνούσα. Επομένως σήμερα βλέπω, έστω στα γρήγορα, πολλά μέρη και θέλει χρόνο μέχρι να τα περιγράψω λίγο.

Αν και όσο έγραφα την ιστορία μου δόθηκε η ευκαιρία να αναφέρω βασικά πράγματα για κάθε μέρος, θα συνοψίσω εδώ τα κυριότερα.

Δεν είναι ένα ταξίδι που θα συνεπάρει έναν πολυταξιδεμένο άνθρωπο. Κάθε μέρα θα την απολαμβάνει και θα έχει μεγάλο ενδιαφέρον, αλλά αν έχει πάει και σε άλλα μέρη της Νοτίου Αμερικής, δε θα δει πολλά καινούργια πράγματα. Γι αυτό εγώ λέω ότι γενικά το ταξίδι πρέπει να το ζούμε και όχι να έχουμε ιδιαίτερες προσδοκίες. Ας πούμε, πας στα Γκαλαπάγκος. Μην περιμένεις να δεις καρχαρίες και ιγουάνα να τριγυρνούν παντού. Θα το δεις και αυτό φυσικά αλλά άσε να σε πλημμυρίσει η χαρά ότι είσαι στα πέρατα του κόσμου. Σε ένα μέρος που πολλοί ονειρεύονται και λίγοι το επισκέπτονται. Ένα μέρος που το διαβάζεις από παιδί στα βιβλία και έχεις την τύχη να το επισκεφτείς.

Βλέπεις ένα βουνό στο Εκουαδόρ και είναι η κορυφή του 3 χλμ πιο ψηλά από εκεί που εσύ βρίσκεσαι: μην πεις ότι δεν είναι σπουδαίο. Σκέψου ότι εσύ ήδη είσαι σε υψόμετρο 3.000 μέτρων και το βουνό μπροστά σου έχει ύψος 6 χλμ! Αυτή η αίσθηση είναι που κάνει μοναδικό το θέαμα του Κοτοπαξί. Έτσι πρέπει να βλέπουμε τα ταξίδια μας.

Λοιπόν, στη σύνοψη του ταξιδιού: κάθε μέρα ήταν υπέροχη. Οι πόλεις με τις πλατείες τους και τις τεράστιες εκκλησίες. Οι πλαγιές των βουνών με τις φυτείες και τα δάση. Η υπέροχη αίσθηση να βλέπεις όλο το βουνό γεμάτο με φυτείες καφέ. Έτσι θα βλέπουν και οι Κολομβιανοί τις πεδιάδες μας με τις ελιές. Στην Κολομβία δε θα δείτε πολλούς ντόπιους με παραδοσιακές στολές στους δρόμους. Στο Εκουαδόρ θα δείτε άπειρους.

Δεν υπάρχει κίνδυνος σε αυτές τις χώρες. Τουλάχιστον περισσότερος από τους συνηθισμένους που έχουμε κι εμείς εδώ. Εμείς δεν προκαλέσαμε την τύχη μας, σχεδόν ποτέ. Υπήρξαν στιγμές που φοβηθήκαμε, αλλά ίσως ήταν χωρίς λόγο.

Οι δρόμοι καλοί στο Εκουαδόρ, πιο δύσκολοι στην Κολομβία. Στην Κολομβία έχει και κίνηση.

Υπάρχουν φτωχοί και πολλοί ζητιάνοι. Πιο πολλοί στην Κολομβία. Μη δίνετε σημασία. Πιο πολύ λυπόμουν τους άστεγους που είδα στο πρόσφατο ταξίδι μου στο Βέλγιο, γιατί έρχεται χειμώνας.

Στα περισσότερα μέρη, ειδικά της Κολομβίας, δε μιλάνε λέξη αγγλικά. Αν δεν ξέρετε εσείς ισπανικά να μάθετε. Αλλιώς να έχετε κάρτα ίντερνετ εκεί και μεταφραστή στο κινητό σας. Θα σας σώσει.

Αυτά μου έρχονται τώρα στο μυαλό. Όποιος θέλει να πάει με ρωτά οποιαδήποτε στιγμή, και ό,τι ξέρω θα του το μεταφέρω.

Και άλλο ένα βίντεο από το Εκουαδόρ:
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.731
Likes
14.343
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Έχω ανεβάσει στο YouTube μερικά βίντεο από το ταξίδι μας, οπότε σας τα βάζω κι εδώ για να τα δει όποιος επιθυμεί.
Πρώτα η Κουένκα στο Εκουαδόρ:
Μετά το Guayaquil και το πάρκο Cajas:
Επίσης έχω το Κίτο με το Οταβάλο:
Αυτά για τώρα.
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.731
Likes
14.343
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Σας έχω μερικά βίντεο ακόμα για να τελειώνει η η ιστορία του ταξιδιού μας. Είναι λίγο ανακατεμένα χρονικά, αλλά έχουν τίτλους , οπότε θα τα βρείτε. Ξεκινάμε με το υπέροχο Ποπαγιάν τη Σίλβια με τους ντόπιους και τις φορεσιές τους. Τελειώνει με το βραδινό Κάλι.
Το επόμενο περιλαμβάνει το ταξίδι στο Βορρά της Κολομβίας. Δηλαδή, Σάντα Μάρτα, Ταϋρόνα και την υπέροχη Καρταχένα.
Τέλος έιναι η πςριοχή των βουνών του ΅Εκουαδόρ με τη Ριομπάμπα. Έχει εικόνες από το ηφαίστειο-βουνό Τσιμποράσο, τη λίμνη Κιλοτόα και το Κοτοπαξί.
Σας χρωστώ ακόμα δυο: τους αρχαιολογικούς χώρους της Κολομβίας και την περιοχή με της φυτείες καφέ πάλι στην Κολομβία.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.961
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Πολύ αναλυτική παρουσίαση φίλε @travelbreak ,τεκμηριωμένη και με εικόνες.
Ευχαριστούμε για την ιστορία και για τις πληροφορίες που μοιράστηκες.
Τη διάβασα όλη με προσοχή και πήρα πολύ καλές ιδέες ήδη!
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.731
Likes
14.343
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
πήρα πολύ καλές ιδέες
Ελπίζω να τις χρησιμοποιήσεις σύντομα!
Έχω την εντύπωση ότι εδώ στο φόρουμ δεν είναι πολλοί εκείνοι που νοικιάζουν αυτοκίνητα όπως εμείς.
Εγώ τον βρίσκω ως τον καλύτερο τρόπο για να δω περισσότερα σε συγκεκριμένο χρόνο που έχω.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.961
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Ελπίζω να τις χρησιμοποιήσεις σύντομα!
Έχω την εντύπωση ότι εδώ στο φόρουμ δεν είναι πολλοί εκείνοι που νοικιάζουν αυτοκίνητα όπως εμείς.
Εγώ τον βρίσκω ως τον καλύτερο τρόπο για να δω περισσότερα σε συγκεκριμένο χρόνο που έχω.
Κι εγώ το ελπίζω!
Η αλήθεια είναι ότι δε πρόκειται και για το πιο εύκολο πράγμα σε τέτοιες χώρες. Αρχικά υπάρχει το ζήτημα του μεγάλου κόστους ενοικίασης, που μπορεί να εκτινάξει το μπατζετ του ταξιδιού. Δεύτερον, συναντάς αρκετές δυσκολίες με την εκεί κατάσταση σαν αυτές που μας περιέγραψες. Το ίδιο έχω να λέω κι εγώ από την εμπειρία μου με την οδήγηση στη Κούβα.
Συμφωνώ μαζί σου όμως ότι είναι ο καλύτερος τρόπος για να διαχειριστείς το διαθέσιμο χρόνο και τα αξιοθέατα που θέλεις να επισκεφτείς. Είμαι υπέρ ξεκάθαρα. Ειδικότερα δε αν είναι τέσσερα τα άτομα και μοιράζονται τα κόστη!
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.731
Likes
14.343
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Σήμερα ολοκληρώνεται η παρουσίαση των βίντεο από το ταξίδι μας στην Κολομβία και στο Εκουαδόρ.

Εδώ είναι η περιοχή των φυτειών του καφέ με τα πολύ όμορφα χωριά και τις πόλεις Μανιζάλες και Περέιρα.

Και εδώ είναι οι καταπληκτικές αρχαιολογικές περιοχές του Tierradendro και San Agustin, πάλι στην Κολομβία.
Δεν είναι πολύ γνωστές εκτός της Νότιας Αμερικής, λόγω των αντίστοιχων περιοχών στο Περού. Όμως είναι εξόχως σημαντικές.

Σας ευχαριστώ για την παρακολούθηση του θέματος.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.472
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Αυτή την ιστορία την είχα διαβάσει κάποια στιγμή αποσπασματικα και την είχα ξεχάσει. Ευτυχώς την ξαναπετυχα όταν έψαχνα πληροφορίες για Cuenca. Πολύ χρήσιμη ιστορία! Καλύπτει τα περισσότερα μέρη που με ενδιαφέρουν. Αν είχε και Santa Cruz de Mompox και ciudad perdida θα ήταν η απόλυτη! Ευχαριστούμε! Πάντα τέτοια!

Το μπάτζετ για galapagos το βρίσκω εξωφρενικό. Ειδικά για 2-3 μέρες είναι κανονική ληστεία. Μένεις άνετα άλλες 3 βδομάδες στη χώρα με αυτά τα λεφτά.
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.731
Likes
14.343
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Το μπάτζετ για galapagos το βρίσκω εξωφρενικό. Ειδικά για 2-3 μέρες είναι κανονική ληστεία. Μένεις άνετα άλλες 3 βδομάδες στη χώρα με αυτά τα λεφτά.
Σίγουρα το ταξίδι το κάνουμε κυρίως για να ταξιδέψουμε και να δούμε πράγματα, οπότε τρεις εβδομάδες είναι προτιμότερες από τρεις μέρες. Όμως, όσο ενδιαφέρουσες και αν είναι οι τρεις εβδομάδες, η επίσκεψη στα Galapagos, που είναι μύθος για μένα, έχει προτεραιότητα.
Το ίδιο ισχύει (και πολύ περισσότερο) και για το Νησί του Πάσχα.
Όσο για τη Ciudad Perdida, έχεις δίκιο. Ήταν παράληψη, αφού βρισκόμασταν και τόσο κοντά.
Ευχαριστώ για τα σχόλια.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.472
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Όμως, όσο ενδιαφέρουσες και αν είναι οι τρεις εβδομάδες, η επίσκεψη στα Galapagos, που είναι μύθος για μένα, έχει προτεραιότητα
Μύθος είναι λόγω αυτών που είδες εκεί ή στην ιδέα του πόσο δύσκολο είναι να φτάσεις, το άπιαστο όνειρο που λέμε και τα σχετικά; Πραγματικά τρέμει το χέρι μου να τα σκάσω για galapagos!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.311
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μύθος είναι λόγω αυτών που είδες εκεί ή στην ιδέα του πόσο δύσκολο είναι να φτάσεις, το άπιαστο όνειρο που λέμε και τα σχετικά; Πραγματικά τρέμει το χέρι μου να τα σκάσω για galapagos!
Πού αλλού θα δεις αυτό που θα δεις στα Γκαλάπαγκος; Ποια είναι η εναλλακτική;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom