Ισλανδία Σουηδία Στοκχόλμη/Μπέργκεν ή Ισλανδία;

paefstra

Member
Μηνύματα
13.029
Likes
41.018
Είχα φάει ένα σκάλωμα φέτος με το απευθείας Στοκχόλμη- Καλαμάτα που είχε βγάλει το καλοκαίρι η Aegean. Με πρόγραμμα εξαργύρωσης στοίχιζε κάπου 20 ευρώ η διαδρομή. Αλλά οι τιμές για διαμονή είναι τρομακτικές (πήρα ήδη μια κρυάδα στη Δανία). Το αναφέρω για την περίπτωση που έχεις μίλια νε εξαργυρώσεις, γιατί τότε έχει νόημα να περιμένεις τη aegean, και η τιμή πέφτei δραματικά. Αλλιώς γιατί να περιμένεις τί θα κάνει η aegean; Από Αθήνα θα πετάξεις τελικά με SAS, δεν βάζει απευθείας.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Η Lufthansa ήδη έχει βγάλει πρόγραμμα για Απρίλιο. Με μια αναζήτηση στο skyscanner βγάζει κάτω από 250 ευρώ με αλλαγή στη Γερμανία.
Δυστυχώς στις ημερομηνίες που θέλω η lufthansa εχει 270 και πολλές ώρες αναμονή στη Φρανκφούρτη.. Οπότε θα περιμένω και την aegean μήπως βγάλει καμιά προσφορά ή έχει καλύτερες ανταποκρίσεις..
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Είχα φάει ένα σκάλωμα φέτος με το απευθείας Στοκχόλμη- Καλαμάτα που είχε βγάλει το καλοκαίρι η Aegean. Με πρόγραμμα εξαργύρωσης στοίχιζε κάπου 20 ευρώ η διαδρομή. Αλλά οι τιμές για διαμονή είναι τρομακτικές (πήρα ήδη μια κρυάδα στη Δανία).
Πριν το κοίταζα στο petas και είχε τον αύγουστο Αθήνα - Στοκχόλμη με στάση λίγων ωρών στη Καλαμάτα.. Ισως το ξαναδώσει και από απρίλη..
Εχω μίλια αλλά φτάνουν μόνο για μία πτήση.. Συμφέρει έτσι ή να μη τα χαλάσω; Εχουμε δηλαδή από 12000 εγώ και ο αντρας μου.. Φαντάζομαι γίνεται να πληρωσουμε φόρους και τη μία διαδρομή..
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.029
Likes
41.018
Εχω μίλια αλλά φτάνουν μόνο για μία πτήση.. Συμφέρει έτσι ή να μη τα χαλάσω; Εχουμε δηλαδή από 12000 εγώ και ο αντρας μου.. Φαντάζομαι γίνεται να πληρωσουμε φόρους και τη μία διαδρομή..
Φυσικά, το έχω κάνει 2-3 φορές. Θέλει τα μισά μίλια από το επιστροφής. Είναι το καλύτερο να τα χαλάσεις σε ένα ακριβό εισιτήριο παρά σε ένα φτηνό πήγαινε έλα και κόβεις το τελικό κόστος στη μέση σχεδόν. Αν δεν βάλει πάλι το Καλαμάτα Αθήνα, σκέψου την περίπτωση να εξαργυρώσεις τα μίλια σε ένα εισιτήριο ως Γερμανία και μετά μπορεί να πετάξεις ως τη Στοκχόλμη και με ένα 50ρικο .
Το έκανα φέτος για Δανία με κόστος μετάβασης 35 οι φόροι της aegean + 50 για Κοπεγχάγη με sas = 85 ευρώ.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Αν δεν βάλει πάλι το Καλαμάτα Αθήνα, σκέψου την περίπτωση να εξαργυρώσεις τα μίλια σε ένα εισιτήριο ως Γερμανία και μετά μπορεί να πετάξεις ως τη Στοκχόλμη και με ένα 50ρικο .
Το έκανα φέτος για Δανία με κόστος μετάβασης 35 οι φόροι της aegean + 50 για Κοπεγχάγη με sas = 85 ευρώ.
Από Γερμανία πας Στοκχόλμη με sas τόσο φτηνά;; Θα δω αν έχει και η easyjet τπτ.. Τα μίλια μου δε μπορώ να τα εξαργυρώσω με sas ε; Δε τη βλέπω στον όμιλο.. Οπότε αν εχει συνδυαστική πτήση Αθήνα - βρυξέλλες (με aegean) βρυξέλλες - Στοκχόλμη (με sas) εκτός από την πτήση της επιστροφής θα πρεπει να πληρωσω και το σκέλος βρυξέλλες-στοκχόλμη και ας είναι εννιαίο εισητήριο.. Σωστά; Οπότε η εξαργύρωση με συμφέρει μόνο αν εχει η aegean μια απευθείας πτήση.. Αν είναι με στάση στη Καλαμάτα (ενιαίο εισητήριο) λογίζεται ως μία διαδρομή;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.029
Likes
41.018
Το Καλαμάτα- Στοκχόλμη είναι της aegean και στοιχίζει κανένα 20ρικο. Το Αθήνα Καλαμάτα θα το χρεωθείς, εκτός κι αν πας με αυτοκίνητο.
Το Αθήνα Βρυξέλλες ή Ντύσσελντορφ (το απ' ευθείας όμως) στοιχίζει 35 ευρώ. Μετά έχει τακτικές πτήσεις για Στοκχόλμη και μπορεί να βρεις πολύ φθηνές. Πάντως δεν είναι ενιαίο το εισιτήριο.
Μπορείς να περιμένεις και την easy (η easy θα βγάλει τον Σεπτέμβριο τα δρομολόγια Απριλίου).
Αν δεν βαριέσαι να κάνεις κύκλο και να φας ώρες στο αεροπλάνο, δες και την περίπτωση να πας με easy στο Λονδίνο κι από εκεί οι τιμές με low cost είναι πολύ καλές, όντως παίζουν πολύ φτηνά εισιτήρια (κάτω από 50 ευρώ με norwegian, σούπερ αεροπλάνα και τακτικά λες και είναι ΚΤΕΛ). Για aegean δεν θα το σύστηνα για Λονδίνο, καθώς προσγειώνεται στο Heathrow και από αυτό δεν πετούν low cost- το να αλλάξεις δε αεροδρόμιο είναι κοτσάνα, παίρνει ώρες και στοιχίζει πανάκριβα.
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
5.731
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Αν είναι με στάση στη Καλαμάτα (ενιαίο εισητήριο) λογίζεται ως μία διαδρομή;
Αν οι δύο πτήσεις έχουν τον ίδιο κωδικό τότε λογίζεται ως μία διαδρομή. Αν όμως, που είναι και το πιθανότερο, έχουν διαφορετικούς κωδικούς τότε για εξαργύρωση θες τα μίλια μιας πτήσης εσωτερικού συν τα μίλια μιας πτήσης εξωτερικού.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.029
Likes
41.018
Αυτό που ανέφερα μέσω Λονδίνου μάλλον μόνο ανάποδα προς Αθήνα μπορεί να γίνει. Οι ώρες της easy από Αθήνα είναι βραδινές. Επίσης το Αθήνα Καλαμάτα και πίσω είναι πολύ λίγες φορές την εβδομάδα αν θες να το κάνεις αεροπορικώς. Και κανείς δεν ξέρει αν θα μπει για Πάσχα.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Αν με τη LH βρίσκεις δρομολόγιο που σου κάνει σε ώρες και αναμονές, τότε παρακολούθα το και στην πορεία μπορεί να βρεις καλή τιμή ανεξάρτητα αν η εταιρεία "τρέχει" κάποια προσφορά.
Ετσι το παρακολουθούσα κι εγώ και βρήκα εισιτήρια όπως τα ήθελα, αρχές Ιανουαρίου για δρομολόγιο μέσα Απριλίου.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Αυτό που ανέφερα μέσω Λονδίνου μάλλον μόνο ανάποδα προς Αθήνα μπορεί να γίνει. Οι ώρες της easy από Αθήνα είναι βραδινές. Επίσης το Αθήνα Καλαμάτα και πίσω είναι πολύ λίγες φορές την εβδομάδα αν θες να το κάνεις αεροπορικώς. Και κανείς δεν ξέρει αν θα μπει για Πάσχα.
Eννοείς Στοκχόλμη - Λονδίνο και μετά από εκεί πίσω Ελλάδα με easy σε βραδινή πτήση; Και να πάμε Στοκχόλμη με εξαργύρωση μιλίων; Μακάρι να βολέψει αλλά ίσως το σύνολο των 4 πτήσεων να βγει ακριβότερο από καμιά προσφορά και έτσι να κρατήσω τα μίλια για άλλη φορά..
Η aegean λογικά μέσα στον Σεπτέμβρη θα βγάλει πρόγραμμα, οπότε αναγκαστικά θα δω τότε τι με συμφέρει..
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Αν με τη LH βρίσκεις δρομολόγιο που σου κάνει σε ώρες και αναμονές, τότε παρακολούθα το και στην πορεία μπορεί να βρεις καλή τιμή ανεξάρτητα αν η εταιρεία "τρέχει" κάποια προσφορά.
Ετσι το παρακολουθούσα κι εγώ και βρήκα εισιτήρια όπως τα ήθελα, αρχές Ιανουαρίου για δρομολόγιο μέσα Απριλίου.
Αυτή τη στιγμή τις μέρες που θέλω (17-22 ή 18-23 ή 17-23 ανάλογα με τις μέρες που θα δουλεύω) δεν έχει καλές ανταποκρίσεις.. Μπορεί στη πορεία να προσθέσουν και άλλες πτήσεις; Με τη swiss είχα βρει καλύτερες ανταποκρίσεις αλλά έχουν ακριβύνει τα εισητήρια, οπότε θα παρακολουθώ και αυτά..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.445
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom