Ισλανδία Σουηδία Στοκχόλμη/Μπέργκεν ή Ισλανδία;

chrismidas77

Member
Μηνύματα
8
Likes
7
Ταξίδι-Όνειρο
καθε ταξιδι...
Για μέσα απριλίου (Πάσχα) και με άδεια 6 ημερών ποιο ταξίδι θα προτιμούσατε;
Στοκχόλμη για 3 μέρες, και πτήση για Μπέργκεν (αλλες 3 μέρες με ημερήσια κρουαζιέρα στα φιορδ)
ή 6 μέρες Ισλανδία με αυτοκίνητο και ότι προλάβουμε;
Από άποψη εποχής/καιρού που θαναι καλύτερα; Από άποψη κόστους που είναι ακριβότερα;
Υπάρχουν οργανωμένες εκδρομές στην Ισλανδία σε περίπτωση που δε νοικιάσουμε αυτοκίνητο;
Κλίνω περισσότερο προς Στοκχόλμη επειδή πιστευω στο 6ημερο θα προλάβουμε να δούμε περισσότερα και επειδή έχουμε γνωστούς για να μείνουμε φθηνά σε καλό ξενοδοχείο.. Στο Μπέργκεν βέβαια βλέπω είναι πανάκριβα αλλά κάτι διάβασα για hotel pass.. Οποιαδήποτε συμβουλή είναι χρήσιμη!
καλησπερα...επειδη εχω γυρισει τις σκανδιναβικες χωρες ενα καλοκαιρι,θα σου δωσω μια συμβουλη:βαλε το τρενο στα πλανα σου!!3 μερες ειναι πολλες για μπεργκεν,δες μηπως μπορεις να βαλεις στο παιχνιδι το οσλο,αρα κανε με το τρενο τη διαδρομη μπεργκεν-οσλο,(η οποια εχει ψηφιστει κιολας το ομορφοτερο ταξιδι με τρενο στην ευρωπη!).Τα φιορδ ειναι λιγοτερο εντυπωσιακα απο οσο περιμενει καποιος,πιο πολυ εντυπωσιαζει η αισθηση πως εχεις φτασει τερμα θεου!Κατι τελευταιο...επειδη ειναι πανακριβη η σκανδιναβια,μια εξυπνη λυση ειναι να κανεις οσλο-μπεργκεν η' το αντιστροφο με βραδινο τρενο,διαρκει περιπου 6 ωρες και εχει τρενο στις 12 τα μεσανυχτα αν θυμαμαι καλα,αρα μια βραδια την περνας μεσα στο τρενο.(ανετοτατες θεσεις,ξαπλωτες και με μαξιλαρακια που σου δινουν).Παντως η στοκχολμη ηταν η πιο φθηνη απο τις υπολοιπες σκανδιναβικες πολεις που ειδα εγω...
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
καλησπερα...επειδη εχω γυρισει τις σκανδιναβικες χωρες ενα καλοκαιρι,θα σου δωσω μια συμβουλη:βαλε το τρενο στα πλανα σου!!3 μερες ειναι πολλες για μπεργκεν,δες μηπως μπορεις να βαλεις στο παιχνιδι το οσλο,αρα κανε με το τρενο τη διαδρομη μπεργκεν-οσλο,(η οποια εχει ψηφιστει κιολας το ομορφοτερο ταξιδι με τρενο στην ευρωπη!).Τα φιορδ ειναι λιγοτερο εντυπωσιακα απο οσο περιμενει καποιος,πιο πολυ εντυπωσιαζει η αισθηση πως εχεις φτασει τερμα θεου!Κατι τελευταιο...επειδη ειναι πανακριβη η σκανδιναβια,μια εξυπνη λυση ειναι να κανεις οσλο-μπεργκεν η' το αντιστροφο με βραδινο τρενο,διαρκει περιπου 6 ωρες και εχει τρενο στις 12 τα μεσανυχτα αν θυμαμαι καλα,αρα μια βραδια την περνας μεσα στο τρενο.(ανετοτατες θεσεις,ξαπλωτες και με μαξιλαρακια που σου δινουν).Παντως η στοκχολμη ηταν η πιο φθηνη απο τις υπολοιπες σκανδιναβικες πολεις που ειδα εγω...
Πολύ καλές ιδέες! Ίσως βρω στοκχόλμη - Μπεργκεν φθηνά αεροπορικώς και μετά κάνω τη διαδρομή Μπεργκεν - οσλο με τρένο και επιστρέψω στοκχόλμη με αεροπλάνο από οσλο.. Αν δε βγαίνει πανάκριβα θαναι σούπερ! Αλλά αν κάνουμε τη διαδρομή με τρένο βράδυ (για να γλιτώσουμε διανυκτέρευση) δε θα θαυμάσουμε τα τοπία.. Τρένα Μπεργκεν-όσλο που κοιτάω; πρέπει να κλείσω καιρό πριν;
 

chrismidas77

Member
Μηνύματα
8
Likes
7
Ταξίδι-Όνειρο
καθε ταξιδι...
Πολύ καλές ιδέες! Ίσως βρω στοκχόλμη - Μπεργκεν φθηνά αεροπορικώς και μετά κάνω τη διαδρομή Μπεργκεν - οσλο με τρένο και επιστρέψω στοκχόλμη με αεροπλάνο από οσλο.. Αν δε βγαίνει πανάκριβα θαναι σούπερ! Αλλά αν κάνουμε τη διαδρομή με τρένο βράδυ (για να γλιτώσουμε διανυκτέρευση) δε θα θαυμάσουμε τα τοπία.. Τρένα Μπεργκεν-όσλο που κοιτάω; πρέπει να κλείσω καιρό πριν;
εχεις δικιο για το βραδινο...γλυτωνεις χρηματα αλλα χανεις εικονες!μπεργκεν-οσλο εχει 7.58,10.28,15.58,22.58 (οχι σαββατο αυτο).Εγω εκλεισα κανα 2 μερες νωριτερα,αλλα γενικα αυτο το δρομολογιο θελει κρατηση!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Πολύ καλές ιδέες! Ίσως βρω στοκχόλμη - Μπεργκεν φθηνά αεροπορικώς και μετά κάνω τη διαδρομή Μπεργκεν - οσλο με τρένο και επιστρέψω στοκχόλμη με αεροπλάνο από οσλο.. Αν δε βγαίνει πανάκριβα θαναι σούπερ! Αλλά αν κάνουμε τη διαδρομή με τρένο βράδυ (για να γλιτώσουμε διανυκτέρευση) δε θα θαυμάσουμε τα τοπία.. Τρένα Μπεργκεν-όσλο που κοιτάω; πρέπει να κλείσω καιρό πριν;
https://www.nsb.no/frontpage/

Αχ σε ζηλεύω...τέλειο ταξίδι.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
https://www.nsb.no/frontpage/

Αχ σε ζηλεύω...τέλειο ταξίδι.
Γιάννη ευχαριστώ για το λινκ!
Κοίταξα τιμές τρένων και το κουφό είναι πως την ίδια μέρα αν κάνεις τη διαδρομή Μπεργκεν-Οσλο η τιμή minipris είναι η μισή απ΄το να κάνεις την πολύ πολύ μικροτερη διαδρομή (επισης minipris) Mπέργκεν-Φλαμ.. Οποτε αναγκαστικά μόνο μέσω norway in a nutshell πας Φλαμ και εκδρομή στα φιορδ. Αν το κλείσουμε ανεξάρτητα βγαίνει πολύ πιο ακριβά. Δε ξέρω βέβαια μήπως στη πορεία αλλάξουν οι τιμές
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Τελικά έκλεισα χτες με lufthansa (μέσω Φρανκφούρτης) με την επιλογή multiple cities.. Φτάνουμε Στοκχόλμη Μεγάλη Πέμπτη αργά, και επιστρέφουμε Αθήνα από Μπέργκεν Τρίτη του Πάσχα.. Οι ώρες είναι σχετικά βολικές (με μεγάλες αναμονές στη Φρανκφούρτη οπότε θα κάνουμε καμιά βόλτα) και η τιμή 250 ευρώ το άτομο.. Και τώρα μένει να κλείσω την πτήση Στοκχόλμη - Μπέργκεν (αυτή τη στιγμή κοστίζει γύρω στα 60-70 ευρώ)..
Καλή είναι η τιμή; Μου φάνηκε καλή επειδή σε οποιαδήποτε προσφορά κι αν έβρισκα θα έπρεπε από Μπέργκεν να ξαναπάμε Στοκχόλμη για να επιστρέψουμε Αθήνα.. Άρα χαμένος χρόνος και ίσως και χρήμα.. (Π.χ. είχα βρει προσφορά της airfrance με 189 ευρώ Αθήνα-Στοκχόλμη μετ επιστροφής αλλά σε αυτά έπρεπε να προστεθεί το Στοκχόλμη -Μπέργκεν μετ επιστροφής, άλλα 130, οπότε ερχόταν στο ίδιο αλλά με περισσότερη ταλαιπωρία και διαδρομές σε αεροδρόμια (και θα έχανα και τα μίλια που μου δίνει η lufthansa)..
Λέτε στη πορεία να έβρισκα κάτι πολύ καλύτερο; Αυτό που με προβλημάτισε (και αποφάσισα να κλείσω χτες τελικά) ήταν ότι έμαθα ότι φέτος Ορθόδοξο και Καθολικό Πάσχα συμπέφτουν.. Και μάλιστα οι Νορβηγοί έχουν 5 μέρες αργία.. Σκέφτηκα λοιπόν πως αν περιμένω για καποια προσφορά μπορεί οι μέρες αυτές που ταξιδεύω να εξαιρούνται της προσφοράς γιατί θα είναι και για αυτούς αργία.. Και περνώντας ο καιρός μπορεί να ήταν απλησίαστα τα εισητήρια.. Έλεγα να περιμένω προσφορά της aegean αλλά δε νομίζω να είχε και μεγάλη διαφορά από την περίπτωση της airfrance που γράφω παραπάνω.. Και μέχρι να βγάλει προγραμμα μπορεί να μη βρίσκω ξενοδοχείο για τις μέρες που θα είμαι Μπέργκεν. Τώρα βρίσκω σε προσφορά ένα κεντρικό, 3 αστέρων με πρωινό, 65 με 75 ευρώ τη βραδιά (τσάμπα για Μπέργκεν).. Και στο booking βλέπω ξεκινάνε όλα από 120+ τώρα που είμαστε 7-8 μήνες πριν. Τότε που θα φτάσουν; Και ήδη κάποια έχουν εξαντληθεί..
Για πείτε καμιά γνώμη, καλά έκανα ή βιάστηκα και έκανα πατάτα; (Κάτι έγινε με την πιστωτική και υπάρχει περιθώριο αύριο να ακυρώσω)..
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Δες και στο hotelcombined αλλα αν βρεις καποιο με δωρεαν ακυρωση κλειστο να εισαι κομπλε και ψαχνεις ξανα αργοτερα να δεις τις τιμες. Αλλα νομιζω ειναι νωρις για ξενοδοχειο απο τωρα.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Δες και στο hotelcombined αλλα αν βρεις καποιο με δωρεαν ακυρωση κλειστο να εισαι κομπλε και ψαχνεις ξανα αργοτερα να δεις τις τιμες. Αλλα νομιζω ειναι νωρις για ξενοδοχειο απο τωρα.
Ναι αυτό έκανα! Κοίταξα και στο hotelcombined και το μόνο με καλή τιμή (εκτός από κάτι hostel) είναι το Comfort Hotel Holberg (που στο booking το δειχνει εξαντλημένο). Έκλεισα εκεί το απόγευμα με δωρεάν ακύρωση απ'το site της comfort, που το δίνει ακόμα πιο φθηνά (150 για δύο βράδια με πρωινό)..
Tώρα για το αν είναι νωρίς ακόμα δεν είμαι και πολύ σίγουρη, αλλά θα το κοιτάζω και αν τύχει κάτι ακυρώνω το άλλο.. Πάντως μου φαίνεται δύσκολο να ρίξουν στη πορεία τις τιμές. Αυτή τη στιγμή δείχνει 52% πληρότητα για τη περίοδο του Πάσχα και με μια ματιά στο tripadvisor τα περισσότερα έχουν μέση ετήσια τιμή 200-250 ευρώ την βραδιά.. Πανάκριβη πόλη!
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
για πες βρε Ευαγγελία κανένα παράδειγμα να καταλάβω περίπου τι μας περιμένει..
Θες να μάθεις για κάτι συγκεκριμένο ; Απο αύριο γιατι μας πήρε η νύχτα ...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.218
Μηνύματα
883.969
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom