Σουηδία Στοκχόλμη????

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
158
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Επεξεργαζομαι ενα ταξιδι για τον Δεκεμβριο Βερολινο-Στοκχολμη και χρειαζομαι καποιες πληροφοριες αν καποιος μπορει να με βοηθησει.
1. το αεροδρομιο skavsta στην Στοκχολμη ειναι πολυ μακρια απο το κεντρο?
2. καμια προταση διαμονης για δικλινο δωματιο γυρω στα 60 ευρω?
3. καμια καλη προταση φαγητου?
 

alexstef2

Member
Μηνύματα
307
Likes
166
Ρebequita το skavsta είναι περίπου μια ώρα και κάτι από Στοκχόλμη κ το εισιτήριο έχει 15 ευρώ. Επειδή μάλλον πετάς με ryanair να ξέρεις ότι τα επιτρεπόμενα κιλά είναι μόλις 15!!! Κ κάθε έξτρα χρεώνεται πολύ. Αν πατήσεις το κουμπάκι Στοκχόλμη θα βρεις πληροφορίες που έχουν γραφτεί, αλλά κ μέσω της αναζήτησης θα δεις ότι έχουν γραφτεί κάποια πράγματα, αρκετά βοηθητικά.
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
το google βγάζει το skavsta 100 χιλιόμετρα από την πόλη. περαστικά..!!!:haha:
 

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
158
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Ευχαριστω θα τα ελεγξω αμεσα. Ενταξει παντως, δεν τα εκλεισα ακομη τα αεροπορικα, στην επεξεργασια βρισκομαι ακομη.
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
Ευχαριστω θα τα ελεγξω αμεσα. Ενταξει παντως, δεν τα εκλεισα ακομη τα αεροπορικα, στην επεξεργασια βρισκομαι ακομη.
Καλησπέρα,
έμενα Φινλανδία τον προηγούμενο χρόνο και είχα κάνει ενα ταξιδακι και απο εκει.
Ειχα πετάξει απο το Gdansk της Πολωνίας στο Skavsta και μπορω να σου πω καποιες σημαντικες λεπτομερειες.Με το που προσγειωθει το αεροπλανο στο Skavsta περνεις αποσκευες και πας και περνεις εισητηριο για το λεωφορειο για τη Στοκχολμη.Κοστιζει 11.5 euro (με την τοτε ισοτιμια) αλλα αμα δεν εχεις κορωνες τα ανταλλακτηρια του αεροδρομιου ειναι πανακριβα.Εγω την πατησα και δεν επαιρναν την πιστωτικη μου που ειναι visa electron (οι κλεφτες) και αναγκαστικα να αλλαξω κορωνες και πρεπει να το πληρωσα το εισητηριο καπου 16 euro.Τελωσπαντων ειναι καπου 1.30 με 2 ωρες (2 νομιζω) να φανταστεις εγω ειδα στο netbook μουολοκληρη ταινια μεχρι να φτασουμε Στοκχολμη!Αν εχεις ωρα καντο καθως και απο το Arlanda το εισητηριο ειναι 8 euro φτασεις στην πολη (75 κορωνες αν θυμαμαι καλα απο μια φορα που ειχα παει απο το Ελσινκι στο Αρλαντα) και αμα ειναι να γλιτωσεις 30-40-50 ευρα απο την πτηση δεν εχει νοημα να πας Arlanda!Για δρομολογια των λεωφορειων στο site των σουηδικων σιδηροδρομων ( SJ.se - Resor med t )
Ρωτα αμα θες τπτ για Στοκχολμη (πανακριβη by the way,ημουνα πολωνια - λιθουανια- λετονια και ειχα χαλασει 100 euro σε μια βδομαδα και εκει χαλασα 75 euro σε ενα απογευμα!!!!!!!!οπως καταλαβαινεις εκατσα να τη δω λιγο και πηρα το καραβι και οπου φυγει φυγει για φινλανδια!!!)
 

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
158
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Αυτο με το"πανακριβη" με εβαλε σε σκεψεις, κατι ψιλιαστηκα με τις τιμες στα ξενοδοχεια, μιας που βρηκα ενα "τελειωμενο" στα 60 ευρω. θα ψαξω καμια αλλη επιλογη απο Βερολινο, αλλα ξερεις τα 10 ευρω με ryanair, πηγαινε ελα ηταν κινητρο.
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
Αυτο με το"πανακριβη" με εβαλε σε σκεψεις, κατι ψιλιαστηκα με τις τιμες στα ξενοδοχεια, μιας που βρηκα ενα "τελειωμενο" στα 60 ευρω. θα ψαξω καμια αλλη επιλογη απο Βερολινο, αλλα ξερεις τα 10 ευρω με ryanair, πηγαινε ελα ηταν κινητρο.
Κοιτα οτι αξιζει αξιζει,δεν τιθεται θεμα..Η δευτερη πιο ομορφη πολη που εχω παει μετα τη Μοσχα!Καλυτερα και απο Βαρκελωνη πιστευω..Ειναι σκετη Βενετια..Θα πας και χειμωνα βεβαια(αν πας).Εγω ειχα παει ανοιξη και ειχα νοικιασει και ποδηλατο και τι γυρισα,ημουνα ενθουσιασμενος!Καλυτερα να μεινεις σε hostel.Eιναι ΑΨΟΓΑ,εγω ειχα μεινει στο πιο φτηνο που ειχα βρει (20 ευρω,σε δωματιο των 12 ΕΛΕΟΣ) αλλα το μερος ητανε παλατι κανονικο,ντρεποσουνα να μπεις,μεχρι και σαουνα ειχε!!!Με ενα προχειρο search sto hostelworld βρηκα απο 45 ευρα (για πιο κατω θα πρεπει να προτιμησεις το couchsurfing.com :p)
Anyway αν θες αλλο προορισμο απο Βερολινο σου προτεινω Βαρσοβια (οχι Κρακοβια,τελειως tourist trap) Ρίγα ή Βίλνιους (με αυτη τη σειρα).
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
Α ξεχασα να πω,αμα θες ντε και καλα Σκανδιναβια σου προτεινω Bergen στη Νορβηγια .Α-Π-Ι-Σ-Τ-Ε-Υ-Τ-Ο.Μονο και μονο η διαδρομη με το τρενο απο το Οσλο συγκαταλεγεται στις πιο ομορφες του κοσμου (και κομματακι ακριβη βεβαια 160 ευρα (7 ωρες) αλλα τα αξιζει 200%).Το μερος ειναι απλα breathtaking.Για εμενα αν δεν εχεις παει εκει δεν μπορεις να λες οτι εχεις παει Σκανδιναβια ,ακομα και αν εχεις παει στο περιφημο Nordkapp , που στην ουσια ενας βραχος ειναι και ειναι και ψεμα οτι ειναι το βορειοτερο σημειο της Ευρωπης.

Οτι πληροφοριες θες για Σκανδιναβια και Βαλτικη πε με..
 

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
158
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Ευχαριστωωωωωωωωωω παρα πολυ για την πολυτιμη βοηθεια σου
 

SARAH

Member
Μηνύματα
221
Likes
27
Α ξεχασα να πω,αμα θες ντε και καλα Σκανδιναβια σου προτεινω Bergen στη Νορβηγια .Α-Π-Ι-Σ-Τ-Ε-Υ-Τ-Ο.Μονο και μονο η διαδρομη με το τρενο απο το Οσλο συγκαταλεγεται στις πιο ομορφες του κοσμου (και κομματακι ακριβη βεβαια 160 ευρα (7 ωρες) αλλα τα αξιζει 200%).Το μερος ειναι απλα breathtaking.Για εμενα αν δεν εχεις παει εκει δεν μπορεις να λες οτι εχεις παει Σκανδιναβια ,ακομα και αν εχεις παει στο περιφημο Nordkapp , που στην ουσια ενας βραχος ειναι και ειναι και ψεμα οτι ειναι το βορειοτερο σημειο της Ευρωπης.

Οτι πληροφοριες θες για Σκανδιναβια και Βαλτικη πε με..
Εισαι ο ανθρωπος μου,εχω μερες τωρα που κλεινω αεροπλανα-ξενοδοχεια για Σκανδιναβια για Ιουλιο.Ξεκιναμε απο Στοκχολμη απο κει Οσλο-παλι αεροπλανο-απο Οσλο παμε Μπεργκεν με τρενο-αν και τωρα που το βλεπω θαρρω πως το αεροπλανο θα μας βγει πιο φθηνα-επειτα Κοπεγχαγη-παλι αεροπλ-και πισω Αθηνα.Η SAS εχει νορμαλ τιμες,τα ξενοδοχεια μας ζοριζουν λιγο-ειμαστε οικογενεια με ενα παιδι 7 ετων.Ειδικα στο Μπεργκεν δεν βρισκω τιποτα,μηπως εχεις κατι κατά νου-εκτος hostel,για ευνοητους λογους??
Επισης το κοστος ζωης?Το φαγητό?Ειδα στο περιπου-οταν θα φτασει ο καιρος θα πεσει μελετη-τα transport απο αεροδρομια τους,τα shuttle buses μαλλον ακριβα,προτεινεις καλυτερα τρενα?
Σε ευχαριστω εκ των προτερων:p
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
Εισαι ο ανθρωπος μου,εχω μερες τωρα που κλεινω αεροπλανα-ξενοδοχεια για Σκανδιναβια για Ιουλιο.Ξεκιναμε απο Στοκχολμη απο κει Οσλο-παλι αεροπλανο-απο Οσλο παμε Μπεργκεν με τρενο-αν και τωρα που το βλεπω θαρρω πως το αεροπλανο θα μας βγει πιο φθηνα-επειτα Κοπεγχαγη-παλι αεροπλ-και πισω Αθηνα.Η SAS εχει νορμαλ τιμες,τα ξενοδοχεια μας ζοριζουν λιγο-ειμαστε οικογενεια με ενα παιδι 7 ετων.Ειδικα στο Μπεργκεν δεν βρισκω τιποτα,μηπως εχεις κατι κατά νου-εκτος hostel,για ευνοητους λογους??
Επισης το κοστος ζωης?Το φαγητό?Ειδα στο περιπου-οταν θα φτασει ο καιρος θα πεσει μελετη-τα transport απο αεροδρομια τους,τα shuttle buses μαλλον ακριβα,προτεινεις καλυτερα τρενα?
Σε ευχαριστω εκ των προτερων:p
Δεν προλαβαινω να στα απαντησω ολα τωρα αλλα οσον αφορα τα αεροπλανα ναι ειναι πιο φτηνα.Αν θες ενα tip παντως η norwegian (Billige flybilletter, hotell og leiebil - Norwegian) ειναι μακραν η πιο φτηνη και ειχε περιπου 30 ευρω ανα ατομο οταν τοχα κλεισει εγω απο Οσλο -Κοπεγχαγη (ενα μηνα πριν).Το αεροπλανο θα σου βγει ευκολα πιο φτηνο για Μπεργκεν αλλα το τρενο σιγουρα αξιζει.Θα πας παντως τον επομενο Ιουλιο απο οτι καταλαβα οποτε εχεις καιρο.Αν θες κατι πραγματικα εντυπωσιακο σου προτεινω και Stavanger οπου ειναι το περιφημο Kjeragsbolten (http://k53.pbase.com/v3/65/568365/1/44975680.Kjeragbolten00_1.jpg ) (κοντα τελωσπαντων στο Stavanger,πρεπει να παρεις ενα καραβακι των 4 ευρω και να περπατησεις και κανα μισαωρο!)
Αυτα για τωρα το βραδυ που θα χω χρονο θα σου πω παραπανω!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.790
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom