Σουηδία Στοκχόλμη????

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
Εισαι ο ανθρωπος μου,εχω μερες τωρα που κλεινω αεροπλανα-ξενοδοχεια για Σκανδιναβια για Ιουλιο.Ξεκιναμε απο Στοκχολμη απο κει Οσλο-παλι αεροπλανο-απο Οσλο παμε Μπεργκεν με τρενο-αν και τωρα που το βλεπω θαρρω πως το αεροπλανο θα μας βγει πιο φθηνα-επειτα Κοπεγχαγη-παλι αεροπλ-και πισω Αθηνα.Η SAS εχει νορμαλ τιμες,τα ξενοδοχεια μας ζοριζουν λιγο-ειμαστε οικογενεια με ενα παιδι 7 ετων.Ειδικα στο Μπεργκεν δεν βρισκω τιποτα,μηπως εχεις κατι κατά νου-εκτος hostel,για ευνοητους λογους??
Επισης το κοστος ζωης?Το φαγητό?Ειδα στο περιπου-οταν θα φτασει ο καιρος θα πεσει μελετη-τα transport απο αεροδρομια τους,τα shuttle buses μαλλον ακριβα,προτεινεις καλυτερα τρενα?
Σε ευχαριστω εκ των προτερων:p
Επανερχομαι λοιπον και sorry για την καθυστερηση!
Να σου πω οτι δεν μπορω να σου δωσω πληροφοριες για ξενοδοχεια καθως δεν εχω μεινει ποτε,ειναι πανακριβα και δεν μπορω να εκφερω γνωμη.Θα σου προτεινα για το θεμα αυτο να κοιταξεις για ενοικιαζομενα δωματια σε καθε πολη ξεχωριστα αν και θα ειναι λιγο δυσκολο να βρεις καποια..Mια αλλη λυση ειναι να πας στο hostelworld.com και να κοιταξεις εκει..Το site αυτο δεν εχει μονο hostel αλλα και φτηνα ξενοδοχεια,ειδικα στο Bergen εχει μονο ενα hostel και τα υπολοιπα ξενοδοχεια.
Μετακινησεις:Στη θεση σου,και μια και θα πας Ιουλιο που πεταει και η Sterling απο Αθηνα θα σου προτεινα να κλεισεις εισητηρια πηγαινε ελα απο Αθηνα Κοπεγχαγη με Sterling και μετα:Aπο Κοπεγχαγη-Στοκχολμη ειναι καπου 40 ευρω με norwegian (ειπαμε αγαπαμε norwegian) αφου κατσεις οσες μερες θες εκει παρε τρενο (sj.se τιμες απο 10 (!) μεχρι και 100 ευρω αναλογα με ποτε θα το κλεισεις βεβαια (απο το ιντερνετ)) ή αεροπλανο(Ryanair απο 4-40 ευρω ομως η βαλιτσα ειναι μεχρι 15 κιλα και την πληρωνεις εξτρα και απο και προς τα αεροδρομια που παει η ryanair θες καπου 35 ευρω το ατομο για να πας στις πολεις,απο την αλλη η norwegian ειναι 40 ευρω και παει στα κεντρικα αεροδρομια)!Απο Oσλο για Μπεργκεν το αεροπλανο ειναι καπου 35 ευρω one way (do the math gια alle retour) και το τρενο ειναι καπου 160 αλλα αξιζει.Συμβουλη:Εγω θα εκανα τα εξης:Oslo -Bergen με τρενο,Bergen - Stavanger με τρενο (τα φθηνοτερα απο το ιντερνετ 30 ευρω ΑΛΛΑ αυτα ειναι εξαιρετικα περιορισμενα,λεγοντε minipris και πρεπει να τα κλεισεις καιρο πριν) ή αλλιως με norwegian 36 ευρω συνηθως.Απο Stavanger η πας Οσλο ή η απευθειας πτηση για Κοπεγχαγη εχει καπου 70 ευρω με SAS.Tα παιδια στα τρενα και τα λεωφορεια εχουν εχουν ειδικες τιμες.Ενναλακτικη ειναι και τα λεωφορεια (NOR-WAY Bussekspress - Forsiden)
Δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο..Στο Stavanger οπωσδηποτε στο φιορδ που εγραψα στο προηγουμενο post!

φαγητο ακριβουτσικο ειναι αλλα παλευεται δεν χρειαζετε να τρωτε και σε εστιατορια συνεχεια!by the way η νορβηγια ειναι η ακριβοτερη χωρα στον κοσμο.Επισης για ξενοδοχεια αυτο που ειπα για το hostelworld.com ειναι η καλυτερη λυση για φτηνα ξενοδοχεια.Σε αυτες τις χωρες ολα τα ξενοδοχεια ειναι τελεια!Να φανταστεις στο hostel που εμεινα στη Στοκχολμη ειχαμε κωδικους για τα δωματια οι οποιοι αλλαζαν καθε μερα,δωρεαν ποδηλατα etc!



P.S.:Απο την αλλη μηπως μπορεις να δωσεις καμια πληροφορια για Μαροκο μιας και βλεπω οτι εχεις παει?Φαγητο διαμονη ποσο πανε?Μετακινησεις?Τα τρενα ανετα?Καλυτερα λεωφορεια?Αγγλικα την παλευουνε η πρεπει να μαθω αραβικα :) ?
 

SARAH

Member
Μηνύματα
221
Likes
27
Σε υπερευχαριστω...θα τα κοιταξω ολα...σουπερ...
Οσο για το Μαροκο μαλλον δεν θα μπορεσω να σε βοηθησω γιατι πηγαμε με γκρουπ και ξερεις ζητηματα τετοιου ειδους τα εχεις μαλλον τακτοποιημενα απο αλλους-συγγνωμη.Το μονο που μπορω να σου πω ειναι πως ολοι,μικροι- μεγαλοι,ομιλουν την Γαλλικη,καθοτι ηταν Γαλλικη αποικια, αλλα και τα αγγλικα μου βοηθησαν αρκετα.Το φαγητο σιγουρα φθηνο γιατι εμεις απομακρυνομασταν απο το γκρουπ και κυκλοφορησαμε αρκετα μονοι...Αυτα μπορω μονο να σου πω!!!
 

SARAH

Member
Μηνύματα
221
Likes
27
ΥΓ
Το Μαρακες ειναι ιδιαιτερα μοντερνο και κοσμοπολιτικο με μπαρ και μαγαζια ευρωπαικου τυπου-αλλες εικονες απο αυτες που εγω φανταζομουν-οχι ομως πως δεν ειναι ομορφο,θα σου αρεσει η πολη Εσαουιρα-στην πλευρα του ωκεανου-η Φεζ και οσο για την ΚΑΖΑΜΠΛΑΝΚΑ μια απατη-μονο το παραλιακο κομματι αξιζει και φυσικα το αλκοολ απαγορευεται.
 

vaggis

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Γεια σας και από μένα.Σκέφτομαι να πάω στοκχόλμη το πάσχα με ryanair η οποία πετάει για skavsta όπως ξέρετε.Εχω βρει εισητήρια από skavsta προς στοκχόλμη με λεώφορειο στα 10ευρώ.Το πρόβλημα ειναι οτι η πτήση της επιστροφής ειναι 07:00 το πρωι οπότε πρεπει να βρω ενα τροπο να είμαι στο αεροδρόμιο κατα της 05:00 τα ξημερώματα.Εχετε καμια ιδέα γιατι λεωφορειο τέτοια ώρα δεν υπάρχει.Αν παρω ταξι πόσα λέτε να δώσω.Ευχαριστώ
Skavsta
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Yπάρχει λεωφορείο από Στοκχόλμη για το hub της Ryanair. Μάλιστα, προτείνειται δρομολόγιο λεωφορείου τρεις ώρες τουλάχιστον πριν την προγραμματισμένη ώρα πτήσης.

Flygbussarna - Flygbussarna

aimg845.imageshack.us_img845_7876_83819581.jpg
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.430
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Συνάλλαγμα δηλαδή καλό είναι να έχω κάνει από Ελλάδα;;;
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Νομίζω πως ναι. Εμείς είχαμε κάνει από εδώ πριν 2 χρόνια.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.430
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ

Attachments

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Εμείς δε βγάλαμε καθόλου μετρητά, παντού χρησιμοποιήσαμε κάρτες (τις δέχονται ακόμη και στα ταξί). Σε κάθε περίπτωση αν κάπου δε δέχονταν, απλά υπάρχει η δυνατότητα της ανάληψης από εκεί ATM. Καλό είναι να έχετε δυο διαφορετικές κάρτε βέβαια μαζί σας, γιατί ορισμένες τράπεζες αν δεν ενημερωθούν εξαρχής μπορεί να μπλοκάρουν την κάρτα, αν και στις περισσότερες περιπτώσεις δε θα συναντήσετε κανένα πρόβλημα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.761
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom