Πολωνία Στον …καύσωνα της Κρακοβίας

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.964
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Μιλάμε ότι βρήκες ΤΗ Θεραπεία κατά πάσας ίωσης! 2 χαπάκια, μπύρες, βότκες, φαγητό κι άλλες μπύρες!
Είναι η αλήθεια, πάντα βοηθάει αυτός ο συνδυασμός, το λένε και οι επιστήμονες. :haha:
Η Κρακοβία βέβαια ενδείκνυται για κάτι τέτοιο. Δε θα ξεχάσω το δυνατό απόσταγμα από τοπικές βότκες που ζητούσα να μου σερβίρουν. Γιατρεύει τα πάντα!

Ούτε τα χαπάκια, ούτε το αλκοόλ, η επιθυμία και η ευτυχία του ταξιδιού είναι το φάρμακο!
Ακριβώς αυτό @Smaragda53
Πολύ σημαντική λέξη η επιθυμία που λες. Πάντα υποστήριζα ότι το 50% του ταξιδιού είναι ίσως η προσμονή, η ετοιμασία και η έμφυτη επιθυμία μας γι' αυτό, κάτι που δε φεύγει ποτέ!
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.001
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
Πολυ ωραια η ιστορια σου! Εμενα μου αρεσουν οι ιστοριες σου οχι μονο για τον τροπο γραφης σου αλλα επειδη βρισκω πολλλα κοινα στοιχεια στον τροπο που ταξιδευουμε με καποιες μικρες διαφορες φυσικα αλλα πολυ παρομοιος! (Βεβαια εγω δεν ταξιδευω τοσο συχνα οσο εσυ!)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.964
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Πολυ ωραια η ιστορια σου! Εμενα μου αρεσουν οι ιστοριες σου οχι μονο για τον τροπο γραφης σου αλλα επειδη βρισκω πολλλα κοινα στοιχεια στον τροπο που ταξιδευουμε με καποιες μικρες διαφορες φυσικα αλλα πολυ παρομοιος! (Βεβαια εγω δεν ταξιδευω τοσο συχνα οσο εσυ!)
Σ' ευχαριστώ πολύ για την ανάγνωση και τα καλά σου λόγια.
Χαίρομαι που βρίσκουμε κοινά, έχουν πάντα ιδιαίτερο ενδιαφέρον.
Όσο για το «συχνά» που λες, ο κυριότερος νομίζω λόγος είναι ότι ξεκίνησε αργά η όλη περιπέτεια με τα ταξίδια στο εξωτερικό, οπότε προσπαθώ ίσως να κερδίσω χρόνο, όσο γίνεται αυτό.

Με το καλό να επανέλθουμε στα ταξίδια σε άλλες χώρες που τόσο έχουν λείψει, ν' αρχίσουμε να γράφουμε και καμιά ιστορία για τα καινούρια, όχι μόνο τα παλιά. ;)
 

Eleni P

Member
Μηνύματα
101
Likes
480
Επίλογος – συμπεράσματα.

1. Μπορώ να πω με σιγουριά ότι πήραμε μια πολύ καλή γεύση Κρακοβίας και των τριγύρω αξιοθέατων, συμπεραίνοντας ότι οι τρεις γεμάτες μέρες που περάσαμε εκεί είναι ικανοποιητικές ώστε να προλάβει κάποιος να δει αρκετά από τα βασικά, να περάσει και καλά στη πόλη.

2. Σημαντικό δε το γεγονός ότι νύχτωνε πολύ αργά, κάτι που εκμεταλλευτήκαμε στο έπακρο. Αυτό είναι κάτι που δεν είχε ξανασυμβεί, να ταξιδέψουμε δηλαδή στη Βόρεια Ευρώπη Ιούνιο μήνα, που απ’ ότι κατάλαβα έχει πολύ μεγάλη αξία.

3. Σίγουρα υπήρχαν πραγματάκια που δε κάναμε, το αναφέρω και μέσα στην ιστορία, τα κρατάμε για την επόμενη φορά.

4. Δεν αντιμετωπίσαμε πουθενά το παραμικρό θέμα με την ασφάλεια μας. Άντε να πετύχεις κανένα σουρωμένο Πολωνό, ως εκεί.

5. Χωρίς να ξέρω τι λέγεται παραέξω για τους Πολωνούς, οι συναναστροφές μας μαζί τους στο μικρό έστω βαθμό που συνέβησαν, μας άφησαν πολύ καλές εντυπώσεις.

6. Παντού μπορούσες να βγάλεις σχετικά καλή συνεννόηση και να κατατοπιστείς σε ότι ψάχνεις. Είναι αρκετά τουριστική η Κρακοβία, φροντίζοντας για την ευκολία του επισκέπτη, χωρίς παράλληλα να χάνει καθόλου την αυθεντικότητα της. Για τα μνημεία – αξιοθέατα της επίσης δεν έχουμε το παραμικρό παράπονο, υπάρχει πολύ σωστή οργάνωση.

7. Το φαγητό σε όσα λίγα δοκιμάσαμε ήταν νοστιμότατο και πολύ οικονομικό. Ακόμα και το φαγητό του δρόμου, τα πρωινά κτλ. Τα ποτά εξίσου οικονομικά (με τη διαφορά ότι δε δοκιμάσαμε λίγα).

8. Γενικότερα ήταν μια φθηνή εκδρομή σε όλα της. Πέρα από τις χαμηλές χρεώσεις στην εστίαση και τις μετακινήσεις, ήταν και πολύ νορμάλ σε όλα όσα επιλέξαμε. Το ξενοδοχείο σε ιδιωτικό δωμάτιο Hostel κόστισε λιγότερα από 110€ και τις τρεις διανυκτερεύσεις και για τους δυο μας. Τα εισιτήρια μας με τη Ryan κάτω από 70€ / άτομο, με διαφορετική μάλιστα αφετηρία, Θεσσαλονίκη και Αθήνα αντίστοιχα. Με δυσκολία καταφέραμε να ξοδέψουμε το συνάλλαγμα των 146€ (αφαιρούμενης προμήθειας) τα οποία χαλάσαμε με το που φτάσαμε στη πόλη. Τα τελευταία zloty τα ξοδέψαμε όπως αναφέρω στο αεροδρόμιο ψωνίζοντας και περίσσεψαν κιόλας.

9. Για όλα αυτά συνδυαστικά λοιπόν αλλά και για την εκπληκτική ομορφιά της, η Κρακοβία με εντυπωσίασε, κάτι που δε περίμενα να συμβεί σε τόσο μεγάλο βαθμό. Γύρισα ενθουσιασμένος απ’ αυτό το ταξίδι, τοποθετώντας το μάλιστα στις υψηλότερες – αν όχι στη πρώτη – θέσεις της λίστας με τις Ευρωπαϊκές πόλεις που έχω δει, χωρίς βέβαια να συγκρίνω.



Ραντεβού στην επόμενη ιστορία, κοντινή ή μακρινή!
Ψάχνοντας πληροφορίες για την Κρακοβία χαίρομαι ιδιαίτερα που βρήκα και διάβασα την ιστορία σου(αναρωτιομουν αν είχες γράψει για την Κρακοβία). Περιττό να πω πόσο κατατοπιστικός ήσουν για άλλη μια φορά και πόσο όμορφα την περιέγραψες.
Θα κρατήσω όλες τις συμβουλές σου(έχω σημειώσει ήδη τις παμπ 😉) για το ταξίδι μου σε ένα μήνα!!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.964
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Ψάχνοντας πληροφορίες για την Κρακοβία χαίρομαι ιδιαίτερα που βρήκα και διάβασα την ιστορία σου(αναρωτιομουν αν είχες γράψει για την Κρακοβία). Περιττό να πω πόσο κατατοπιστικός ήσουν για άλλη μια φορά και πόσο όμορφα την περιέγραψες.
Θα κρατήσω όλες τις συμβουλές σου(έχω σημειώσει ήδη τις παμπ 😉) για το ταξίδι μου σε ένα μήνα!!
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τα -ακόμα μια φορά- καλά σου λόγια και την ανάγνωση.
Η αλήθεια είναι ότι στη συγκεκριμένη ιστορία είχα κρατήσει πολύ καλές σημειώσεις για τα πάντα και την έγραψα λίγους μήνες μετά το ταξίδι μου εκεί.

Θεωρώ τη Κρακοβία στολίδι και τη συγκεκριμένη εκδρομή ίσως τη καλύτερη και πιο γεμάτη μου στην Ευρώπη, κάτι για το οποίο έπαιξαν το ρόλο τους αρκετοί παράγοντες.

Εύχομαι να περάσεις πολύ καλά και να μοιραστείς μαζί μας τις δικές σου εντυπώσεις. :)
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
985
Likes
2.068
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολυνησία
Με δυσκολίες ύπνου λόγω ζέστης και σαφώς βελτιωμένη την υγεία μου
η βότκα, παιδί μου, έκανε το θαύμα της! ;) (δεύτερη φορά που διαβάζω την ιστορία σου)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.964
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.964
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Πολύ ωραία η ιστορία σου, κράτησα αρκετές πληροφορίες. :)
Σ' ευχαριστώ πολύ για την ανάγνωση και χαίρομαι αν βοηθάω. Η Κρακοβία είναι ένα απ' τα πιο αγαπημένα μου ταξίδια, είμαι σίγουρος ότι δε θα σε απογοητεύσει! ;)
 

CHRISTINE S.

Member
Μηνύματα
12
Likes
9
Σ' ευχαριστώ πολύ για την ανάγνωση και χαίρομαι αν βοηθάω. Η Κρακοβία είναι ένα απ' τα πιο αγαπημένα μου ταξίδια, είμαι σίγουρος ότι δε θα σε απογοητεύσει! ;)
Καλημέρα και ευχαριστώ πολύ γι αυτά που μοιράζεσαι μαζί μας. Οι κλειστοφοβικοί θα έχουν πρόβλημα σε επίσκεψη στο αλατορυχείο;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.964
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Καλημέρα και ευχαριστώ πολύ γι αυτά που μοιράζεσαι μαζί μας. Οι κλειστοφοβικοί θα έχουν πρόβλημα σε επίσκεψη στο αλατορυχείο;
Να είσαι καλά. :)
Τι να σου πω, πέρα από τις πολλές σκάλες που έχει για να κατέβεις στον κύριο χώρο και να ξεκινήσεις τη ξενάγηση, δεν είδα κάπου να υφίσταται θέμα κλειστοφοβίας, αλλά δε ξέρω και τις ανοχές του καθενός βέβαια σε τέτοια ζητήματα, μη σε πάρω στο λαιμό μου.
Φαντάσου το σαν ένα πολύ μεγάλο σπήλαιο, με τεράστιους χώρους αλλά και μικρές στοές για να πας από τον έναν στον άλλο. Είναι μοναδική εμπειρία!
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.557
Likes
12.632
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Οι κλειστοφοβικοί θα έχουν πρόβλημα σε επίσκεψη στο αλατορυχείο;
Ελαφρώς στενά είναι μόνο στις σκάλες στο κατέβασμα. 'Οχι κάτι ακραίο. Δεν είμαι κλειστοφοβική ακριβώς αλλά έχω κάποια αγχωτικής φύσεως θεματάκια περισσότερο με ενόχλησε η συνεχής αναφορά της ξεναγού το πόσο βαθιά είμαστε μέσα στη γη , όποτε το έλεγε ένιωθα να αγχώνομαι, ωστόσο επειδή υπάρχουν παντού έξοδοι εκτάκτου ανάγκης-ανελκυστήρες για τον ίδιο λόγο, τηλέφωνα κλπ ένιωσα ασφάλεια, χρησιμοποίησα την κοινή λογική και μπόρεσα να απολαύσω την ξενάγηση.
Σε πολλά σημεία οι χώροι είναι τόσο ανοιχτοί και ψηλοτάβανοι που νιώθεις ότι είσαι σε κανονικό υπέργειο μουσείο.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.740
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom