Στου Κουφονησιού την πόρτα...

sophia_det

Member
Μηνύματα
213
Likes
225
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία,Περού,Ν.Ζηλανδία

όσο θέλεις βρόντα; Κάπως έτσι… Τριήμερο ξεπρόβαλε και προορισμός επιλέχθηκε! Ζητούμενο η ηρεμία, η καλή θάλασσα, το φαγητό και το ξεμούδιασμα, κοινώς καλή η ξάπλα, αλλά καλύτερο το περπάτημα. :D


Γενικές οδηγίες
· Πρόσβαση: εμείς πήγαμε με το Σκοπελίτη και γυρίσαμε με το SuperJet από Νάξο. Επίσης πάει : το Blue Star, αλλά φθάνει μεταμεσονύχτιες ώρες…το Artemis, που κάνει ενδοεπικοινωνία μεταξύ των Κυκλαδονησιων και το Κεντέρης.
· Στο Κουφονήσι δεν υπάρχουν ουσιαστικά δρόμοι. Ο «επονομαζόμενος» δρόμος μπορεί να διανυθεί με τζιπ ή (με προσοχή) με ενοικιαζόμενο ποδήλατο. Οι αποστάσεις μπορούν να καλυφθούν με τα πόδια. Μέσα σε 3-3,5 ώρες μπορείτε να κάνετε το γύρο του νησιού με τα πόδια. Υπάρχει και παραθαλάσσιο μονοπάτι, ακολουθώντας το μπορείτε να δείτε το μεγαλύτερο μέρος του νησιού, το οποίο είναι περίπου 3,5 τ.χλμ. Αυτά που θα δείτε είναι περίπου σε μέγιστη απόσταση 2-2,5 χλμ (40 λεπτών).

· Το πάνω Κουφονήσι, είναι το μόνο νησάκι που κατοικείται από το σύμπλεγμα που ονομάζεται Κουφονήσια (τα άλλα είναι η Κέρος και το κάτω Κουφονήσι) και ανήκει στις λεγόμενες Μικρές Κυκλάδες.
· Την περίοδο που πήγαμε εμείς ήταν τίγκα στους γυμνιστές και αναφέρομαι στις περισσότερες παραλίες. Γενικώς, η αναλογία ήταν 70%-30% υπέρ των τσίτσιδων :bleh: Λογικά η αναλογία αυτή θα μειώνεται Ιούλιο και Αύγουστο.
100_5956.JPG


 
Last edited by a moderator:

danev

Member
Μηνύματα
519
Likes
251
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια-Τσεχια-Σλοβακια.
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ΦΙΟΡΔ
Τελικά άνοιξε το Κουφονήσι?:haha:
Πάντως φαινεται να περάσατε καλά.....
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Τι υπέροχη φωτογραφία είναι αυτή...Θέλω κι άλλες, καθώς και επιπλέον λεπτομέρειες!:)
 

sophia_det

Member
Μηνύματα
213
Likes
225
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία,Περού,Ν.Ζηλανδία
1Η ΜΕΡΑ (ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ)


Παίρνουμε τον περιβόητο Σκοπελίτη (το νέο) από Νάξο (7,5 ευρώ). Μαζί μας, εκτός από ανθρώπους, υπάρχουν κότες, σκυλιά, πρόβατα, έπιπλα…ένα διασκεδαστικό χάος που συνοδεύεται βέβαια από ανάλογες μυρωδιές! Ευτυχώς δεν είχε κύμα και πήγαμε με τα στομάχια στη θέση μας! Στη διαδρομή γνωρίζουμε ντόπιους από Σχοινούσα και Αμοργό. Πολύ φιλικοί και με μια γαλήνη στο βλέμμα. Εγώ (προσωπική εξομολόγηση :D) πιστεύω πως θα είχα "σαλτάρει", αν έμενα σε τόσο μικρό και απομονωμένο μέρος...
Πρώτη στάση μετά από 1,5 ώρα περίπου η Ηρακλειά. Οι εντυπώσεις είναι πολύ γλυκές, αίσθηση ζαχαρωτού...δεν ξέρω γιατί. Σε προδιαθέτει να την επισκεφθείς. Το μπλε της θάλασσας που σε αφήνει άφωνο. Μία μικρούλα παραλία με δενδράκια κοντά στο λιμάνι και η αρχή του οικισμού που ανηφορίζει. Αρκετά σκαφάκια και ιστιοπλοϊκά τριγύρω. Κόσμος ελάχιστος. Η ηρεμία διακόπτεται από το ξεκουβάλημα του Σκοπελίτη. Σε χρόνο ντε-τε έχουν κατεβεί πετεινάρια, πρόβατα, κάτοικοι, ψυγεία, τουρίστες (?) και δεν ξέρω και γω τι. Μου θύμισε Ελλάδα που βλέπω μέσα από ταινίες μόνο… Ο Σκοπελίτης δεν είναι ένα απλό καραβάκι για αυτούς. Είναι κομμάτι της καθημερινότητάς τους. Ο καπετάνιος θεωρείται λαϊκός ήρωας και όχι άδικα. Στα υπόψη η Ηρακλειά…

(φώτο : φεύγοντας από Νάξο και λιμάνι - νερά Ηρακλειάς)
 

Attachments

sophia_det

Member
Μηνύματα
213
Likes
225
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία,Περού,Ν.Ζηλανδία
Τελικά άνοιξε το Κουφονήσι?:haha:
Πάντως φαινεται να περάσατε καλά.....
Άνοιξε και σας περιμένει, danev!:D

Τι υπέροχη φωτογραφία είναι αυτή...Θέλω κι άλλες, καθώς και επιπλέον λεπτομέρειες!:)
Έπονται και άλλες :D προσφέρονταν το νησί για απολαυστικές φωτογραφίες. Και αυτά τα νερά...αχ, αυτά τα νερά! :clap:
 

sophia_det

Member
Μηνύματα
213
Likes
225
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία,Περού,Ν.Ζηλανδία
Οι φωτογραφίες βγαίνουν 3 ή 4 στο μήνυμα #3;
Γιατί 4 επισύναψα...και σε μένα φαίνονται οι 3... :rolleyes:
 

danev

Member
Μηνύματα
519
Likes
251
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια-Τσεχια-Σλοβακια.
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ΦΙΟΡΔ
Φαίνονται και οι 4 ! Μην ανησυχείς.... Και είναι υπέροχες:clap:
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Ωραίος τίτλος!!! Κι εμένα η Ηρακλειά μου άρεσε πολύ, ωραία νερά!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Εχω παει Ηρακλεια-Κουφονησι απο Ναξο.
Τα νερα ειναι απιθανα ..το Πορι ονειρεμενη παραλια,αλλα περαν τουτου το Κουφονησι δε με τρελανε ιδιαιτερα και για το δικο μου γουστο δεν ειναι για πολλες μερες.Επειδη συνηθως παμε για 10 μερες σε ενα νησι ,εγω θα βαριομουν μετα απο λιγο.
Πολυ ωραιες οι φωτο σου ...αναμενω τη συνεχεια.
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Λατρεμένο Κουφονήσι...Υπέροχα νερά. Το Πορί μαγικό, όταν βοηθάει και ο καιρός- λόγω αέρα...Στο Γάλα πήγατε;;;
 

sophia_det

Member
Μηνύματα
213
Likes
225
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία,Περού,Ν.Ζηλανδία
Εχω παει Ηρακλεια-Κουφονησι απο Ναξο.
Τα νερα ειναι απιθανα ..το Πορι ονειρεμενη παραλια,αλλα περαν τουτου το Κουφονησι δε με τρελανε ιδιαιτερα και για το δικο μου γουστο δεν ειναι για πολλες μερες.Επειδη συνηθως παμε για 10 μερες σε ενα νησι ,εγω θα βαριομουν μετα απο λιγο.
Πολυ ωραιες οι φωτο σου ...αναμενω τη συνεχεια.
Το Κουφονήσι, κατά τη γνώμη μου, είναι για 3 μέρες. Μπορείς να το συνδυάσεις με καποιο άλλο νησί ή να κάνεις island hopping και να τα πάρεις με τη σειρά. Επίσης, δεν θα πήγαινα με καμία κυβέρνηση τον Αύγουστο. Νομίζω πως με πολύ κόσμο θα έχανε την όποια γοητεία του και πως με ένα σκάφος βλέπεις περισσότερες ομορφιές του.

Λατρεμένο Κουφονήσι...Υπέροχα νερά. Το Πορί μαγικό, όταν βοηθάει και ο καιρός- λόγω αέρα...Στο Γάλα πήγατε;;;
Πήγαμε σχεδόν παντού. Το Γάλα είχε καταληφθεί από 10 τσίτσιδους, είναι και μικρή παραλία, οπότε το χαρήκαμε από απόσταση :D
 

sophia_det

Member
Μηνύματα
213
Likes
225
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία,Περού,Ν.Ζηλανδία
Δεύτερη στάση η Σχοινούσα σε 10 μόλις λεπτάκια από την Ηρακλειά. Λένε πως κάποιοι το καλοκαίρι κάνουν τη διαδρομή κολυμπώντας. Γενικά οι Μικρές Κυκλάδες ενδείκνυνται για το λεγόμενο island hopping. Μπορείτε να κάτσετε από 2-3 μέρες στο καθένα και να μετακινείστε με τον Σκοπελίτη που έχει και φθηνό εισιτήριο. Η διαδρομή είναι Νάξος-Ηρακλειά- Σχοινούσα– Κουφονήσι (Δονούσα μέρα παρά μέρα- τουλάχιστον γι αυτή την περίοδο)- Αμοργό. Μέχρι Κουφονήσι το εισιτήριο κόστισε 7,5 ευρώ. Ξεκινά στις 2μ.μ. καθημερινά από Νάξο και καταλήγει στην Αμοργό. Από Κουφονήσι για Αμοργό θα υπολογίσετε ακόμη 1 ώρα (3,5 δηλαδή από Νάξο).


Από το λιμανάκι της Σχοινούσας δεν μπορείς να δεις και πολλά πράγματα. Βασικά, δεν βλέπεις τίποτα. Ο οικισμός είναι από την άλλη μεριά, οπότε μην κρίνετε από την ερημιά του λιμανιού και τα 5-6 κτίσματα που υπάρχουν. Μας είπαν πως έχει όμορφη χώρα. Δεν ξέρω, αν μεροληπτούσαν…Όπως μου απάντησε και ο δάσκαλος από τη Σχοινούσα, γέννημα θρέμμα της, σε ερώτησή μου πως είναι το χειμώνα και πως τα περνάνε εκεί «αν έχεις με κάτι να ασχολείσαι, παντού είναι καλά και περνά γρήγορα ο χρόνος…η αδράνεια σκοτώνει»…



Τρίτη στάση και τελευταία για εμάς το (πάνω) Κουφονήσι. Σε 40 περίπου λεπτά φθάνουμε στον προορισμό μας. Κατεβαίνει κάποιος κόσμος, αλλά οι περισσότεροι οδεύουν προς Αμοργό μεριά.
Χρόνος ταξιδιού: 2,5 ώρες από Νάξο


(φωτογραφίες: Σχοινούσα- τελευταία: φθάνοντας στο Κουφονήσι)
 

Attachments


Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.516
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom