Καμπότζη Λάος Μαλαισία Στο Λάος χάθηκαν νεφρά και στην Καμπότζη τα μυαλά

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Και δεν εισαι η μονη χεχεχε
Αλλα ας μην την παρουμε απο τα μουτρα μερα που ναι σημερα .
Απο αυριο ομως ....Αστραααααααλλλλλλλλλ?
 

deka

Member
Μηνύματα
471
Likes
347
Επόμενο Ταξίδι
Mama Africa
Ταξίδι-Όνειρο
Περού/Γουατεμάλα/Ν.Πάσχα
Και δεν εισαι η μονη χεχεχε
Αλλα ας μην την παρουμε απο τα μουτρα μερα που ναι σημερα .
Απο αυριο ομως ....Αστραααααααλλλλλλλλλ?

Σωστά, ας της δώσουμε ρεπό σήμερα λόγω γιορτής! Από αύριο όμως???
Υ.Γ.) Χρόνια πολλά και καλά, dim kyr! :bleh:
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Χμ.... μάλλον έχετε δίκιο. Το καθυστέρησα "κάπως". Και προκειμένου να γλιτώσω απο το μαστίγιο της μαζοχίστριας/γκεσταπίτισας/αιμοβόρας Αστραλ, η οποία έχει γίνει ο φόβος και ο τρόμος , παραθέτω την συνέχεια.
Κλεό μου, μόνο εσύ με νοιώθεις.... Deka, μην κάνεις παρέα με την Vario. Θα σε χαλάσει ......
Baba, άλλαξε και πήγαινε λίγο πιο δυτικά και λίγο πιο βόρεια
silversurfer. Θα ολοκληρωθεί, μην ακούς τις κακες γλώσσες. Για το πότε δεν ξέρω.
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
....παραθέτω την συνέχεια...

silversurfer. Θα ολοκληρωθεί, μην ακούς τις κακες γλώσσες. Για το πότε δεν ξέρω.
Ποιά συνέχεια; έχω στηθεί εδώ και περιμένω με ποπ κορν και αναψυκτικό και η συνέχεια δε έρχεται. Έχω φουσκώσει από το πολύ ανθρακικό, έχω αρχίσει να κακαρίζω από το πολύ καλαμπόκι, αλλά η συνέχεια δεν έρχεται.

silversurfer θα ολοκληρωθεί η ιστορία, κάποτε, ίσως εμείς να έχουμε ολοκληρωθεί πριν από αυτήν.
 

maska_29

Member
Μηνύματα
381
Likes
788
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Να δω το Σέλας...
dim μπορεί ακόμη να μη μπορείς να το πιστέψεις αλλά εγώ την ολοκλήρωσα την ιστορία μου…
μήπως ήρθε η ώρα και γι’ αυτήν την ιστορία? (προς Θεού, δε θέλω να σε πιέσω… :xmas_cheesygrin:)
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
ακόμα ένα αθώο θύμα της σατανικής DIM KYR που μας υπόσχεται υπέροχες αφηγήσεις και αφού μας πάρει ότι πολυτιμότερο διαθέτουμε (εννοώ την προσοχή μας), μας πετάει σαν στημένες λεμονόκουπες και μας αγνοεί παντελώς
 

maska_29

Member
Μηνύματα
381
Likes
788
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Να δω το Σέλας...
ακόμα ένα αθώο θύμα της σατανικής DIM KYR που μας υπόσχεται υπέροχες αφηγήσεις και αφού μας πάρει ότι πολυτιμότερο διαθέτουμε (εννοώ την προσοχή μας), μας πετάει σαν στημένες λεμονόκουπες και μας αγνοεί παντελώς
Ιωάννα μάλλον πρέπει να το χοντρύνουμε… δε βλέπω να ιδρώνει το αφτί της…
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Εσείς οι απο πάνω ώστε έτσι ε? Συνωμοσίες και κατινιές πίσω απο την πλάτη μου ε? Θα σας δείξω εγώ!!! Ερχεταιιιι...
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Ψάχνωντας απελπισμένα (ένα) το Ιδρυμα


Siem Reap. Ολο το ενδιαφέρον εστιάζεται -πού αλλού?- στα ερείπια του Ανκορ. Ανακαλύφθηκε τυχαία μέσα στην ζούγκλα και απο τότε θεωρείται ενα απο τα κορυφαία αξιοθέατα του κόσμου. Οχι αδικως βέβαια. Η πόλη "φτιαγμένη" με τουριστικες υποδομές για να μπορέσει να δεχτεί τον τεράστιο όγκο επισκεπτών που καταφτάνει κάθε χρόνο. Λεπτομέρειες και περιγραφή αργότερα. Μην είστε ανυπόμονοι. Ας περάσουμε στην πεζή καθημερινότητα πρώτα.

Οι φίλοι μας λοιπόν, αφού έφυγαν απο το κελί τους -το οποίο δεν ήταν τελικά όπως αποδειχτηκε στην πορεία και τόσο "κελί"-, πήγαν με τα πόδια στην περίφημη pub street , στην οποία βρίσκονται όλα τα εστιατόρια.
-Περπατάμε, περπατάμε, περπατάμε κι ακόμα να βρεθούμε στο κέντρο, ήταν που βρισκόταν "δίπλα" απο την πόλη σύμφωνα με το site. Καλά να πάθω όμως. Μου άξιζε. Την επόμενη φορά που θα σου πω ότι ανακάλυψα το Κοχινορ των ξενοδοχείων να θυμηθείς να με πλακώσεις στο ξύλο για παραδειγματισμό. Ουφ.... Και σταμάτα να ξύνεσαι. Μου σπάς τα νεύρα. Θα νομίζουν ότι έχεις ψωρίαση, λέπρα ή δεν ξέρω και εγώ τι άλλο.....
-Μωρε άσε με κάτω να ξυστώ. Δε φτάνει που συρθήκαμε σαν τα κορόιδα στο Ιδρυμα Παραφρόνων και ψυχικά ασθενών με τις καταπληκτικές ιδέες σου, δεν φτάνει που περπατάμε κάτω απο το λιοπύρι στον χωματόδρομο και πόλη δεν βλέπουμε, θα μου απαγορέψεις τώρα και να ξυστώ? Κάνε και εσύ ένα μπάνιο στην χαλυβουργική ΑΕ και μετά έλα να μου πεις. Αντε..... γιατί σου τα έχω μαζεμένα.
-Εγω να κάνω μπάνιο? Χα! Οχι χρυσό μου. Ενα πράγμα θα σου πω. Αγόρασε μανταλάκια. Θα σου χρειαστούν στο μέλλον. Να την ακούς την θεία Dim. Οσο για το Ασυλο μην γκρινιάζεις.... και εσύ συναίνεσες. Ας το καταχωρήσουμε ως μια άτυχη στιγμή του ταξιδιού και ας ελπίσουμε ότι στο μελ....
Η Dim σταμάτησε απότομα μετά την αιμοβόρα ματιά που της έριξε ο Γκιούλι. Καλά έκανε. Αν συνέχιζε ίσως να χάλαγε το "ειδυλλιακό" του ταξιδιού και ήταν κρίμα. Τα είχαν περάσει υπερβολικά ρομαντικά τόσες ημέρες, με τα ΚΤΕΛ τους, με τις δισκοπάθειες, με τις ρίξεις σπλήνας, με τις μετατοπίσεις σπονδύλων, με τα όλα τους, που θα ήταν κρίμα να χαλάσει αυτή η ωραία ατμόσφαιρα με στείρες, ανούσιες και -προπάντων- ανεδαφικές αντιπαραθέσεις με πιθανό αποτέλεσμα να χαλάσει η τόσο χαλαρωτική αυτή εκδρομή.

Μετά απο 5 λεπτά.
-Ορίστε! τι γκρινιάζεις? φτάσαμε. Μόλις (!!) 15 λεπτά περπάτημα ήταν.
Η πόλη είναι απλωμένη με απουσία πολυόροφων κτηρίων, άπειρα τουκ τουκ, εστιατόρια, τουρίστες, ΑΤΜ, ιντερνετ καφέ, ταξιδιωτικά γραφεία, και γενικά ότι θέλεις το βρίσκεις. Επίσης δίπλα απο το κέντρο υπάρχει η ρώσικη αγορά η οποία είναι χωρισμένη σε δυο μέρη. Το πρώτο μέρος πουλάει αγαθά -τρόφιμα κυρίως- για τους ντόπιους και το άλλο κομμάτι έχει κυρίως σουβενίρ για τους τουρίστες. Για βρώση δε, άπειρα εστιατόρια με δυτική κουζίνα και μερικά μπαρ. Περιττό να αναφέρουμε βέβαια ότι οι φίλοι μας μπαστακώθηκαν σε ένα μαγαζί ήπιαν και έφαγαν μέχρι αναισθησίας και αργά το βράδυ ξεκίνησαν να γυρίσουν στο Ιδρυμα. Δυστυχώς όμως, επειδή είχε πέσει σκοτάδι και ήταν η πρώτη ημέρα τους στην πόλη ...χαθήκαν.
-Ποιός να μου το λεγε, ότι θα ερχόταν η στιγμή να ψάχνω απελπισμένος το Ιδρυμα? Ποιός? Ποιός? Κάποιος εκεί ψηλά μας κάνει πλάκα!!!
-Τι να σου πω? Μάλλον πάντως απο εδώ πρέπει να είναι... λασπουριά βλέπω, ερημιά βλέπω, σκοτάδια βλέπω, ψυχή ζώσα ΔΕΝ βλέπω, άρα μάλλον είμαστε στον σωστό δρόμο. Πάντως δεν μπορείς να πεις..... καταπληκτική θέση! Βουκολικότατη!!! Ωχ! πρόσεχε χριστιανέ μου το χαντάκι! Θα πέσεις μέσα και εγώ αμφιβάλω αν μπω στον κόπο να σε βγάλω... ...

Αφού γνώρισαν όλα τα γύρω χωράφια, ορυζώνες, μαντριά, κοτέτσια και κόντεψαν δυο φορές να πέσουν νυχτιάτικα μέσα σε ένα αυλάκι με βρωμόνερα με τον Γκιούλι να ουρλιάζει "χτύπα κι άλλο, αντέχω", και την παρέα του να απαντά "εγώ όμως όχι", έφτασαν επιτέλους κατάκοποι στο Ιδρυμα. Το σχέδιο ήταν την επομένη να επισκέπτονταν τα κοντινά σημεία ενδιαφέροντος με τουκ τουκ και μετά θα αφιέρωναν το απόγευμα τους σε έναν απο τους 3 λόγους για τους οποίους είχαν έρθει Καμπότζη. Ο πρώτος ήταν το S21. Ok με αυτό. Ο 2ος τα ερείπια του Ανκορ. Προγραμματισμένο την μεθεπόμενη. Ο 3ος όμως? Ποιός ήταν ο 3ος λόγος κυρίες , κύριοι, δεσποινίδες, δεσποτάδες, και υπεραιωνόβιοι? Ποιόοοοοος? Μαντέψτε!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.846
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom