Καμπότζη Λάος Μαλαισία Στο Λάος χάθηκαν νεφρά και στην Καμπότζη τα μυαλά

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Δυό πραγματάκια - σχόλια:

1. Το ταξί απ' το σιδ. σταθμό μέχρι την chinatown δε θα σας έπαιρνε παραπάνω από 3 ευρώ. Άντε 4 με κίνηση.

2. Ακριβή η μπύρα? Για τα ντόπια δεδομένα, ίσως. Αλλά όχι και τόσο: 3 ρίνγκιτ η Tiger το τενεκεδάκι απ' τους Κινέζους όταν τα αναψυκτικά κάνουν 1,80. 7-8 ρίνγκιτ το μεγάλο μπουκάλι (= 2 τενεκεδάκια) στο μαγαζί, 1,5-1,8 ευρώ δηλαδή, σε μια χώρα μουσουλμανική και με υψηλή φορολογία στο αλκοόλ, ε, δε νομίζω ότι είναι και τόσο ακριβά. Για πήγαινε στην Ινδονησία να δεις: Από 2 ευρώ και πάνω το αντίστοιχο στο supermarket και μέχρι 5 στο μαγαζί. Δίψα καλή μου, πολύ δίψα...
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Πολύ ενδιαφέροντα όσα μας έγραψες για τη μαλαισιανή πρωτεύουσα! Thank you!
 
Μηνύματα
776
Likes
618
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Συμφωνώ απολύτως με τον babaduma για τις τιμές στην Μαλαισία. Νορμάλ για τα δεδομένα της χώρας θα τις θεωρούσα κι εγώ.
Αλλά ο σκοπός είναι να μην σε καθυστερούμε και να γράψεις τη συνέχεια της ιστορίας. Κρεμόμαστε από το πληκτρολόγιό σου...
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Ωραία τα πάμε, βαλίτσες έχουμε, τρένο βρήκαμε, μπύρες ήπιαμε, τον φίλο μας τον γνωρίσαμε μια χαρά τα πάμε. Αναρωτιέμαι γιατί παραπονιέσαι, και κυρίως γιατί παραπονιέται ο Γκιούλι.
 
Last edited by a moderator:

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Dim σ ευχαριστώ πολύ για την λεπτομερή ανάλυση της πόλης Κ.
Τελικά μάλον όλες οι ασιατικές πρωτεύουσες έχουν αυτο το Α και Β..σε έντονο τόνο!
Πιστεύω οτι τεσσερις μέρες χρειάζονται πάντα για μια γενική εκτίμηση,μήπως και δώσομε περιθώριο να δούμε εκείνο που μπορεί να είναι κάπου κρυμμένο και να μας αλλάξει την γνώμη..
Θα παω καποια στιγμή μαλλον σύντομα και οι πληροφορίες σου με βοηθάνε πολύ να ξέρεις..
Συνεχίζω την ανάγνωση στην ιστορία σου..
Renata η ευχαρίστηση δική μου. 3 ημέρες έμεινα. Υπερ αρκετό. Οταν πας με το καλό, περιμένουμε διασταύρωση απόψεων.
Οσο για εσένα κυρία Ιωάννα μου, αντί να γκρινιάζεις συνέχεια και να οργανώνεις ταξίδια για τα Κιούρκα (ασφαλής όντως) δεν στρώνεσαι λέω εγώ καλύτερα κάτω, να δώσεις στον λαό μια κομμωση απο αυτές τις ωραίες? Κουνήσου... περιμένω.....
Βρε babaduma εγώ γιατί τις έπινα με 3.5 ευρώ το μεγάλο μπουκάλι και μάλιστα σε χαμαιτυπεία?????? Πάλι με εκμεταλλεύτηκαν.....
 

kalove

Member
Μηνύματα
436
Likes
1.637
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Εθνικά πάρκα ΗΠΑ
το πρώτο πράγμα πού έκανα γυρίζοντας από τις διακοπές μου ήταν να αναζητήσω την καινούργια σου ιστορία.
έχεις ένα μαγικό τρόπο να παρουσιάζεις, ακόμα καί τις απλές αναποδιές πού μπορεί να τύχουν σε κάθε ταξιδιώτη, να φαντάζουν μοναδικές περιπέτειες
γράψε άλλο ένα μέλος στο fun club σου
 

taniakar

Member
Μηνύματα
246
Likes
126
Επόμενο Ταξίδι
Vienna, Bratislava!
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Και εγώ πρώτα από όλες αναζητώ τη δική σου ιστορία κάθε φορά! Να' σαι καλά, γελάω πολύ με τον τρόπο που τα εξιστορείς! Μη μας αφήνεις στην αναμονή!
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Στα θετικά το απίστευτο ανθρωπάκι-καρτούν το οποίο έχει επιστρατευτεί για να γελάνε οι επιβάτες και να μάθουν τους κανόνες ασφαλείας.
:haha::haha::haha: (άντε γι'άλλη μια φορά, φτιάχνω συκώτι μαζί σου!)

Θετικό τούτο το εξάμβλωμα???
 

Attachments

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
:haha::haha::haha: (άντε γι'άλλη μια φορά, φτιάχνω συκώτι μαζί σου!)

Θετικό τούτο το εξάμβλωμα???
Εεεεεε... όχι βρε Σπύρο και εξάμβλωμα !!!! Μια χαρά είναι ο τυπάκος! Δηλαδή είναι καλύτερος ο λαστιχάνθρωπος της Πιρέλι που είναι σαν μασημένη τσίχλα?
Βάλε διαγωνισμό σε ποιόν αρέσει ποιο πολύ, το ανθρωπάκι της Egypt να κάνει την παρουσίαση για την ασφάλεια ή κάτι υπερήλικες αεροσυνοδοί και θα δεις τα αποτελέσματα. Ο Μπάμπης (ετσι τον λέω) θα πάρει κεφάλια.... Ακους εκεί.... εξάμβλωμα ο Μπάμπης....
 
Last edited by a moderator:

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Παναγιά μου!!! Ενα AirBus 320 έρχεται κατα πάνω μας......
-Τι έγινε πάλι μωρέ? τι έγινε πάλι? Αμαν πια!! . Αι σιχτίρ! Γκιούλι, στο λέω να το ξέρεις, κάποιος μας έχει μουντζώσει.
-Σταμάτα τις προκαταλήψεις σου και κάτσε να δούμε τι θα γίνει. Εμείς μια φορά σήμερα θα πάμε στο Λάος.
-Αλήθεια ε? Και πως θα πάμε για να έχουμε το καλό ρώτημα? Εεε? για πές το να το μάθουν και οι άλλοι 100 μπαρουτοκαπνισμένοι άνθρωποι που περίμεναν πριν, κάτω απο το λιοπύρι εντός του τολ. Πωως?
-Μην γκρινιάζεις συνέχεια. Δεν πας μέχρι στα Duty free να αγοράσεις κάτι, να περάσει κι η ώρα?
(βέβαια αυτό που ήθελε να πει ο Γκιούλιβερ ήταν "δεν φεύγεις απο εδώ, να μην μου ζαλίζεις το κεφάλι? αλλά δεν το είπε φοβούμενος βίαιη αντίδραση της ανυπότακτης μάζας)
-Και γιατί να πάω χριστιανέ μου στα μαγαζιά? Τι να αγοράσω? ντεπόν ή ασπιρίνη? Γιατί αυτά δεν είναι Duty free. Είναι φαρμακεία. Θα κάτσω εδώ να δίπλα σου παρεούλα, και δεν θα ξαναμιλήσω. Τσιμουδιά. Λουκέτο. Αχνα. Μόκο. Φιλάκι? Αγκαλίτσα?
- (αναστεναγμός) αχχχχχ..... δεν πιστεύω πια σε θαύματα..............

Κακοτυχίες! Αυτό που είχε γίνει και ήταν αιτία του πιο πάνω διαλόγου ήταν εεεε........ -απλό δεν το λες- εεεεε.... πως να εξηγηθεί τώρα? Τέλος πάντων. Ας πάρουμε τα πράγματα απο την αρχή. Ολα πήγαν καλά όσον αφορά την μετάβαση των φίλων μας στο αεροδρόμιο, ή σχεδόν καλά. Οταν έφτασαν και πήγαν να κάνουν chek in, η υπάλληλος όταν βλέπει τον προορισμό (εξυπηρετούνταν και άλλες πτήσεις απο το ίδιο γκισέ) τους ρωτά
-Λάος ε? τις βίζες τις έχετε?
-Μπαρδόν? Τι βίζες? Ποιές βίζες? Αφού.... Δηλαδή... θέλουμε να πούμε ότι... τι λες κυρά μου?
-Για να μεταβείτε στην χώρα πρέπει να έχετε βίζες.
-Και εσένα κοπελιά τι σε χαλάει να τις βγάλουμε στο αεροδρόμιο? Θα πέσει η Ακρόπολη?
-Σε αυτήν την περ'ίπτωση πρέπει να έχετε εισιτήριο επιστροφής
-Εχουμε.
-Και που είναι?
-Το έφαγε ο λύκος
-Συγγνώμη?
-Ορίστε! Θα φύγουμε απο Καμπότζη. Τι? στράβωσες? Δεν σου άρεσε? Καλά, την επόμενη φορά θα σου πάρουμε την άδεια.
-Καλά. θα δω τι μπορώ να κάνω. Μμμμμ ...Τα εισιτήρια βλέπω είναι ηλεκτρονικά.
-Ναι. Οντως! Τα είχαμε χαραγμένα σε κοτρώνες στην αρχή σαν τον Μωυσή, αλλά δεν ήταν πολύ πρακτικά στο κουβάλημα, πάθαμε και μια δισκοπάθεια στην πορεία και τα αλλάξαμε. Τελείωνε......
-Συγγνώμη που είναι το αυτοκόλλητο για την αποσκευή?
-Είχα μια λιγούρα και το χλαπάκιασα. Ξεκόλλησε, έτσι που τα κολλάτε άτσαλα, πάνω στα φερμουάρ. Υπάρχει πρόβλημα?
-Θα πρέπει να ξαναπεράσετε την αποσκευή απο τον έλεγχο, διαφορετικά θα μου κάνει απόρριψη το σύστημα.
-Ω ρε που έχουμε μπλέξει με δαύτους......Καλά ... περίμενε.......
Μετά απο αλόγιστο ξόδεμα μπόλικης ώρας φτάνει η ώρα που οι πύλες ανοίγουν. Με τα πόδια οι 100 περίπου επιβάτες της πτήσης για Βιεντιάν, γυρνοβολάνε μέσα στους αεροδιαδρόμους πεζή (ναι ναι καλά διαβάσατε , μέσα και πεζή) με τα μπαγάζια τους και ψάχνουν να βρούν το αεροπλάνο αποφεύγοντας με έξυπνες μανούβρες τα air bus που έρχονταν καταπάνω τους και ήταν στην φάση της προσγείωσης. Υψηλά στάνταρ ασφαλείας!!!. Το όλο εγχείρημα πολύ γρήγορα μετατρέπεται στο γνωστό παιχνίδι "Ο παπατζής", εδώ παπάς, εκεί παπάς, που είναι ο παπάς? "Εδώ το αεροπλάνο, εκεί το αεροπλάνο, πού είναι το αεροπλάνο?". Λίγο ακόμη και θα άρχιζαν να μπαίνουν σε διάφορα αεροπλάνα (υπήρχε άμεση πρόσβαση άλλωστε, τύπου ΚΤΕΛ) και να ρωτάν ευγενικά τους πιλότους "... συγγνώμη για Λάος? " και θα παίρναν απαντήσεις του στυλ "μπααα ... Βιρμανία, πάρε το επόμενο" ή "τώρα σχόλασα. δεν μου πληρώνουν και τις υπερωρίες....βράστα.... δεν πάω πουθενά..".
Αν ήταν κάποιος απο μακρυά και τους παρακολουθούσε, θα είχε λυθεί στα γέλια. 100 άτομα , διαφορετικών εθνικοτήτων, να πηγαίνουν σαν κουτοπροβατίνες σε ένα αεροπλάνο να τους διώχνει ο υπάλληλος (ξουτ, ξουτ τι μου ήρθατε πάλι εδώ?), να πηγαίνουν με τα πόδια σε άλλον (πάλι μου μαζευτήκατε? ααα ρε φόλα που σας χρειάζεται), να τους ξαναδιώχνουν (Μαρίααααα πάλι ήρθαν, αμόλα το Ντόμπερμαν) πάλι πίσω για τον πρώτο, να ξαναπηγαίνουν , να τους ξαναδιώχνουν (ουστ, ουστ παλιόσκυλα) και όλο αυτό επαναλήφθηκε 5-6 φορές. Επιπρόσθετα , οι αποβιβαζόμενοι επιβάτες άλλων πτήσεων, εμπλέκονται με τους -και καλά- επιβιβαζόμενους και το μπάχαλο έχει πάρει διαστάσεις μαμούθ. Στο τέλος τους μαντρώνουν κάτω απο ένα τολ, με τον τσίγκο να ξερνάει τους 50 βαθμούς που είχε πάρει δώρο απο τον θεό Ηλιο και τα προωθητικά αέρια των αεροπλάνων πάνω τους, ιδρωμενους, απελπισμένους, εξαντλημένους, εκνευρισμένους και με άγνοια για την τύχη τους.

Σε κάποια στιγμή, έρχεται κάποιος με μια εργατική φόρμα και τους λέει ακολουθήστε με. Ααα! ωραία σκέφτονται με ανακούφιση όλοι , τώρα θα μας δείξουν το αεροπλάνο. Αλλά αυτός ο συμπαθέστατος κατά τα άλλα κυριούλης τους οδηγεί.... πάλι μέσα στην αίθουσα αναμονής του αεροδρομίου..... Βγαίνει μια ανακοίνωση από τα μεγάφωνα ότι υπήρξε κάποιο πρόβλημα με το αεροπλάνο (ναι? τι μας λές? δεν το καταλάβαμε...χαμπάρι δεν πήραμε, τόση ώρα νομίζαμε ότι παρείχατε δωρεάν υπηρεσία σολάριουμ στους πελάτες σας ή ήτο μια απλή άσκηση επιβίωσης σε συνθήκες πυρηνικής έκρηξης) και καλούνται οι επιβάτες της συγκεκριμένης πτήσης να περιμένουν -δεν διευκρινίζεται πόσο- μέχρι την επόμενη ανακοίνωση. Τι να κάνουν και οι φίλοι μας? Απλά περίμεναν μαζί με άλλους 100 φουκαράδες και μια ομορφούλα Λαοτιανή που τους είχε πάρει απο πίσω, ακολουθωντας τους πιστά σαν τον Αζόρ, νομίζοντας ότι είναι οι κατάλληλοι άνθρωποι για προστάτες......
 

efi.hania

Member
Μηνύματα
624
Likes
938
Ταξίδι-Όνειρο
papua
εισαι μοναδικη:clap::clap::clap::clap:

τελικα δε δυσκολευτικατε και πολυ χωρις τη βιζα ομως...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.237
Μηνύματα
884.559
Μέλη
38.926
Νεότερο μέλος
marianna98

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom