Καμπότζη Λάος Μαλαισία Στο Λάος χάθηκαν νεφρά και στην Καμπότζη τα μυαλά

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Το όλο εγχείρημα πολύ γρήγορα μετατρέπεται στο γνωστό παιχνίδι "Ο παπατζής", εδώ παπάς, εκεί παπάς, που είναι ο παπάς? "Εδώ το αεροπλάνο, εκεί το αεροπλάνο, πού είναι το αεροπλάνο?". Λίγο ακόμη και θα άρχιζαν να μπαίνουν σε διάφορα αεροπλάνα (υπήρχε άμεση πρόσβαση άλλωστε, τύπου ΚΤΕΛ) και να ρωτάν ευγενικά τους πιλότους "... συγγνώμη για Λάος? " και θα παίρναν απαντήσεις του στυλ "μπααα ... Βιρμανία, πάρε το επόμενο" ή "τώρα σχόλασα. δεν μου πληρώνουν και τις υπερωρίες....βράστα.... δεν πάω πουθενά..".
Έχω λιώσει στα γέλια, από το πρώτο κιόλας κεφάλαιο, αλλά ειδικά αυτό ήταν all the money flowers...Μπορεί να πιστεύεις πως δεν έχεις συγγραφικό ταλέντο, αλλά πραγματικά ως στιγμής είναι από τις αγαπημένες μου ιστορίες...και δεν έχεις τελειώσει ακόμα!
Μπράβο ρε dim, την επόμενη φορά αν είναι να μας χαρίζεις τέτοιες ιστορίες, θα σου κάνω εγώ δώρο τις μπύρες...Να μη γκρινιάζει και ο Γκιούλι! :lol:
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Έχω λιώσει στα γέλια, από το πρώτο κιόλας κεφάλαιο, αλλά ειδικά αυτό ήταν all the money flowers...Μπορεί να πιστεύεις πως δεν έχεις συγγραφικό ταλέντο, αλλά πραγματικά ως στιγμής είναι από τις αγαπημένες μου ιστορίες...και δεν έχεις τελειώσει ακόμα!
Μπράβο ρε dim, την επόμενη φορά αν είναι να μας χαρίζεις τέτοιες ιστορίες, θα σου κάνω εγώ δώρο τις μπύρες...Να μη γκρινιάζει και ο Γκιούλι! :lol:
Αν είναι έτσι Twinkie εντάξει. υπάρχει συμφωνία.
αστραλ έχεις δίκιο. Δύσκολος άνθρωπος..... Οταν τα λεω εγώ....
Λαλιμπέλα εις τας ερωτήσεις σου δεν μπορώ επι του παρόντος να ετοποθετηθώ. Επιφυλασσόμεθα δια το απώτερο μέλλον.
cocobill μην μου βάζεις ιδέες, γιατί το που θα είναι το επόμενο, δεν θα το αποκαλύψω και έτσι δεν θα ξέρετε κατά που να κρυφτείτε :haha:
 

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
Αν γράφεις και πιο γρήγορα μάλιστα...ένα καφάσι και από μένα!! :bleh:
Ειδάλλως όχι μόνο θα αρχίσω να υποστηρίζω τον ταλαίπωρο τον Γκιούλι, αλλά....


Συνεννοηθήκαμε??? :bleh::haha:
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Αν γράφεις και πιο γρήγορα μάλιστα...ένα καφάσι και από μένα!! :bleh:
Ειδάλλως όχι μόνο θα αρχίσω να υποστηρίζω τον ταλαίπωρο τον Γκιούλι, αλλά....


Συνεννοηθήκαμε??? :bleh::haha:
Μένω άφωνη!!! Μπροστά στα μάτια των διαχειριστών, απειλείται η σωματική ακεραιότητα μέλους με μαστιγώματα στυλ Σομαλίας, εκβιάζεται εξώφθαλμα, δωροδοκείται με μόλις ένα καφάσι μπύρα (!) και αυτοί (οι διαχειριστές) τι κάνουν? Απολύτως τίποτα!
αισθάνομαι πίκρα που είμαι αναγκασμένη εκ των πραγμάτων να εγκαταλείψω την συνέχεια της ιστορίας, εκτός απο το επόμενο ποστ που το έχω ήδη γράψει (να μην πάει και χαράμι).
Δεν πειράζει....
θα βρώ αλλού παρηγορια..... ατιμη κενωνία....

υγ Μάλλον θεωρώ ότι έγινε άγρια και ύπουλη προβοκάτσια απο τους μισητούς γκιουλιβερικούς
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
:harakiri: Κάτω τα χέρια απ' την DimKyr, άτιμοι Γκιουλιβερικοί, δε θα γλιτώσετε! Θα βγούμε στην παρανομία, εν ανάγκη, αλλά την DimKyr θα υποστηρίζουμε. Και ας κάνει όσον καιρό θέλει να γράψει τις ιστορίες της -που θα μοιράζονται πλέον ως προκηρύξεις.

Όσο για κάποια χουβαρντού που ανέφερε ότι κερνάει τις μπύρες του ταξιδιού, τι να πω... Πρέπει να έχει πολλά φράγκα...
Εγώ προτιμώ να σου πληρώσω τα εισιτήρια για το ταξίδι παρά τις μπύρες.
Πιο φτηνά θα μου 'ρθει!! :haha:
 

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
Μένω άφωνη!!! Μπροστά στα μάτια των διαχειριστών, απειλείται η σωματική ακεραιότητα μέλους με μαστιγώματα στυλ Σομαλίας, εκβιάζεται εξώφθαλμα, δωροδοκείται με μόλις ένα καφάσι μπύρα (!) και αυτοί (οι διαχειριστές) τι κάνουν? Απολύτως τίποτα!
αισθάνομαι πίκρα που είμαι αναγκασμένη εκ των πραγμάτων να εγκαταλείψω την συνέχεια της ιστορίας, εκτός απο το επόμενο ποστ που το έχω ήδη γράψει (να μην πάει και χαράμι).
Δεν πειράζει....
θα βρώ αλλού παρηγορια..... ατιμη κενωνία....

υγ Μάλλον θεωρώ ότι έγινε άγρια και ύπουλη προβοκάτσια απο τους μισητούς γκιουλιβερικούς
Ψιτ, άστα αυτά που ξέρεις κι αν δε δω συνέχεια ιστορίας και γρήγορα, όχι μόνο δε θα αυξήσω τα καφάσια, αλλά θα πάρω πίσω κ αυτό που σου έταξα (κ θα μαζέψω κ όλα τα υπόλοιπα που σου έδωσαν κατά καιρούς!) :twisted:

Γράφε λέμε!! :bleh:
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Κάτι μου θυμίζει αυτή η ιστορία, ... , ... , τι όμως, ... , ... , α ναι θυμήθηκα, το έχω δει σε ταινία κάπως έτσι ταλαιπωρούσαν και αυτούς που έστελναν σε στρατόπεδα συγκέντρωσης, μόνο που αντί για αεροπλάνα ήταν τρένα. Πότε ακριβώς το ζήσατε αυτό; μήπως περιγράφεις σκηνές από προηγούμενη ζωή σου;

Υ.Γ. Κάποιος να μαζέψει την Αstral έχει αγριέψει και μας μαστιγώνει όλους. Αν συνοδεύσει το μαστίγιο με ζαρτιέρες και μαύρα εσώρουχα εντάξει, αλλά έτσι ξεροσφύρι δεν λέει.
 
Last edited by a moderator:

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
Υ.Γ. Κάποιος να μαζέψει την Αstral έχει αγριέψει και μας μαστιγώνει όλους. Αν συνοδεύσει το μαστίγιο με ζαρτιέρες και μαύρα εσώρουχα εντάξει, αλλά έτσι ξεροσφύρι δεν λέει.
Εμ κυρίες μου, μας έχετε αφήσει και οι δύο και ξεροσταλιάζουμε περιμένοντας μία σας λέξη (καλά, όχι ακριβώς "μία", αλλά το πιάσατε το νόημα ;)).
Τι καλύτερο δηλαδή έχετε να κάνετε? Να πίνετε πορτοκαλάδες και να κάνετε φασίνα??? :bleh::bleh::haha:

Υ.Γ. Για το μαστίγιο κ τα μαύρα εσώρουχα το συζητάμε. Οι ζαρτιέρες δε μου αρέσουν. :D
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
αυτό με την φασίνα ήταν πολύ ύπουλο, μια φορά να δοκιμάσει κάποιος να κάνει κάτι καινούργιο και αμέσως του κολλάνε στάμπα. Πάω να κάνω παρκέ τώρα. Τα λέμε.:grouphug:
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Αναλαμβάνουμε απεντομώσεις, καθαρισμούς κτηρίων και αποφράξεις αποχετεύσεων

Μετά απο το απίστευτο μπάχαλο στο αεροδρόμιο, έρχεται η στιγμή της επιβίβασης (με καθυστέρηση 4 ώρες). Οταν το αεροπλάνο κοντεύει να φτάσει Βιεντιάν, τους μοιράζουν οι αεροσυνοδοί, κάτι χαρτιά να συμπληρώσουν για το τμήμα αλλοδαπών.
Φτάνουν στο μικρό αεροδρόμιο της πόλης, -το οποίο σε τίποτα δεν θυμίζει αεροδρόμιο πρωτεύουσας κράτους- και τρέχουν κατευθείαν στο γκισέ για έκδοση βίζας. Εντύπωση τους κάνει το γεγονός ότι όλοι οι άλλοι επιβάτες της πτήσης συμπλήρωναν κάτι χαρτιά.
-Καλά βρε Γκιούλιβερ, τι γράφουν αυτοί?
-Μην τους δίνεις μωρέ σημασία, τεμπέληδες είναι που βαρέθηκαν να συμπληρώσουν τα χαρτιά στο αεροπλάνο. Ενώ εμείς.. χε χε χε Πάμε μην μας φάνε την σειρά.
Και πάνε βιαστικά στο γκισέ. Και ξαναφεύγουν. Απρακτοι. Ταπεινωμένοι.
Ντροπιασμένοι. Δεν είχαν γράψει βλέπετε την αίτηση για βίζα, όπως πολύ σοφά έπρατταν όλοι οι υπόλοιποι επιβάτες , ενώ αυτοί -κουτοπόνηρα- σκεπτόμενοι έτρεχαν να προλάβουν πρώτοι, αλλά το χαρτί για το τμήμα αλλοδαπών. Αποτέλεσμα? τελευταίοι στην ουρά, στο αεροδρόμιο, στο γκισέ, στα ταξί, στα πάντα. Πληρώνουν ένα προπληρωμένο ταξί και
βγαίνουν έξω. Η βροχή, της βροχής, την βροχή, ω βροχή!!! Νύχτα, κούραση, ασιτία, (είχαν να βάλουν κάτι στοι στόμα τους απο το Κάιρο), και οι ουρανοί ήταν σε μια φάση "ανοίξαμε και σας περιμένουμε" ή αν προτιμάτε "πνιγείτε μαζί μας".

Φτάνουν στο ξενοδοχείο γρήγορα. Η Βιεντιάν είναι μια μικρή πόλη, ήταν νύχτα χωρίς κίνηση στους δρόμους λόγω βροχής και το ξενοδοχείο που είχαν βάλει στο μάτι, κοντά.
Κατεβαίνουν απο το ταξί και βιαστικά έρχεται ένας υπάλληλος με ομπρέλα για να μην βραχούν. η Dim (φιλοτομαρίστρια όπως πάντα) του βουτάει την ομπρέλα και παρατάει τον ταξιτζή, τον υπάλληλο και τον Γκιούλιβερ κάτω απο την βροχή να της φέρουν τα πράγματα. Η ξιπασμένη!! Μπήκε φαίνεται αμέσως στο κλίμα του Γάλλου κακομαθημένου αποικιοκράτη.
Ευτυχώς το ξενοδοχείο, είχε δωμάτιο (την αντίθετη περίπτωση, ούτε που ήθελαν να την σκέφτονται) και έτσι γρήγορα τακτοποιούνται. Ρίχνουν κλήρο ποιός θα κάνει πρώτος μπάνιο και κερδίζει η Dim. Οταν μπήκε στο μπάνιο όμως, μετά απο 1 λεπτό ο Γκιούλιβερ άκουσε τις άγριες , σπαρακτικές φωνές της που σοκάραν ακόμα και βουδιστή μοναχό σε
νιρβάνα. Τι είχε γίνει? Πολύ απλά δεν υπήρχε ζεστό νερό και έκανε με κρύο.Παγωμένο. Μπούζι. Κρύσταλλο. Οι μαρτυρίες πελατών που λένε ότι κάποιον σφάζανε στο ξενοδοχείο και στο συγκεκριμένο δωμάτιο, εκείνη την νύχτα λοιπόν δεν ισχύουν. Οταν βέβαια ήρθε η σειρά του Γκιούλιβερ της φώναξε
-Τι παπαριές μας λές? Αφού το νερό καίει.
Εκείνη χτυπώντας ακόμα τα δόντια της απο το κρύο και κουλουριασμένη, σπεύδει δια επιτόπιο έλεγχο. Οντως! Το νερό ήταν ζεστό.Τότε αυτή γιατί είχε κάνει μπάνιο με γάργαρο νερό προερχόμενο απο τις πηγές του Καυκάσου?
-Καλά έχεις τρελαθεί τελείως? Γιατί δεν δοκίμαζες και τις δυο κατευθύνσεις? Απλά έχουν κάνει λάθος τις ενδείξεις. Τις έχουν βάλει ανάποδα.
-Ωραία τότε. Αφού εσύ είσαι ο ξύπνιος και εγώ η χαζή, καλά να πάθω. Πάω να συρθώ μέχρι την ντουλάπα τώρα, να βουτήξω ένα πάπλωμα να τυλιχθώ, μην πάθω υποθερμία. Και θύμισέ μου όταν επαναπατριστούμε, να τρέξω κατευθείαν στην οδοντίατρο, διότι απο το πολύ χτύπημα των δοντιών, νομίζω έσπασα 4-5.
Βέβαια ουτε λόγος για υποθερμία (μάλλον ψήσιμο) εκείνες τις 2 νύχτες. Οι λόγοι? θα εξηγηθούν.

Οταν ετοιμάστηκαν για να βγούν έξω, παρατηρούν μια "λιμνούλα" απο νερό στο πανέμορφο πάτωμα κάτω απο το κλιματιστικό. Παίρνει η Dim μια πετσέτα, πέφτει στα πατώματα και αρχίζει το σφουγγάρισμα. Ο Γκιούλιβερ σκαρφαλώνει σε ένα καναπεδάκι ισσοροπώντας επικίνδυνα και προσπαθεί να δει τι βλάβη έχει το κλιματιστικό -αφού απο αυτό έτρεχε το νερό- μπας και μπορέσει να το φτιάξει.

-Εχει κολλήσει το ρημάδι γμτ.... για πιάσε κάτι να βάλω στο σωλήνα μήπως και το
ξεβουλώσω..
-Δεν μπορώ τώρα.... σφουγγαρίζω
-Δεν έχουμε τίποτα σαν σύρμα?
-Διακοπές πάμε!! τουρίστες είμαστε, , όχι φοιτητές σε σχολή του ΟΑΕΔ "θέλω να γίνω υδραυλικός", άρα η απάντηση ειναι όχι. Ουτε σύρμα, ούτε τσιμούχα, ούτε κατσαβίδια. Δεν το ήξερα ότι στις διακοπές πρέπει να κουβαλάμε τανάλιες, μπουζόκλειδα, και κάβουρες. Διαβατήριο νόμιζα ότι ήταν το απαραίτητο αξεσουάρ. Τώρα που μου το λες όμως, την επόμενη φορά θα χώσω και μια βαρυοπούλα στην βαλίτσα σε περίπτωση που
χρειαστεί για να είμαι ήσυχη .....άσε με τώρα να καθαρίσω μήπως και γλυστρίσουμε πουθενά...
- Βρε το άτιμο κλιματιστικό... απο πότε έχουν να το καθαρίσουν?
-Περιμέναν εσένα και εμένα να κάνουμε την "βρώμικη δουλειά" κύριε Dirty Harry.
-Αν παίρναμε μια κρεμάστρα και την τεντώναμε θα μπορ..
-Αν και εγώ έπαιρνα ένα βετέξ , θα έκανα καλύτερα την δουλειά μου. Κατέβα κάτω τώρα απο το Εβερεστ που ανέβηκες, μην φας καμμιά σουπα και σπάσεις κανένα ποδάρι και γυρίσουμε πίσω κουτσοί. Εγώ τελείωσα. Λαμπίκο το έκανα. Να τους ζητήσουμε έκπτωση πρέπει κανονικά που το πήραμε αχούρι και το κάναμε παλάτι. Και ένσημα μην σου πω...
-Κάτσε βρε παιδί μου ένα λεπτό.... μπας και....
-Βρε άνθρωπε του Θεού, πρώτη ουσιαστικά ημέρα διακοπών και εγώ να κάνω την παραδουλεύτρα πεσμένη στα πατώματα και εσύ τον μαστρο-Χαράλαμπο? Ελεος!!! Αυτές είναι οι ιδανικές διακοπές? Γι αυτό ξεκινήσαμε απο την Ελλάδα να έρθουμε στο Λάος? να τους κάνουμε τον Μπόμπ τον μάστορα? Αυτό ονειρευονται οι τουρίστες? Φασίνες και μαστοριλίκια? Πες μου, αν μας έβλεπε κάποιος τι γνώμη θα σχημάτιζε? Οτι είμαστε σοβαροί πελάτες του ξενοδοχείου ή ότι δουλεύουμε στην εταιρεία "Οικοκαθαριστική ΑΕ Καθαρισμοί κτιρίων. Ολοκληρωμένα προγράμματα συντήρησης , απολυμάνσεις, απεντομώσεις, αποφράξεις αποχετεύσεων, με ένα τηλεφώνημα στον χώρο σου. Τώρα και στην Βιεντιάν. Τιμαι λογικαι. Εργασία εγγυημένη"?
-Εχεις δίκιο. Αν μας έβλεπε κάποιος έτσι, αυτό θα νόμιζε. Βρε μήπως μας ανοίγονται κανούργιοι επαγγελματικοί ορίζοντες? ΙΕΚ hotelkhamvongsa.com
-Μήπως ζουρλάθηκες?
-Γιατί? Για σκέψου λογικά. Θα έχουμε και προυπηρεσία στο εξωτερικό, χα χα χα . Το master θα το αποκτήσουμε στην Καμπότζη χα χα χα .
-Κατέβα κάτω χριστιανέ μου και πάμε στην ρεσεψιόν να τους το πούμε για να μην κοιμηθούμε σήμερα στην Βιεντιάν και ξυπνήσουμε αύριο στην Βενετία. Δεν είναι να τους δίνεις και θάρρος, γιατι αυτοί σε λίγο θα βάλουν εσένα να τους καθαρίσεις το βόθρο και εμένα θα με χώσουν για λάντζα στην κουζίνα.
- Και εμείς αδελφάκι μου, τόσα δωμάτια το ξενοδοχείο και πέσαμε στο προβληματικό. Μωρέ μπράβο τύχη!!

Και έτσι κατεβαίνουν κάτω στην ρεσεψιόν, αγνοώντας το προφανές, δηλαδή, ποιός να φτιάξει το κλιματιστικό νυχτιάτικα και με την καταιγίδα να μαίνεται ? Η απάντηση που τους δόθηκε από τον υπάλληλο ήταν φυσικά "......σήμερα να μην ανάψετε το κλιματιστικό, πρώτη φορά συμβαίνει, αυριο θα το φτιάξουμε, τώρα είναι αργά , δεν έχουμε άλλο δωμάτιο μπλα μπλά μπλά......". Και έτσι οι φίλοι μας το μόνο που μπορούσαν να κάνουν ήταν να πάνε μια βόλτα τρέχοντας , να βρούν βιαστικά κάτι να φάνε, (σχεδόν τα πάντα κλείνουν στις 11 το βράδυ) και μετά να γυρίσουν στον κλίβανο για ύπνο. Αυριο ξημέρωνε μια ακόμη καινούργια ημέρα ευχάριστων και ανέμελων διακοπών .....
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Βιεντιάν..περιμένω πως και πως ..
μόλις φτιάξει το κλιματιστικό και τελειώσει το σφουγγάρισμα περιμένω να ακούσω για την πόλη που θα δώ σύντομα..γράψε τα καλύτερα και με πλήρη αντικειμενικότητα please!
 

ELGEO2

Member
Μηνύματα
732
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
πέρασμα καρακορουμ
ρενατα ,:clap::clap::clap:

μεχρι να φτιαξουν το κλιματιστικο στην πρωτευουσα του λαος , σου στελνω μια φωτογραφια για χαλαρωση απο vientiane..
προτεινομενο μερος για ολο το 24 ωρο ...ειναι στον ποταμο μεκονκ .....

aimg823.imageshack.us_img823_3456_dsc04261n.jpg

Uploaded with ImageShack.us
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.237
Μηνύματα
884.556
Μέλη
38.926
Νεότερο μέλος
marianna98

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom