Καμπότζη Λάος Μαλαισία Στο Λάος χάθηκαν νεφρά και στην Καμπότζη τα μυαλά

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
elgeo πόσο με καταλαβαίνεις!!!!!!!
τετοια θέλω τώρα που τα χω φτύσει..
 

ELGEO2

Member
Μηνύματα
732
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
πέρασμα καρακορουμ
elgeo πόσο με καταλαβαίνεις!!!!!!!
τετοια θέλω τώρα που τα χω φτύσει..
renata ,

εαν εχεις χρονο ελευθερο , προτεινω μια καρυδα απο αυτο το δενδρο ...
μεχρι να ανεβεις πιστευω να εχουν ........φτιαξει και το κλιματιστικο ...:clap:

καλη συνεχεια dim kyr

aimg217.imageshack.us_img217_9822_dsc04267g.jpg

Uploaded with ImageShack.us
 

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
Κοπελιά...έχω κάτι υδραυλικά χαλασμένα στο σπίτι, έρχεσαι? Κερνάω και μπύρες! :haha::haha::bleh:

Περιττό να σου πω ότι φτιάχνω κοιλιακούς με τις ιστορίες σου.
Να 'σαι καλά, σ' ευχαριστώ! :D
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Σκέφτομαι διάφορα αστεία και περιπαικτικά να σου γράψω αλλά θέλω να τονίσω κάποια πράγματα σε περίπτωση που δεν έχουν γίνει σαφή.

- Μου αρέσει το χιούμορ σου
- Μου αρέσει το τρόπος που περιγράφεις τις διακοπές σας
- Μου αρέσει η άποψη που έχεις για τα ταξίδια
- Δεν υπάρχει ούτε μια περίπτωση στο εκατομμύριο να ταξιδέψω μαζί σου.
Συνέχισε σε περιμένουμε
 
Last edited by a moderator:

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Σκέφτομαι διάφορα αστεία και περιπαικτικά να σου γράψω αλλά θέλω να τονίσω κάποια πράγματα σε περίπτωση που δεν έχουν γίνει σαφή.

- Μου αρέσει το χιούμορ σου
- Μου αρέσει το τρόπος που περιγράφεις τις διακοπές σας
- Μου αρέσει η άποψη που έχεις για τα ταξίδια
- Δεν υπάρχει ούτε μια περίπτωση στο εκατομμύριο να ταξιδέψω μαζί σου.
Συνέχισε σε περιμένουμε
Καλή μου Ιωάννα, όσο αφορά τα 3 πρώτα το ίδιο πιστεύω και για εσένα. Μου αρέσει και εμένα το ιδιότυπο χιούμορ σου, ο τρόπος περιγραφής των διακοπών σου και φυσικά η αποψη , αλλά και επιλογή των ταξιδιών-προορισμών σου. Το 4ο όμως είναι λίγο πιο περίπλοκο. Αλλά κατά βάση συμφωνώ. Που να τρέχεις μεγάλη γυναίκα στις Ινδίες και στην Καμπότζη.... Θυμάσαι και τι σου είπε ο γιατρός? ξεκούραση και ηρεμία. Μην το κουράζεις και όλα θα παν καλά με τους ρευματισμούς και τα αθριτικά σου. Αν όμως ποτέ αποφασίσω να πάω για μπάνια στα Καμμένα Βούρλα ή στην Αιδηψό, εσύ είσαι η πρώτη που θα σκεφτώ για παρέα. Στο μεταξύ, μάζευε τα κουπόνια κοινωνικού τουρισμού απο το ΙΚΑ για να σου έρθει φθηνότερα (και μην ξεχνάς τι σου είπε ο γιατρός, την πίεση να την μετράς καθημερινά μήπως παρουσιαστεί κανένα πρόβλημα).
Με αγάπη η φίλη σου :haha::haha:

Τι έγινε με την ουρία? θυμάμαι είχες κάποιο πρόβλημα. Ανέβηκε ή είναι σε φυσιολογικά επίπεδα τώρα? Πες μου σε παρακαλώ, ανησυχώ...

υγ. Ιωάννα μην με παρεξηγείς. Ολα τα παραπάνω τα γράφω απο την ζήλια μου που πήγες Θιβετ και εγώ έκανα την παραδουλεύτρα....
 
Last edited by a moderator:

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
- Δεν υπάρχει ούτε μια περίπτωση στο εκατομμύριο να ταξιδέψω μαζί σου.
Συνέχισε σε περιμένουμε
ioanna μπορώ να σε αναλάβω για το στρώσιμο αρχικά,
και μετά να σε παραδώσω στην dim :D:D
πως λέμε στρώνομε το μηχανάκι οταν το πρωτοπαίρνομε..
 
Last edited by a moderator:

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
:haha::haha::haha:
Ακομα γελαω με τα σουρτα-φερτα στο αεροδρομιο...
Κατι μου θυμιζουν..:roll:
Ναι,κι εγω περασα απο εκει με τραγικη απωλεια το νανι της μικρης απο αυτο το περπατημα....:D (ευτυχως ειχα και εφεδρικο,διαφορετικα με εβλεπα μπουσουλωντας αναμεσα απο τα αεροπλανα να το ψαχνω..)
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Καλά βρε δεν ντρέπεστε και οι δυό σας, να με ξεκατινιάζετε; Δεν σέβεστε την ηλικία μου; dim kyr μου έπεσε η μασέλα από τα γέλια και εδώ και στο σχόλιο που έκανες στην ιστορία του Galat. Ρενάτα θα πάρει χρόνο το στρώσιμο, έχεις αντοχές;
Meli σε ευχαριστώ που επαναφέρεις την συζήτηση σε λογικά επίπεδα και μακριά από το άτομο μου.
Και όχι δεν ζητάω συγνώμη για το off topic
 
Last edited by a moderator:

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.062
Likes
1.612
Συναρπαστική η περιγραφή, ευφάνταστος ο τίτλος, σαν να βλέπεις ταινία ένα πράμα (κωμωδία τρόμου, η θρίλερ-παρωδία;) Αναμένουμε την συνέχεια!
Αν και δεν πρόκειται να ξαναδιαβάσω ιστορία σου σε εξέλιξη, υπάρχει ήδη τόσο σασπένς που ακόμη και ολοκληρωμένη έτσι κι αλλιώς υπάρχει αγωνία. Προτιμώ να με πάρει -πάλι- το ξημέρωμα διαβάζοντας, παρά διακοπή για (πολλλεεές) διαφημίσεις!
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Ο μαύρος ανεμιστήρας της οροφής γύριζε αργά , ανακατεύοντας τον καυτό, πηχτό αέρα και έκανε ελάχιστα πιο υποφερτή την ανείπωτη ζέστη, ενώ η υγρασία ήταν τόσο συμπαγής που θα μπορούσες να την κόψεις και με μαχαίρι αν το επιθυμούσες. Μύγες πέταγαν ανόρεχτα μέσα στο δωμάτιο το οποίο ανήκε σε ένα κτήριο απο τα κλασσικά της γαλλικής αποικιοκρατιας, με ασπρόμαυρα πλακάκια στο πάτωμα, πορσελάνινα χερούλια στις πόρτες, και μεγάλα γαλλικού τύπου παράθυρα που έβλεπαν σε κακοτράχηλους, λασπωμένους κόκκινους δρόμους γεμάτους λακκούβες, μαυρισμένα άβαφα άκομψα κτήρια και ψηλούς φοίνικες να σπαν την μονοτονία.
Η βροχή μαστίγωνε τα τζάμια βίαια λες και θα μπορούσε να εισβάλει στον χώρο, να τον κατακτήσει και να εδραιωθεί για πάντα. Μάλλον με το δίκιο της είχε καλλιεργήσει αυτές τις προσδοκίες. Στο Λάος ο χρόνος δεν έχει καμμία αξία. Καμμία σημασία. Οι κάτοικοι αυτής της χώρας, είναι απλοί,
στωικοί, ήρεμοι, σχεδόν ράθυμοι τόσο που ένας δυτικός μεγαλωμένος στους γοργούς και αέναους ρυθμούς της δύσης θα τους χαρακτήριζε αφελέστατα οκνούς.
[imga="[URL="http://www.flickr.com/photos/53532410@N03/4998443462/"]
[/url]"][/imga]
Το Λάος έχει βιώσει καλά στην σάρκα του τις συνέπειες των όμορων πολέμων στο Βιετνάμ, λόγω της θέσης τους. Οι Αμερικανικές δυνάμεις θέλωντας να χρησιμοποιήσουν τα εδάφη της Ταυλάνδης για αφετηρία-βάση για τα βομβαρδιστικά τους αεροπλάνα, αλλά και θέλωντας πάση θυσία να την κρατήσουν έξω απο τον πόλεμο (μαζί με το Λάος) , με τον φόβο η κατάσταση να τεθεί εκτός ελέγχου με τυχόν ανάμειξή της λόγω του
κομουνιστικού ντόμινο που θα ακολουθούσε, σύναψαν συμφωνία με τον όρο όμως, τα αεροπλάνα να φεύγουν μεν γεμάτα με πυρομαχικά, αλλά για την ασφάλεια της χώρας να επιστρέφουν πάντα άδεια.
Οι Αμερικανικές δυνάμεις βομβαρδίζαν ανηλεώς το Βιετνάμ και όσες βόμβες δεν χρησιμοποιούνταν -για να τιμήσουν την συμφωνία- τις "άδειαζαν"
στο έδαφος του Λάος , το οποίο πολιτικά ήταν αμέτοχο για όσο διάστημα δεν είχε κομμουνιστική διακυβέρνηση.
Ακόμα, στρατιώτες του Βιετνάμ στα πλαίσια του ανταρτοπόλεμου και ελλείψη κεντρικού μετώπου μαχών, πέρναγαν τα σύνορα με το Λάος για να αποφύγουν τις επιθέσεις των εχθρών, αλλά και για ανεφοδιασμό και ενώ τυπικά απαγορευόταν η ρίψη βομβών απο τους Αμερικάνους , αυτοί βομβάρδιζαν ανήθικα, αυθαίρετα, αδιάκριτα και σθεναρά.
Γνωστός ως ο μυστικός πόλεμος , οι Αμερικάνοι παράνομα επιχειρούσαν στα εδάφη του Λαός, (και της Καμπότζης) και ενώ το Πεντάγωνο γνώριζε λεπτομερώς τις επιχειρήσεις αυτές, όχι μονο δεν τις απαγόρευε, αλλά τις ενθάρυνε μαζί με την ΣΙΑ.
Αδύναμο κράτος, στο μάτι του κυκλώνα και εκβιαζόμενο στην ουσία, δεν μπορούσε να κάνει κάτι για να προστατευτεί, και αυτό είχε ως αποτέλεσμα τεράστια κομμάτια ζούγκλας να χαθούν, με τεράστιες συνέπειες για τον λαό του.
Χαρακτηριστικό είναι, οτι σε μια συνέντευξη του Προέδρου των ΗΠΑ Τζόνσον, όταν ρωτήθηκε από δημοσιογράφο για τις μυστικές επιχειρήσεις στο νότιο κυρίως κομμάτι της χώρας, αυτός εξαγριωμένος του απάντησε δεν υπάρχουν τέτοια στοιχεία, και αποχώρησε απο την αίθουσα. Επισήμως
στα έγγραφα του Πενταγώνου απαγορευόταν να χρησιμοποιήσουν την λέξη Λάος , και του δίναν κωδική ονομασία.

Τώρα , με την πάροδο τόσων ετών η χώρα δεν έχει χάσει τους αργούς ρυθμούς της, παρά τις τεράστιες ξένες επενδύσεις που γίνονται, είναι κομμουνιστική , και φυσικά πανέμορφη.

Η Βιεντιάν, είναι μια πόλη μικρή, βατή και εύκολη. Το Λάος υπήρξε αποικιοκρατία των Γάλλων οι οποίοι έχουν αφήσει έντονα τα σημάδια τους στην ρημοτομία, στα σπίτια, και στους δρόμους. Οι δρόμοι, είναι φαρδιοί , υπάρχουν πολλά κτήρια αποικιοκρατικού στυλ με τις χαρακτηριστικές λευκές κολώνες στην πρόσοψη, πάρα πολλά δέντρα, και ελάχιστα
ψηλά κτίσματα. Βέβαια μην ξεχνάμε ότι είμαστε στην Ασία, η οποία φυσικά κάνει και αυτή αισθητή την παρουσιά της στις αγορές, στα τουκ τουκ (οδηγούν όπως στην Ευρώπη), στους ναούς, και επιβάλει τα αδρά χαρακτηριστικά της όπως αυτή μοναδικά ξέρει.

Oι άνθρωποι είναι ήρεμοι, σοβαροί, μετρημένοι, νωχελικοί, διακριτικοί. Επαιτεία και πορνεία απουσιάζουν. Σύμφωνα με τους νόμους της χώρας, θεωρείται παράνομη η σύναψη σχέσεων με ξένους και διώκεται ποινικά. Αν θέλεις πχ να παντρευτείς μια ξένη, θα πρέπει να σου δώσει ειδική άδεια το κράτος. Αυτό συμβαίνει , διότι δεν θέλουν να γίνουν σαν την Ταυλάνδη στο θέμα πορνείας.
Εξαθλίωση δεν βλέπεις πουθενά στην πρωτεύουσα. Τα αυτοκίνητα είναι λίγα, αλλά όλα ολοκαίνουργια, -ιαπωνικά κυρίως- και πανάκριβα. Τουρίστες πάρα πολλοί. Ανταλακτήρια άφθονα. Παντού σημαίες με το
σφυροδρέπανο, είναι κομμουνιστές και δεν το κρύβουν. Δεμένο στο άρμα του Βιετνάμ επί σειρά ετών το Λάος, αποτελεί τον καλύτερο σύμμαχο και υποτελή του. Χωμάτινοι δρόμοι, λάσπες και λακούβες στο εσωτερικό , μηχανάκια, ποδήλατα, και μοναχοί με πορτοκαλιά ενδυμασία, ξυρισμένα κεφάλια, και ομπρέλες στα χέρια, συμπληρώνουν την εικόνα αυτής της ράθυμης πόλης.

Ο ποταμός Μεγκόκ φυσικά δεσπόζει όπως είναι φυσικό, με αυτοσχέδια μαγαζάκια το βράδυ και εστιατόρια, μυρωδιές απο φαγητά, μη επαρκώς
φωτισμένα, ήρεμα, ήσυχα χωρίς να παραπέμπει πουθενά ότι βρίσκεσαι σε πρωτεύουσα και μια βόλτα επιβάλλεται.
Σχεδόν όλοι, τουρίστες και μη, το βράδυ πάνε στο ποτάμι. Να ψωνίσουν, να φάνε, να περπατήσουν, να πιούν κάτι.

Αυτος είναι λοιπόν ο πρωτος σταθμός που θα υποδεχτεί τους φίλους μας, αφού ετοιμάζονται να βγουν έξω για μια πρώτη αναγνώριση ή αν θέλετε για την πρώτη διαπιστωμένη απάτη εις βάρος τους..... (συνεχίζεται)
[imga="[URL="http://www.flickr.com/photos/53532410@N03/4998443142/"]
[/url]"][/imga]
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.241
Μηνύματα
884.617
Μέλη
38.931
Νεότερο μέλος
sylvia Boufea

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom