Γαλλία Στο Παρίσι μόνος ή Μάνος?

sofiavt

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Θέλω να πάω Παρίσι το Πάσχα με τα δυο παιδιά μου,Ντισνεϋλαντ κλπ.Να πάω με πρακτορείο ή μόνη.Μιλάω γαλλικά.Πέστε καμιά γνώμη !
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
μόνη φυσικά,με τα γαλλικά μαζί σου!!!
καλώς ήρθες sofia.
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Θέλω να πάω το Πάσχα στο Παρίσι με τα δυο παιδιά μου,Ντίσνεϋλαντ,Πάρκο Αστερίξ κλπ.Να πάω μόνη ή με οργανωμενο πρακτορείο?Πέστε καμιά γνώμη!!
γεια σου!!η απαντηση μου ειναι οτι "εξαρταται"!εξαρταται απο πολλους παραγοντες!εγω γενικα ειμαι υπερ των ατομικων ταξιδιων!αλλα για να πας μονη και για να περασεις καλα(και μαλιστα με 2 παιδια) χρειαζεται καλη οργανωση!δωσε μας καποια στοιχεια..εχεις ξαναταξιδεψει μονη σου εξωτερικο?μιλας γαλλικα?τι ηλικιας ειναι τα παιδια σου?
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
τωρα ειδα οτι εχεις ανοιξει και αυτο το θεμα!μιλας γαλλικα!ωραια!αυτο ειναι ενα συν!αλλα εχεις ξαναπαει μονη σου εξωτερικο?εγω ειμαι παντα υπερ των ατομικων ταξιδιων!αλλα ειναι το τι ταιριαζει στον καθενα!εισαι γενικα οργανωτικη?το παρισι εχει σχετικα δυσκολο μετρο(με πολλες γραμμες), αλλα περαν αυτου, αφου μιλας γαλλικα δεν θα εχεις προβλημα!
 

sofiavt

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
τωρα ειδα οτι εχεις ανοιξει και αυτο το θεμα!μιλας γαλλικα!ωραια!αυτο ειναι ενα συν!αλλα εχεις ξαναπαει μονη σου εξωτερικο?εγω ειμαι παντα υπερ των ατομικων ταξιδιων!αλλα ειναι το τι ταιριαζει στον καθενα!εισαι γενικα οργανωτικη?το παρισι εχει σχετικα δυσκολο μετρο(με πολλες γραμμες), αλλα περαν αυτου, αφου μιλας γαλλικα δεν θα εχεις προβλημα![/quote


Σέυχαριστώ για την απαντηση σου.Δεν έχω ξαναπάει μόνη εξωτερικό και τα παιδιά μου είναι σχετικά μεγάλα (8 και 10).Εκείνο που με απασχολεί είναι αν έχει σοβαρή οικονομική διαφορά και αν υπάρχει εγκληματικότητα,γιατί άλλο να αντιμετωπισεις κάτι σοβαρό μόνος και άλλο να είσαι σε γκρουπ.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Η εγκληματικοτητα ειναι η ιδια που ειναι σε ολες τις μεγαλουπολεις του εξωτερικου και ισως και ελαφρως μικροτερη. Εννοειται οτι η μονη σου η με γκρουπ προσεχεις τη τσαντα σου, οταν εισαι σε τουριστικα μερη, αφηνεις διαβατηρια και καβατζα χρηματων στο ξενοδοχειο και κυριως αποφευγεις το μετρο αργα το βραδι. Εχεις ελαφρα μεγαλυτερες πιθανοτητες να πεσεις θυμα κλοπης αν εισαι με την αγελη του γκρουπ, παρα μονη σου. Ειναι κυριως ψυχολογικο το θεμα: οι κλεφτες εντοπιζουν ευκολα τα γκρουπ και στοχευουν στον απροσεκτο τουριστα. Οταν εισαι μεσα σε γκρουπ εχοντας μια ψευδη αισθηση ασφαλειας δεν εισαι τοσο alert οσο αν ησουν μονη σου. Ευκολο θυμα δηλαδη για επαγγελματιες.
Τωρα για το οικονομικο ζητημα: ψαξτο και μονη σου, ρωτα και τι θα στοιχισει οργανωμενα. Μπορεις να κανεις και καποιον συνδυασμο: τις ημερες στη Disneyland να τις κλεισεις οργανωμενα και τις ημερες στο Παρισι μονη σου. Να ρωτησεις αν θα ειναι κεντρικο το ξενοδοχειο: παντα εχει σημαντικη διαφορα στην τιμη.
Απο εκει και επειτα θα κανεις οπως εσυ νιωθεις πιο ανετα και χαλαρη, δεν υπαρχει ενιαια συνταγη. Την πρωτη φορα που πηγαμε οικογενειακως, ανεξαρτητα και χωρις γκρουπ, στο Παρισι η κορη μας ηταν οκτω ετων και δεν υπηρξε κανενα προβλημα. Σιγουρα οτι μιλας τη γλωσσα διευκολυνει πολυ τα πραγματα. Σημαντικος παραγοντας για να πετυχει το ταξιδι σου αν αποφασισεις να το κανεις μεμονωμενα εφοσον κουβαλας και μικρα παιδια ειναι να φτιαξεις εσυ η ιδια προγραμμα για καθε ημερα. Μη βρεθειτε εκει και δεν ξερεις τι να κανεις και που να πας. Οργανωση και αγωνας δηλαδη.
Κοιτα και εδω το http://www.travelstories.gr/travelpedia-%F4%E1%EE%E9%E4%E9%F9%F4%E9%EA%DE-%E5%E3%EA%F5%EA%EB%EF%F0%E1%DF%E4%E5%E9%E1/2840-%F0%E1%F1%DF%F3%E9.html και οτι απορια εχεις στη διαθεση σου.
 

sofiavt

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Ουάου!!!Βρε παιδιά είστε θησαυρός.Τι φοβερές λεπτομέρειες βρίσκω ,τι links με ξενοδοχεία ,εστιατόρια ,μουσεία ,ενοικιάσεις αυτοκινήτων!!!Και άμεση ανταπόκριση...Σας ευχαριστώ πολύ
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Να σημειώσω ότι το 2009 το Πάσχα των Ορθοδόξων είναι μόλις μια εβδομάδα αργότερα από το Πάσχα των Καθολικών πράγμα που σημαίνει αυξημένες τιμές αεροπορικών εισιτηρίων.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Ουάου!!!Βρε παιδιά είστε θησαυρός.Τι φοβερές λεπτομέρειες βρίσκω ,τι links με ξενοδοχεία ,εστιατόρια ,μουσεία ,ενοικιάσεις αυτοκινήτων!!!Και άμεση ανταπόκριση...Σας ευχαριστώ πολύ
ναι η αλήθεια ειναι ....θα φρίξεις εδώ μέσα!!!!:rolleyes:
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
μονη εννοειται ειτε μιλας γαλλικα ειτε οχι...
πηγα το καλοκαιρι με την οικογενεια μου και σε διαβεβαιωνω δε θαχεις κανενα προβλημα.επιπλεον θα γλυτωσεις ενα σοβαρο ποσον...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.762
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom