Γαλλία Στο Παρίσι το χρυσάφι τρέχει από τα μπατζάκια μας!

soudianos

Member
Μηνύματα
3.700
Likes
6.314
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Αρχές περασμένου Νοέμβρη προορισμός Παρίσι, μετά της συζύγου. Όλα προγραμματισμένα μέσω internet. Η πρώτη μας κίνηση.
Μια μέρα κατά τις 1430 βγαίνουμε από το Λούβρο κατακουραμένοι και παραμορφωμένοι!!!. Πίνουμε τον καφέ μας κάτω από τη πυραμίδα, ξεκουραζόμαστε, και ξεκινάμε την βόλτα μας στον κήπο έξω από το μουσείο. Εκεί με τα σιντριβάνια και τα αγάλματα. Περπατούσαμε σένα χαλικόστρωτο δρόμακι όταν ξαφνικά σκύβει μπροστά μας μια δεκαεφτάχρονη πιάνει κάτι από κάτω, μας το δείχνει ρωτώντας.-Δικό σας είναι; Βλέπω και ήταν μια χρυσή βέρα αρκετά φαρδιά και βαριά. Λέω -όχι. -είναι χρυσή; την κοιτάζω από μέσα, έγραφε 18κ και της λέω-ναι,χρυσή είναι. Μου λέει - πάρτε την. -Γιατί ; δεν είναι δικιά μου εσύ την βρήκες.
Όχι δεν μπορώ να την κρατήσω γιατί είμαι από το Μαυροβούνιο, μουσουλμάνα και ελευθερη και δεν θα μου φέρει γούρι.Της λέμε δώστη στη αστυνομία ή πήγαινε να την πουλήσεις.- οχι οχι οχι δεν την θέλω. Τι να κάνουμε λοιπόν την πήρα, κάποια υποψία μπήκε στο μυαλό μου αλλά ας δούμε που θα καταλήξει η υπόθεση. Τη στιγμή που μας χαιρετούσε λέει: ξέρετε είμαι άνεργη, αν έχετε κάτι για να πάρω ένα χάμπερκερ. Ψάχνω τη τσέπη μου βλέπω τρία ευρώ και τις τα δίνω. Συνεχίζουμε για τον προορισμό μας σκεπτόμενοι πόσο εύκολα στο Παρίσι χάνει ο κόσμος τα χρυσαφικά του!!!
Την επομένη μέρα το πρωί στην περιοχή της πλατείας Vedome τη στιγμή που περπατούσαμε σκύβει μπροστά μας μια τριαντάρα περίππου, σηκώνει από κάτω την ίδια ακριβώς βέρα και πάει ν'αρχίσει τον ίδιο διάλογο!!!!!!!!! Λες να ήταν η δικιά μου; κοιτάζω στην τσέπη αλλά ήταν στη θέση της.
Στο πρώτο μαγαζάκι που ρωτήσαμε τι γίνεται με τις βέρες που γέμισε το Παρίσι;
Είπαν ότι ήμασταν τυχεροί που δεν μας έκλεψαν το πορτοφόρι. Διότι αν το έβγαζα να δώσω χαρτονόμισμα όπως κάποιος ενθουσιασμένος και αφελής ίσως έκανε, θα έβλεπε σε ποια τσέπη το βάζω και πόσα χρήματα έχει. Θα έπεφτε σήμα στους συνεργάτες,παρακολούθηση, στρίμωγμα σε κανένα ΜΜΜ και ξάφρισμα.
Κάθε μέρα στην περιοχή αυτή είχαμε την ίδια ιστορία, μάλιστα και δύο φορές κάποια μέρα. Αυτό γινόταν μόνο στην περιοχή από Λούβρο μέχρι Gran Palais, pont Alexander, Μουσείο Ορσαί. Δηλάδη σημεία με αρκετό τουρισμό.
Αυτή η εμπειρία μου από το πρώτο της ζωής μου ταξείδι σαν τουρίστας πλέον.
Λέτε το "φρούτο" αυτό να παρουσιαστεί μια μέρα και στη χώρα μας;

Σας χαιρετώ
o Captain
 

Attachments

  • 63,5 KB Προβολές: 118

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
θελει παντου προσοχη οχι μονο στο παρισι.
προσωπικα περσυ το καλοκαιρι στο παρισι δεν υπεπεσε στην αντιληψη μου κατι παρομοιο αν και κινηθηκα λιγο πολυ στα ιδια μερη.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Αρχές περασμένου Νοέμβρη προορισμός Παρίσι, μετά της

Σας χαιρετώ
o Captain
τελικά οι τρόποι για να σε κλεψουν ειναι απεριόριστοι! παράξενη ιστορία..δεν την έχω ξανακούσει.μάλον οτι υπαρχει ολόκληρη ανθολογία τρόπων κλεψίματος,και μάλον έχει πολλούς αναγνώστες !:)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.955
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Και είχα την απορία τι στα κομμάτια σκύβαν όλοι αυτοί και πιάνανε δακτυλίδια... Πρέπει να μου συνέβαινε κάπου 10 φορές τη μέρα όταν κυκλοφορούσα στα αξιοθέατα του Παρισιού τον περασμένο Μάρτιο. Ακόμη και σε απίθανα, πολύ λίγο τουριστικά σημεία (μετρό κλπ). Φαντάζομαι ότι μέχρι το Νοέμβρη πρέπει να ηρέμησαν λιγάκι.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.700
Likes
6.314
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Τελικά η βέρα ήταν όντως χρυσή; :-D
Οχι βέβαια!
την πήγαμε στην Ελλάδα σένα χροσοχόο, μας είπε ότι ήταν πολύ καλά φτιαγμένη
αλλά για να μας πεί σίγουρα αν είναι χρυσή, έπρεπε να τη βάλει σε φάρμακο και να του δώσουμε τρία ευρώ για τον κόπο του. Επίσης έπρεπε να είχε σφραγισμένο και τον αριθμό του εργαστηρίου που την έφτιαξε, πράμα που δεν τον είχε.-
Είναι ολόκληρη συμμορία, αν είχα χρόνο τους επόμενους θα τους δούλευα κανονικα
αφού ήμουν γνώστης!!!!
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
καλα φοβερη πατεντα σκαρφιστηκαν παλι!!τυχη βουνο ειχατε!!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Χρήσιμο ποστ.
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Η κλεψια εχει γινει επιστημη στην πολη του φωτος.
Για φωτισε μας κι αλλο καπτεν.

Παντως αν το ξερεις, συμφερει να τους περνεις τις καλπικες βερες,και να βγαζεις κανενα
χαμπεργκερ απο την τσεπη να τους το δινεις.!!:haha:

Δεν νομιζω ναρθει το φρουτο αυτο στη Ελλαδα,θελει σεναριο και εξοδα,οι δικοι μας ειναι πιο χυμα.
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Παντως αν το ξερεις, συμφερει να τους περνεις τις καλπικες βερες,και να βγαζεις κανενα
χαμπεργκερ απο την τσεπη να τους το δινεις.!!:haha:

Μην σου πω κιόλας τυποποιημένο σάντουιτς από τα Carrefour! :bleh::clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.380
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom