Γαλλία Ελβετία Στο τριεθνές το μαγαζί.

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Μην κάνεις κανένα αστείο. Αλίμονό σου… Θα ανέβω Σαλονίκη και θα γίνει χαμός.:D
Την έχω στο πρόγραμμα σχετικά σύντομα και χρειάζομαι πληροφορία μπυρομποσίας.
Μα εμείς δεν ήπιαμε μπύρες στη Σόφια, αυτά είναι ανακρίβειες.... :cool:

1701184034478.jpg
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.257
Likes
6.753
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Bonjour Colmar!



Το καλό με τα ξενοδοχεία της Γαλλίας είναι πως το πρόγευμα αφορά το αγαπημένο γεύμα πολλών και είναι πάντα πλούσιο. Το κακό είναι πως έφαγα για τρία άτομα (τι πιο σύνηθες), βγαίνοντας καθυστερημένος μετά τις δέκα στους δρόμους προκειμένου να συναντήσω την παρέα που ‘χε ξεκινήσει νωρίτερα με απώτερο σκοπό τα ψώνια, σε μια ακόμη χαρακτηριστική διαδρομή στην οποία πέτυχα κι ένα ωραίο οινοποιείο:

DSC_0576.JPG

DSC_0581.JPG


Μια υπαίθρια αγορά ήταν στημένη στην πλατεία «Jeanne d'Arc», ένα ακόμη όμορφο σημείο της πόλης, όπου δεν αργήσαμε να καταλάβουμε πως επρόκειτο για τη γιορτή μελιού. Ένα πάγκο να είχαμε με ελληνικό μελάκι θα κάναμε χρυσές δουλειές:

DSC_0583.JPG
DSC_0585.JPG


Το πρόγραμμα της ημέρας ήταν υπό συζήτηση, ωστόσο ήταν ακόμη νωρίς και είχαμε περιθώριο, έτσι ξεκινήσαμε να κατηφορίζουμε παράλληλα του καναλιού:

DSC_0598.JPG
DSC_0588.JPG


Χαζέυαμε τον κόσμο και τις πάπιες να κολυμπούν, όταν τα συνεχόμενα κι εκνευριστικά ψιλόβροχα μας ανάγκασαν να ανοίξουμε τις ομπρέλες. Απαραίτητο ταξιδιωτικό αξεσουάρ στην Ευρώπη, το έχω ξαναπεί:

DSC_0602.JPG
DSC_0604.JPG


Ευκαιρίας δοθείσης λόγω του άστατου καιρού ξεκινήσαμε από την επίσκεψη στην «Marché Couvert» ,την κλειστή αγορά της πόλης όπου αξίζει η επίσκεψη προκειμένου να ψωνίσετε, ή να πιείτε καφέ και να τσιμπήσετε κάτι:

DSC_0608.JPG


Ωραία δε λέω, αλλά ολίγον τι αποστειρωμένα. Ούτε βαβούρα από γεννήτρια; Ούτε κάπνα από καντίνα; Ούτε μια λεπτεπίλεπτη φωνούλα τύπου «ΠΑΡΕΠΑΡΕΚΑΛΕΚΥΡΙΑΣΠΑΡΤΑΡΑΕΙ»; Ε μάλλον είμαι πολύ βαλκάνιος, το παραδέχομαι…

DSC_0618.JPG


Προς ώρας η βροχή είχε ξεκόψει με τα σύννεφα να δείχνουν να διαλύονται (ούτε καν) και το φως να πέφτει άπλετο πάνω από τη μικρή Βενετία, δίπλα στην οποία βρισκόμασταν και θέλαμε να ξαναπεράσουμε:

DSC_0635.JPG
DSC_0623.JPG


Σας είπα στο προηγούμενο κεφάλαιο πόσο ωραίο μέρος είναι ε; Η αλήθεια να λέγεται, όσο κι αν δε θυμίζει τη συνώνυμη της που βρισκόμουν ακριβώς τέτοιες μέρες πέρυσι:

DSC_0639.JPG

DSC_0641.JPG


Βλέπετε αυτή δεν είναι τίποτα περισσότερο από μια συνοικία, με τα χρώματα των σπιτιών να συμβολίζουν τη φύση των επιχειρήσεων των ανθρώπων που κατοικούσαν σ’ αυτήν. Μπλε οι ιχθυοπώλες, λευκά οι αρτοποιοί, πράσινα οι κηπουροί, κίτρινα οι τυροκόμοι και πάει λέγοντας:

DSC_0651.JPG
DSC_0669.JPG


Με ανοικτές ομπρέλες και πάλι αφήσαμε πίσω μας την εξαιρετική αυτή γειτονιά κι αρχίσαμε ν’ ανηφορίζουμε. Μέχρι να φτάσουμε στο πάρκο «du Champ de Mars» σε λίγα μόνο λεπτά, ο ήλιος εμφανίστηκε για πρώτη φορά στην εκδρομή:

DSC_0679.JPG


Το σκιερό πάρκο είναι πολύ καλή περίπτωση για βόλτα και διάλλειμα στην πόλη, εφόσον βέβαια ο καιρός ευνοεί κάτι τέτοιο. Εκεί βρίσκεται το εντυπωσιακό σιντριβάνι με ακόμη ένα χάλκινο γλυπτό του Auguste Bartholdi, αυτό του ναυάρχου Bruat, με το όνομα «Fontaine dédiée à l'Amiral Bruat» αλλά και το κλασσικό μοδάτο λογότυπο της πόλης:

DSC_0682.JPG
DSC_0685.JPG


Η εικόνα του βινυλίου του Number Of The Beast με φρέναρε για μια στιγμή της διαδρομής, προκειμένου να ασκήσω ένα αγαπημένο χόμπι, το μαγαζάκι όμως ήταν κλειστό. Έτσι, καταλήξαμε στην ομολογουμένως καλαίσθητη τσαγερί (Au Croissant Doré) για έναν καφέ (απορώ πως με πείσανε) συζητώντας τη συνέχεια:

DSC_0688.JPG
DSC_0693b.jpg


Ήταν λίγο πριν τις 14:00 όταν η παρέα θα ξαναχώριζε για λίγο, μ΄ εμένα να ξαναβγαίνω με ταχύ βήμα στους δρόμους του Κολμάρ, έχοντας να διανύσω απόσταση:

DSC_0693.JPG


Δεκαπέντε λεπτά αργότερα βρισκόμουν κιόλας έξω από τον σιδηροδρομικό σταθμό της πόλης

DSC_0704.JPG


κι επιβιβάστηκα στο λεωφορείο, το οποίο ξεκίνησε λίγο μετά.

DSC_0706b (2).jpg


Είχα σχέδιο… :cool:
 
Last edited:

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.501
Likes
8.021
Ωραία δε λέω, αλλά ολίγον τι αποστειρωμένα. Ούτε βαβούρα από γεννήτρια; Ούτε κάπνα από καντίνα; Ούτε μια λεπτεπίλεπτη φωνούλα τύπου «ΠΑΡΕΠΑΡΕΚΑΛΕΚΥΡΙΑΣΠΑΡΤΑΡΑΕΙ»; Ε μάλλον είμαι πολύ βαλκάνιος, το παραδέχομαι…
Τα ίδια σκεφτηκα οταν αντικρυσα την κυριλοσυνη της Μοδιανο ;)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καημενε ψηλε, θα σε πανε και για τσαι τα κορασια?
Πρωτη φορα μετραω τοσο λιγες μπιρες.
ΘΛΙΨΙC...:cry:
Μόνο σε συμπεθεροτσαγερί, αλλά ο ψηλός παίρνει τη ρεβανς στα επόμενα κεφάλαια.
Όχι παίζουμε.:haha:

Τα ίδια σκεφτηκα οταν αντικρυσα την κυριλοσυνη της Μοδιανο ;)
Δεν έχω πατήσει το πόδι μου ακόμα γιατί μου φαίνεται ότι θα πάθω το ίδιο!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Στα χωριά των οινοποιών της Αλσατίας



Δε γίνεται να φτάσεις σε τούτα δω τα μέρη και να μην εντάξεις στο πρόγραμμα σου ένα χωριό από τα ξακουστά της Αλσατίας που δεν είναι και λίγα, θα 'ναι κρίμα. Βέβαια τα πράγματα γίνονται πολύ καλύτερα αν διαθέτεις χρόνο κι αυτοκίνητο, ωστόσο και πάλι είναι εφικτό με τα μέσα μεταφοράς.

Αυτά σκεφτόμουν κατά τη διάρκεια της ολιγόλεπτης διαδρομής, διάρκειας περίπου 15 λεπτών. Δεδομένων συνθηκών χρόνου κι απόστασης επέλεξα μια βόλτα στο πασίγνωστο Eguisheim, το οποίο λίγες ημέρες μετά ψηφίστηκε το ωραιότερο χωριό της Γαλλίας, κάτι που θα καταλάβαινα λίγες στιγμές αφ’ ότου πάτησα το πόδι μου:

DSC_0708.JPG
DSC_0710.JPG


*Είχα βεβαίως εκδώσει εισιτήριο κόστους 4€ μέσα στο λεωφορείο που ίσχυε για τέσσερις ώρες, που με κάλυψε και για την επιστροφή.

ticket.JPG


Αντί να μπω προς το κέντρο άρχισα ν’ ανηφορίζω με συγκεκριμένο σκοπό, περνώντας μέσα από όμορφες μονοκατοικίες με αυλές και παρτέρια, βλέποντας έντονα εικόνες που ‘χα συνηθίσει και στο δικό μου χωριό κι έχουν λείψει, όπως αυτή με τα τρακτέρ αλλά κυριότερα οι πολλές μπασκέτες στις αυλές, κάτι που καθιερώθηκε στην Ελλάδα μετά το 87:

DSC_0717.JPG


Ήθελα να φτάσω δίπλα στ’ αμπέλια που περικλείουν θα έλεγε κανείς το χωριό, γνωστό οινολογικό εκτός των άλλων προορισμό, κάτω από τα ερείπια του κάστρου «Les Trois Châteaux d'Eguisheim» με τους τρεις πύργους του:

DSC_0728.JPG


Ήταν μια υπέροχη βόλτα πριν φτάσω στα ενδότερα, ολοκληρώνοντας ένα μικρό περίπατο σχεδόν από το σημείο που ξεκίνησα, στρίβοντας αριστερά στην αρχή της Rue du Allmend:

DSC_0733.JPG
DSC_0735.JPG


Τι ομορφιά ήταν αυτή που αντίκρυζαν τα μάτια μου; Δυσκολευόμουν να πιστέψω πως περιφέρομαι σε τέτοιο παραμυθένιο μέρος, που ευτυχώς τολμώ να πω δεν είχα ψάξει περισσότερο πριν έρθω, για να καταλάβω την έκπληξη:

DSC_0738.JPG
DSC_0739.JPG


Ακολούθησα ένα κομμάτι της κυκλικής διαδρομής οδηγούμενος τελικά προς την Grand-Rue, στην οποία βγήκα για συγκεκριμένο σκοπό και στόχο:

DSC_0743.JPG
DSC_0751.JPG


Το οινοποιείο «Wolfberger» ήταν η μόνη σημείωση που είχα στον χάρτη μου από ένα φίλο που το ‘χε επισκεφτεί, οπότε μπήκα μέσα χωρίς δισταγμό. Πρόκειται για έναν υπέροχο χώρο στον οποίο μπορείς να περιηγηθείς και να μάθεις πληροφορίες για την παραγωγή του οίνου της περιοχής, να ψωνίσεις,

DSC_0768.JPG


κυρίως όμως να δοκιμάσεις τα εκλεκτά κρασιά δωρεάν παρακαλώ, προκειμένου να καταλήξεις στην αγορά σου αν επιθυμείς. Προσωπικά δοκίμασα λευκό και ροζέ, ξηρά αμφότερα, μη μπορώντας να ξεχωρίσω ποιο μου άρεσε περισσότερο:

DSC_0768b.JPG


Επανήλθα ανανεωμένος προκειμένου να συνεχίσω την περιπλάνηση μου στον θαυμάσιο αυτό τόπο:

DSC_0770.JPG

DSC_0773.JPG


Όμορφα πλακόστρωτα, σπίτια χτισμένα αιώνες πριν με την χαρακτηριστική Αλσατική αρχιτεκτονική της ξυλοδεσίας, γλάστρες με λουλούδια, σ΄ ένα χωριό που είναι χτισμένο σε ομόκεντρους κύκλους γύρω απ’ το κάστρο του:

DSC_0778.JPG
DSC_0781.JPG


Δε μπορώ να παραλείψω να αναφέρω τους χαμογελαστούς επαγγελματίες του μέρους που σε κερνούσαν δειγματίζοντας τα εδέσματα τους στις πόρτες των καταστημάτων τους, όπως αλλαντικά κι ένα εξαιρετικό πικάντικο κασέρι που μου άρεσε πολύ:

DSC_0782.JPG


Κάπου εκεί ανακάλυψα και μια τοπική μικροζυθοποιία, με το εργαστήριο της στον ίδιο χώρο, από την οποία δε μπορούσα απλά να περάσω και να μη δοκιμάσω μία:

DSC_0789.JPG


Η έξοδος της οδηγούσε στον καθολικό ναό του χωριού «St. Peter und Paul» και τη γειτονική του πλατεία:

DSC_0790.JPG
DSC_0794.JPG


Δε γινόταν να σταματήσω όσο κι αν το είχα σκοπό. Δεν ήθελα ν’ αφήσω στενάκι ανεξερεύνητο, ούτε φωτογραφία που έπρεπε να βγει και δε βγήκε. Ο λόγος είναι νομίζω προφανής:

DSC_0800.JPG
DSC_0805.JPG


Χωρίς να το χω σκοπό βρέθηκα μπροστά στο σιντριβάνι «Fontaine de Saint-Léon» αλλά και τον ομώνυμο ναό που βρίσκεται στο πλάι του:

DSC_0813.JPG
DSC_0818.JPG


Η πλατεία δε θα μπορούσε να έχει διαφορετικό όνομα όπως ήταν λογικό, στην οποία παρατήρησα ότι έστηναν πάγκους για κάποιο άγνωστο δρώμενο. Εγώ μια φορά απ’ όλα τα «Saint-Leon» που βρήκα στο διάβα μου, κατέληξα στο μπαρ με τούτο δω το όνομα που μόλις είχε ανοίξει για να πιώ μια παγωμένη. Τι περίεργο:

DSC_0823.JPG
DSC_0827.JPG


Είπα να δοκιμάσω και μια από τις περίφημες αλμυρές τάρτες, με πολύ ωραία γεύση, σα να τρώω ομελέτα με ζαμπόν πάνω σε ζύμη τάρτας ένα πράγμα.

DSC_0835.JPG


Μη γυρίσω νηστικός στο Colmar…
 
Last edited:

Smaragda53

Member
Μηνύματα
991
Likes
2.088
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ταξίδι-Όνειρο
Πολυνησία
Αυτές μέχρι μουστάκι θα σε βάλουν να ξυρισεις!!! Χε!χε!
 
Μηνύματα
30
Likes
194
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Στα χωριά των οινοποιών της Αλσατίας



Δε γίνεται να φτάσεις σε τούτα δω τα μέρη και να μην εντάξεις στο πρόγραμμα σου ένα χωριό από τα ξακουστά της Αλσατίας που δεν είναι και λίγα, θα 'ναι κρίμα. Βέβαια τα πράγματα γίνονται πολύ καλύτερα αν διαθέτεις χρόνο κι αυτοκίνητο, ωστόσο και πάλι είναι εφικτό με τα μέσα μεταφοράς.

Αυτά σκεφτόμουν κατά τη διάρκεια της ολιγόλεπτης διαδρομής, διάρκειας περίπου 15 λεπτών. Δεδομένων συνθηκών χρόνου κι απόστασης επέλεξα μια βόλτα στο πασίγνωστο Eguisheim, το οποίο λίγες ημέρες μετά ψηφίστηκε το ωραιότερο χωριό της Γαλλίας, κάτι που θα καταλάβαινα λίγες στιγμές αφ’ ότου πάτησα το πόδι μου:

View attachment 447577 View attachment 447578

*Είχα βεβαίως εκδώσει εισιτήριο κόστους 4€ μέσα στο λεωφορείο που ίσχυε για τέσσερις ώρες, που με κάλυψε και για την επιστροφή.

Αντί να μπω προς το κέντρο άρχισα ν’ ανηφορίζω με συγκεκριμένο σκοπό, περνώντας μέσα από όμορφες μονοκατοικίες με αυλές και παρτέρια, βλέποντας έντονα εικόνες που ‘χα συνηθίσει και στο δικό μου χωριό κι έχουν λείψει, όπως αυτή με τα τρακτέρ αλλά κυριότερα οι πολλές μπασκέτες στις αυλές, κάτι που καθιερώθηκε στην Ελλάδα μετά το 87:

View attachment 447579

Ήθελα να φτάσω δίπλα στ’ αμπέλια που περικλείουν θα έλεγε κανείς το χωριό, γνωστό οινολογικό εκτός των άλλων προορισμό, κάτω από τα ερείπια του κάστρου «Les Trois Châteaux d'Eguisheim» με τους τρεις πύργους του:

View attachment 447580

Ήταν μια υπέροχη βόλτα πριν φτάσω στα ενδότερα, ολοκληρώνοντας ένα μικρό περίπατο σχεδόν από το σημείο που ξεκίνησα, στρίβοντας αριστερά στην αρχή της Rue du Allmend:

View attachment 447581 View attachment 447582

Τι ομορφιά ήταν αυτή που αντίκρυζαν τα μάτια μου; Δυσκολευόμουν να πιστέψω πως περιφέρομαι σε τέτοιο παραμυθένιο μέρος, που ευτυχώς τολμώ να πω δεν είχα ψάξει περισσότερο πριν έρθω, για να καταλάβω την έκπληξη:

View attachment 447583 View attachment 447584

Ακολούθησα ένα κομμάτι της κυκλικής διαδρομής οδηγούμενος τελικά προς την Grand-Rue, στην οποία βγήκα για συγκεκριμένο σκοπό και στόχο:

View attachment 447585 View attachment 447586

Το οινοποιείο «Wolfberger» ήταν η μόνη σημείωση που είχα στον χάρτη μου από ένα φίλο που το ‘χε επισκεφτεί, οπότε μπήκα μέσα χωρίς δισταγμό. Πρόκειται για έναν υπέροχο χώρο στον οποίο μπορείς να περιηγηθείς και να μάθεις πληροφορίες για την παραγωγή του οίνου της περιοχής, να ψωνίσεις,

View attachment 447587

κυρίως όμως να δοκιμάσεις τα εκλεκτά κρασιά δωρεάν παρακαλώ, προκειμένου να καταλήξεις στην αγορά σου αν επιθυμείς. Προσωπικά δοκίμασα λευκό και ροζέ, ξηρά αμφότερα, μη μπορώντας να ξεχωρίσω ποιο μου άρεσε περισσότερο:

View attachment 447588

Επανήλθα ανανεωμένος προκειμένου να συνεχίσω την περιπλάνηση μου στον θαυμάσιο αυτό τόπο:

View attachment 447589
View attachment 447590

Όμορφα πλακόστρωτα, σπίτια χτισμένα αιώνες πριν με την χαρακτηριστική Αλσατική αρχιτεκτονική της ξυλοδεσίας, γλάστρες με λουλούδια, σ΄ ένα χωριό που είναι χτισμένο σε ομόκεντρους κύκλους γύρω απ’ το κάστρο του:

View attachment 447591 View attachment 447592

Δε μπορώ να παραλείψω να αναφέρω τους χαμογελαστούς επαγγελματίες του μέρους που σε κερνούσαν δειγματίζοντας τα εδέσματα τους στις πόρτες των καταστημάτων τους, όπως αλλαντικά κι ένα εξαιρετικό πικάντικο κασέρι που μου άρεσε πολύ:

View attachment 447593

Κάπου εκεί ανακάλυψα και μια τοπική μικροζυθοποιία, με το εργαστήριο της στον ίδιο χώρο, από την οποία δε μπορούσα απλά να περάσω και να μη δοκιμάσω μία:

View attachment 447594

Η έξοδος της οδηγούσε στον καθολικό ναό του χωριού «St. Peter und Paul» και τη γειτονική του πλατεία:

View attachment 447595 View attachment 447596

Δε γινόταν να σταματήσω όσο κι αν το είχα σκοπό. Δεν ήθελα ν’ αφήσω στενάκι ανεξερεύνητο, ούτε φωτογραφία που έπρεπε να βγει και δε βγήκε. Ο λόγος είναι νομίζω προφανής:

View attachment 447597 View attachment 447598

Χωρίς να το χω σκοπό βρέθηκα μπροστά στο σιντριβάνι «Fontaine de Saint-Léon» αλλά και τον ομώνυμο ναό που βρίσκεται στο πλάι του:

View attachment 447599 View attachment 447600

Η πλατεία δε θα μπορούσε να έχει διαφορετικό όνομα όπως ήταν λογικό, στην οποία παρατήρησα ότι έστηναν πάγκους για κάποιο άγνωστο δρώμενο. Εγώ μια φορά απ’ όλα τα «Saint-Leon» που βρήκα στο διάβα μου, κατέληξα στο μπαρ με τούτο δω το όνομα που μόλις είχε ανοίξει για να πιώ μια παγωμένη. Τι περίεργο:

View attachment 447601 View attachment 447602

Είπα να δοκιμάσω και μια από τις περίφημες αλμυρές τάρτες, με πολύ ωραία γεύση, σα να τρώω ομελέτα με ζαμπόν πάνω σε ζύμη τάρτας ένα πράγμα.

View attachment 447603

Μη γυρίσω νηστικός στο Colmar…
Εξαιρετικές φωτογραφίες και ωραία αφήγηση, περιμένω την συνέχεια...
 
Last edited by a moderator:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Αυτές μέχρι μουστάκι θα σε βάλουν να ξυρισεις!!! Χε!χε!
Για κανέναν λόγο :haha:.

Εγω να ρωτησω κατι? Ο ανθρωπος κερναγε κασερι ΚΑΣΕΡΙ ή κασερι θεσσαλονικιώτικο? :bleh:
Κασέρι κασέρι, πικάντικο και πεντανόστιμο για να ταιριάζει γάντι με τα Αλσατικά κρασιά! :haha:

Εξαιρετικές φωτογραφίες και ωραία αφήγηση, περιμένω την συνέχεια...
Σ' ευχαριστώ πολύ! Η συνέχεια με λίγη ακόμα Γαλλία & περισσότερη Ελβετία!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.864
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom