Γαλλία Γερμανία Ελβετία Λουξεμβούργο Στρασβούργο...παντός καιρού και εκδρομές!

psyhas

Member
Μηνύματα
49
Likes
68
Σε 2 εβδομαδες. Ηδη πανω κατω εχω σχηματισει ενα γενικο προγραμμα,ετσι κι αλλιως παλι λιγες μου φαινονται οι μερες για να δω ολα αυτα που θελω,οποτε οτι προλαβω.
Ελπιζω ο καιρος να ειναι σχετικα καλος,δηλαδη να μην εχει πολλες βροχες για να μπορουμε να ευχαριστηθουμε τις βολτες μας..
Και παλι μπραβο σου που ανεβασες ολες αυτες τις ομορφες φωτογραφιες και τις συνοδευεις και με χρησιμες περιγραφες.
Περιμενω και τα εκτος Γαλλιας (σαν σηριαλ με επεισοδια :) )
 

demie

Member
Μηνύματα
409
Likes
795
Κεφάλαιο 6
Κοντινές εκδρομές (εκτός Γαλλίας)


Στα ακόλουθα μέρη έκανα μονοήμερες, οπότε δεν είμαι σε θέση να προτείνω ξενοδοχεία και εστιατόρια δε θυμάμαι να σάς πω. Απλώς αναφέρω αυτά τα μέρη (με τυχαία σειρά), παραθέτοντας και φωτογραφίες, για να σάς δώσω ιδέες με τι μπορείτε να συνδυάσετε το Στρασβούργο. Σε καμία περίπτωση δε συνιστώ να κάνετε μονοήμερες (εκτός από το θεματικό πάρκο) γιατί τα περισσότερα μέρη είναι περίπου 2 ώρες απόσταση και σ’ένα ταξίδι οι ώρες είναι πολύτιμες, πέρα του οτι δε θα προλάβετε να γυρίσετε και καλά το μέρος. Για μένα ήταν διαφορετικό τότε... εκεί που καθόμασταν λέγαμε «τί να κάνουμε αύριο;»... «ε, δεν πάμε εκτός Γαλλίας;» και έτσι γινόταν... αχ! Περασμένα μεγαλεία!!! Αν παρ'όλ'αυτά επιμένετε...πηγαίνετε, θα πάρετε μια καλή γεύση.



Baden–Baden

Γύρω στα 45 λεπτά από το Στρασβούργο. Αν πάτε με τρένο, θα πρέπει να πάρετε κάποιο λεωφορείο από το σταθμό για να φτάσετε στο κέντρο καθώς είναι αρκετά μακρυά. Πχ. Το 201 και να κατέβετε στη στάση Leopoldsplatz.


Την πρώτη φορά, ύστερα από τη βόλτα στην πόλη, πήρα το λεωφορείο #245 από την Leopoldsplatz και πήγα στον Μέλανα Δρυμό. Ήταν τέλη Οκτώβρη και η διαδρομή τέλεια... τα φθινοπωρινά χρώματα σε όλο τους το μεγαλείο! Τελικά το λεωφορείο ύστερα από λίγη ώρα (σύμφωνα μ'αυτό το site 50 λεπτά), έκανε τέρμα στη λίμνη Mummelsee και ήταν υπέροχα! Ευχαριστώ τον φίλο abalada αυτού του site για τις πληροφορίες (αν κ δε θα μάθει ποτέ τις ευχαριστίες μου :p). Τσεκάρετε αυτά που λέει, θα σάς βοηθήσουν!

Αυτή εδώ η μικρή λιμνούλα...
(Φωτογραφίες της λίμνης από το Ίντερνετ)
images (1).jpg


download.jpg


images.jpg



Tη δεύτερη φορά, πήγα για… spa μιας και φημίζεται το μέρος για τα λουτρά του! Εδώ...
22.JPG


Υπάρχει σάουνα, αρωματοθεραπεία, πισίνες με καυτό και παγωμένο νερό... το καλύτερο όμως ήταν η μεγάλη πισίνα η οποία ήταν εσωτερική και ενώ κολυμπούσες περνούσες μια «κουρτίνα» και βρισκόσουν στην εξωτερική! Και να φανταστείτε πως όταν πήγα ήταν Φεβρουάριος (!!!) και για να σάς προλάβω, όχι δεν πάγωνες! Ήταν φανταστικά... ήταν πολύ ζεστή η πισίνα και οι υδρατμοί ζέσταιναν τόσο πολύ το κεφάλι που δεν αισθανόσουν καθόλου κρύο... για να βγεις από το νερό πέρναγες πάλι την «κουρτίνα», οπότε βρισκόσουν πάλι σε εσωτερικό χώρο! Η απόλυτη ηρεμία! Για ό,τι πληροφορίες θέλετε σχετικά (ωράρια, τιμές, κτλ...) εδώ.

Ορίστε και κάποιες φωτογραφίες της πόλης από εκείνη τη μέρα...
1.JPG


2.JPG


3.JPG


6.JPG


7.JPG


8.JPG


12.JPG


14.JPG


17.JPG


18.JPG


21.JPG


Για όσους ενδιαφέρονται, έχει και καζίνο το Baden - Baden.



Heidelberg (Χαϊδελβέργη)

2-2,5 ώρες περίπου με το τρένο, όταν είχα πάει είχε και 2 ανταποκρίσεις γι’αυτό είχαμε κάνει τόσο. Το google maps μού βγάζει 1,5 ώρα με αυτοκίνητο. Την πετύχαμε με βροχή, αλλά ευτυχώς μετά σταμάτησε και απολαύσαμε τις βόλτες μας. Μικρό μέρος είναι και η θέα από και προς το κάστρο παραμυθένια... ειδικά με την ομίχλη...
23.JPG


24.JPG


26.JPG


26a.JPG


26b.JPG


26c.JPG


27.JPG


27a.JPG


28.JPG


29.JPG


31.JPG


32.JPG


33.JPG


33a.JPG


33b.JPG


34.JPG


35.JPG


35a.JPG




Λουξεμβούργο

Το Λουξεμβούργο μού άρεσε υπερβολικά πολύ! Γύρω στις 2-2:30 ώρες από Στρασβούργο. Αυτό που με γοήτευσε είναι το γεγονός πως βρίσκεται σε κοιλάδα και είναι φτιαγμένο σε επίπεδα... δηλ. εκεί που περπατάς στο δρόμο, αν σκύψεις από το τειχάκι θα δεις από κάτω σου πάλι πόλη. Όσες φωτογραφίες θα δείτε παρακάτω έχουν τραβηχτεί από το δρόμο! Δεν ανέβηκα σε κανένα ύψωμα...

Ξεκινάμε την περιήγηση...
36.JPG



Παρατηρείστε τους υπέροχους κήπους...

36a.JPG


37.JPG


38.JPG


39.JPG


39a.JPG


Σε λίγο θα δείτε και φωτογραφίες από κάτω...
40.JPG


41.JPG


43.JPG


44.JPG


45.JPG


Στα διάφορα επίπεδα κατεβαίνετε κάπως έτσι...
46.JPG



Κάστρο και βράχια γίνονται ένα...
47.JPG


48.JPG


49.JPG


50.JPG


Λεπτομέρεια του μπαλκονιού...
51.JPG


51a.JPG


51b.JPG


51c.JPG



Οι φωτογραφίες που σάς υποσχέθηκα... από κάτω...
52.JPG


53.JPG


54.JPG


Ο σιδηροδρομικός σταθμός...
55.JPG



Αν μείνετε για λίγες ώρες, μπορείτε να πάρετε το τρενάκι που σάς κάνει ένα μίνι τουρ στην πόλη.



Ζυρίχη

Επίσης, γύρω στις 2-2:30 ώρες. Όμορφη πόλη, βέβαια στις φωτογραφίες «χάνει» αρκετά. Πρόλαβαμε και πήγαμε και στο μουσείο τέχνης.

Αρκετά συχνά βλέπαμε ελβετικές σημαίες...
56.JPG


Όμορφη βόλτα στα στενάκια...
57.JPG


58.JPG



59.JPG


Στάση για καφέ στην weinplatz με αυτή τη θέα...
60.JPG


61.JPG


62.JPG



Παρατηρούσαμε τον κόσμο που περνούσε και εκτός από τους τουρίστες όλοι οι υπόλοιποι ήταν κουστουμαρισμένοι, όμορφες κοπέλες καλοντυμένες και πολύ σικάτες. Γενικά η Ζυρίχη μάς έβγαλε την αίσθηση του αριστοκρατορικού-πλούσιου τόπου.


Συνέχεια της βόλτας μας κατά μήκος του ποταμού...
63.JPG


64.JPG


65.JPG


66.JPG


Καταλήξαμε στη λίμνη όπου ήταν το διάλειμμά τους και είχαν ξεχυθεί και απολάμβαναν τον ήλιο...
67.JPG


68.JPG


69.JPG


Στάση για φαγητό στο εστιατόριο chuchi σε όμορφο πλακόστρωτο δρόμο όπου φάγαμε καταπληκτικό fondue...
(Φωτογραφία από το Ίντερνετ)
78.jpg


και raclette...
(Φωτογραφία από το Ίντερνετ)
79.jpg
Παίρνετε μία φέτα τυρί και την βάζετε να λιώσει στο σκεύος – τηγανάκι που βλέπετε, παίρνετε μία πατατούλα από το καρό σακί την βάζετε στο πιάτο σας και στη συνέχεια ρίχνετε το λιωμένο τυρί στην πατάτα και αν θέλετε βάζετε τα λαχανικά που βλέπετε.

Στη συνέχεια ανεβήκαμε στo καμπαναριό της εκκλησίας Grossmunster και απολαύσαμε την υπέροχη θέα...
80.JPG


81.JPG


Το ποτάμι που καταλήγει στη λίμνη...
82.JPG


83.JPG


84.JPG


85.JPG


86.JPG


87.JPG


88.JPG



Europa park

Πίσω από το εμπορικό κέντρο “Les Halles” (κοντά στο σιδηροδρομικό σταθμό), θα πάρετε το πουλμανάκι 271 (navette) και θα σάς παέι μετά από 1,5 περίπου ώρα στο πάρκο.
P1030803.JPG


Αν έχετε μαζί σας παιδιά, αν θέλετε να γίνετε παιδί ή πολύ απλά θέλετε να ανεβάσετε την αδρεναλίνη στα ύψη... να πάτε οπωσδήποτε!

Ήταν Halloween γι’αυτό και αυτή η διακόσμηση...
DSC00209.JPG


DSC00210.JPG

Silver Star.
Κάναμε το λάθος να ξεκινήσουμε μ’αυτό το τρενάκι και μετά όλα τα υπόλοιπα μάς φαινόντουσαν πολύ χλυαρά. Για ρίξτε μια ματιά... εδώ να πάρετε μια ιδέα!!!


Ρώσικη περιοχή...
DSC00231.JPG


Ελληνική περιοχή...
DSC00237.JPG


DSC00238.JPG


DSC00239.JPG


DSC00240.JPG


DSC00241.JPG


DSC00243.JPG


DSC00244.JPG


DSC00245.JPG


DSC00248.JPG


DSC00257.JPG


DSC00259.JPG


Σκανδιναβία...
DSC00283.JPG


P1030826.JPG


P1030857.JPG


P1030860.JPG


Έχετε υπόψη σας πως σ’όσα παιχνίδια έχει νερό, γίνεσαι λούτσα... εμείς πήγαμε Νοέμβριο και παρόλο που είχαμε αδιάβροχο γίναμε μούσκεμα και μετά στεγνώναμε στις τουαλέτες!


Επόμενο κεφάλαιο: Κόστος ζωής
 
Last edited:

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.561
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος του κοσμου
Άλλη μια όμορφη παρουσίαση. Ευχαριστούμε.!!!!!!!!:):)
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.083
Likes
23.657
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
Τελικά το λεωφορείο έκανε τέρμα σε μια λίμνη και ήταν υπέροχα! (δυστυχώς δεν έχω φωτογραφίες)
Αν η λίμνη που επισκεφτήκατε ήταν στο Μέλανα Δρυμό ήταν η Titisee ορίστε μια φωτογραφία που έβγαλα όταν την επισκέφτηκα.
titisee.JPG


Πάρα πολύ όμορφες όλες οι περιοχές που αναφέρεις για εκδρομές και καταπληκτικές οι φωτογραφίες σου.
Ευχαριστούμε.
 

demie

Member
Μηνύματα
409
Likes
795
Αν η λίμνη που επισκεφτήκατε ήταν στο Μέλανα Δρυμό ήταν η Titisee ορίστε μια φωτογραφία που έβγαλα όταν την επισκέφτηκα.
Αχ! Φωτιές μου έβαλες... τα 'φερα από δω τα'φερα από κει κ τελικά βγήκε άκρη :clap::xalara:


Όχι δεν είναι η λίμνη που λες.

Λοιπόν... η λίμνη λέγεται Mummelsee κ φτάνετε μετά από 50 λεπτά σύμφωνα με αυτό το site (εγώ θυμόμουν λιγότερο) παίρνοντας το λεωφορείο #245 (εγώ το είχα πάρει από την Leopoldsplatz). Ευχαριστώ τον φίλο abalada αυτού του site για τις πληροφορίες (αν κ δε θα μάθει ποτέ τις ευχαριστίες μου :p). Τσεκάρετε αυτά που λέει, θα σάς βοηθήσουν!

Θα τις ενσωματώσω κ αυτές τις πληροφορίες στο κεφάλαιο παραθέτοντας κ φωτό από το Ίντερνετ για να είναι όλα μαζεμένα.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.083
Likes
23.657
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
Λοιπόν... η λίμνη λέγεται Mummelsee
Ορίστε δύο φωτογραφίες από αυτή τη λίμνη.
Εντύπωση μας έκανε ο ξυλόφουρνος που ετοίμαζε εκείνη την ώρα ψωμί.
DSC_0001 MUMMELSEE.JPG



DSC_0006 MUMMELSEE.JPG
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.083
Likes
23.657
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
Ω! Ευχαριστώ! Βλέπω γυρίσατε όλες τις λίμνες!!! Εύγε!
Είχαμε αυτοκίνητο και μπορέσαμε να γυρίσουμε αρκετές περιοχές του Μέλανα Δρυμού.
 

psyhas

Member
Μηνύματα
49
Likes
68
Μετα απο αυτην την ..καταιγιδα φωτογραφιων και πληροφοριων,ειναι σαν να εχω ηδη παει σε ολα αυτα τα μερη. Ωστοσο, εχω μερικες τελευταιες ερωτησεις, αναρωτησεις περισσοτερο,αφου προσπαθω να οργανωσω το ταξιδι για να χωρεσω οσο γινεται περισσοτερα.

1.Αξιζει να βγαλουμε καποια καρτα για συγκοινωνιες στο Στρασβουργο ή ειναι τοσο κοντινες οι αποστασεις που θα μετακινουμαστε με τα ποδια?
2.Υπαρχουν πολλες περιοχες με οχυρωματα,ιστορικα μαχων,μνημεια,κλπ κυριως απο τους δυο παγκοσμιους πολεμους (π.χ. Fort of Mutzig,γραμμη Maginot, μνημειο του Βερντεν, για να μην πω και Αρδεννες,Μπαστον που ειναι καπως πιο μακρια). Η demie ανεφερε και το Mémorial de l’Alsace-Moselle. Τι απο ολα αυτα αξιζει που να πρεπει οπωσδηποτε να παει κανεις? Γενικα μου αρεσει αρκετα η ιστορια,αλλα δεν θελω να ψυχοπλακωθουμε κι ολας σε ενα ταξιδι αναψυχης!
3.Η Μετς (Metz) και το Νανσι αξιζουν για μια επισκεψη? Ομοιως η Βασιλεια και η Μυλουζ προς τον νοτο? Για την τελευταια δεν εχω διαβασει και πολυ καλα σχολια,αλλα εχει ενα μουσειο αυτοκινησης που πιθανον να βαλω στο προγραμμα. Επισης το Επιναλ και το Munster?

 

demie

Member
Μηνύματα
409
Likes
795
Μετα απο αυτην την ..καταιγιδα φωτογραφιων και πληροφοριων,ειναι σαν να εχω ηδη παει σε ολα αυτα τα μερη. Ωστοσο, εχω μερικες τελευταιες ερωτησεις, αναρωτησεις περισσοτερο,αφου προσπαθω να οργανωσω το ταξιδι για να χωρεσω οσο γινεται περισσοτερα.

1.Αξιζει να βγαλουμε καποια καρτα για συγκοινωνιες στο Στρασβουργο ή ειναι τοσο κοντινες οι αποστασεις που θα μετακινουμαστε με τα ποδια?
Όλα είναι πολύ κοντά μεταξύ τους, μόνο οι ευρωπαϊκοί θεσμοί είναι λίγο πιο μακρυά, οπότε θα πάρετε τραμ. Αν το ξενοδοχείο σας είναι κεντρικά όχι δε θα βγάλετε κάρτα.
 

filippia

Member
Μηνύματα
356
Likes
372
Επόμενο Ταξίδι
Μπρατισλάβα-Βιέννη-Τσεχία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Μετα απο αυτην την ..καταιγιδα φωτογραφιων και πληροφοριων,ειναι σαν να εχω ηδη παει σε ολα αυτα τα μερη. Ωστοσο, εχω μερικες τελευταιες ερωτησεις, αναρωτησεις περισσοτερο,αφου προσπαθω να οργανωσω το ταξιδι για να χωρεσω οσο γινεται περισσοτερα.


Καλησπέρα σε όλους. @psyhas πήγατε, γυρίσατε Ήθελα να κάνω κι εγώ κάποιες ερωτήσεις.
Θέλω να κλείσω από Θεσσαλονίκη για Φρανκφούρτη, δυστυχώς οι τιμές της Aegean έχουν ανέβει αρκετά μιας και καθυστέρησα. Το λεωφορείο της Lufthansa έχει απ ότι είδα 98 ευρώ το άτομο πήγαινέλα. Το τρένο το βρίσκω πιο ακριβό (γύρω στα 130). Το αυτοκίνητο μου το δίνει γύρω στα 100 ευρώ για 4 μέρες (κοίταξα Avis και Hertz). Υπάρχει οικονομικότερη λύση με κάποιο λεωφορείο που δεν έχω βρει ή τρένο; Αν έχει κάποιος πρόσφατη εμπειρία ας μου πει.
Επίσης και τα ξενοδοχεία έχουν πάει στο θεό και δεν έχει και διαθέσιμα αρκετά δωμάτια.
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.545
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom