Γαλλία Γερμανία Ελβετία Λουξεμβούργο Στρασβούργο...παντός καιρού και εκδρομές!

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
ευχαριστώ πολύ. πάντως εγώ καλού κακού έκανα μια κράτηση στο ξενοδοχείο που πρότεινες.
 

demie

Member
Μηνύματα
409
Likes
795
Μάκη σου στέλνω απόσπασμα από το κείμενό μου, για το ξενοδοχείο.
Έμεινα πολύ ευχαριστημένος.
Θα δεις και φωτογραφίες.
Ήταν υπέροχα παρά τους -8 βαθμούς.

"Το Στρασβούργο ετυμολογικά σημαίνει «η πόλη-σταυροδρόμι», καθώς από την Ρωμαϊκή εποχή ακόμη, υπήρξε κέντρο… διερχομένων. Ως πρωτεύουσα της Αλσατίας, πέρασε έναν σπουδαίο Μεσαίωνα. Τους τελευταίους αιώνες, το διεκδικούσαν συνεχώς η Γερμανία και η Γαλλία. Έτσι το Στρασβούργο ανήκε μία περίοδο στη Γαλλία και μία περίοδο στη Γερμανία, έως το 1944, όπου έκτοτε μετά το τέλος του 2ου παγκοσμίου πολέμου ανήκει συνεχώς στη Γαλλία και είναι η πρωτεύουσα της Αλσατίας.Σήμερα το Στρασβούργο είναι Έδρα του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου της ΕΕ.

Το ξενοδοχείο το οποίο είχα επιλέξει ήταν το Ibis Styles Strasbourg Centre Petite France, επί της οδού Quai De Paris 1, σε ένα όμορφο κτήριο με θέα το κανάλι και την απέναντι εκκλησία (Eglise Saint Jean)."
@gelf θυμόμουν πως στην ιστορία σου τα έχεις γράψει κατατοπιστικότατα κ αναλυτικότατα κ δεν ήθελα να επαναλάβω τις πληροφορίες σου... σ'ευχαριστώ γιατί μ'έβγαλες κ από τον κόπο!!! χιχι!

βρήκα την ιστορία σου και αύριο θα την διαβάσω στην γυναίκα μου. πιστεύω ότι προτού την τελειώσω θα έχω κλείσει και τα εισιτήρια.
Ελπίζω να προλάβω κ γω αύριο ν'ανεβάσω φωτογραφίες από τα Χριστούγεννα... στοίχημα πως τέτοια ώρα αύριο θα έχετε κλείσει εισιτήρια!!!
 

demie

Member
Μηνύματα
409
Likes
795
demie, επειδή σκεπτόμαστε με την σύζυγο να πάμε για 2-3 μέρες τα Χριστούγεννα ή την Πρωτοχρονιά, θα ήθελα να μου έλεγες πότε είναι καλύτερα από τα δύο, αν ο στολισμός είναι ο ίδιος και στις δύο περιόδους και πια περιοχή είναι καλύτερη για διαμονή για να είσαι κοντά στα περισσότερα αξιόλογα μέρη. το ταξίδι θα γίνει από Θεσσαλονίκη και μάλλον βολεύει η πτήση της Aegean για Στουτγάρδη και μετά με τρένο για Στρασβούργο ή μήπως υπάρχει καλύτερος τρόπος??
Συγγνώμη για την καθυστέρηση, αλλά μού εμφάνιζε μόνο τα τελευταία μηνύματα...κ μόλις τώρα το είδα:(

Παραθέτω το λινκ με τις λεπτομέρειες εδώ

Όπως λέει κ το site ξεκινάνε οι στολισμοί τέλη Νοέμβρη, εγώ κ τις 2 χρονιές έφυγα στις 23 Δεκέμβρη για να να κάνω Χριστούγεννα-Πρωτοχρονιά στην Ελλάδα οπότε δυστυχώς δεν μπορώ να συγκρίνω. Το μόνο που μπορώ να πω είναι πως γύρω στις 20 Δεκέμβρη γινόταν χαμός από τουρίστες... απ'όσο μού είχαν πει οι φίλοι μου στις 24-25 Δεκέμβρη δεν υπήρχε τίποτα ανοιχτό (εκτός φυσικά από τις χριστουγεννιάτικες αγορές όπου μπορείς να βρείς πρόχειρο φαγητό) κ Πρωτοχρονιά άρχιζαν να ξεστολίζουν... εγώ στη θέση σας θα πήγαινα μεταξύ Χριστουγέννων κ Πρωτοχρονιάς.

Αχ! Αύριο θα σάς ανάψω φωτιές με τις φωτό!

Θα έλεγα να μείνετε κοντά στην πλατεία Kléber ή στον Καθεδρικό.

Από Αθήνα είμαι οπότε δεν ξέρω να σού πω καλύτερο τρόπο... πάντως πολλοί έκαναν αυτό που λες, εγώ προσωπικά πήγαινα Φρανκφούρτη με Lufthansa κ από εκεί με το πουλμανάκι στο Στρασβούργο.
 
Last edited:

kokoui

Member
Μηνύματα
369
Likes
490
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινικη Αμερικη
Ειχα διαβάσει εδώ και καιρό την ιστορία του gelf και με επηρέασε τόσο που ετοίμαζα κατι ανάλογο για τα επερχόμενα Χριστούγεννα. Η easy jet πετά απο Λαρνακα - Βασίλεια εκείνες τις μέρες. Τελευταία στιγμή όμως αναθεώρησα προορισμό, σκέφτηκα οτι αυτή την περιοχή αξίζει καλυτερα την άνοιξη.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Ειχα διαβάσει εδώ και καιρό την ιστορία του gelf και με επηρέασε τόσο που ετοίμαζα κατι ανάλογο για τα επερχόμενα Χριστούγεννα. Η easy jet πετά απο Λαρνακα - Βασίλεια εκείνες τις μέρες. Τελευταία στιγμή όμως αναθεώρησα προορισμό, σκέφτηκα οτι αυτή την περιοχή αξίζει καλυτερα την άνοιξη.
εγώ πάλι επειδή την έχω δει την περιοχή την άνοιξη, τώρα θέλω να την δω και στις γιορτές των Χριστουγέννων.
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
εγώ πάλι επειδή την έχω δει την περιοχή την άνοιξη, τώρα θέλω να την δω και στις γιορτές των Χριστουγέννων.
επίσης πολύ κεντρικό σημείο είναι η πλατεία Kleber 2-3 στενά πριν τον καθεδρικό. Αν θες κοίτα και σ'αυτό το ξενοδοχείο http://www.hotel-kleber.com/ έχει καταπληκτικά δωμάτια με όμορφη θέα στην πλατεία!
 

demie

Member
Μηνύματα
409
Likes
795
Ειχα διαβάσει εδώ και καιρό την ιστορία του gelf και με επηρέασε τόσο που ετοίμαζα κατι ανάλογο για τα επερχόμενα Χριστούγεννα. Η easy jet πετά απο Λαρνακα - Βασίλεια εκείνες τις μέρες. Τελευταία στιγμή όμως αναθεώρησα προορισμό, σκέφτηκα οτι αυτή την περιοχή αξίζει καλυτερα την άνοιξη.
Η αλήθεια είναι πως είναι πολύ δύσκολο να πεις πότε είναι η καλύτερη εποχή! Το φθινόπωρο (Σεπτέμβρη-Οκτώβρη) ήταν τέλεια γιατί οι μέρες ήταν ηλιόλουστες, καθόλου βροχές, κ οι εκδρομές που κάναμε μού έχουν μείνει αξέχαστες, τα Χριστούγεννα φανταστικά, η άνοιξη επίσης καταπληκτική... ακόμα θυμάμαι πως τον Απρίλη του 2007 είχε καλοκαιρινό καιρό, ενώ τον Ιούνιο όλο έβρεχε κ είχε μουνταμάρα! Αλλά, δυστυχώς ο καιρός είναι απρόβλεπτος κ κανείς δεν ξέρει να υπολογίσει :icon_evil:

Γι'αυτό κ γω γράφω αυτή την ιστορία για να δείξω το Στρασβούργο στις διάφορες εποχές του κ ο καθένας αποφασίζει αναλόγως!
 

demie

Member
Μηνύματα
409
Likes
795
Κεφάλαιο 2
Χριστούγεννα στο Στρασβούργο

Τώρα τί να πω για τα Χριστούγεννα στο Στρασβούργο;;; Νομίζω πως όποιες λέξεις και αν χρησιμοποιήσω θα το αδικήσουν, οπότε θ'αφήσω τις εικόνες να μιλήσουν από μόνες τους!

Είναι μαγικά! Ο κάθε δρόμος έχει το δικό του στολισμό...
64a.JPG


64b.JPG



Petite France
65.JPG



Εδώ δε φαίνεται καλά ο στολισμός οπότε σάς παραθέτω και δύο πιο κοντινές φωτό...
66.JPG

Είναι πολυέλαιοι Baccarat στο δρόμο όπου βρίσκεται το ομώνυμο μαγαζί...
67.JPG
68.JPG



69a.JPG

69b.JPG


70.JPG


71.JPG


72 (2).JPG


73.JPG


74.JPG


74b.JPG


77.JPG


78.JPG


79.JPG



Τα κτίρια είναι πολύ όμορφα στολισμένα...
80.JPG


81.JPG


82.JPG


83.JPG


84.JPG


85.JPG


86.JPG


87.JPG



Και φυσικά υπάρχουν οι χριστουγεννιάτικες αγορές... οι οποίες είναι ανοιχτές τέλη Νοέμβρη ως 31 Δεκέμβρη... η μεγαλύτερη είναι στην Place Broglie...

...επέστρεφα, λοιπόν, από τη σχολή κουρασμένη, κατέβαινα στη στάση του τραμ "Place Broglie" μιας που έμενα κοντά, και αναγκαζόμουν (!!!) να διασχίσω αυτή την υπέροχη αγορά, έπαιρνα και μια κρέπα με ζάχαρη και κανέλα στο χέρι... και αφού έκανα τη βόλτα μου (παλιοζωή!!!) πήγαινα για διάβασμα σπίτι γιατί εκείνο το διάστημα είχαμε φουλ εξετάσεις (ξενέρωμα!)! :confused:

λεπτομέρειες σχετικά με το πότε ακριβώς είναι ανοιχτές οι αγορές και που εδώ


Στις χριστουγεννιάτικες αγορές θα βρείτε ζεστό κρασί (ό,τι πρέπει για το κρύο), στολίδια...
88.JPG


89.JPG


90.JPG


91.JPG



Πρόχειρο φαγητό...
92.JPG


93.JPG


Και διάφορα happenings...
94.JPG


95.JPG


96.JPG


97.JPG

Οι τελευταίες φωτό είναι μιας φίλης από τα περσινά χριστούγεννα (2014)

Καμία φωτό δεν μπορεί να μεταφέρει τη μαγεία των χριστουγέννων στο Στρασβούργο... πόσο μάλλον οι δικές μου που έχω φωτογραφική μηχανή της πλάκας (!!!) οπότε μια επίσκεψη επιβάλλεται!!!


Επόμενο κεφάλαιο: Εναλλακτικές προτάσεις
 
Last edited:

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
demie οι φωτογραφίες σου είναι μαγικές. νομίζω ότι η Φραγκφούρτη είναι πολύ πιο μακρυά από την Στουτγάρδη που πετά η αιγαίου από Θεσ/νίκη.
επειδή η πτήση φτάνει στην Στουτγάρδη στις 7 το απόγευμα μάλλον θα χρειαστεί μια διανυκτέρευση στη Στουτγάρδη και την άλλη μέρα πρωί-πρωί με τρένο για Στρασβούργο, θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς κάποιο ξενοδοχείο κοντά στον σταθμό της Στουτγάρδης και που μπορώ να δω τα δρομολόγια των τρένων από Στουτγάρδη για Στρασβούργο.
 

demie

Member
Μηνύματα
409
Likes
795
demie οι φωτογραφίες σου είναι μαγικές. νομίζω ότι η Φραγκφούρτη είναι πολύ πιο μακρυά από την Στουτγάρδη που πετά η αιγαίου από Θεσ/νίκη.
επειδή η πτήση φτάνει στην Στουτγάρδη στις 7 το απόγευμα μάλλον θα χρειαστεί μια διανυκτέρευση στη Στουτγάρδη και την άλλη μέρα πρωί-πρωί με τρένο για Στρασβούργο, θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς κάποιο ξενοδοχείο κοντά στον σταθμό της Στουτγάρδης και που μπορώ να δω τα δρομολόγια των τρένων από Στουτγάρδη για Στρασβούργο.
Τσέκαρε εδώ... προσοχή στις αλλαγές... μπορεί να είναι πάνω από 2!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.441
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom