Γαλλία Στρασβούργο

Aleli Papa

Member
Μηνύματα
16
Likes
4
Καλημερα σε όλους.Βρηκα φθηνά αεροπορικσ εισιτήρια για Στρασβούργο με Volotea 10-17 Αυγούστου.Θα ήθελα να μου προτείνετε πως μπορούμε να κατανεμουμε τον χρόνο μας με εκδρομές που θα μπορούσαμε να κάνουμε από εκεί με τρένο βασικά.Ειμαστε ζευγάρι χωρίς παιδιά.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.023
Likes
41.005
Καλημερα σε όλους.Βρηκα φθηνά αεροπορικσ εισιτήρια για Στρασβούργο με Volotea 10-17 Αυγούστου.Θα ήθελα να μου προτείνετε πως μπορούμε να κατανεμουμε τον χρόνο μας με εκδρομές που θα μπορούσαμε να κάνουμε από εκεί με τρένο βασικά.Ειμαστε ζευγάρι χωρίς παιδιά.
Κανονιζω παρομοιο προγραμμα με αναχωρηση απο Λουξεμβουργο.
Αν δεν θελετε να ξηλωθειτε στα τρενα, μπορειτε στο 1/3 της τιμης με flixbus.

Κατεβαζετε την εφαρμογη της flixbus, βαζετε στο πεδιο explore το Στρασβουργο, βλεπετε με ποια σημεια συνδεεται και βγαζετε πολυ ευκολα προγραμμα προς Γαλλια, Γερμανια η Ελβετια αναλογα με τα ενδιαφεροντα σας.

Screenshot_20220710-115431_FlixBus.jpg
 
Last edited:

SugarBlue

Member
Μηνύματα
262
Likes
4.410
Από Στρασβούργο μπορείτε να πάτε Obernai με τρένο σε 20 λεπτά, πολύ ωραίο χωριό για ημερησια. Επίσης Colmar στην οποία αν μπορείτε να κάνετε και διανυκτέρευση και με λεωφορεία από εκεί πάτε ευκολα Riquewihr και Eguisheim.Αλλη ωραία εναλλακτική να επισκεφθείτε Χαϊδελβέργη με λεωφορείο από Στρασβούργο. Εφόσον θα είστε Στρασβούργο μια βδομάδα, βγαίνουν άνετα όλα αυτά με συγκοινωνίες
 

Aleli Papa

Member
Μηνύματα
16
Likes
4
Κανονιζω παρομοιο προγραμμα με αναχωρηση απο Λουξεμβουργο.
Αν δεν θελετε να ξηλωθειτε στα τρενα, μπορειτε στο 1/3 της τιμης με flixbus.

Κατεβαζετε την εφαρμογη της flixbus, βαζετε στο πεδιο explore το Στρασβουργο, βλεπετε με ποια σημεια συνδεεται και βγαζετε πολυ ευκολα προγραμμα προς Γαλλια, Γερμανια η Ελβετια αναλογα με τα ενδιαφεροντα σας.

View attachment 397741
Στρασβούργο θα προσγειωθώ και θα απογειωθώ.Θα ήθελα να κάνω διαδρομές με τρένο και να μείνω και σε άλλα μέρη μέρη
 

Nitrous

Member
Μηνύματα
145
Likes
113
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΟΥΒΑ
Στρασβούργο θα προσγειωθώ και θα απογειωθώ.Θα ήθελα να κάνω διαδρομές με τρένο και να μείνω και σε άλλα μέρη μέρη
Καλημερα.

Με τρενο απο στρασβουργο εχει για Κολμαρ καθε μερα καθε 20 λεπτα.
οποτε πρεπει να δειτε
-colmar

-Selestat μπορειτε να κατεβειτε και εχει τουριστικο λεωφορειο που σας παει στο μεγαλυτερο καστρο και σε 2 αλλες πολυ κοντινες περιοχες. En bus

-Eguisheim
-Riquewihr
-Kaysersberg
-Ribeauvillé
-Basel

SNCF – Horaire, Train, Info Trafic, Services et Groupe International απο εδω μπορεις να δεις δρομολογια κτλ.

Video με καποια hotspots

νομιζω για 7 μερες που στην ουσια ειναι 6 αφιερωστε 2-3 μερες στο στραβουργο και 2-3 στα αλσατικα χωρια. δε χρειαζετε να ζορισεις πολυ το προγραμμα για να πας πιο μακρυα.

Οτι χρειαστεις μενω μονιμα εδω και μπορω να σας βοηθησω :)
 

Victar44

New Member
Μηνύματα
4
Likes
5
Καλησπέρα ,πρόκειται να πάω Στρασβούργο και θα έχω αμάξι.Ξέρετε μήπως κάποιο φθηνό parking?
 

natorka

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
καλησπερα.

θελετε για ολοημερο παρκαρισμα ή για λιγες ωρες?
Καλησπέρα Nitrous,

Συγνώμη που παίρνω το θάρρος κ απευθύνω το μνμ κατευθείαν σε σένα, απλώς επειδή βλέπω πως μάλλον είσαι ο ειδικός στο θέμα Αλσατία :) Κανονίζουμε να ερθουμε τώρα τις γιορτές με οργανωμένο γκρουπ βέβαια αλλά προβληματιζόμαστε λίγο με τις ημερομηνίες. Έχουμε δύο επιλογές ή 21/12 για 6ημέρες ή 23/12 για 8ημέρες. Ως γνήσια μικρά παιδιά περιμένουμε με μεγάλη χαρά να δούμε τις Χριστουγεννιάτικες αγορές που όμως αν επιλέξουμε το 23-30/12 μάλλον δε θα δούμε καμία. Αν επιλέξουμε το 21/12 οριακά τις προλαβαίνουμε αλλά θα έχουμε από μια λιγότερη μέρα (κ μάλιστα ελεύθερη χωρίς πρόγραμμα) τόσο στη Χαϊδελβέργη όσο κ στο Στρασβούργο.
Ποια είναι η προσωπική σου άποψη? Αξίζουν τόσο οι αγορές που να μειώσουμε το χρόνο του ταξιδιού κατά 2 ήμερες ή είναι καλύτερα να γυρίσουμε/γνωρίσουμε τις πόλεις?
Αγορές Χριστουγεννιάτικες στο εξωτερικό έχουμε δει αρκετές αν βοηθάει αυτό σαν πληροφορία.

Σε ευχαριστώ
 
Last edited:

paxinos

Member
Μηνύματα
163
Likes
151
Επόμενο Ταξίδι
Μπρυζ - Βρυξελλες
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΕΞΙΚΟ
Πραγματικά αυτό το παιδί ο nitrous πρέπει να έχει βοηθήσει άπειρο κόσμο από εδώ μέσα... Επίτιμο μέλος πρέπει να γίνει από τους διαχειριστές... Έναν από τους πολλούς που έχει βοηθήσει είμαι κι εγώ... Με βοήθησε να βρω ξενοδοχείο με βάση το budget που είχα τότε, πότε που καί πώς θα κινηθώ στην πόλη αλλά και σε Colmar Χαϊδελβέργη κλπ... Τελικά εγώ λόγω διαφόρων συνθηκών δεν πήγα... Του έχω τάξει όμως ότι θα κεράσω τουλάχιστον μία μπύρα όταν θα πάω (κάποια στιγμή) να τον γνωρίσω και προσωπικά και πραγματικά είναι το λιγότερο που μπορώ να κάνω γιατί χωρίς κανένα όφελος ασχολείται με όλους εμάς εδώ που αποφασίζουμε να πάμε να κάνουμε τις διακοπές μας στο Στρασβούργο και στην γύρω περιοχή γενικότερα... Μπράβο Nitrous και νομίζω εκ μέρους όλων μας σε ευχαριστούμε
 

Nitrous

Member
Μηνύματα
145
Likes
113
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΟΥΒΑ
Καλησπέρα Nitrous,

Συγνώμη που παίρνω το θάρρος κ απευθύνω το μνμ κατευθείαν σε σένα, απλώς επειδή βλέπω πως μάλλον είσαι ο ειδικός στο θέμα Αλσατία :) Κανονίζουμε να ερθουμε τώρα τις γιορτές με οργανωμένο γκρουπ βέβαια αλλά προβληματιζόμαστε λίγο με τις ημερομηνίες. Έχουμε δύο επιλογές ή 21/12 για 6ημέρες ή 23/12 για 8ημέρες. Ως γνήσια μικρά παιδιά περιμένουμε με μεγάλη χαρά να δούμε τις Χριστουγεννιάτικες αγορές που όμως αν επιλέξουμε το 23-30/12 μάλλον δε θα δούμε καμία. Αν επιλέξουμε το 21/12 οριακά τις προλαβαίνουμε αλλά θα έχουμε από μια λιγότερη μέρα (κ μάλιστα ελεύθερη χωρίς πρόγραμμα) τόσο στη Χαϊδελβέργη όσο κ στο Στρασβούργο.
Ποια είναι η προσωπική σου άποψη? Αξίζουν τόσο οι αγορές που να μειώσουμε το χρόνο του ταξιδιού κατά 2 ήμερες ή είναι καλύτερα να γυρίσουμε/γνωρίσουμε τις πόλεις?
Αγορές Χριστουγεννιάτικες στο εξωτερικό έχουμε δει αρκετές αν βοηθάει αυτό σαν πληροφορία.

Σε ευχαριστώ
Καλησπερα

Συγνωμη για την αργη απαντηση

καλυτερα εινα η πρωτη.
Μετα τις 24/12 του στρασβουργου κλεινει αλλα αλλες στις γυρω περιοχες ειναι ανοιχτες.
Αν θες κατι αλλο αμεσα στειλε μου PM καλυτερα για να σου απαντησω αμεσα :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.386
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom