Γαλλία Στρασβούργο

Nitrous

Member
Μηνύματα
145
Likes
113
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΟΥΒΑ

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Καλημερα παιδιά.
Μήπως έχει ιδέα κάποιος τι παίζει Πρωτοχρονιά στο Στρασβουργο;
Οκ οι αγορές έχουν κλείσει αλλά φαντάζομαι ο στολισμός και εν γενει το εορταστικο κλίμα παραμένει
Παραμονή Πρωτοχρονιάς έχει κάνα event;
Τελος θεωρείται ακριβή πόλη;
Ας πάρουμε μετρο σύγκρισης το Παρισι
Ευχαριστώ
 

Nitrous

Member
Μηνύματα
145
Likes
113
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΟΥΒΑ
Καλησπερα κ παλι

Σε σχεση με το παρισι ειναι πιο φτηνη αλλα για τα δικα μας ματια ειναι λιγο πιο ακριβο απο αθηνα..
Δηλαδη σε εστιατοριο ενα πιατο μια μπυρα και ενα γλυκο 35-40 το ατομο αναλογα βεβαια με το μαγαζι...
 

kofidenia

Member
Μηνύματα
146
Likes
608
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία, Μέλανας Δρυμός
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλληνική Πολυνησία
Καλημέρα σε όλους. Για να βοηθήσω τους ταξιδιώτες των Χριστουγέννων και γενικά των γιορτών, θα σας αφήσω εδώ λίστα με τα εστιατόρια / μπαρ που θα είναι ανοιχτά στο Στρασβούργο και περίχωρα εκείνες τις ημέρες.
 

Attachments

Vasta

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλημέρα σε όλους,
Αρχικά να πω ότι είμαι νέο μέλος.
Ζήτω συγγνώμη αλλά είναι πολλά πράγματα που ακόμα δεν ξέρω πως λειτουργούν στο φόρουμ. Έχουμε κλείσει 3-8/1/24 να πάμε ζυριχη με σκοπό όμως να επισκεφτούμε το Στρασβουργο και το κολμαρ σίγουρα. Έχουμε στην ουσία 4 ημέρες γεμάτες. Θα ήθελα να ρωτήσω εάν οι χριατουγεννιατικες αγορές θα είναι ανοιχτές εκείνες τις ημέρες.
Επίσης, κλείσαμε μέσω Ζυριχης γιατί βρήκαμε οικονομικότερα εισιτήρια απλώς έχω μπερδευτεί ως προς το ποιο μέσο μας συμφερει για τις μετακινήσεις μας. Τι θα προτείνατε; Έχει ταξιδέψει κάποιος από Ζυριχη για Στρασβουργο; Επίσης εάν κάποιος έχει να προτείνει και κάποιος άλλο μέρος που ίσως προλαβαίνουμε να επισκεφτούμε, θα ήταν πολύ χρήσιμη η συμβουλή του.
ευχαριστω θερμά!
 

kofidenia

Member
Μηνύματα
146
Likes
608
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία, Μέλανας Δρυμός
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλληνική Πολυνησία
Καλημέρα σε όλους,
Αρχικά να πω ότι είμαι νέο μέλος.
Ζήτω συγγνώμη αλλά είναι πολλά πράγματα που ακόμα δεν ξέρω πως λειτουργούν στο φόρουμ. Έχουμε κλείσει 3-8/1/24 να πάμε ζυριχη με σκοπό όμως να επισκεφτούμε το Στρασβουργο και το κολμαρ σίγουρα. Έχουμε στην ουσία 4 ημέρες γεμάτες. Θα ήθελα να ρωτήσω εάν οι χριατουγεννιατικες αγορές θα είναι ανοιχτές εκείνες τις ημέρες.
Επίσης, κλείσαμε μέσω Ζυριχης γιατί βρήκαμε οικονομικότερα εισιτήρια απλώς έχω μπερδευτεί ως προς το ποιο μέσο μας συμφερει για τις μετακινήσεις μας. Τι θα προτείνατε; Έχει ταξιδέψει κάποιος από Ζυριχη για Στρασβουργο; Επίσης εάν κάποιος έχει να προτείνει και κάποιος άλλο μέρος που ίσως προλαβαίνουμε να επισκεφτούμε, θα ήταν πολύ χρήσιμη η συμβουλή του.
ευχαριστω θερμά!
Τσέκαρε εδώ ημερομηνίες λειτουργίας των χριστουγεννιάτικων αγορών :

Opening dates of the Christmas Markets - Christmas in Alsace
 

Nitrous

Member
Μηνύματα
145
Likes
113
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΟΥΒΑ
Καλημέρα σε όλους,
Αρχικά να πω ότι είμαι νέο μέλος.
Ζήτω συγγνώμη αλλά είναι πολλά πράγματα που ακόμα δεν ξέρω πως λειτουργούν στο φόρουμ. Έχουμε κλείσει 3-8/1/24 να πάμε ζυριχη με σκοπό όμως να επισκεφτούμε το Στρασβουργο και το κολμαρ σίγουρα. Έχουμε στην ουσία 4 ημέρες γεμάτες. Θα ήθελα να ρωτήσω εάν οι χριατουγεννιατικες αγορές θα είναι ανοιχτές εκείνες τις ημέρες.
Επίσης, κλείσαμε μέσω Ζυριχης γιατί βρήκαμε οικονομικότερα εισιτήρια απλώς έχω μπερδευτεί ως προς το ποιο μέσο μας συμφερει για τις μετακινήσεις μας. Τι θα προτείνατε; Έχει ταξιδέψει κάποιος από Ζυριχη για Στρασβουργο; Επίσης εάν κάποιος έχει να προτείνει και κάποιος άλλο μέρος που ίσως προλαβαίνουμε να επισκεφτούμε, θα ήταν πολύ χρήσιμη η συμβουλή του.
ευχαριστω θερμά!
Η πιο εύκολη είναι να νοικιάσετε αυτοκίνητο από το αεροδρόμιο
Αλλιώς με τρένο από αεροδρόμιο στη βασιλεια και μετά στρασβουργο που σταματάει κ Κίλμερ.

το τρένο εύκολο και σίγουρο κλείσε από πριν τα εισιτήρια online.

οι αγορά θα είναι στο στρασβουργο σίγουρα κλειστά αλλά θα είναι όλα στολισμένα.
σε κάθε πόλη αν μπεις στο τοπικό site του δήμου λένε ποιες μέρες θα είναι ανοιχτές.
 

Vasta

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Τσέκαρε εδώ ημερομηνίες λειτουργίας των χριστουγεννιάτικων αγορών :

Opening dates of the Christmas Markets - Christmas in Alsace
Ευχαριστώ πολύ!!

Η πιο εύκολη είναι να νοικιάσετε αυτοκίνητο από το αεροδρόμιο
Αλλιώς με τρένο από αεροδρόμιο στη βασιλεια και μετά στρασβουργο που σταματάει κ Κίλμερ.

το τρένο εύκολο και σίγουρο κλείσε από πριν τα εισιτήρια online.

οι αγορά θα είναι στο στρασβουργο σίγουρα κλειστά αλλά θα είναι όλα στολισμένα.
σε κάθε πόλη αν μπεις στο τοπικό site του δήμου λένε ποιες μέρες θα είναι ανοιχτές.
Ευχαριστώ πολύ!!
 

vicky_pl

Member
Μηνύματα
174
Likes
459
Επόμενο Ταξίδι
Ζαγοροχώρια
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Καλησπέρα και από μένα!
16/12 προσγειωνομαστε Φρανκφούρτη, έχουμε νοικιασει αυτοκίνητο και κατευθυνόμαστε κατευθείαν για Αλσατία.
Θα έχουμε διαθέσιμα 2 βραδιά για διαμονή και εξερεύνηση. Σίγουρα θέλουμε να δούμε όλους αυτούς τους Χριστουγεννιατικους στολισμούς αλλά και τα κρασοχώρια.
Ποιο πιστεύετε είναι το καλύτερο μέρος για διαμονή; Στρασβουργο ή κάτι άλλο; έχετε μήπως υπόψιν σας κάτι σαν αγροτοσπιτο σε κάποιο από τα χωριά, ειναι καλη επιλογη ή λογω χειμωνα δεν αξιζει;
Επισης αν και έχω 3-4 οινοποιεία στην λίστα μου, έχετε κάποια must πρόταση;
 

vicky_pl

Member
Μηνύματα
174
Likes
459
Επόμενο Ταξίδι
Ζαγοροχώρια
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Επανέρχομαι με αυτά τα ξενοδοχεία για μέσα στο Στρασβούργο.
Τι να προτιμήσουμε; (με δεδομένο ισως και το αυτοκίνητο)

ibis Styles Strasbourg Stade de La Meinau · 222 Av. de Colmar, 67100 Strasbourg

Best Western Plus Hôtel Villa d'Est · 12 Rue Jacques Kablé, 67000 Strasbourg

OKKO Hotels Strasbourg Centre · 46 Rue du Bass. d'Austerlitz, 67100 Strasbourg

City Residence Access Strasbourg · 11 Rue des Magasins, 67000 Strasbourg

Συνεχίζει να είναι καλοδεχουμενη οποιαδήποτε πρόταση για διαμονή σε κάποιο χωριό παραέξω!
 
Μηνύματα
171
Likes
805
Επανέρχομαι με αυτά τα ξενοδοχεία για μέσα στο Στρασβούργο.
Τι να προτιμήσουμε; (με δεδομένο ισως και το αυτοκίνητο)

ibis Styles Strasbourg Stade de La Meinau · 222 Av. de Colmar, 67100 Strasbourg

Best Western Plus Hôtel Villa d'Est · 12 Rue Jacques Kablé, 67000 Strasbourg

OKKO Hotels Strasbourg Centre · 46 Rue du Bass. d'Austerlitz, 67100 Strasbourg

City Residence Access Strasbourg · 11 Rue des Magasins, 67000 Strasbourg

Συνεχίζει να είναι καλοδεχουμενη οποιαδήποτε πρόταση για διαμονή σε κάποιο χωριό παραέξω!

Μείναμε στο City Residence Access και αν και τα δωμάτια ήταν πολύ μεγάλα και όμορφα, μας τσίμπησαν bedbugs. Ήταν βέβαια η περίοδος που ξεκινούσε το πρόβλημα σε όλη τη Γαλλία οπότε ίσως ήταν η κακή στιγμή. Πάντως αν μείνετε εκεί, σίγουρα μην πάρετε το πρωινό, δεν αξίζει
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.399
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom