Γαλλία Στρασβούργο

stathis1990

Member
Μηνύματα
27
Likes
7
Καλησπερα

Νομιζω δε γινεται να γυρισετε το δρομο του κρασιου με λεωφορειο, ξερω σιγουρα με τα ποδια (υπαρχουν μονοπατια) αλλα και ποδηλατο αλλα ειναι τεραστιος (130-140χλμ).
αυτο που ξερω σιγουρα και αξιζει να το κανετε ειναι περνεις τρενο απο στρασβουργο με κατευθηνση κολμαρ κατεβενεις στη μεση στο χωριο selestat και εχει navette bus που σε παει στο καστρο konigsbourg και σε ενα παρκο με πιθικακια που αξιζει πολυ να τα δεις. Στο παρακατω ειναι ολες οι πληροφοριες (7Ε εισιτηριο για ολη μερα μαζι με ολες τις στασεις και την επιστροφη) και το περνεις μολις κατεβεις απο το σταθμο των τρενων, και μετα ξαναπας πισω και αν εχεις κουραγιο ωρα συνεχιζεις για κολμαρ.
http://www.haut-koenigsbourg.fr/en/information/haut-koenigsbourg-shuttle/
Γενικα το τρενο για κολμαρ ειναι σχεδον καθε 15-20 λεπτα και μετα απο κολμαρ φανταζομαι εχει καποια λεωφορεια που παει σε καποια κοντινα χωρια.
βρες τα χωρια που θες να επισκευτεις και εχουν πολυ ενημερωμενα sites για το πως να πας τι να βρεις που να φας.
Για οτι αλλο θες εδω ειμαι.
Φίλε μου σ΄ευχαριστώ πολύ!Θα ψάξω στην σελίδα που μου έστειλες κ τα τρένα κ αν έχω κάπου απορία θα στείλω!
 

Gioref

Member
Μηνύματα
163
Likes
133
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
Πολύ ωραίες οι πληροφορίες σας.. Εγώ θα ήθελα λίγο αν γνωρίζει καποιος να με διαφωτίσει σχετικα με το παρκινγκ στο Στρασβουργο.
 
Last edited:

Nitrous

Member
Μηνύματα
145
Likes
113
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΟΥΒΑ
Πολύ ωραίες οι πληροφορίες σας.. Εγώ θα ήθελα λίγο αν γνωρίζει καποιος να με διαφωτίσει σχετικα με το παρκονγκ στο Στρασβουργο.
Αν εννοείς το πάρκινγκ έχει πάρα πολλά κλειστά ιδιωτικά πάρκινγκ που μπορείς να αφήσεις το αμάξι σου και να κάνεις τις βόλτες σου.
Ότι χρειάζεσαι μου λες.
 

Kosmodj

Member
Μηνύματα
24
Likes
30
Πολύ ωραίες οι πληροφορίες σας.. Εγώ θα ήθελα λίγο αν γνωρίζει καποιος να με διαφωτίσει σχετικα με το παρκονγκ στο Στρασβουργο.
Έχει θέσεις και μέσα στην πόλη, στον δρόμο με τιμές γύρω στα 2 € η ώρα, αλλά το πιο βολικό είναι το P+R που έχουν, παρκάρεις έξω από το κέντρο κοντά σε σταθμό τραμ, είναι 4-5 € όλη τη μέρα και στη τιμή είναι και ένα εισιτήριο του τραμ για 5 άτομα αν θυμάμαι καλά, πήγαινε έλα στο κέντρο. Κυριακές και πιθανόν και Σάββατο το πάρκινγκ είναι δωρεάν στα περισσότερα σημεία
 

Gioref

Member
Μηνύματα
163
Likes
133
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
Ευχαριστώ για την βοήθεια το πιθανότερο θα κλείσω ξενοδοχείο με δικό του χώρο στάθμευσης..
 

Rozaki@

Member
Μηνύματα
110
Likes
15
Καλησπέρα σας,

Σχεδιάζω ταξίδι στην Αλσατία το Μάιο. Θα ήθελα να ρωτήσω εάν μπορώ να πάω στο αεροδρόμιο της Φρανκφούρτης από το Στρασβούργο με το Lufthansa bus. Επειδη μάλλον θα γυρίσουμε Ελλάδα από Γερμανία.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Καλησπέρα σας,

Σχεδιάζω ταξίδι στην Αλσατία το Μάιο. Θα ήθελα να ρωτήσω εάν μπορώ να πάω στο αεροδρόμιο της Φρανκφούρτης από το Στρασβούργο με το Lufthansa bus. Επειδη μάλλον θα γυρίσουμε Ελλάδα από Γερμανία.
Τα εισιτήρια για το Lufthansa bus δεν πωλούνται ανεξάρτητα: πρέπει να προηγείται ή να ακολουθεί πτήση με τη Lufthansa, και το εισιτήριο να αγοραστεί μαζί με το αεροπορικό, σα να επρόκειτο για πτήση ανταπόκρισης.
 

Nitrous

Member
Μηνύματα
145
Likes
113
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΟΥΒΑ
Καλησπέρα σας,

Σχεδιάζω ταξίδι στην Αλσατία το Μάιο. Θα ήθελα να ρωτήσω εάν μπορώ να πάω στο αεροδρόμιο της Φρανκφούρτης από το Στρασβούργο με το Lufthansa bus. Επειδη μάλλον θα γυρίσουμε Ελλάδα από Γερμανία.

Καλησπέρα.. Ναι μπορείς να αγοράσεις μόνο το λεωφορείο από το site της lufthansa αλλά να ξέρεις ότι αν κλείσεις εισιτήριο Αθήνα Φρανκφούρτη Στρασβούργο είναι πιο φτηνό αν κλείσεις Αθήνα Φρανκφούρτη και ξεχωριστά το λεωφορείο.
Επισεις έχει και το flixbus αλλά κάνει περισσότερη ώρα αλλά είναι πιο φθηνο
 

Nitrous

Member
Μηνύματα
145
Likes
113
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΟΥΒΑ
Τα εισιτήρια για το Lufthansa bus δεν πωλούνται ανεξάρτητα: πρέπει να προηγείται ή να ακολουθεί πτήση με τη Lufthansa, και το εισιτήριο να αγοραστεί μαζί με το αεροπορικό, σα να επρόκειτο για πτήση ανταπόκρισης.
Δεν ισχύει. Έχω αγοράσει μόνο το εισιτήριο του λεωφορείου και κοστίζει 49Ε
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Δεν ισχύει. Έχω αγοράσει μόνο το εισιτήριο του λεωφορείου και κοστίζει 49Ε
Το τσέκαρα, έχεις δίκιο. Οι πληροφορίες μου ήταν παλιές, είναι καινούργιο φρούτο.
 

Gioref

Member
Μηνύματα
163
Likes
133
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
Καλησπέρα, επειδή κοιτάζω τιμές στα εστιατόρια και γενικά δεν πολύ ψήνομαι από τις εικόνες που βλέπω, υπάρχει καμία πρόταση για εστιατόριο στο Στρασβουργο; Η επιθυμία για δοκιμή τοπικού φαγητού υπάρχει άλλα δεν βλέπω και κάτι αξιόλογο..
 

ser_kav

Member
Μηνύματα
51
Likes
138
Καλησπέρα, επειδή κοιτάζω τιμές στα εστιατόρια και γενικά δεν πολύ ψήνομαι από τις εικόνες που βλέπω, υπάρχει καμία πρόταση για εστιατόριο στο Στρασβουργο; Η επιθυμία για δοκιμή τοπικού φαγητού υπάρχει άλλα δεν βλέπω και κάτι αξιόλογο..
https://www.restaurant-finkstuebel.com/
Απλά εξαιρετικό, με έμφαση στην αλσατική κουζίνα και αρκετούς ντόπιους ως πελάτες . Νορμάλ τιμές ( για Γαλλία !) , μεγάλες μερίδες. Σου προτείνω τα πιάτα 1) BOUCHÉE À LA REINE ( κοτόπουλο μπουκίτσες σε φύλλο κρούστας με λευκή κρεμώδη σάλτσα με κρασί ) 2) CHOUCROUTE (παραδοσιακό πιάτο με Sauerkraut ,πατάτες κρέας και λουκάνικα) , 3) SPAETZLE ( ζυμαρικά χειροποίητα).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.730
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom