Γαλλία Στρασβούργο

paxinos

Member
Μηνύματα
163
Likes
151
Επόμενο Ταξίδι
Μπρυζ - Βρυξελλες
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΕΞΙΚΟ
Σας ευχαριστω παρα πολυ😊😊😊
Καλησπέρα θα ψάξεις να μιλήσεις με τον Nitrus ο οποίος είναι γνώστης της περιοχής. Εμένα με βοήθησε σε πάρα πολλά πράγματα πριν δύο χρόνια που είχα κάνει πρόγραμμα να πάω. Τελικά δεν πήγα για διάφορους λόγους κι ένας ήταν τα θερινά ελαστικά που φορούν σχεδόν όλα τα αυτοκίνητα μας στην Ελλάδα. Έπρεπε να αλλάξω λάστιχα για να πάω εκεί Χριστούγεννα......
 

nenako

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Καλησπέρα θα ψάξεις να μιλήσεις με τον Nitrus ο οποίος είναι γνώστης της περιοχής. Εμένα με βοήθησε σε πάρα πολλά πράγματα πριν δύο χρόνια που είχα κάνει πρόγραμμα να πάω. Τελικά δεν πήγα για διάφορους λόγους κι ένας ήταν τα θερινά ελαστικά που φορούν σχεδόν όλα τα αυτοκίνητα μας στην Ελλάδα. Έπρεπε να αλλάξω λάστιχα για να πάω εκεί Χριστούγεννα......
Καλησπερα σας ειναι στην ομαδα ο ανθρωπος ;😊😊σας ευχαριστω πολυ
 

paxinos

Member
Μηνύματα
163
Likes
151
Επόμενο Ταξίδι
Μπρυζ - Βρυξελλες
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΕΞΙΚΟ
Καλησπερα σας ειναι στην ομαδα ο ανθρωπος ;😊😊σας ευχαριστω πολυ
Και βέβαια είναι στην ομάδα.. Ψαξε λίγο πιο πίσω στα σχόλια σίγουρα θα τον βρεις
 
Μηνύματα
201
Likes
195
Καλησπερα σας προγραμματιζουμε με τον αντρα μου τα χριστουγεννα του 2020 να παμε στο Στρασβουργο αρχικα θα ηθελα να ρωτησω το αυτη η γραφικη πολη με τα αρκουδακια που ειναι ακριβως;
2) Σε ποια χωρια μου προτεινετε να παμε (θα ηθελα να ειναι στολισμενα και γραφικα
3)εκει που ειναι ο δρομος με τα αρκουδακια εχει ξενοδοχεια;και αν ναι ποια;
4)σε ποιο site μπορω να μπω για να δω τις τιμες των λεοφωρειων;(δεν θα νοικιασουνε αμαξι)
Σας ευχαριστω πολυ ☺☺☺☺
Καλησπέρα! Τέτοιοι δρόμοι υπάρχουν στο Στρασβούργο και στο Κολμάρ, αλλά μάλλον το Κολμάρ εννοείς. Από χωριά μην παραλείψετε το Riquewhir, Ribeauville, Eguisheim, Kaysersberg. Τα Χριστούγενναστολιζονται πανέμορφα!
 

nenako

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Και βέβαια είναι στην ομάδα.. Ψαξε λίγο πιο πίσω στα σχόλια σίγουρα θα τον βρεις
Σας υπερ ευχαριστω🙏🙏🙏

Καλησπέρα! Τέτοιοι δρόμοι υπάρχουν στο Στρασβούργο και στο Κολμάρ, αλλά μάλλον το Κολμάρ εννοείς. Από χωριά μην παραλείψετε το Riquewhir, Ribeauville, Eguisheim, Kaysersberg. Τα Χριστούγενναστολιζονται πανέμορφα!
Σας ευχαριστω πολυ😊😊😊😊😊
 

nenako

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
@paxinos
μπορεις να το αγορασεις στο τελευταιο βενζιναδικο στην ιταλια λιγα μετρα πριν τα συνορα η επιτοπου στα συνορα.
εχει και ενα site που στο στελνουν σπιτι αλλα εχει μεταφορικα και δεν αξιζει.
Οσο για τα λαστιχα αμα ταξιδεψεις με το δικο σου και all weather κανουν. τωρα ειναι δικο σου θεμα τι θα κανεις. καλο θα ηταν για το δεκεμβριο λογο του κρυο να μην εχεις καλοκαιρινα, οι δρομοι ειναι παντα ανοιχτοι και δε κλεινουν σχεδον ποτε αλλα αν χιονιζει ισως καπου να βρεις φρεσκο χιονι.
οτι αλλο χρειαστεις ειμαι στη διαθεση σας.
.




καλησπερα σας ενδιαφερομαστε με τον αντρα μου να ερθουμε 23 δεκεμβριου -28 δεκεμβριου
Και εχω καποιες ερωτησεις 😊😊😊

Α) μεχρι ποτε ειναι η χριστουγεννιατικη αγορα στο Στρασβουργο και Κολμαρ;
Β)Το στολισμα με τα αρκουδακια τα πολλα σε ποιες περιοχες ειναι πιο πολυ;
Γ)Εαν μεινουμε Στρασβουργο ειναι ακριβα τα εισητηρια για τα υπολοιπα χωρια ;(πανε-ελα)
Δ)Τι να αποφυγουμε απο γενικης αποψης🙏🙏😊😊😊
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Καλησπέρα. Για Στρασβούργο δεν έχει βγει ακόμη το πρόγραμμα του 2020 στην επίσημη σελίδα, πιθανότατα λόγω κορονοϊού.
Σου παραθέτω τα επίσημα site:
https://noel.strasbourg.eu/en/accueil
https://www.noel-colmar.com/en/Οι περισσότερες αγορές στην Ευρώπη λειτουργούν μέχρι τις 23 ή 24 Δεκεμβρίου και ορισμένες (λίγες) εξ αυτών και αργότερα. Αλλά συνήθως 24 μετά το μεσημέρι και 25 δεν πολυβρίσκεις ντόπιους στους δρόμους, παρά μόνο τουρίστες, καθώς τα Χριστούγεννα είναι πιο "οικογενειακή" γιορτή στην Κεντροδυτική Ευρώπη.
Εγώ θα πρότεινα να νοκιάσετε αυτοκίνητο και να γυρίσετε την περιοχή της Αλσατίας (αναφέρθηκαν ορισμένα εξαιρετικά χωριά από τους συμφορουμίτες παραπάνω). Οι αποστάσεις δεν είναι μεγάλες.
 

nenako

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Καλησπέρα. Για Στρασβούργο δεν έχει βγει ακόμη το πρόγραμμα του 2020 στην επίσημη σελίδα, πιθανότατα λόγω κορονοϊού.
Σου παραθέτω τα επίσημα site:
https://noel.strasbourg.eu/en/accueil
https://www.noel-colmar.com/en/Οι περισσότερες αγορές στην Ευρώπη λειτουργούν μέχρι τις 23 ή 24 Δεκεμβρίου και ορισμένες (λίγες) εξ αυτών και αργότερα. Αλλά συνήθως 24 μετά το μεσημέρι και 25 δεν πολυβρίσκεις ντόπιους στους δρόμους, παρά μόνο τουρίστες, καθώς τα Χριστούγεννα είναι πιο "οικογενειακή" γιορτή στην Κεντροδυτική Ευρώπη.
Εγώ θα πρότεινα να νοκιάσετε αυτοκίνητο και να γυρίσετε την περιοχή της Αλσατίας (αναφέρθηκαν ορισμένα εξαιρετικά χωριά από τους συμφορουμίτες παραπάνω). Οι αποστάσεις δεν είναι μεγάλες.
Σας ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες😊
 

ARGYRO S.

Member
Μηνύματα
124
Likes
16
Καλημέρα,
Θα ήθελα να ρωτήσω, έχει μείνει κάνει; στο ibis budget Strasbourg Centre Gare ή το Ibis Strasbourg Centre Gare γιατί είχαμε κλείσει προ Κορονοιου εισιτήρια για Χριστούγεννα και τουλάχιστον να κλείσουμε ξενοδοχείο με δωρεάν ακύρωση... Προς το παρόν λέμε να το τολμήσουμε να πάμε. ..
Κοίταξα περιοχή κοντά στον σταθμό γιατί θα πάμε με Lufthansa και το λεωφορείο που πηγαίνει από Φρανκφούρτη για Στρασβούργο σταματάει εκεί... Για να μας διευκολύνει στο πήγαινε έλα... Τα άλλα που κοίταξα είναι ακριβότερα, είμαστε 4μελη οικογένεια και κοιτάζω μέχρι 160-170€ την βραδιά με πρωινό. Εάν γνωρίζετε και κάποια άλλα, μας λέτε...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Τι θες να μάθεις; Όλα τα ibis (και αντίστοιχα όλα τα ibis budget) ίδια είναι. Έχω μείνει εκεί δίπλα, στο Mercure (της ίδιας αλυσίδας είναι κι αυτό), μια χαρά είναι η γειτονιά - με τα θέματα που έχουν οι γειτονιές των σταθμών σε όλη την Ευρώπη.
Σε ibis έχω μείνει εκατοντάδες βράδια, οκ είναι, σε ibis budget δεν πάω (για άλλους λόγους).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.692
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom