Ταϊλάνδη Συζήτηση για Ταϋλάνδη

jimmys

Member
Μηνύματα
42
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΙΜΑΙΑ Η ΤΟΥΡΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Που αλλου? ΤHAILAND
Γεια χαρα σε ολους,μολις ειδα αυτο το φορουμ και ειπα να γραψω κατι μιας και μιλατε για την αγαπημενη μου χωρα,εκει που θα θελα πολυ αυτη την στιγμη που γραφω να ημουν εκει,στην χωρα του χαμογελου.Εκει που θα μπορουσα να μεινω ανετα το υπολοιπο τις ζωης μου (ενοοιτε να ειχα τον μισθο που εχω εδω!!!) Τι να προτωπει κανεις? για τους ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ? την φυση? τα φαγητα?τα μασαζ? τα μπανγκαλοους πανω στην παραλια? τα κοριτσια της? Οτι θελει η ψυχη σου,τα εχει ολα και συνφερει.Πηγα τον περασμενο φεβρουαριο,καθισαμε 30 μερες,εκει που αρχιζα να γινομαι ταυλανδος.....,επρεπε να φυγω.Εβριζα.. τον φιλο μου (γιατι δεν πηραμε 40μερες αδεια που του ελεγα πριν).
Χωρις γκρουπ,χωρις κανενα κλεισμενο ξενοδοχειο,με ενα σακο στον ωμο,τουριστικο οδηγο και χρυσες πληροφοριες απο φιλους που πηγαν παλιοτερα.Εμεις (3φιλοι) βγαζαμε το πορισμα που θα παμε και ποσο θα κατσουμε,τιποτα σταθερο(χωρις δεσμευσεις χωρις συμβολαια:D:D:D!) Οπου δεν μας αρεσε στην τριτη μερα φευγαμε.Ετσι ψιλογυρισαμε καποια νησια,χωρις να παμε στον βορρα,κατι που θα γινει στο κοντινο μελλον.Γενικα η Ταυλανδη μας εκανε πολλες φορες να κοιταζομασται...και να μενουμε με ανοιχτο το στομα!!
Γενικα το ταξιδακι μας ειχε τα εξεις μερη.
Αφιξη στην μπακονγκ που μειναμε 4μερες,την πεμπτη πηγαμε παταγια για να δουμε την κολαση.....απο γινετε εκει!!Μειναμε 3μερες και επιστρεψαμε μπακονγκ για να παρουμε τον τριτο φιλο μας που ηρθε και συνεχισαμε για Κο σαμουι,μειναμε 5 μερες στο καταπληκτικο LAMAI και στην συνεχεια πηγαμε στο Πουκετ και μειναμε 3μερες,αρκετα πραγματα εκει δεν μου αρεσαν στο κατα τα αλλα ομορφο νησι.θελαμε να παμε στα πι πι αλλα για κακη μας τυχη ειχαν φωτια και εμειναν λιγα πανακριβα μπανγκαλοους,με αποτελεσμα να μειμουμε με το ονειρο.... Στην συνεχεια μια φιλη (Ταυλανδη) μας πηγε σε ενα μερος δεν θυμαμε που ηταν ακριβως,κοντα στο phang nga,το μερος λεγετε RAILAY,ειναι στην κυριολεξεια ενας μικρος παραδεισος,μετα πηγαμε ko λαντα,δεν με πολυ αρεσε(σε σχεση αυτα που ειδα πριν!)γυρισαμε στο σαμουι και στα αγαπημενα μας μπανγκαλου,πεταχτηκαμε στο ΚΟ ΠΑ ΓΚΑΝ για ενα βραδυ και μειναμε στην παραλια που γινονται τα περιφημα παρτυ και επιστρεψαμε ξανα Μπακονγκ για τα τελευταια ψωνια και τον γυρισμω ξανα πισω στην πραγματικοτητα:( με μια υποσχεση στον εαυτο μου οτι θα ΕΠΑΝΕΛΘΩ και μαλιστα δρυμητερος!!!

Εχω ταξιδεψει και αλλου(ολα εκτος Ε.Ε.) αλλα η ΤΑΥΛΑΝΔΗ ειναι στην καρδια μου.

φιλικα Δημητρης
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Ωραιο το ταξιδακι σου φιλε και χορταστικο(30 μερες).Αν θελεις φτιαξε και το χαρτη στο προφιλ σου να δουμε πια μερη εχεις επισκεφτει:)
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.383
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Μπραβο Jimmy! Πρεπει να ηταν φοβερο ταξιδι....30 μερεs!!Αυτο ειναι.Ξερω κι εγω πολλουs που πηγαν Ταυλανδη και εμειναν εκει , η τουλαχιστον ξαναγυρισαν συντομα.
Κι εμενα μου αρεσε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ , αλλα μου ελλειπε το Λατιν ταμπεραμεντο...μονο αυτο ομωs.

Η Railey που λεs πρεπει να ειναι η διασημη περιοχη του Κραμπι με τουs δραματικουs βραχουs και τα ησυχα μπανγκαλοουζ μεσα στα φοινικοδεντρα.Ενα μεροs που θα επισκεφτω σιγουρα στο μελλον.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.234
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
:welcome: Jimmy!!! Ωραίο ταξίδι φαίνεται να έκανες, μπράβο!! :clap:
 

jimmys

Member
Μηνύματα
42
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΙΜΑΙΑ Η ΤΟΥΡΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Που αλλου? ΤHAILAND
:) Kαλως σας βρηκα. Ναι ηταν super! Η ταυλανδη ειναι μαγευτικη χωρα και απιστευτα φτηνη!
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Το πιο μαγευτικό ξέρετε πιο ήταν? Η θέα από το αεροπλάνο! Η πτήση Μπανγκόκ - Σιγκαπούρη ήταν μεσημεριανή και είχα την τύχη να κάθομαι δίπλα στο παράθυρο! Επαθα σοκ! Δεν υπάρχουν λόγια να περιγράψω το θέαμα που απλωνόταν από κάτω μας! Απίστευτη φύση, αμέτρητες λίμνες και ποτάμια, νησιά με περίεργα σχήματα και χρώματα, ένα πράμα που δεν θα το ξεχάσω ποτέ! Μόνο μαντεψιές μπορώ να κάνω για το ποια μέρη περνούσαμε, βλέποντας ένα χάρτη.
Εχω όμως μια ένσταση για τους Ταϋλανδούς (όπου συμφώνησαν με την άποψή μου και κάποιοι Ελληνες που βρήκαμε στο Πουκέτ). Λένε ότι η Ταϋλάνδη είναι η χώρα του χαμόγελου. Διαφωνώ ριζικά. Και συμπληρώνω: η Ταϋλάνδη είναι η χώρα του χαμόγελου μόνο αν δώσεις και μπουρμπουάρ! Ο νοών νοείτο. Αλλωστε με τέτοια φτώχια πώς να χαμογελάνε ειλικρινά οι άνθρωποι αυτοί?
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.383
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Το Πουκετ ειναι το πιο τουριστικο νησι τηs χωραs και σε καμια περιπτωση δεν την αντιπροσωπευει.
Αν καποιοs βγει παραεξω και μεινει σε πιο απομονωμενα νησακια θα γνωρισει την αληθινη Ταυλανδη και τουs υπεροχουs κατοικουs τηs.Αλλα ακομα και στο Πουκετ , εγω εμεινα σε ενα ψαροχωρι οπου δεν δεχοντουσαν μπουρμπουαρ στιs ψαροταβερνεs που ετρωγεs σε μια φλοκατη στην αμμο..
Βλεπειs απο μια χωρα χαρακτηριστικα ,συμφωνα με το που επιλεγειs να παs και που μενειs.

Δεν κρινουμε την Ελλαδα και κυριωs του Ελληνεs πηγαινονταs 6 μερεs μονο στη Μυκονο..
 

jimmys

Member
Μηνύματα
42
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΙΜΑΙΑ Η ΤΟΥΡΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Που αλλου? ΤHAILAND
Πολυ σωστα δεν κρινουμε τους ανθρωπους απο ενα μερος.Οταν ημουν στο πουκετ,στην τριτη μερα εφυγα (δεν μου αρεσουν τα κοσμοπολιτικα μερη) μου ερχοταν να τους χτυπησω για τις τιμες που μου λεγανε,προσπαθουσαν μαλλον να μιμιθουν τους ελληνες στην αρπαχτη!
Το θεμα ειναι αμα θες να δεις πραγματικη Ταυλανδη και αληθινα χαμογελα, ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΥΚΕΤ!
Ειναι η πιο ακριβη περιοχη σε ολοκληρη την Ταυλανδη,και η συμπεριφορα του κοσμου λογικο ειναι να ειναι διαφορετικη.Εχει τοσα υπεροχα νησια να πας,τοσα φανταστικα μερη που εχουν τις μισες και πιο κατω τιμες απο πουκετ.Απλα ολος ο κοσμος παει με γκρουπ στο πουκετ για 10 μερες,βλεπει ωραια τοπια,πολυ πιο χαμηλες τιμες απο ελλαδα και λεει ωραια περασα;)
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Το λέω αυτό έχοντας στο νου μου 3 τρανταχτά περιστατικά όπου δεν δώσαμε μπουρμπούρι και μας κοιτούσανε λες και θέλαν να μας πυροβολήσουν! Ενα έγινε στη Μπανγκόκ κατά τη διάρκεια της dinner cruise στον Chao Praya και δύο (αν θυμάμαι) στο Πουκέτ. Πιο πέρα δεν πήγαμε, οπότε μιλάω συμφώνως αυτών που έζησα. Ισως όντως στα χωριά οι άνθρωποι να είναι πιο "αυθεντικοί". Πάντως αν συνεχιστεί αυτή η αλλοτρίωση σε 5 χρόνια το πολύ θα έχει αλλάξει το σκηνικό...
 

jimmys

Member
Μηνύματα
42
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΙΜΑΙΑ Η ΤΟΥΡΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Που αλλου? ΤHAILAND
Οσο πηγαινεις σε χλιδατα ρεστοραν,τοσο θα σε κοιτανε σαν να θελουν να σε πυροβολησουν.....!!! Πανε σε απλα αλλα καθαρα ρεστοραν για να δεις την διαφορα,ειδικα αυτα που εχουν μονο Ταυλανδεζικη κουζινα.Η αληθεια ειναι οτι το χρημα και ο πολυς τουρισμος χαλαει ολο το και πιο πολυ το σκηνικο εκει,γι αυτο και οπου πιο μακρια απο τουριστες τοσο το καλυτερο;)
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.383
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
+1 jimmy

Βλεπω στο επομενο ταξιδι σου θα συμπεριλαβειs και το Λαοs...εναs φιλοs ειχε γυρισει κατενθουσιασμενοs απο το Λαοs , θα περιμενω τιs δικεs σου εντυπωσειs!
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Σωστός ο Jimmys :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.790
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom