Aegean Airlines Ryanair Γενικά Συζήτηση για αεροπορικές εταιρείες στην Ελλάδα.

paefstra

Member
Μηνύματα
13.667
Likes
43.907
Ελπίζω να μην αρχίσουν ξανά οι συνεχόμενες ακυρώσεις πτήσεων. Μου ακύρωσαν εχθές πτήση για 20/06 Μπολόνια-Αθήνα και λόγω του ότι την είχα κλείσει με credit voucher δεν επιστρέφουν τα χρήματα παρά μόνο πάλι το γνωστό credit voucher. Το θέμα είναι ότι δεν έβρισκα για τη συγκεκριμένη ημέρα οικονομική πτήση επιστροφής. Το θέμα λύθηκε με αναχώρηση από το Μιλάνο.
Σε 3 απο τα 4 ταξιδια εχω ακυρωση ως τωρα. Λυθηκε με διαφορους τροπους απο την Aegean γιατι εχουμε ευελιξια ημερομηνιων το καλοκαιρι.
 

alvadi

Member
Μηνύματα
568
Likes
3.178
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
Μόνο στο ξεκίνημα του μήνα έχω ευελιξία, όσο παει προς τέλος χειροτερεύει η κατάσταση. Οι Metallica μην ακυρώσουν γιατι θα φάμε μεγάλη πίκρα
 

alma

Member
Μηνύματα
3.997
Likes
16.834
Τέρμα οι εποχές που κλείναμε 5-6 μήνες πριν. Όχι μόνο με Αιγαίου.Με όλες. Με την ανασφάλεια που επικρατεί 10 μέρες με 1 βδομάδα πριν κλείνουμε.Τώρα αν ήταν για κάπου πολύ μακριά ίσως να κλείναμε και 1 μήνα πριν για να βρούμε πιο εύκολα θέσεις.
 

naypigos

Member
Μηνύματα
199
Likes
805
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Κρουαζιέρα Ανταρκτική
Τέρμα οι εποχές που κλείναμε 5-6 μήνες πριν. Όχι μόνο με Αιγαίου.Με όλες. Με την ανασφάλεια που επικρατεί 10 μέρες με 1 βδομάδα πριν κλείνουμε.Τώρα αν ήταν για κάπου πολύ μακριά ίσως να κλείναμε και 1 μήνα πριν για να βρούμε πιο εύκολα θέσεις.
Μπα μωρε μην το λες αυτό! Εγω το σκέφτομαι ως εξής!
Εκλεισα από τώρα Παρίσι για Δεκέμβριο ( 11 - 18 ) 135€ alle retour με Aegean
Το πολυ πολυ αλλάζεις ημερομηνίες αν γίνει κάτι
Επίσης τα καλοκαίρινα, τα κλείνεις ComfortFlex με το 50% που βγάζει το νέο έτος, και επειδή είναι καλοκαίρι και έχεις ευελιξία αν σε ακυρώσει το πας δωρεάν 1-2 μέρες πριν/μετά
Το ίδιο κάνω για 28η Οκτωβρίου και για Πάσχα
Νομίζω με αυτό τον τρόπο βγαίνει
Διαφωνείτε;
Δεν πρέπει να μας πιάνει απαισιόδοξια😃
 

alma

Member
Μηνύματα
3.997
Likes
16.834
Μπα μωρε μην το λες αυτό! Εγω το σκέφτομαι ως εξής!
Εκλεισα από τώρα Παρίσι για Δεκέμβριο ( 11 - 18 ) 135€ alle retour με Aegean
Το πολυ πολυ αλλάζεις ημερομηνίες αν γίνει κάτι
Επίσης τα καλοκαίρινα, τα κλείνεις ComfortFlex με το 50% που βγάζει το νέο έτος, και επειδή είναι καλοκαίρι και έχεις ευελιξία αν σε ακυρώσει το πας δωρεάν 1-2 μέρες πριν/μετά
Το ίδιο κάνω για 28η Οκτωβρίου και για Πάσχα
Νομίζω με αυτό τον τρόπο βγαίνει
Διαφωνείτε;
Δεν πρέπει να μας πιάνει απαισιόδοξια😃
Κοίτα εμένα μου χαλάνε τη διάθεση οι ακυρώσεις. Επιπλεον δεν ξέρω αν οι ημερομηνίες που θα βρω μετά θα με βολεύουν όπως με βόλευαν αυτές που έκλεισα. Δεν μπορούν όλοι να ταξιδέψουν οποιαδήποτε ημερομηνία.
Δεν είναι θέμα απαισιοδοξίας για μένα. Είναι θέμα πως είναι συγκεκριμένες οι μέρες που μπορούμε με τον άντρα μου να ταξιδεύουμε.
Αν είμαστε και παραπάνω άτομα, ακόμα περισσότερο έχουμε περιορισμούς στις ημερομηνίες.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.401
Likes
49.637
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Αναζητείται!
Προσωπικά δεν έχω καταλήξει ποια είναι η καλύτερη τακτική σε αυτό.
Έχουμε δει πτήσεις που υφίστανται για χρόνια σε συγκεκριμένες μέρες-ώρες & δρομολόγια της aegean να ακυρώνονται ακόμα και λίγες μέρες πριν.
Έχουμε δει πρόγραμμα να αλλάζει εντελώς κατά τη μετάβαση από χειμερινό σε θερινό ακόμα και σε εποχές προ covid.
Δε ξέρω τι να εμπιστευτώ, πόσο μάλλον με τις συνθήκες των τελευταίων 2 ετών. Ακολουθώ τη τακτική του «κλείσε όταν είναι φθηνότερα» προσδοκώντας παράλληλα να μην ακυρωθούν.
Υπομονή και ευελιξία χρειάζεται σε όλα.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.997
Likes
16.834
Για μένα έχει ενδιαφέρον αν το καλοκαίρι θα επαναφέρει προορισμούς εποχικούς που για κάποιο καιρό είχε κόψει.

Επίσης δεν δίνει δυνατότητα επιλογής γεύματος όπως παλιά.Αν και μάλλον σκέτο σνακ είναι πια για κοντινές αποστάσεις.
 

naypigos

Member
Μηνύματα
199
Likes
805
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Κρουαζιέρα Ανταρκτική
Κοίτα εμένα μου χαλάνε τη διάθεση οι ακυρώσεις. Επιπλεον δεν ξέρω αν οι ημερομηνίες που θα βρω μετά θα με βολεύουν όπως με βόλευαν αυτές που έκλεισα. Δεν μπορούν όλοι να ταξιδέψουν οποιαδήποτε ημερομηνία.
Δεν είναι θέμα απαισιοδοξίας για μένα. Είναι θέμα πως είναι συγκεκριμένες οι μέρες που μπορούμε με τον άντρα μου να ταξιδεύουμε.
Αν είμαστε και παραπάνω άτομα, ακόμα περισσότερο έχουμε περιορισμούς στις ημερομηνίες.
Πραγματικά και εγώ χαλιέμαι όταν μου ακυρώνουν αλλά τι να κάνω! Όσο για το θέμα της ευελιξίας αυτό έγκειται στον καθένα μας, κατα πόσο μπορεί να πάει μπρος - πίσω για να βρει την βέλτιστη λύση
 

naypigos

Member
Μηνύματα
199
Likes
805
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Κρουαζιέρα Ανταρκτική
Προσωπικά δεν έχω καταλήξει ποια είναι η καλύτερη τακτική σε αυτό.
Έχουμε δει πτήσεις που υφίστανται για χρόνια σε συγκεκριμένες μέρες-ώρες & δρομολόγια της aegean να ακυρώνονται ακόμα και λίγες μέρες πριν.
Έχουμε δει πρόγραμμα να αλλάζει εντελώς κατά τη μετάβαση από χειμερινό σε θερινό ακόμα και σε εποχές προ covid.
Δε ξέρω τι να εμπιστευτώ, πόσο μάλλον με τις συνθήκες των τελευταίων 2 ετών. Ακολουθώ τη τακτική του «κλείσε όταν είναι φθηνότερα» προσδοκώντας παράλληλα να μην ακυρωθούν.
Υπομονή και ευελιξία χρειάζεται σε όλα.
Μάλλον το δικό σου είναι καλύτερο, αλλά επειδή με ενδιαφέρουν τα μίλια και η Aegean δεν είναι φθηνή ως γνωστόν, κλείνοντας όταν βγάζει τα 50%, εξασφαλίζω πολύ καλές τιμές και παράλληλα επειδή ξέρω ότι κλείνω νωρίς και στατιστικά θα ακυρώσουν κάτι, μετά υποχρεούνται να μου το αλλάξουν δωρεάν ( εννοώ όχι διαφορά ναύλου ). Άρα μία μέρα μπρος μία πίσω ( είμαι τυχερός και δεν έχω ΑΚΟΜΑ προβλήματα με ημερομηνίες) θα βρω πτήση με τα ίδια χρήματα που είχα υπολογίσει στην αρχή
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.667
Likes
43.907
Αν κλειναμε εναν μηνα πριν για καλοκαιρι η Πασχα, θα τα χρυσοπληρωναμε.
Προτιμω να διαχειριστω ακυρωσεις, κατι που 2 χρονια τωρα εχω μαθει, παρα να πληρωνω τις τιμες τελευταιας στιγμης.
Στα 1200+ οι τιμες Ιουλιου για 2 ατομα αυτη τη στιγμη για Πορτογαλια. Και δεν παω Νεα Υορκη, ρε Aegean?
 

naypigos

Member
Μηνύματα
199
Likes
805
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Κρουαζιέρα Ανταρκτική
Αν κλειναμε εναν μηνα πριν για καλοκαιρι η Πασχα, θα τα χρυσοπληρωναμε.
Προτιμω να διαχειριστω ακυρωσεις, κατι που 2 χρονια τωρα εχω μαθει, παρα να πληρωνω τις τιμες τελευταιας στιγμης.
Στα 1200+ οι τιμες Ιουλιου για 2 ατομα αυτη τη στιγμη για Πορτογαλια. Και δεν παω Νεα Υορκη, ρε Aegean?
Συμφωνώ και επαυξάνω! Όσο για το θέμα της Πορτογαλίας - Ισπανίας το έχουν ξεφτυλίσει φέτος! Ευτυχώς πήγα πέρυσι Ισπανία, γιατί φέτος τις ίδιες ημερομηνίες που πήγα πέρυσι έχει 450 το άτομο.
Βαρκελώνη που ήθελα να πάω, πάει από Οκτώβριο με αυτά τα χάλια....
 
D

Delmem38110

Guest
Αν κλειναμε εναν μηνα πριν για καλοκαιρι η Πασχα, θα τα χρυσοπληρωναμε.
Προτιμω να διαχειριστω ακυρωσεις, κατι που 2 χρονια τωρα εχω μαθει, παρα να πληρωνω τις τιμες τελευταιας στιγμης.
Στα 1200+ οι τιμες Ιουλιου για 2 ατομα αυτη τη στιγμη για Πορτογαλια. Και δεν παω Νεα Υορκη, ρε Aegean?


μπαγκ ήτανε το διορθώσανε. κάποιος πρέπει να κοίταζε επίμονα και αύξησαν τισ τιμές.
1.png
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.529
Μηνύματα
899.333
Μέλη
39.248
Νεότερο μέλος
Georgetsn

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom