Aegean Airlines Ryanair Γενικά Συζήτηση για αεροπορικές εταιρείες στην Ελλάδα.

Political

Member
Μηνύματα
111
Likes
84
Αν μετράς τις εταιρείες με το σνακ σημαίνει ότι έχεις πετάξει ελάχιστα (και δε σου έχει τύχει καμία στραβή).
Εάν, 25 περίπου ταξίδια (πολλά ίδιο προορισμό) δηλαδή 50 διαδρομές θεωρούνται ελάχιστες ελπίζω κάποια στιγμή να μπω στην κατηγορία των αρκετών............................
Θυμάμαι την πρώτη μου διαδρομή τριών ετών.

Θα παρακαλέσω, να ΜΗΝ ξανά-παρερμηνευτει ο λόγος μου.
Όσα έχω ξεγράψει είναι παντελώς ξεκάθαρα.
Ουδέποτε δεν έγραψα ότι αξιολογώ κάποια εταιρεία με βάση τα μπισκοτάκια (μάλιστα υποστήριξα το ακριβώς αντίθετο)
Οπότε, προβοκατόρικα ερωτήματα του τύπου "μπισκοτάκια" δεν ανέχομαι.
Επιπλέον, εάν κάποιοι έχετε τέτοια ανάγκη να υποστηρίξετε κάποια εταιρεία με τα πάθους.....τουλαχιστον παραθέστε επιχειρήματα και μην προσπαθείτε να προβάλλετε άτομα και καταστάσεις που δεν είστε σε θέση να γνωρίζετε, δυναμιτιζοντας το πολιτισμένο κλίμα στο οποίο διεξηχθησε η συζήτηση.
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
12.941
Likes
40.786
Φταιω εγω τωρα που λεω κανονικη εταιρεια και ξερο ψωμι;
Πριν λιγες μερες εκλεισα εισιτηρια σε καινουριο δρομολογιο της wizz. Τιμη χαμηλοτατη. Επειδη μου την ξαναεκανε πριν χρονια την ιδια δουλεια και μου αλλαξε ωρες πτησης, τσεκαρω παλι και, ω ναι, η πρωινη πτηση εγινε μεταμεσονυκτια οποτε το ταξιδι των 3 ημερων γινεται διημερο και δεν αξιζει πια τον κοπο. Ζηταω επιστροφη χρηματων και μολις με ενημερωνουν οτι μπηκαν στο credit μου στην εταιρεια κι οχι πισω στην καρτα μου. Νομιζω οτι θελει πολλη προσπαθεια για να γινεις πιο για τα μπαζα εταιρεια απο τη Ryan αλλα το προσπαθουν πολυ καλα. Και τωρα θα πρεπει να ξανακλεισω μ αυτους καποια στιγμη για να μην πανε χαμενα τα λεφτα, με κινδυνο να ξαναλλαξουν ωρες πτησης.
Πειτε μου παλι για την Aegean να δω κατι...
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Αν πρέπει (ντε και καλά) να προσάψουμε κάτι στην Aegean θα μπορούσαμε να αναφέρουμε την υπεροψία των αεροσυνοδών της.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αν πρέπει (ντε και καλά) να προσάψουμε κάτι στην Aegean θα μπορούσαμε να αναφέρουμε..
τις υπεροχες αεροσυνοδους της. Αν κ κακοπληρωμενες με αθλια ωραρια ειναι παντα με το χαμογελο στα χειλη, υπομονετικες στο επακρον, εξυπηρετικες στο φουλ. Τρεχουν να σου φερουν απο νερο ως μαξιλάρι κ εφημεριδα. Στη ραιαν θα ειχες φαει τις ψιλες αν ζηταγες τα ιδια. Δεν ειναι τυχαια ν. 1 regional για πολλα χρόνια στην ηπειρο μας κ απο τις καλυτερες του πλανητη. Α κ φυσικα πανέμορφες οι αεροσυνοδοι...
 

Political

Member
Μηνύματα
111
Likes
84
Είπαμε, όταν χρυσοπληρώνεις προφανώς και θα σου είναι με το χαμόγελο μέχρι τον Άρη.
Όντως, απαράδεκτο αυτό με τις αλλαγές ώρας. Μου είχαμε κάψει μια μέρα από την πανέμορφη Βουδαπέστη.
Πρέπει να το κοιτάξουν...
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
εγω θα κλεισω τα ματια και οπου με βγαλει με τη air Mediteranea.. λογικα θα πρεπει να με προσγηωσει στη Καζαμπλακα το Δεκεμβρη για να δουμε?????????? Traveler που εισαι ?????????????????Samion??????????
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
εγω θα κλεισω τα ματια και οπου με βγαλει με τη air Mediteranea.. λογικα θα πρεπει να με προσγηωσει στη Καζαμπλακα το Δεκεμβρη για να δουμε?????????? Traveler που εισαι ?????????????????Samion??????????
Αυτα ειναι..η Alitalia σου κακοπεφτε φαινεται...θα κλεινα ανετα οσο ειναι αραβες απο πίσω. Γραψε κ τριπ ριπορτ...το πρωτο. Τα χουν τα χρονακια τους (27+)αλλα καλοσυντηρημενα. Μακαρι να πας με το ιστορικο 737 που ειχε κ τα χρώματα του Μουαμαρ καποτε..
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
Αυτα ειναι..η Alitalia σου κακοπεφτε φαινεται...θα κλεινα ανετα οσο ειναι αραβες απο πίσω. Γραψε κ τριπ ριπορτ...το πρωτο. Τα χουν τα χρονακια τους (27+)αλλα καλοσυντηρημενα. Μακαρι να πας με το ιστορικο 737 που ειχε κ τα χρώματα του Μουαμαρ καποτε..
θα δωσω αναφορα με το που ακουμπησω στο αεροδρομιο αννννννννννν..
 

STAVROS85

Member
Μηνύματα
51
Likes
57
Μόλις επέστρεψα απο το παρθενικό και το μοναδικό μου ταξίδι με RYANAIR . Η διαφόρα είναι χαοτική με AEGEAN , δεν υπάρχει καν μέτρο σύγκρισης .Την εν λόγω εταιρεία παρα πολύ δύσκολα θα την ξαναεπίλεξω και αυτό εάν το εισιτηριο αξίζει όσα αυτά που προσφέρει δλδ 15-20 ευρώ. Ουτε ευρώ παραπάνω. Τιμολογεί για αυτό που αξίζει . Αυτη η εξυπηρετηση τοσο αξίζει ->10ευρώ . Το παράδειγμα που θα παραθέσω νομίζω ότι είναι απλό: Δεν μπορείς να γκρινίαζεις επείδη διάλεξες να πας να μείνεις σε ενα κακο αλλα φθηνό hostel και να το συγκρίνεις με ενα καλό ξενοδοχείο .Είναι αδικο και για τους 2 . Εμενα προσωπικα αυτην η εταιρεια δεν μου κάνει. Οταν ταξιδευω θελω να χαλαρωσω και να ευχαριστηθώ το ταξίδι και όχι να είμαι έτοιμος να παίξω κλωτσομπουνίδια...Ηταν λάθος δίκο μου, και το παραδέχομαι, που διάλεξα την RYANAIR . Αλλοι συμφορίτες ίσως να τους καλύπτει, εμένα όχι . Αλλους συμφορίτες τους αρέσει το κάμπινγκ και τα χυμα hostel , εμένα όχι...Πραγματικά είναι λυπηρό όμως όταν κάποιοι πληρώνουν 100+ ευρώ για να ταξιδεψουν με την RYANAIR. Είναι κρίμα. με λίγα λόγια VFM = 10-20ευρώ ανα είσιτηριο.
Υ.Γ.: Δεν μπορώ όμως να μην παραδεχτώ την βελτίωση των τιμών που επέφερε αυτη η εταιρεία...Βασικός κανόνας ανταγωνισμού είναι αυτος άλλωστε.Μονο για αυτο την ευχαριστώ και για τπτ άλλο.
Υ.Γ.2: Εκτος απο την βελτίωση των τιμών καλό θα είναι να βλέπουμε και την βέλτιωση της ποιότητας . Δεν είναι κανόνας μόνο τα λεφτά. Αλλα η εμπειρία στο σύνολο της.
 

SPO

Member
Μηνύματα
163
Likes
56
Νομίζω πρέπει όλοι να χαλαρώσουμε.Δεν υπάρχουν δαίμονες ούτε έχει νόημα να φανατιζόμαστε σαν 5χρονα.Αν κάποιος δεν έχει μείνει ικανοποιημένος με κάποια μπορεί απλά να μην τη χρησιμοποιήσει ξανά.Στην περίπτωση της FR εύκολο καθότι η εταιρία δεν έχει κάποιο δρομολόγιο μονοπωλιακά από Αθήνα, τουλάχιστον από όσο γνωρίζω.Για τη δε A3 εκεί τα πράγματα δύσκολα.Αν κάποιος πχ θέλει να πάει Αλεξανδρούπολη ή Κεφαλονιά θα πληρώσει.Ακόμα και εκεί όμως μπορείς με τον ένα ή τον άλλο τρόπο να βρεις προσφορές από την εταιρία.
Επίσης καλό θα ήταν να γνωρίζουμε ότι ένα αεροπορικό ταξίδι δεν είναι μόνο ο χυμός που θα πιούμε ή το στενό ή βολικό κάθισμα, αλλά πολλά περισσότερα επομένως δεν μπορούμε να λέμε ότι το value for money μιας πτήσης της FR είναι 10 ή 20 ευρώ.Το κόστος είναι στα ύψη και η τιμή αυτή των 10 -20 ευρώ όταν προσφέρεται είναι σαφώς τζάμπα πράγμα.Με εξαίρεση τα πρόσφατα γεγονότα που πλήττουν την αξιοπιστία της εταιρίας θεωρώ ωστόσο ότι το προιον της είναι αξιοπρεπέστατο.Από την άλλη το service της Α3 είναι υψηλού επιπέδου ακόμα και στην economy class, πραγματικά θεωρώ από τα κορυφαία των ευρωπαικών εταιριών. Δοθείσης ευκαιρίας ενα μεγάλο μπράβο για τη χτεσινή άψογη εξυπηρέτηση (22/10 στην πτήση 681) στη business class -σε ένα αεροπλάνο χάος από τις χειραποσκευες.Ήταν μια εξαιρετική εμπειρία ως συνήθως.Τα καλά πρέπει να λέγονται γιατί και άλλες φορές έχω πετάξει σε τέτοια θέση, αλλά αυτη τη φορά η συμπεριφορά, η διάθεση και ο επαγγελματισμός του προσωπικού καμπίνας ξεπέρασε και τις καλύτερες προσδοκίες.
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μόλις επέστρεψα απο το παρθενικό και το μοναδικό μου ταξίδι με RYANAIR . Η διαφόρα είναι χαοτική με AEGEAN , δεν υπάρχει καν μέτρο σύγκρισης .Την εν λόγω εταιρεία παρα πολύ δύσκολα θα την ξαναεπίλεξω και αυτό εάν το εισιτηριο αξίζει όσα αυτά που προσφέρει δλδ 15-20 ευρώ. Ουτε ευρώ παραπάνω. Τιμολογεί για αυτό που αξίζει . Αυτη η εξυπηρετηση τοσο αξίζει ->10ευρώ . Το παράδειγμα που θα παραθέσω νομίζω ότι είναι απλό: Δεν μπορείς να γκρινίαζεις επείδη διάλεξες να πας να μείνεις σε ενα κακο αλλα φθηνό hostel και να το συγκρίνεις με ενα καλό ξενοδοχείο .Είναι αδικο και για τους 2 . Εμενα προσωπικα αυτην η εταιρεια δεν μου κάνει. Οταν ταξιδευω θελω να χαλαρωσω και να ευχαριστηθώ το ταξίδι και όχι να είμαι έτοιμος να παίξω κλωτσομπουνίδια...Ηταν λάθος δίκο μου, και το παραδέχομαι, που διάλεξα την RYANAIR . Αλλοι συμφορίτες ίσως να τους καλύπτει, εμένα όχι . Αλλους συμφορίτες τους αρέσει το κάμπινγκ και τα χυμα hostel , εμένα όχι...Πραγματικά είναι λυπηρό όμως όταν κάποιοι πληρώνουν 100+ ευρώ για να ταξιδεψουν με την RYANAIR. Είναι κρίμα. με λίγα λόγια VFM = 10-20ευρώ ανα είσιτηριο.
Υ.Γ.: Δεν μπορώ όμως να μην παραδεχτώ την βελτίωση των τιμών που επέφερε αυτη η εταιρεία...Βασικός κανόνας ανταγωνισμού είναι αυτος άλλωστε.Μονο για αυτο την ευχαριστώ και για τπτ άλλο.
Υ.Γ.2: Εκτος απο την βελτίωση των τιμών καλό θα είναι να βλέπουμε και την βέλτιωση της ποιότητας . Δεν είναι κανόνας μόνο τα λεφτά. Αλλα η εμπειρία στο σύνολο της.
Σεβαστή η άποψη σου, αλλά δεν μας είπες τί ακριβώς ήταν αυτό που σε έκανε να βγεις από τα ρούχα σου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.798
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom