Aegean Airlines Ryanair Γενικά Συζήτηση για αεροπορικές εταιρείες στην Ελλάδα.

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Εάν διαβάσεις αυτά που έγραψα θα δεις ότι δεν είπα ότι δεν έχουν έξοδα που τρέχουν. Είπα ότι δεν είναι δυνατόν να έχουν κάθε ημέρα έξοδα 1εκατομυριο όταν δεν πετάει σχεδόν τίποτα και το 90% είναι σε αναστολή.
Διεθνως το κόστος των υπαλλήλων είναι περίπου το 30% σε μια εταιρία. Τα καύσιμα στα αεροπλάνα είναι ένα άλλο μεγάλο έξοδο με τις συντηρήσεις που δεν γίνονται η γίνονται πιο αργά καθώς δεν γράφουν ώρες πτήσεις.

Ενα διαμερίσματακι νοικιάζεις και πέρασαν νόμο να μειωθει το ενοίκιο. Τα μεγαλοστελεχη που δεν δίνουν νερό στην μάνα τους χωρίς λεφτά σίγουρα θα πληρώνουν το leasing στην συμφωνήθηθεντα τιμή με τα αεροπλανα σταθμευμένα.

Γιατι ζητάτε στον καπιταλισμο πατερουληδες δεν καταλαβαίνω.

Μια εταιρία με έσοδα πάνω από ένα δισ τον χρόνο που δεν έχει η λέει πως δεν έχει τίποτα σαν δικλείδα ασφάλειας έχει κακή διαχείριση. Καλύτερα να την πάρει κάποιος άλλος η ακόμη και το κράτος που επίσης θα κάνει χάλια διαχείριση.

Τέλος τόσα χρόνια με τόσα νοσοκομεία που μας φτιαχνουν με το κέρδος από την πώληση της ολυμπιακής έχουμε αγανακτήσει, φτάσαμε να έχουμε ο καθένας μας από ένα ιδιωτικό νοσοκομείο.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.279
Όλες οι αεροπορικές παγκόσμια βρέθηκαν στο μάτι του κυκλώνα και πήραν επιδοτήσεις,στήριξη κτλ.Πολλές κλείνουν ή θα κλείσουν.Κατά την γνώμη σου έπρεπε να είχαν μαξιλαράκια και επομένως έκαναν κακή διαχείριση.Στα υπόλοιπα μπερδεύεις ότι θέλεις όπως τα θέλεις(αεροπορικές με νοσοκομεία και διαμερισματάκια).Δεν συνεχίζω γιατί θα βγούμε εκτός και θα εκτροχιαστούμε...
 

kostastas

Member
Μηνύματα
27
Likes
33
Οι αραβικές μόνο νομίζω. Κατά τα άλλα όλο και περισσότερες ακολουθούν τις loco.

Τους ανθρώπους δεν είπε κανείς να τους κάνεις και φίλους. :)
Δεν ειναι θεμα φιλιας ειναι θεμα συμπεριφορας,οταν σου λεει μπορειτε να πληρωσετε μονο με καρτα και τη δινεις το κινητο κ σου λεει τι ειναι αυτο θελω καρτα για να τη περασω συρταροτα κ μετα κοιταει το υπερπεραν με τη μυτη στο νταβανι
 

kostastas

Member
Μηνύματα
27
Likes
33
Βρες μας μια αεροπορική εταιρεία (εκτός Turkish) που πετάει εντός Ελλαδικού χώρου και προσφέρει δωρεάν 20kg βαλίτσα στο εισιτήριο.. I will wait..
Καλημερα,γω δεν αναφερθηκα σε αλλη εταιρια,εγω ξερω οτι το 2019 πεταξα με τις ιδιες βαλιτσες και απο μονοι τους μου προτειναν να μου παρουν τη βαλιτσα στις αποσκευες και προχθες μου πηραν 70ευρω για την ιδια βαλιτσα πηγαινε ελα και αν το εκανα πριν 5 λεπτα ηλεκτρονικα θα πληρωνα 40,αυτα κατα τη γνωμη μου δεν αρμοζουν σε σοβαρη εταιρια
 
D

Delmem37668

Guest
Απο τότε που διέκοψε τα δρομολόγια της η Ryan απο Θεσσαλονίκη για Αθήνα μας συμφέρει να ερχόμαστε στην πρωτεύουσα μέσω Μόσχας.
τα δε θεσσαλονικη Ρόδο εισιτήρια τα εχει δει κάποιος για Αύγουστο; Πιο φτηνά πας Κουάλα Λουμπούρ.
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
905
Likes
4.003
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Πόσο απλά τα βλέπουν ορισμένοι..τα αεροπλάνα δεν πετάνε επομένως οι αεροπορικές δεν έχουν μεγάλη χασούρα..το καύσιμο είναι το έξοδο και όχι το δάνειο/leasing του αεροπλάνου ή η συντήρηση του..και έχοντας στόλο που δεν πετάει δεν έχεις χασούρα άρα επιβιώνεις..
Αυτό είναι εν μέρει μόνο σωστό. Με βάση μόνο αυτό το σκεπτικό, δε δικαιολογείται η x τιμή για τη μια πτήση της μέρας και η y τιμή για μια άλλη πτήση της ίδιας μέρας. Ούτε τα 20 ευρώ (ή όσο τέλος πάντων έχει πάει) για τη βαλίτσα, όταν ο ναύλος του επιβάτη προ φόρων είναι π.χ. 50 ευρώ. Γιατί, αφήνοντας τα πάγια έξοδα, αν πάρω βαλίτσα το μόνο παραπάνω κόστος για την εταιρία είναι το καύσιμο. Αναλογικά με το βάρος, θα έπρεπε να έπαιρνα κι εγώ βαλίτσα γύρω στα 40 κιλά.

Όπως βλέπεις, μπαίνει και η προσφορά/ζήτηση. Και ως επιβάτη δεν με χαροποιεί η έξτρα χρέωση της αποσκευής, καθώς όλα τα ταξίδια τα έχω κάνει για αναψυχή και θέλω να φοράω καθαρά ρούχα όταν κάνω μπάνιο. Ας μου έδιναν +20 ευρώ απευθείας το εισιτήριο flex και να άφηναν τα go light κλπ.

Όσο για τη χασούρα, τι να κάνουμε; Αν είχαμε κορονοϊό πέρυσι την άνοιξη, η κίνηση είχε πέσει πέρυσι το καλοκαίρι, ξαναείχαμε κορονοϊό το φθινόπωρο και είπανε "το καλοκαίρι του '21 θα είναι κανονικά", ε κάτι δεν σχεδίασαν σωστά. Εδώ στο forum είχε αναρτηθεί ότι π.χ. η Emirates προέβλεπε ανάκαμψη από το '22. Και αυτό, στην πρώτη καραντίνα, στις αρχές του 2020.

Στην τελική, όσο θέλουν αυτοί να ξαναρχίσουν τα ταξίδια, άλλο τόσο το θέλουμε και εμείς.

(Για να μην παρεξηγηθούν οι προθέσεις μου -λόγω της γραπτής μορφής της απάντησής μου- στην Κρήτη έχω κλείσει να πάω με Aegean)
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.855
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Καλημερα,γω δεν αναφερθηκα σε αλλη εταιρια,εγω ξερω οτι το 2019 πεταξα με τις ιδιες βαλιτσες και απο μονοι τους μου προτειναν να μου παρουν τη βαλιτσα στις αποσκευες και προχθες μου πηραν 70ευρω για την ιδια βαλιτσα πηγαινε ελα και αν το εκανα πριν 5 λεπτα ηλεκτρονικα θα πληρωνα 40,αυτα κατα τη γνωμη μου δεν αρμοζουν σε σοβαρη εταιρια
Προς ενημέρωσή σου, και άλλες σοβαρές εταιρείες το κάνουν, εδώ και αρκετά χρόνια.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Εάν διαβάσεις αυτά που έγραψα θα δεις ότι δεν είπα ότι δεν έχουν έξοδα που τρέχουν. Είπα ότι δεν είναι δυνατόν να έχουν κάθε ημέρα έξοδα 1εκατομυριο όταν δεν πετάει σχεδόν τίποτα και το 90% είναι σε αναστολή.
Φυσικά και είναι δυνατόν να έχουν έξοδα ακόμα κι αν δεν πετάνε ή πετάνε ελάχιστα. Οι παραγγελίες αεροσκαφών και οι όποιες επενδύσεις έχει κάνει η εταιρεία για το μέλλον πιστεύεις ότι πληρώνονται μετρητοίς ή με δάνεια τα οποία πρέπει να αποπληρωθούν;
 

Μάγδα

Member
Μηνύματα
350
Likes
1.337
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Θα αποχαιρετίσω την Aegean με αυτό το ποστ, όπως περίπου το ανέβασα και στο tripadvisor. Αφορά την πτήση Αθήνα Λισαβόνα (3 Αυγούστου) Καταρχάς το εισιτήριο είχε αγοραστεί υπό άλλες συνθήκες (light) πριν από τις low cost πρακτικές της τόσο σε βαλίτσες όσο και σε γεύματα αλλά και αγορά θέσεων οπότε ένα τόσο ακριβό εισιτήριο υπό τέτοιες συνθήκες δεν συμφέρει. Υποτίθεται ότι θα πετούσαμε με neo και είχαμε φέρει και φορτιστές για τις περίφημες πρίζες usb στις θέσεις. Τελικά μόνο στην επιστροφή γυρίσαμε με neo (που σημειοτέον οι θέσεις στο neo έχουν γίνει πολύ στενές). Το περιβόητο σνακ τους (όχι κανονικό φαγητό) ένα σάντουιτσ με γαλοπούλα δεν έφτασε από το μισό αεροπλάνο και κάτω και μας έδωσαν vegan κάτι σε χούμους που εννοείται δεν φάγαμε. Όσο αφορά τα μέτρα; Ας γελάσω. Το τραπεζάκι δεν ήταν καθαρό εμφανώς, άλλωστε μόλις είχε έρθει το αεροπλάνο και ξαναέφυγε αμέσως. Τετράωρη πτήση και κάποιοι βραζιλιάνοι επιβάτες που νόμιζαν ότι ακόμα είναι στη Μύκονο την είχαν μονίμως κατεβασμένη τη μάσκα. ( Πολύ φασαρία, μέχρι μουσική είχαν βάλει και μιλούσαν τόσο δυνατά ώστε άκουσα το Μύκονος, δεν το είπα τυχαία ούτε ρατζιστικά, άλλωστε κι εγώ πήγα τριήμερο στη Μύκονο φέτος) Το προσωπικό τους έκανε μια παρατήρηση και τέλος. Αυτοί στον κόσμο τους. Άρα εκ των πραγμάτων μια η καθαριότητα, μια η αδυναμία επιβολής της μάσκας μέτρα δεν υπάρχουν. Έχουμε μαζευτεί πολλοί δυσαρεστημένοι για πολλούς λόγους. Για voucher που υποχρεωτικά πήραμε ενώ θέλαμε επιστροφή χρημάτων την περίοδο της πανδημίας, για πρακτικές low cost σχεδόν στα πάντα. Τέλος για μένα η Aegean.
 
D

Delmem37668

Guest
προφανώς το συσκευασμένο φαγητό έχει να κάνει με τον κοβιντ. δίνανε ζεστό φαγητό και για Λισσαβόνα και για Μαδρίτη προ κοβιντ. αν θες λίγο καλύτερης ποιότητας φαγητό όσο κρατάει η πανδημία παρήγγειλε Εβραίκο η μουσουλμανικό γεύμα αν είναι διαθέσιμο κατά την κράτηση η λίγες μέρες πριν την πτήση. είναι κονσερβοποιημένο αλλά σαφώς ανώτερης ποιότητας από το σάντουιτς και με προδιαγραφές.
σχεδόν όλες οι εταιρίες πια δεν δίνουν τίποτε.
η άνεση στις πίσω θέσεις δεν υπάρχει και αν αποφασίσει ο μπροστά σου να κάνει ανάκληση την έβαψες. η πολιτική με τις βαλίτσες είναι η ίδια που έχουν πια όλες οι εταιρείες.
το προσωπικό δεν μπορεί να κάνει και πολλά εκτός και αν κάποιοι υπερβούν τα όρια, αλλα με τον κοβιντ δεν παίζουμε και έπρεπε να είναι παρα πολύ αυστηροί.
θα πρέπει να χρησιμοποιείς την αεροπορική όχι να σε χρησιμοποιεί.
όταν κλείνεις το ταξίδι σου βάλε όλα τα έξτρα κοστολόγησε και αποφάσισε.
είναι ένα ιπτάμενο λεωφορείο, δεν είναι οι αεροπορικές που ξέραμε παλιά.
το μόνο που πρέπει να κάνουν για μένα είναι να μπλοκάρουν την ανάκληση στα καθίσματα για μεγαλύτερη άνεση του επιβάτη.
αυτά.
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.075
Likes
2.491
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Γνωρίζει κανείς αν στις θέσεις business δίνουν κανονικά γεύματα όπως πριν?? Κυρίως για την Aegean με ενδιαφέρει αλλά αν έχετε πρόσφατη εμπειρία από άλλες αεροπορικές δεκτή η απάντησή σας
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.493
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Γνωρίζει κανείς αν στις θέσεις business δίνουν κανονικά γεύματα όπως πριν?? Κυρίως για την Aegean με ενδιαφέρει αλλά αν έχετε πρόσφατη εμπειρία από άλλες αεροπορικές δεκτή η απάντησή σας
To Μάρτιο εν μέσω λοκνταουν εδιναν
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.130
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom