Aegean Airlines Ryanair Γενικά Συζήτηση για αεροπορικές εταιρείες στην Ελλάδα.

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.603
Likes
9.835
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Και κάτι άλλο που όμως δεν ξέρω αν ήταν υπαιτιότητα της Aegean ή του αεροδρομίου της Λισαβόνας. Στην πτήση Λισαβόνα- Αθήνα (10 Αυγούστου) δεν υπήρχε e check in. Στο app έβγαζε ότι το αεροδρόμιο δεν διαθέτει e check in. Δεν γινόταν ούτε στα αυτόματα μηχανήματα (υπήρχαν ονόματα άλλων εταιριών να κάνεις αλλά όχι της Aegean), μόνο στον γκισέ με τη γνωστή ουρά. Βέβαια είδαμε άλλους από άλλες αεροπορικές με e check in
Αυτό ήταν θέμα του αεροδρομίου, και στη πτήση που έκανα και εγώ αρχές Αυγούστου είχε μόνο 1 γκισέ ανοιχτό και 1 business τα οποία και τα δυο τα άνοιξαν 1 ώρα και 45 λεπτά πριν την πτήση, με ρυθμούς χελώνας και ως συνέπεια άργησε η πτήση 1 ώρα.

Οσο για το σαντουιτσακι σε 4ωρη πτήση, ναι ο covid αποτελεί φθηνή δικαιολογία για την έλλειψη ζεστού φαγητού πλην business.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.365
Likes
14.259
Το θέμα ζεστό φαγητό για πτήσεις εντός Ευρώπης ας το ξεχάσουμε.Ελάχιστες αεροπορικές το κάνουν και αργά ή γρήγορα θα το σταματήσουν και αυτές.Μας αρέσει ή όχι αυτή είναι η πραγματικότητα.
 
D

Delmem37668

Guest
Αυτό ήταν θέμα του αεροδρομίου, και στη πτήση που έκανα και εγώ αρχές Αυγούστου είχε μόνο 1 γκισέ ανοιχτό και 1 business τα οποία και τα δυο τα άνοιξαν 1 ώρα και 45 λεπτά πριν την πτήση, με ρυθμούς χελώνας και ως συνέπεια άργησε η πτήση 1 ώρα.

Οσο για το σαντουιτσακι σε 4ωρη πτήση, ναι ο covid αποτελεί φθηνή δικαιολογία για την έλλειψη ζεστού φαγητού πλην business.
δεν είναι θέμα αεροδρόμιου αλλά εταιρείας και χώρας προορισμού. έχω πετάξει προ κοβιντ από Λισσαβόνα με ηλεκτρονική κάρτα επιβίβασης χωρίς να χρειαστεί να κάνω τσεκ στο αεροδρόμιο.
γενικά πουθενά στην Ευρώπη δεν έκανα τσεκ.
το κάνουν για να ελέγξουν τα πιστοποιητικά υγείας για την Ελλάδα.
τα γκισέ ανοίγουν συνήθως δυο ώρες πριν την πτήση.
 

Μάγδα

Member
Μηνύματα
350
Likes
1.337
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Το θέμα ζεστό φαγητό για πτήσεις εντός Ευρώπης ας το ξεχάσουμε.Ελάχιστες αεροπορικές το κάνουν και αργά ή γρήγορα θα το σταματήσουν και αυτές.Μας αρέσει ή όχι αυτή είναι η πραγματικότητα.
Αυτό ήταν θέμα του αεροδρομίου, και στη πτήση που έκανα και εγώ αρχές Αυγούστου είχε μόνο 1 γκισέ ανοιχτό και 1 business τα οποία και τα δυο τα άνοιξαν 1 ώρα και 45 λεπτά πριν την πτήση, με ρυθμούς χελώνας και ως συνέπεια άργησε η πτήση 1 ώρα.

Οσο για το σαντουιτσακι σε 4ωρη πτήση, ναι ο covid αποτελεί φθηνή δικαιολογία για την έλλειψη ζεστού φαγητού πλην business.
Που όπως είπα στην περίπτωση μας δεν υπήρχε ούτε κι αυτό καθώς τα σαντουιτσ έφτασαν μόνο για τους μισούς. Και βέβαια η μη επιλογή αγοράς κάποιου γεύματος, όπως θα έκανα σε μια low cost, και έχοντας έναν δεκαπεντάχρονο που όλο πεινάει και έχοντας χρυσοπληρώσει το εισιτήριο με έκανε να πω ότι δεν αξίζουν τα λεφτά που έδωσα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.983
Likes
40.870
Που όπως είπα στην περίπτωση μας δεν υπήρχε ούτε κι αυτό καθώς τα σαντουιτσ έφτασαν μόνο για τους μισούς. Και βέβαια η μη επιλογή αγοράς κάποιου γεύματος, όπως θα έκανα σε μια low cost, και έχοντας έναν δεκαπεντάχρονο που όλο πεινάει και έχοντας χρυσοπληρώσει το εισιτήριο με έκανε να πω ότι δεν αξίζουν τα λεφτά που έδωσα.
Θα σου φανει αστειο αλλα οντωςτα 15χρονα δεν τα προλαβαινεις με το φαι και γι αυτο
εκλεισα μονο 1,5 ωρα πτηση για να μη βγαλει τη μασκα καθολου στην πτηση.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.365
Likes
14.259
Που όπως είπα στην περίπτωση μας δεν υπήρχε ούτε κι αυτό καθώς τα σαντουιτσ έφτασαν μόνο για τους μισούς. Και βέβαια η μη επιλογή αγοράς κάποιου γεύματος, όπως θα έκανα σε μια low cost, και έχοντας έναν δεκαπεντάχρονο που όλο πεινάει και έχοντας χρυσοπληρώσει το εισιτήριο με έκανε να πω ότι δεν αξίζουν τα λεφτά που έδωσα.
Ναι φυσικά για τα υπόλοιπα έχεις δίκιο.Αλλά η τάση είναι ότι δύσκολα θα ξεχωρίζουν οι αεροπορικές για κοντινές και εντός Ευρώπης πτήσεις.Σαν λεωφορεία θα είναι.Όποτε θα τις διαλέγουμε μόνον για την συνέπεια στις πτήσεις και την τιμή του εισιτηρίου.
 

Μάγδα

Member
Μηνύματα
350
Likes
1.337
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Ναι φυσικά για τα υπόλοιπα έχεις δίκιο.Αλλά η τάση είναι ότι δύσκολα θα ξεχωρίζουν οι αεροπορικές για κοντινές και εντός Ευρώπης πτήσεις.Σαν λεωφορεία θα είναι.Όποτε θα τις διαλέγουμε μόνον για την συνέπεια στις πτήσεις και την τιμή του εισιτηρίου.
Ακριβώς έτσι όπως τα λες και σιγά σιγά θα εκλείψει ο διαχωρισμός συμβατική low cost και θα επιλέγουμε ακριβώς μόνο με βάση την αξιοπιστία και την τιμή καθώς πάνω κάτω θα προσφέρουν τα ίδια. Ειδικά για ανθρώπους που κινούνται αεροπορικώς 2,3 φορές τον χρόνο και άρα δεν έχουν προνόμια gold member κτλ.
 
D

Delmem37668

Guest
Που όπως είπα στην περίπτωση μας δεν υπήρχε ούτε κι αυτό καθώς τα σαντουιτσ έφτασαν μόνο για τους μισούς. Και βέβαια η μη επιλογή αγοράς κάποιου γεύματος, όπως θα έκανα σε μια low cost, και έχοντας έναν δεκαπεντάχρονο που όλο πεινάει και έχοντας χρυσοπληρώσει το εισιτήριο με έκανε να πω ότι δεν αξίζουν τα λεφτά που έδωσα.
σε κάθε αεροδρόμιο μπορείς να αγοράσεις γεύματα για μεγάλες πτήσεις. η μάλλον σχεδόν.
στη Βρετανία έχουν ολόκληρους τοίχους με προκάτ φαγητά για ταξίδια οπού οι αεροπορικές δεν δίνουν φαγητό η είναι χαμηλής ποιότητας. και από τα υπόλοιπα που δεν έχουνε τέτοια ποικιλία προβλέπουμε για να έχουμε στην πτήση αγοράζοντας σάντουιτς η τρώγοντας πριν καλά.. δεν δίνουν φαγητό οι αεροπορικές.
 

Μάγδα

Member
Μηνύματα
350
Likes
1.337
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
σε κάθε αεροδρόμιο μπορείς να αγοράσεις γεύματα για μεγάλες πτήσεις. η μάλλον σχεδόν.
στη Βρετανία έχουν ολόκληρους τοίχους με προκάτ φαγητά για ταξίδια οπού οι αεροπορικές δεν δίνουν φαγητό η είναι χαμηλής ποιότητας. και από τα υπόλοιπα που δεν έχουνε τέτοια ποικιλία προβλέπουμε για να έχουμε στην πτήση αγοράζοντας σάντουιτς η τρώγοντας πριν καλά.. δεν δίνουν φαγητό οι αεροπορικές.
Και εννοείται ότι μπορείς αρκεί να το γνωρίζεις από πριν γιατί η Aegean είπε ότι θα μου προσφέρει σνακ που δεν μου πρόσφερε. Αυτό που είπα ότι με πείραξε. Θέλω να ξέρω τι μου προσφέρουν και τι πληρώνω.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.603
Likes
9.835
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
δεν είναι θέμα αεροδρόμιου αλλά εταιρείας και χώρας προορισμού. έχω πετάξει προ κοβιντ από Λισσαβόνα με ηλεκτρονική κάρτα επιβίβασης χωρίς να χρειαστεί να κάνω τσεκ στο αεροδρόμιο.
γενικά πουθενά στην Ευρώπη δεν έκανα τσεκ.
το κάνουν για να ελέγξουν τα πιστοποιητικά υγείας για την Ελλάδα.
τα γκισέ ανοίγουν συνήθως δυο ώρες πριν την πτήση.
Μιλάμε για διαφορετικές περιπτώσεις, αλλά δεν πειράζει. Έχω πετάξει από άλλες 3 χώρες εν μέσω covid για Ελλάδα, σε όλες με web-check in μέσω του app της Aegean, εκτός από Πορτογαλία. Κάτι συγκεκριμένο μπορεί να ίσχυε εκείνη την στιγμή στο αερόδρομιο της Λισαβόνας, η πτήση η δικιά μου με της Μάγδας ήταν με διαφορά 10 ημερών, άρα είναι αρκετά πιθανό το σενάριο.


Το θέμα ζεστό φαγητό για πτήσεις εντός Ευρώπης ας το ξεχάσουμε.Ελάχιστες αεροπορικές το κάνουν και αργά ή γρήγορα θα το σταματήσουν και αυτές.Μας αρέσει ή όχι αυτή είναι η πραγματικότητα.
Συμφωνούμε, αρκεί να μη βάζουν οι εταιρείες τον COVID σαν πρόφαση ότι για αυτό τον λόγο δεν σερβίρουν ζεστό φαγητό..
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.983
Likes
40.870
σε κάθε αεροδρόμιο μπορείς να αγοράσεις γεύματα για μεγάλες πτήσεις. η μάλλον σχεδόν.
στη Βρετανία έχουν ολόκληρους τοίχους με προκάτ φαγητά για ταξίδια οπού οι αεροπορικές δεν δίνουν φαγητό η είναι χαμηλής ποιότητας. και από τα υπόλοιπα που δεν έχουνε τέτοια ποικιλία προβλέπουμε για να έχουμε στην πτήση αγοράζοντας σάντουιτς η τρώγοντας πριν καλά.. δεν δίνουν φαγητό οι αεροπορικές.
Και που εδινε η Aegean, ο συνδυασμος μια χουφτα μακαρονι-ψωμι- μπισκοτο ηταν για πεταμα. Η απολυτη φρικη ηταν σε κατι νηστειες μεγαλης εβδομαδας που σε νηστευαν με το ζορι εισαι δεν εισαι θεουσος.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.365
Likes
14.259
Και που εδινε η Aegean, ο συνδυασμος μια χουφτα μακαρονι-ψωμι- μπισκοτο ηταν για πεταμα. Η απολυτη φρικη ηταν σε κατι νηστειες μεγαλης εβδομαδας που σε νηστευαν με το ζορι εισαι δεν εισαι θεουσος.
Υπήρχε όμως η επιλογή να διαλέξεις άλλο μενού.Συνήθως έβγαινε πιό ποιοτικό από το γενικό μενού και σε κοίταζαν οι άλλοι με ζήλεια...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.158
Μηνύματα
882.406
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom