Aegean Airlines Ryanair Γενικά Συζήτηση για αεροπορικές εταιρείες στην Ελλάδα.

D

Delmem38110

Guest
Έχει προχωρήσει η γραμμή, απλά το θέμα ειναι οτι με αισθητά ακριβότερα εισιτήρια ποιος θα τη προτιμήσει...
η γραμμή δεν είναι ούτε καν εκεί που έπρεπε να είναι και το τετράωρο συνεχίζετε.. απορίας άξιο μιας και την ανάλαβαν οι Ιταλοί. μετά από τόσα χρόνια πειραματίζονται ακόμα.
 
D

Delmem38130

Guest
170 γιούργια πάνε έλα πσιλε και με atr παρακαλώ. τα Κύθηρα μπορούν να περιμένουν.
1 εκατομμύριο κόσμο και μας έχουν φτύσει. δρομολόγια με το σταγονόμετρο και ακριβά.
Σμύρνη παρεμπιπτόντως 120 πάνε έλα. η φράπα ονειρεύεται Άραβες αλλά αυτοί την κάνουν μπαι από μακριά. έχουμε όμως 450 δρομολόγια για γερμάνια και Πολωνία. δυο αεροσκάφη τη μέρα η τουρκις για Κωνσταντινούπολη και μετά σε όλο τον κόσμο και η δικιά μας τίποτε. από Αθήνα σου λέει να πλερώσεις και το άλλο δρομολόγιο. γιατί μπορεί λοου κοστ να μην είναι αλλά τιμολογεί όπως οι λοου κοστ. κάθε σκέλος πτήσης το πλερώνεις.
ήμουν Ολυμπιακη και έγινε η εξαγορά από την Aegean το 2014.. άντεξα μέχρι πρόσφατα οπου και υπέβαλα παραίτηση, όπως εκαναν νωρίτερα και αλλοι συνάδερφοι από την τεχνική βάση..
είναι θέμα νοοτροπίας ολόκληρης της εταιρείας.. low cost αντίληψη και όραμα ακόμα και όταν είχε τρελά κέρδη πριν την πανδημία..
 

ntomata!

Member
Μηνύματα
88
Likes
42
ήμουν Ολυμπιακη και έγινε η εξαγορά από την Aegean το 2014.. άντεξα μέχρι πρόσφατα οπου και υπέβαλα παραίτηση, όπως εκαναν νωρίτερα και αλλοι συνάδερφοι από την τεχνική βάση..
είναι θέμα νοοτροπίας ολόκληρης της εταιρείας.. low cost αντίληψη και όραμα ακόμα και όταν είχε τρελά κέρδη πριν την πανδημία..
Για ποιο λογο παραιτηθηκατε;;;
 
D

Delmem38130

Guest
Για ποιο λογο παραιτηθηκατε;;;
τώρα είδα την ερώτηση σου, sorry.. δεν θέλω να μπω σε λεπτομέρειες με τα εργασιακά, δεν θέλω να θεωρηθεί ότι τους κανω και δυσφήμηση..
απλα το σκέφτηκα καλά, το ζύγισα και πηρα τις αποφασεις μου..:)
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.769
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Λέει στο ινσταγκραμ η Τούνη ότι πετάει 2 φορές την εβδομάδα με την Aegean και την χρέωσαν για υπέρβαρη χειραποσκευή. Και έκανε "δημοσκόπηση" να ρωτήσει το κόσμο εάν έκανε καλά που πέταξε τα 50 ευρώ στη μούρη της υπαλλήλου για τα 40 ευρω που την χρεώσανε. Και το 90% απάντησε ότι έκανε καλά. Ακτινογραφία της κοινωνίας μας..

ΥΓ. Δεν μας είπε όμως, αφού πετάει 2 φορές την εβδομάδα όπως λέει, πως και δεν έχει gold να την έβαζε σαν αποσκευή να τελείωνε το πράγμα.. Τυχερούλα και να μην ήμουν εκεί κοντά..
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.010
εάν έκανε καλά που πέταξε τα 50 ευρώ στη μούρη της υπαλλήλου για τα 40 ευρω που την χρεώσανε.
Εν τω μεταξύ η υπάλληλος προφανώς δεν ενεργεί αυτοβούλως. Της τα πέταξε στη μούρη συμβολικά,λες και τα πετάει στη μούρη της εταιρίας ας πούμε;

Δεν μας είπε όμως, αφού πετάει 2 φορές την εβδομάδα όπως λέει, πως και δεν έχει gold να την έβαζε σαν αποσκευή να τελείωνε το πράγμα.. Τυχερούλα και να μην ήμουν εκεί κοντά..
Άλλο κι αυτό. Άλλοι είναι gold και πετάνε λιγότερο από 2 φορές τη βδομάδα, αυτή και 2 φορές και δεν είναι gold, περίεργα πράγματα.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.924
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
εάν έκανε καλά που πέταξε τα 50 ευρώ στη μούρη της υπαλλήλου για τα 40 ευρω που την χρεώσανε. Και το 90% απάντησε ότι έκανε καλά. Ακτινογραφία της κοινωνίας μας..
Δεν απορώ καθόλου, αυτή είναι η χώρα μας, η κοινωνία μας, τα πρότυπα της και αυτοί είναι οι κάτοικοι της σε πολύ μεγάλο βαθμό.
Ακόμα και να έχεις δίκιο (που δεν έχεις), δε σου φταίει σε τίποτα ο υπάλληλος αν είναι υποχρεωμένος να κάνει τη δουλειά του και είναι ευγενικός. Τι πάει να πει τους τα πέταξα στη μούρη; Αλλά έτσι πάει, ότι σε παίρνει, εκεί που σε παίρνει...
Οι κανονισμοί είναι κανονισμοί, αν είναι δίκαιοι ή όχι, αν μας αρέσουν ή τους θεωρούμε παράλογους είναι μια άλλη συζήτηση.
 

poised

Member
Μηνύματα
858
Likes
6.310
Άλλο κι αυτό. Άλλοι είναι gold και πετάνε λιγότερο από 2 φορές τη βδομάδα, αυτή και 2 φορές και δεν είναι gold, περίεργα πράγματα.
Ανεξάρτητα του τι υποστήριξε η κυρία, σε κάτι πτήσεις εσωτερικού πρόσφατα η aegean μου είχε δώσει... 100 μίλια ανά σκέλος, οπότε με τέτοιες πτήσεις ακόμα και αν πετάς 2 φορές την βδομάδα πηγαινέλα για ένα χρόνο gold δε βλέπεις.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.000
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
Εντάξει παιδιά οι followers της Τούνη δεν είναι ακτινογραφία της ελληνικής κοινωνίας. Στους followers της λογικό να βγαίνει το ποσοστό 90%. Και εμείς εδώ στο φόρουμ ας πούμε είμαστε οι λίγοι εκλεκτοί και πολιτισμένοι; Δεν το νομίζω.

Σόρρυ για το οφτοπικ αλλά δεν μπορούσα να μην το σχολιάσω!
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.769
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Ανεξάρτητα του τι υποστήριξε η κυρία, σε κάτι πτήσεις εσωτερικού πρόσφατα η aegean μου είχε δώσει... 100 μίλια ανά σκέλος, οπότε με τέτοιες πτήσεις ακόμα και αν πετάς 2 φορές την βδομάδα πηγαινέλα για ένα χρόνο gold δε βλέπεις.
Ναι οκ με σκέλος 100 μίλια είναι δύσκολο, αλλά αυτό είναι μόνο στις προσφορές, τα νορμαλ εισιτήρια είναι 250. Με Flex στα 600 μίλια άνα σκέλος παραμένει κάποιος Gold με 10 r/t εντός Ελλάδας. Όποιος μπαίνει στα αεροπλάνα μια φορά την εβδομάδα λόγω δουλειάς, με βάση τους όρους που έχει η Aegean για διατήρηση gold θέλει βαριά 4μηνο.
 
Last edited:

alvadi

Member
Μηνύματα
553
Likes
2.802
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μεξικό
Ελπίζω να μην αρχίσουν ξανά οι συνεχόμενες ακυρώσεις πτήσεων. Μου ακύρωσαν εχθές πτήση για 20/06 Μπολόνια-Αθήνα και λόγω του ότι την είχα κλείσει με credit voucher δεν επιστρέφουν τα χρήματα παρά μόνο πάλι το γνωστό credit voucher. Το θέμα είναι ότι δεν έβρισκα για τη συγκεκριμένη ημέρα οικονομική πτήση επιστροφής. Το θέμα λύθηκε με αναχώρηση από το Μιλάνο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.619
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom