Συζήτηση για θρησκείες, πρακτικές, κινήματα και άλλα πολλά

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Εφη μου ξέρεις πόσες φορές όμως έπρεπε να αποδείξω ότι όπου υπάρχει φωτιά (βία) δεν υπάρχει απαραιτήτως καπνός; Πόσες φορές πήγα σε μια συνέντευξη και μόλις ακούσανε ότι έχω παιδι μου είπανε «θα σας ειδοποιήσουμε» . Πόσοι εργοδότες και άντρες με είδαν σαν τον εύκολο στόχο;
Δε πειράζει όμως, αυτός ήταν ο δρομος μου και μεσα από αυτό εξελίχθηκα.
Συμφωνώ (ενώ υπάρχει και ή άλλη όψη του νομίσματος..όπως αυτό που είπε ο jimp)και πιστεύω κι εγώ ότι σε σχέση με τους άνδρες αντιμετωπιζόμαστε διαφορετικά σε χώρους δουλειάς στις κοινωνικές συναναστροφές στην κοινωνία γενικότερα ...και οι άνδρες παρενοχλούνται ΑΛΛΑ ναι το πιστεύω ότι εμείς δεχόμαστε τα περισσότερα πυρά.Ανδρας διαζευγμένος περνάει απαρατήρητος..γυναίκα όμως διαζευγμένη γίνεται πολύ εύκολα θέμα συζήτησης από την πολυκατοικία που μένει μέχρι το χώρο της δουλειάς της κλπ κλπ καλά δε αν έχει και παιδί χωρίς να είναι παντρεμένη εκεί τα σχόλια δίνουν και παίρνουν (αυτά για την Ελλάδα που βέβαια έχουμε κάνει πολλά βήματα με την πάροδο των χρόνων αλλά ακόμα θέλουμε δουλειά).Θυμάμαι όταν είχα πρωτοπάει Αγγλία πριν από 27 χρόνια για δουλειά πήγα σε κάποιο"φροντιστήριο"για να τελειοποιήσω τη γλώσσα και η καθηγήτρια των αγγλικών δήλωσε αυθόρμητα ότι ήταν ανύπαντρη μητέρα (σε φάση που όλοι λέγαμε κάτι για τον εαυτό μας)και τότε έκανα αμέσως τη σύγκριση με τη χωρα μας και είπα μέσα μου ουαου!!που να το δηλωσει έτσι ευθαρσώς μια γυναίκα στην Θεσσαλονίκη...ε 27 χρονια μετά αυτό εχει μεν αλλάξει αλλά όχι τόσο όσο θάπρεπε,πάλι σχολιάζεται αρνητικά και στοχοποιείται...
Αλλο παράδειγμα..γυναίκα μόνη σε μια κοινωνική εκδήλωση με συναδέλφους ...εύκολα και ΧΩΡΙς η ίδια να δώσει δικαίωμα απλά επειδή είναι χαμογελαστή και ευχάριστη την πλησιάζει ο συνάδελφος ΟΤΑΝ ειναι μόνος του χωρις τη σύζυγο και εκδηλώνει συμπεριφορά παραπάνω από απλά συναδελφική οικεία...και η διαφορά φαίνεται γιατί ο ίδιος άνθρωπος έιναι τύπος και υπογραμμός παρουσία της συζύγου του...
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Δηλαδη για σενα αν ενας εργοδοτης δωσει μια θεση σε μια γυναικα αντι σε εναν αντρα, φταιει η γυναικα και οχι ο αντρας ή ο εργοδοτης;
Φταίει η γυναίκα και εκμεταλλεύτηκε την αδυναμία του εργοδότη εφόσον έχουν τα ιδια προσόντα με τον άντρα αλλά για λόγους που όλοι καταλαβαίνουμε ο εργοδότης προτίμησε τη γυναίκα.

Π.χ ψάχνω να βρω αεροσυνοδο άντρα στην Aegean, αντίθετα μόνο μοντέλα.

Αυτό που προσπαθούν ορισμένοι από προχτές να σου εξηγήσουν είναι να μην έχεις στερεότυπα.
Επειδή εσύ είσαι μία και δεν ζήτησες διατροφή,που δεν σχολιάζω καν την προσωπική σου ιστορία,γιατί δεν ξέρω καν αν όλα οσα λες ισχύουν, φυσικά και για την οικονομία της συζήτησης το δέχομαι, δεν θα δω όλες τις υπόλοιπες που ζητάνε τα μαλλιά της κεφαλής τους και θα μου πεις πως έχω στερεότυπα;
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.883
Likes
14.445
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Φταίει η γυναίκα και εκμεταλλεύτηκε την αδυναμία του εργοδότη εφόσον έχουν τα ιδια προσόντα με τον άντρα αλλά για λόγους που όλοι καταλαβαίνουμε ο εργοδότης προτίμησε τη γυναίκα.

Π.χ ψάχνω να βρω αεροσυνοδο άντρα στην Aegean, αντίθετα μόνο μοντέλα.
Τους άντρες τους προορίζει μόνο για πιλότους.
Σπουδαίο παράδειγμα η αιτζίαν. Να σου πω πώς φέρεται στις μάνες; Πες μας για μηχανικούς τί ισχύει, πες μας για πωλητές.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.716
Likes
7.795
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Να εννοούσε ο τελευταίος άνθρωπος είναι απίστευτο και τέρμα προσβλητικό;
Το θέμα δεν είναι αυτό, το θέμα είναι ότι για μερικούς ανθρώπους δε νοείται η χρήση του θηλυκού γένους για γενικούς χαρακτηρισμούς. Και ναι είναι τέρμα προσβλητικό, με την ίδια λογική μπορείς να πεις η τάδε είναι κοντός, ψηλός, νέος εννοώντας άνθρωπος φυσικά. Τα επίθετα όμως ορίζονται ανάλογα με το γένος, εφόσον υπάρχει θηλυκό του τελευταίος ναι απαιτώ να χαρακτηριστώ ως τελευταία και όχι ως τελευταίος. Αν πω δείξω έναν άντρα στο δρόμο και πώ "να, αυτή!" θα θιχτεί. Να εννοώ όμως να αυτή η παρουσία είναι προσβλητικό;

Φταίει η γυναίκα και εκμεταλλεύτηκε την αδυναμία του εργοδότη εφόσον έχουν τα ιδια προσόντα με τον άντρα αλλά για λόγους που όλοι καταλαβαίνουμε ο εργοδότης προτίμησε τη γυναίκα.

Π.χ ψάχνω να βρω αεροσυνοδο άντρα στην Aegean, αντίθετα μόνο μοντέλα.
Ποιοί είναι ο λόγοι που όλοι καταλάβαμε; Και ποιά/ος φταίει που ο άντρας εργοδότης προτίμησε τη γυναίκα ; Φταίει η γυναίκα γι αυτό;

Αν εγώ ζητήσω οδηγίες στο δρόμο και ζητήσεις κι εσύ και σταματήσει ένας άντρας να με βοηθήσει ενώ εσένα όχι, θα φταίω εγώ που ο άντρας βοηθά πιο συχνά γυναίκες;

Σπουδάζω ηλεκτρολόγος μηχανικός, ένα ανδροκρατούμενο επάγγελμα. Ξέρεις πόσες συμφοιτήτριες έχω ικανότατες, πολύ πιο ικανές από συμφοιτητές; Πολλές. Ξέρεις πόσες καθηγήτριες έχει το τμήμα; Μόνο 2. Ξέρεις πόσοι καθηγητές θεωρούν τους άντρες πιο έξυπνους; Πολλοί. Καθηγητής γύρισε και είπε σε γνωστή μου: "Δεν περίμενα από γυναίκα να μου γράψει 10".
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Διαβαζω ποστ και ειναι σαν να ακουω συζητησεις απο φιλους των γονιων μου..μια μετεμφυλιακη ,ταραγμενη κοινωνια..με ολα τα αρρωστα στερεοτυπα,φτιαγμενα απο το ενα φυλο για το συμφερον του.Στερεοτυπα που ρημαξαν ζωες και εξακολουθουν να κανουν ζημιες.Ειναι πιο πολυ πια στο χερι των νεων μαναδων να φτιαξουν παιδια που θα βλεπουν στον ανθρωπο τους τον συναγωνιστη,το συντροφο,τον ερωτα τους και τον φιλο τους.Γυναικες που δεν μαθαινουν να εμπορευονται το φυλο τους και αντρες που δεν το αγοραζουν.Βεβαια,διαβασα και ποστ που με συγκινησαν και με εκαναν περηφανη και αισιοδοξη και απο τα δυο φυλα!Σιγουρα εχουν αλλαξει πολλα,σιγουρα ειναι ακομα πολλα οσα πρεπει να γινουν..
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Το θέμα δεν είναι αυτό, το θέμα είναι ότι για μερικούς ανθρώπους δε νοείται η χρήση του θηλυκού γένους για γενικούς χαρακτηρισμούς. Και ναι είναι τέρμα προσβλητικό, με την ίδια λογική μπορείς να πεις η τάδε είναι κοντός, ψηλός, νέος εννοώντας άνθρωπος φυσικά.
Δεν υπάρχει θηλυκή εκδοχή του 'άνθρωπος', είναι 'ο άνθρωπος', δεν υπάρχει 'η άνθρωπος'. Και το άνθρωπος δεν είναι επίθετο είναι ουσιαστικό.

Ξέρεις πόσες καθηγήτριες έχει το τμήμα;
Όσο για το πανεπιστήμιο υπάρχουν σχολές με πλειοψηφία γυναικών διδασκόντων, όσο για τις πανεπιστημιακές διοικητικές θέσεις ξυστικής και καθιστικής είναι αποκλειστικά γυναικείο προνόμιο. Διαμαρτυρήσου και γι' αυτές τις ανισότητες, τότε θα σε παραδεχτώ...
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.716
Likes
7.795
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Δεν υπάρχει θηλυκή εκδοχή του 'άνθρωπος', είναι 'ο άνθρωπος', δεν υπάρχει 'η άνθρωπος'. Και το άνθρωπος δεν είναι επίθετο είναι ουσιαστικό.
Όσο για το πανεπιστήμιο υπάρχουν σχολές με πλειοψηφία γυναικών διδασκόντων, όσο για τις διοικητικές θέσεις ξυστικής και καθιστικής είναι αποκλειστικά γυναικείο προνόμιο.
Μr smart κάτι σας διέφυγε!
Το επίθετο είναι για να χαρακτηρίζει το ουσιαστικό. Το άνθρωπος (κακώς) δεν επιδέχεται θηλυκό, δεν είπα ποτέ ότι ο άνθρωπος δεν είναι ουσιαστικό ωστόσο τα επίθετα επιδέχονται θηλυκο και εν προκειμένω μιλούσα για τη χρήση των επιθέτων. Εφόσον υπάρχει θηλυκό του ο τελευταίος και είναι η τελευταία απαιτώ να χαρακτηριστώ ως τέτοια. Η τελευταία γυναίκα. Η προσπάθεια σου να το παίξεις έξυπνη απέτυχε.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Aν εννοούσε ο άνθρωπος τότε ορθά μπορεί να πει ο 'τελευταίος' γιατί ο άνθρωπος είναι διγενές μονοκατάληκτο ουσιαστικό και αναφέρεται και στα δύο γένη. Σ' αρέσει δε σ' αρέσει θηλυκή εκδοχή δεν υπάρχει, τα παράπονά σου στους αρχαίους Έλληνες που το σύνταξαν έτσι...
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.716
Likes
7.795
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Δε μ'αρέσει γιατί ξαναλέω κι εγώ μπορώ να εννοώ ό,τι θέλω, αν μιλήσω σε κάποιον άντρα σε θηλυκό γένος όμως θα θιχτεί. Δε με ενδιαφέρει τί έχει η καθεμία και ο καθένας στο κεφάλι της, η χρήση της γλώσσας καθρεφτίζει την ιδιοσυγκρασία της καθεμίας και του καθενός και αυτό με ενοχλεί και τα παράπονά μου τα κάνω στο τόπικ γιατί έχουμε ελευθερία έκφρασης.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Τους άντρες τους προορίζει μόνο για πιλότους.
Σπουδαίο παράδειγμα η αιτζίαν. Να σου πω πώς φέρεται στις μάνες; Πες μας για μηχανικούς τί ισχύει, πες μας για πωλητές.
Γιατί δεν είναι σπουδαίο; Πάνω κάτω ξέρω τι ισχύει αλλά οπως έχω παρατηρήσει οι γυναικες γκρινιάζουν μόνο εκεί που τους συμφέρει.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.179
Μέλη
38.914
Νεότερο μέλος
daglas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom