Συζήτηση για θρησκείες, πρακτικές, κινήματα και άλλα πολλά

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
520
Likes
2.572
Γενικά για τους νεοφιλελεύθερους "δημοκράτες" σαν τη Σώτη και τους ακολούθους της, αλλιώς ορίζεται η δημοκρατία για το πόπολο (εκλέγεις τον βασιλιά σου κάθε τέσσερα χρόνια και μην μας πρήζεις τον έρωτα με πορείες και φωνές, φτάνει, το έκανες το χρέος σου) κι αλλιώς για την ελίτ (ελευθερία να αυξάνει τον πλούτο της). Κι όταν το οικονομικό σύστημα και τα αδιέξοδά του έρχονται σε σύγκρουση με τη δημοκρατία, τότε οι πρώτοι πρέπει να πληρώσουν τον λογαριασμό, ως συνήθως.

Είναι "παρανοειδές"[sic] το ότι ζούμε σε μια εποχή που ο αυτοματισμός έχει φτάσει σε τέτοια επίπεδα ώστε όλοι θεωρητικά να μπορούσαμε να δουλεύουμε λίγους μήνες τον χρόνο με την ίδια παραγωγικότητα σε παγκόσμιο επίπεδο (χωρίς να αναγκαζόμαστε να πετάμε τόνους αχρησιμοποίητων προϊόντων στα σκουπίδια) και τον υπόλοιπο καιρό να απολαμβάνουμε αυτά που έχουν πραγματική αξία, ποιοτικό χρόνο με τους δικούς μας, συνδιαλλαγή, εκμάθηση γλωσσών ή δεξιοτήτων, ταξίδια (ναι σαν τις Μπαχάμες, που οι θα βάλουν οι νεοφιλελέδες και περιορισμό στο πού θα ταξιδεύει ο καθένας) και αντ' αυτού συζητάμε αν θα πρέπει να δουλεύουμε μέχρι τα 65, τα 70, τα 100.

Αν το ζήτημα είναι οικονομικό, λεφτά υπάρχουν, ας τα πάρουν από αυτούς που τους περισσεύουν, αλλά η σχολή Σώτη δεν ζητά υψηλότερη φορολόγηση των εκταμμυριούχων αλλά απεναντίας μείωσή της, για ενίσχυση της επιχειρηματικότητας κι οτιδήποτε άλλο το θεωρούν για φασισμό (κόκκινο, ισλαμο- κλπ ) και αντιδημοκρατικότητα. Είπαμε, δημοκρατία όπου μας συμφέρει.

Υ.Γ. Μια χαρά τα λέει ο άνθρωπος και πέσατε να τον φάτε. Αλλά ευτυχώς που δεν είναι από τους αργόσχολους που ξημεροβραδιάζονται εδώ μέσα, γιατί αλλιώς θα έγραφε δέκα σελίδες ασυναρτησίες, χαρακτηρισμούς και λογικά σφάλματα λόγω ιδεοληψιών.
Μπαίνω ελάχιστα εδώ μέσα. Για την ακρίβεια μια φορά το τετράμηνο και ακόμα πιο αραιά. Ούτε είμαι από τις φίρμες του forum, ούτε μέλος στις κλίκες, ούτε το παίζω αυθεντία και ιδεολογικός ινστρούχτορας των άλλων. Αλλά όταν καταθέτω τη γνώμη μου απαιτώ να γίνεται χωρίς να υφίσταμαι μαζικούς τραμπουκισμούς. Όταν συμβαίνει θα το επισημαίνω για όσο και όπως χρειαστεί.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.006
Likes
40.910
Μπαίνω ελάχιστα εδώ μέσα. Για την ακρίβεια μια φορά το τετράμηνο και ακόμα πιο αραιά. Ούτε είμαι από τις φίρμες του forum, ούτε μέλος στις κλίκες, ούτε το παίζω αυθεντία και ιδεολογικός ινστρούχτορας των άλλων. Αλλά όταν καταθέτω τη γνώμη μου απαιτώ να γίνεται χωρίς να υφίσταμαι μαζικούς τραμπουκισμούς. Όταν συμβαίνει θα το επισημαίνω για όσο και όπως χρειαστεί.
Ε τωρα, βρηκες τη μερα που ο αλλος ανακοινωνει οτι κανει προωρες εκλογες, δηλαδη πεφτει απο την εξουσια μετα τις μαζικες διαμαρτυριες. Το κλιμα ειναι τεταμμενο. Γκαντεμια, ας εμπαινες χθες. 4 μηνες ελειπες, ηταν αναγκη σημερα?
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
520
Likes
2.572
Εγω δεν ανηκω σ αυτους. Με σεβασμο θα χαιρετιζα την αυτοκτονια οσων κοπτονται για τα ταμειακα διαθεσιμα ωστε να εξοικονομηθουν χρηματα. Και θα τους τιμουσα γιατι θυσιαζονται για το κοινο καλο.
Αλλα να απαιτουν τις θυσιες των αλλων και να μην ενοχλουν με διαμαρτυριες, ειναι λιγο δυσκολο. Δημοκρατια εχουμε. Οι πιο πολλοι θελουν να ζησουν.
Είναι ατυχής και αφόρητα βαρετή η διαρκώς επαναλαμβανόμενη ειρωνεία με επίφαση δήθεν χιούμορ. Επί ώρες το ίδιο μοτίβο, πάλι και πάλι. Ένδεια σκέψης και λόγου.
Το πρόβλημα είναι ότι θέλετε να σας ζήσουν οι άλλοι.
Τη φτιάξατε τη ρωμαϊκή αρένα σας εδώ μέσα. Τέλος
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
520
Likes
2.572
Ε τωρα, βρηκες τη μερα που ο αλλος ανακοινωνει οτι κανει προωρες εκλογες, δηλαδη πεφτει απο την εξουσια μετα τις μαζικες διαμαρτυριες. Το κλιμα ειναι τεταμμενο. Γκαντεμια, ας εμπαινες χθες. 4 μηνες ελειπες, ηταν αναγκη σημερα?
Καλή μου, δεν είμαστε όλοι κομματόσκυλα να ρυθμίζουμε την παρουσία μας εδώ μέσα με βάση τι μας υπαγορεύουν τα κεντρικά. Αντιλαμβάνομαι ότι υπάρχουν άνθρωποι που το κάνουν, το βλέπω. Δεν είναι η περίπτωσή μου.

Υ.Γ. Μαθαίνουμε τι είναι οι πρόωρες εκλογές.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.021
Likes
12.110
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Εγώ ξέρω πως φταίει ο @Señor_Nada . Αυτός ξεκίνησε με τη Σώτη. Κι εντάξει ο άνθρωπος έκλεψε λίγο από τον ελάχιστο ελεύθερο χρόνο του (καμια 12-13 ώρες) για να υπερασπιστεί το ιδεολογικό του πρότυπο και τις απόψεις της.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.006
Likes
40.910
Καλή μου, δεν είμαστε όλοι κομματόσκυλα να ρυθμίζουμε την παρουσία μας εδώ μέσα με βάση τι μας υπαγορεύουν τα κεντρικά. Αντιλαμβάνομαι ότι υπάρχουν άνθρωποι που το κάνουν, το βλέπω. Δεν είναι η περίπτωσή μου.
Αρα εισαι εδω επειδη σ αρεσει η παρεα μας.
Πολυ ευχαριστο. Μεχρι τις εκλογες θα εχουμε τσουρομαδηθει, αλλα να το θυμασαι οτι εμεινες οικειοθελως κι οχι γιατι σε εβαλαν τα κεντρικα.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.021
Likes
12.110
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Καλή μου, δεν είμαστε όλοι κομματόσκυλα να ρυθμίζουμε την παρουσία μας εδώ μέσα με βάση τι μας υπαγορεύουν τα κεντρικά. Αντιλαμβάνομαι ότι υπάρχουν άνθρωποι που το κάνουν, το βλέπω. Δεν είναι η περίπτωσή μου.

Υ.Γ. Μαθαίνουμε τι είναι οι πρόωρες εκλογές.
Καλό θα ήταν πάντως να ζητήσεις αύξηση. Σε βάλανε σε δύσκολο πόστο και φαίνεται πως δεν το είχες υπολογίσει.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.807
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom