Συζήτηση για θρησκείες, πρακτικές, κινήματα και άλλα πολλά

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

TsAnn

Member
Μηνύματα
87
Likes
896
Επόμενο Ταξίδι
Περού
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Ουδείς θέλει να δουλεύει μέχρι να πεθάνει. Αλλά αφενός στα 62 δεν είσαι ετοιμοθάνατος, αφετέρου το πρόβλημα παραμένει και διογκώνεται, ο πληθυσμός γερνάει και το εργατικό δυναμικό συρρικνώνεται. Η λύση που προτείνουν κάποιοι είναι τα σπάσουμε όλα. Α, και η παγκόσμια ειρήνη.
Νομίζω πως ο στόχος όλων είναι να συνταξιοδοτηθουμε όσο είμαστε γεροί και μιας κι είμαστε σε ταξιδιωτικό φόρουμ, να χαρούμε όση ζωή μας μένει ταξιδεύοντας. Οχι ετοιμοθάνατοι για να μην πληρώνουν τα κρατη συντάξεις.
Με την παγκόσμια ειρήνη ποιο είναι το πρόβλημα σας?
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
520
Likes
2.572
Νομίζω πως ο στόχος όλων είναι να συνταξιοδοτηθουμε όσο είμαστε γεροί και μιας κι είμαστε σε ταξιδιωτικό φόρουμ, να χαρούμε όση ζωή μας μένει ταξιδεύοντας. Οχι ετοιμοθάνατοι για να μην πληρώνουν τα κρατη συντάξεις.
Με την παγκόσμια ειρήνη ποιο είναι το πρόβλημα σας?
Τέλεια. Δεν μας λέτε πως θα γίνει όμως. Θάβοντας το κεφάλι στην άμμο και κάνοντας πως δεν υπάρχει δημογραφικό ζήτημα;
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.020
Likes
12.107
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Το πρόβλημα είναι να είσαι μπαταχτσής και να απαιτείς να ζεις με τα λεφτά των άλλων.
Αυτό το λες για κάποιον συγκεκριμένα ή γενικά; Πάτση, Παπαθανάση, Νικολάου, για το κωλόσογο και όλο το συρφετό;
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
520
Likes
2.572
Η Χρυση Αυγη περιμενα να πεις οτι μαχαιρωνε και δεν ειναι δημοκρατικο αυτο, αλλα οκ. Και οι μεν και οι δε καταδικαστηκαν. Να καταργησουμε τα κομματα επειδη η Χρυση Αυγη μαχαιρωνε, ηταν ναζι και δημιουργουσε χαος? Κι αυτοι στη φυλακη. Η δημοκρατια δεν εχει αδιεξοδα.
Ποιος μίλησε για κατάργηση κομμάτων; Εσύ έχεις κολλήσει στο ίδιο τσιτάτο. Εγώ είπα ότι οι αντιδράσεις στη Γαλλία δεν υποκινούνται αυθόρμητα και με ανθρωπιστικά κίνητρα, αλλά είναι καθοδηγούμενες από τα άκρα. Και είναι δικαίωμά μου να το πιστεύω.
 

TsAnn

Member
Μηνύματα
87
Likes
896
Επόμενο Ταξίδι
Περού
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Το πρόβλημα είναι να είσαι μπαταχτσής και να απαιτείς να ζεις με τα λεφτά των άλλων.
Ωραία μας τα λέτε εδώ, αν και είναι αντιφατικό το σχόλιο σας. Αυτό κάνουν όσοι τις απόψεις τους υιοθετείτε
 
Μηνύματα
239
Likes
2.650
Γενικά για τους νεοφιλελεύθερους "δημοκράτες" σαν τη Σώτη και τους ακολούθους της, αλλιώς ορίζεται η δημοκρατία για το πόπολο (εκλέγεις τον βασιλιά σου κάθε τέσσερα χρόνια και μην μας πρήζεις τον έρωτα με πορείες και φωνές, φτάνει, το έκανες το χρέος σου) κι αλλιώς για την ελίτ (ελευθερία να αυξάνει τον πλούτο της). Κι όταν το οικονομικό σύστημα και τα αδιέξοδά του έρχονται σε σύγκρουση με τη δημοκρατία, τότε οι πρώτοι πρέπει να πληρώσουν τον λογαριασμό, ως συνήθως.

Είναι "παρανοειδές"[sic] το ότι ζούμε σε μια εποχή που ο αυτοματισμός έχει φτάσει σε τέτοια επίπεδα ώστε όλοι θεωρητικά να μπορούσαμε να δουλεύουμε λίγους μήνες τον χρόνο με την ίδια παραγωγικότητα σε παγκόσμιο επίπεδο (χωρίς να αναγκαζόμαστε να πετάμε τόνους αχρησιμοποίητων προϊόντων στα σκουπίδια) και τον υπόλοιπο καιρό να απολαμβάνουμε αυτά που έχουν πραγματική αξία, ποιοτικό χρόνο με τους δικούς μας, συνδιαλλαγή, εκμάθηση γλωσσών ή δεξιοτήτων, ταξίδια (ναι σαν τις Μπαχάμες, που οι θα βάλουν οι νεοφιλελέδες και περιορισμό στο πού θα ταξιδεύει ο καθένας) και αντ' αυτού συζητάμε αν θα πρέπει να δουλεύουμε μέχρι τα 65, τα 70, τα 100.

Αν το ζήτημα είναι οικονομικό, λεφτά υπάρχουν, ας τα πάρουν από αυτούς που τους περισσεύουν, αλλά η σχολή Σώτη δεν ζητά υψηλότερη φορολόγηση των εκταμμυριούχων αλλά απεναντίας μείωσή της, για ενίσχυση της επιχειρηματικότητας κι οτιδήποτε άλλο το θεωρούν για φασισμό (κόκκινο, ισλαμο- κλπ ) και αντιδημοκρατικότητα. Είπαμε, δημοκρατία όπου μας συμφέρει.

Υ.Γ. Μια χαρά τα λέει ο άνθρωπος και πέσατε να τον φάτε. Αλλά ευτυχώς που δεν είναι από τους αργόσχολους που ξημεροβραδιάζονται εδώ μέσα, γιατί αλλιώς θα έγραφε δέκα σελίδες ασυναρτησίες, χαρακτηρισμούς και λογικά σφάλματα λόγω ιδεοληψιών.
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
520
Likes
2.572
Αυτό το λες για κάποιον συγκεκριμένα ή γενικά; Πάτση, Παπαθανάση, Νικολάου, για το κωλόσογο και όλο το συρφετό;
Α, επιτρέπεται η εντεταλμένη κομματική προπαγάνδα στο forum; Δεν είστε εδώ γιατί σας πνίγει η αδικία για το Γαλλικό ασφαλιστικό;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.004
Likes
40.908
Ποιος μίλησε για κατάργηση κομμάτων; Εσύ έχεις κολλήσει στο ίδιο τσιτάτο. Εγώ είπα ότι οι αντιδράσεις στη Γαλλία δεν υποκινούνται αυθόρμητα και με ανθρωπιστικά κίνητρα, αλλά είναι καθοδηγούμενες από τα άκρα. Και είναι δικαίωμά μου να το πιστεύω.
Φυσικα. Ειναι δικαιωμα σας να πιστευετε ο,τι θελετε. Και να μη σας αρεσουν τα μικροκομματικα συμφεροντα αλλα μονο τα μεγαλοκομματικα. Και να δωσετε τη ζωη σας για το κοινο καλο αφου ανησυχειτε για το συνταξιοδοτικο, να μην παρετε ποτε συνταξη η να την επιστρεψετε για το καλο των παιδιων σας.
Αλλα οχι να πεισετε τους αλλους να αυτοκτονουν εργαζομενοι ως τον ταφο για τα "δικα σας παιδια" η την ιδεολογια σας.
Δουλεια σας τι θα κανετε για το δημοσιο ταμειο και δουλεια τους τι θα κανουν. Σεβομαι τη θυσια που θα κανετε για το συνταξιοδοτικο, ειμαι βεβαιη οτι θα επιστρεψετε τη συνταξη στο κρατος, εγω I would prefer not to.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.020
Likes
12.107
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Α, επιτρέπεται η εντεταλμένη κομματική προπαγάνδα στο forum; Δεν είστε εδώ γιατί σας πνίγει η αδικία για το Γαλλικό ασφαλιστικό;
Κομματική προπαγάνδα υπέρ ποιου η τυχαία αναφορά ονομάτων μπαταχτσήδων που μου ήρθαν πρώτα στο μυαλό; Εσάς μπορεί στο άκουσμα της λέξης μπαταχτσής να σας έρχονται στο μυαλό οι διαδηλωτές της πρώτης γραμμής. Μην δίνετε σημασία, είναι η ειδοποιός διαφορά του τρόπου σκέψης μεταξύ ενός αργόσχολου κι ενός πολυάσχολου μυαλού.
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
520
Likes
2.572
Φυσικα. Ειναι δικαιωμα σας να πιστευετε ο,τι θελετε. Και να μη σας αρεσουν τα μικροκομματικα συμφεροντα αλλα μονο τα μεγαλοκομματικα. Και να δωσετε τη ζωη σας για το κοινο καλο αφου ανησυχειτε για το συνταξιοδοτικο, να μην παρετε ποτε συνταξη η να την επιστρεψετε για το καλο των παιδιων σας.
Αλλα οχι να πεισετε τους αλλους να αυτοκτονουν εργαζομενοι ως τον ταφο για τα "δικα σας παιδια" η την ιδεολογια σας.
Δουλεια σας τι θα κανετε για το δημοσιο ταμειο και δουλεια τους τι θα κανουν. Σεβομαι τη θυσια που θα κανετε για το συνταξιοδοτικο, ειμαι βεβαιη οτι θα επιστρεψετε τη συνταξη στο κρατος, εγω I would prefer not to.
Σου επιστρέφω τις ειρωνείες. Δεν έχω πρόθεση να πείσω κανέναν. Είναι αστείο να πιστεύει κάποιος ότι θα κάνει συζήτηση για σοβαρά ζητήματα εδώ μέσα. Έχω όμως κάθε δικαίωμα να εκθέτω τις όποιες απόψεις μου με επιχειρήματα σε ένα δημόσιο φόρουμ. Το ότι σε κάποιους γυρίζει το μάτι όταν διαβάζουν απόψεις που δεν γουστάρουν και ξεκινούν τις ειρωνίες, τους προσωπικούς χαρακτηρισμούς και τις προσβολές, δείχνει το δικό τους έλλειμμα επάρκειας για να συμμετέχουν στον δημόσιο διάλογο.
Και μάλιστα όταν κάνουν κηρύγματα περί δημοκρατίας, αλλά οι ίδιοι αδυνατούν να ανεχθούν έστω και την ύπαρξη της άλλης θέσης.
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
520
Likes
2.572
Κομματική προπαγάνδα υπέρ ποιου η τυχαία αναφορά ονομάτων μπαταχτσήδων που μου ήρθαν πρώτα στο μυαλό; Εσάς μπορεί στο άκουσμα της λέξης μπαταχτσής να σας έρχονται στο μυαλό οι διαδηλωτές της πρώτης γραμμής. Μην δίνετε σημασία, είναι η ειδοποιός διαφορά του τρόπου σκέψης μεταξύ ενός αργόσχολου κι ενός πολυάσχολου μυαλού.
Θα επιληφθούν οι διαχειριστές.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.004
Likes
40.908
Σου επιστρέφω τις ειρωνείες. Δεν έχω πρόθεση να πείσω κανέναν. Είναι αστείο να πιστεύει κάποιος ότι θα κάνει συζήτηση για σοβαρά ζητήματα εδώ μέσα. Έχω όμως κάθε δικαίωμα να εκθέτω τις όποιες απόψεις μου με επιχειρήματα σε ένα δημόσιο φόρουμ. Το ότι σε κάποιους γυρίζει το μάτι όταν διαβάζουν απόψεις που δεν γουστάρουν και ξεκινούν τις ειρωνίες, τους προσωπικούς χαρακτηρισμούς και τις προσβολές, δείχνει το δικό τους έλλειμμα επάρκειας για να συμμετέχουν στον δημόσιο διάλογο.
Και μάλιστα όταν κάνουν κηρύγματα περί δημοκρατίας, αλλά οι ίδιοι αδυνατούν να ανεχθούν έστω και την ύπαρξη της άλλης θέσης.
Εγω δεν ανηκω σ αυτους. Με σεβασμο θα χαιρετιζα την αυτοκτονια οσων κοπτονται για τα ταμειακα διαθεσιμα ωστε να εξοικονομηθουν χρηματα. Και θα τους τιμουσα γιατι θυσιαζονται για το κοινο καλο.
Αλλα να απαιτουν τις θυσιες των αλλων και να μην ενοχλουν με διαμαρτυριες, ειναι λιγο δυσκολο. Δημοκρατια εχουμε. Οι πιο πολλοι θελουν να ζησουν.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.746
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom