Συζήτηση για θρησκείες, πρακτικές, κινήματα και άλλα πολλά

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.142
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Συνεχίζεις παραπλανητικά να μου βάζεις λόγια που δεν είπα, γιατί δεν μπορείς να τεκμηριώσεις απάντηση σε αυτό που ρωτάω, οπότε διαστρέφεις το ερώτημα κατά πως σε βολεύει.

ΔΕΝ είναι με την Ελλάδα η σύγκριση της Γαλλίας. Είναι με χώρες ισχυρότερες παραγωγικά και οικονομικά από την ίδια και με μικρότερο κόστος συντάξεων ως ποσοστό επί του ΑΕΠ.
Γιατί, λοιπόν, χώρες όπως η Γερμανία και η Ιαπωνία έχουν ήδη αυξήσει τα όρια συνταξιοδότησης στα 64 χρόνια και άνω;

Καμία απάντηση. Αντ' αυτού τράπεζες, funds, Ντογιάκος...

Εντάξει, καταλαβαίνω ότι έρχονται εκλογές και σας έβγαλαν στη ρούγα για προπαγάνδα. Παλιά σας τέχνη κόσκινο.

Αλλά μαθηματα δημοκρατίας και ηθικής δεν θα πάρουμε από οπαδούς ούτε του φασισμού, ούτε του σοσιαλφασισμού.

Και μπανανία δεν σε κάνει αυτός που πάει να συμμαζέψει τα χρέη, αλλά αυτός που σε πείθει ότι υπάρχουν λεφτόδεντρα για να ξυπνήσεις μία μέρα χρεοκοπημένος. Δεν σου έγιναν μάθημα τα γεγονότα του '15;
Εστιάζεις επιλεκτικά όπου θέλεις. Σου απάντησα παραπάνω πως το όριο συνταξιοδότησης για πλήρη σύνταξη στη Γαλλία είναι στα 67 με κάποιες εξαιρέσεις από τα 65 για όσους είναι να βγουν σύντομα στη σύνταξη. Για τους νέους είναι τα 67. Πόσο θες να το πάει για να είσαι ευχαριστημένος, 70;

Το καταλάβαμε εξαρχής πως τα μαθήματα δημοκρατίας σας κάνουν να βγάζετε σπυριά, δεν είναι ανάγκη να το αναφέρετε συνέχεια.

Και στην τελική ο καθένας αποφασίζει όπως νομίζει καλύτερα για το μέλλον των παιδιών του. Άλλοι κατεβαίνουν στους δρόμους γι αυτά κι άλλοι χειροκροτούν για τα 20€ του market pass. Ο καθένας όπως αντιλαμβάνεται την αξιοπρέπεια.
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
520
Likes
2.573
Εστιάζεις επιλεκτικά όπου θέλεις. Σου απάντησα παραπάνω πως το όριο συνταξιοδότησης για πλήρη σύνταξη στη Γαλλία είναι στα 67 με κάποιες εξαιρέσεις από τα 65 για όσους είναι να βγουν σύντομα στη σύνταξη. Για τους νέους είναι τα 67. Πόσο θες να το πάει για να είσαι ευχαριστημένος, 70;

Το καταλάβαμε εξαρχής πως τα μαθήματα δημοκρατίας σας κάνουν να βγάζετε σπυριά, δεν είναι ανάγκη να το αναφέρετε συνέχεια.

Και στην τελική ο καθένας αποφασίζει όπως νομίζει καλύτερα για το μέλλον των παιδιών του. Άλλοι κατεβαίνουν στους δρόμους γι αυτά κι άλλοι χειροκροτούν για τα 20€ του market pass. Ο καθένας όπως αντιλαμβάνεται την αξιοπρέπεια.
Εσύ γκρινιάζεις για τα όρια συνταξιοδότησης και έχεις κάνει χαμό τόσες ώρες εδώ μέσα, και εμένα με ρωτάς με πόσο θα είμαι ευχαριστημένος; Σοβαρά τώρα;

Δεν είναι δημοκρατία, καλέ μου, το να προκαλείς χάος για μικροκομματική εκμετάλλευση. Το δόγμα να διαλύσουμε τα πάντα για να εκμεταλλευτούμε τις στάχτες είναι η κατ'αρχήν φασιστική θέση.

Πάντως το μέλλον των δικών μου παιδιών δεν το θέλω βολεμένα τα ίδια σε όλα τα καλούδια του καπιταλισμού, αλλά να πουλάνε επανάσταση στα φτωχαδάκια από τον Chesterfield καναπέ τους, γνωρίζοντας ότι τα ίδια δεν θα χάσουν τίποτα από την κατάρρευση και το χάος. Αυτό είναι αναξιοπρεπής βίος.
Άντε τώρα να δώσεις συμβουλές για το πως να γλεντήσεις στις Μπαχάμες και τέλος η συζήτηση μαζί μου. Δεν είμαι από τους αργόσχολους που ξημεροβραδιάζονται εδώ μέσα γράφοντας αενάως.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.142
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Εσύ γκρινιάζεις για τα όρια συνταξιοδότησης και έχεις κάνει χαμό τόσες ώρες εδώ μέσα, και εμένα με ρωτάς με πόσο θα είμαι ευχαριστημένος; Σοβαρά τώρα;

Δεν είναι δημοκρατία, καλέ μου, το να προκαλείς χάος για μικροκομματική εκμετάλλευση. Το δόγμα να διαλύσουμε τα πάντα για να εκμεταλλευτούμε τις στάχτες είναι η κατ'αρχήν φασιστική θέση.

Πάντως το μέλλον των δικών μου παιδιών δεν το θέλω βολεμένα τα ίδια σε όλα τα καλούδια του καπιταλισμού, αλλά να πουλάνε επανάσταση στα φτωχαδάκια από τον Chesterfield καναπέ τους, γνωρίζοντας ότι τα ίδια δεν θα χάσουν τίποτα από την κατάρρευση και το χάος. Αυτό είναι αναξιοπρεπής βίος.
Άντε τώρα να δώσεις συμβουλές για το πως να γλεντήσεις στις Μπαχάμες και τέλος η συζήτηση μαζί μου. Δεν είμαι από τους αργόσχολους που ξημεροβραδιάζονται εδώ μέσα γράφοντας αενάως.
Τι ώρα να κοιμηθώ και τι να φάω αύριο;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.050
Δεν είναι δημοκρατία, καλέ μου, το να προκαλείς χάος για μικροκομματική εκμετάλλευση.
Το επιτρεπει το Συνταγμα. Λεγεται δημοκρατια. Οποιος δεν θελει χαος και κομματα αλλα ταξη και κυρηξη των κομματων ως παρανομων, ξερουμε τι θελει αλλα ντρεπεται να το πει και μιλαει για τα παιδια του, λες κι εμεις εχουμε σκυλια ξερω γω, για να μην το προσεξουμε.
 

TsAnn

Member
Μηνύματα
87
Likes
896
Επόμενο Ταξίδι
Περού
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Αδυνατεί να συλλάβει ο εγκέφαλός μου ότι υπάρχουν άνθρωποι που θέλουν να δουλεύουν μέχρι να πεθάνουν ούτως ώστε τα παιδιά τους να ζουν για να δουλεύουν και να βγάζουν περισσότερα λεφτά για μια καλύτερη ζωή. Χωρίς ελεύθερο χρόνο και ποιότητα.

Εκτός κι αν οι ίδιοι βέβαια πάρουν σύνταξη στα 45.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Να σου πουν οι Ουκρανοί αν υπάρχουν επικίνδυνοι γείτονες...
Αχ, σε παρακαλώ, δεν έχετε καμία αντίληψη της πραγματικότητας εκεί εξω. Πραγματικά όμως. Δεν θέλω καμία συζήτηση. Δεν υπάρχει κοινός τόπος για συζήτηση
Αφού έγραψες τον ατελείωτο επί ώρες τώρα ανακάλυψες ότι δεν υπάρχει κοινός τόπος! Υπάρχουν πολλές παραλίες να παίζουμε με τα κουβαδάκια μας. Άσε που πρέπει να κάτσω να σκεφτώ ότι δεν έχω αντίληψη της πραγματικότητας. Ρε έγνοια που μου έβαλες βραδιάτικα...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.142
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Αδυνατεί να συλλάβει ο εγκέφαλός μου ότι υπάρχουν άνθρωποι που θέλουν να δουλεύουν μέχρι να πεθάνουν ούτως ώστε τα παιδιά τους να ζουν για να δουλεύουν και να βγάζουν περισσότερα λεφτά για μια καλύτερη ζωή. Χωρίς ελεύθερο χρόνο και ποιότητα.

Εκτός κι αν οι ίδιοι βέβαια πάρουν σύνταξη στα 45.
Δυστυχώς είναι πολλοί οι κυρ Παντελήδες.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.050
Αδυνατεί να συλλάβει ο εγκέφαλός μου ότι υπάρχουν άνθρωποι που θέλουν να δουλεύουν μέχρι να πεθάνουν ούτως ώστε τα παιδιά τους να ζουν για να δουλεύουν και να βγάζουν περισσότερα λεφτά για μια καλύτερη ζωή. Χωρίς ελεύθερο χρόνο και ποιότητα.
Τις περισσοτερες φορες οι "παιδοκαπηλοι" στις συζητησεις (...εμενα τα παιδια μου...) ειναι σαν τους πατριδοκαπηλους στις συζητησεις. Καπηλοι.
Παιδια εχουμε ολοι, δεν εχουν μονο αυτοι. Ουτε ανωτερους μας κανει αυτο ουτε κατωτερους. Αλλα δεν βλεπουν ποτε πιο περα απο το κατωφλι του σπιτιου τους.
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
520
Likes
2.573
Το επιτρεπει το Συνταγμα. Λεγεται δημοκρατια. Οποιος δεν θελει χαος και κομματα αλλα ταξη και κυρηξη των κομματων ως παρανομων, ξερουμε τι θελει αλλα ντρεπεται να το πει και μιλαει για τα παιδια του, λες κι εμεις εχουμε σκυλια ξερω γω, για να μην το προσεξουμε.
Ποιο λέγεται δημοκρατία; Η τυφλή βία της κάθε φασιστοειδούς μειοψηφίας; Οι απανθρακωμένοι στη Marfin ή οι σφαίρες της 17 Νοέμβρη σε κεφάλια;
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
520
Likes
2.573
Αδυνατεί να συλλάβει ο εγκέφαλός μου ότι υπάρχουν άνθρωποι που θέλουν να δουλεύουν μέχρι να πεθάνουν ούτως ώστε τα παιδιά τους να ζουν για να δουλεύουν και να βγάζουν περισσότερα λεφτά για μια καλύτερη ζωή. Χωρίς ελεύθερο χρόνο και ποιότητα.

Εκτός κι αν οι ίδιοι βέβαια πάρουν σύνταξη στα 45.
Ουδείς θέλει να δουλεύει μέχρι να πεθάνει. Αλλά αφενός στα 62 δεν είσαι ετοιμοθάνατος, αφετέρου το πρόβλημα παραμένει και διογκώνεται, ο πληθυσμός γερνάει και το εργατικό δυναμικό συρρικνώνεται. Η λύση που προτείνουν κάποιοι είναι τα σπάσουμε όλα. Α, και η παγκόσμια ειρήνη.
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
520
Likes
2.573
Τις περισσοτερες φορες οι "παιδοκαπηλοι" στις συζητησεις (...εμενα τα παιδια μου...) ειναι σαν τους πατριδοκαπηλους στις συζητησεις. Καπηλοι.
Παιδια εχουμε ολοι, δεν εχουν μονο αυτοι. Ουτε ανωτερους μας κανει αυτο ουτε κατωτερους. Αλλα δεν βλεπουν ποτε πιο περα απο το κατωφλι του σπιτιου τους.
Δυστυχώς είναι πολλοί οι κυρ Παντελήδες.
Καλό είναι να είσαι νοικοκύρης και να ζεις με τα λεφτά σου. Το πρόβλημα είναι να είσαι μπαταχτσής και να απαιτείς να ζεις με τα λεφτά των άλλων.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.050
Ποιο λέγεται δημοκρατία; Η τυφλή βία της κάθε φασιστοειδούς μειοψηφίας; Οι απανθρακωμένοι στη Marfin ή οι σφαίρες της 17 Νοέμβρη σε κεφάλια;
Η Χρυση Αυγη περιμενα να πεις οτι μαχαιρωνε και δεν ειναι δημοκρατικο αυτο, αλλα οκ. Και οι μεν και οι δε καταδικαστηκαν. Να καταργησουμε τα κομματα επειδη η Χρυση Αυγη μαχαιρωνε, ηταν ναζι και δημιουργουσε χαος? Κι αυτοι στη φυλακη. Η δημοκρατια δεν εχει αδιεξοδα.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.214
Μηνύματα
883.826
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom