Συζήτηση για θρησκείες, πρακτικές, κινήματα και άλλα πολλά

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Ε τότε θα πρέπει να τους έβγαζες όλους λάθος γιατί κανείς Έλληνας δε θα έλεγε "Ετσι ακριβώς ως Γιώργος είπε", οι περισσότεροι ή καλύτερα όλοι θα έλεγαν "Ετσι ακριβώς όπως είπε ο Γιώργος".[/QUOTE

Δεν ήμουν ο μόνος Έλληνας που "εξέταζε" αλλά ούτε λάθος είναι η ως άνω έκφραση. Φυλάξου με τη ζέστη.
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
@Ntt πραγματι δεν τους δεχονται ολους. Αλλα δεν τους απορριπτουν εκ των προτερων ως ενδειξη "αμορφωσιας". Ειναι γνωστο σε ολα τα DSM οτι η δυσορθογραφια ειναι ειδικη δυσκολια και οχι "αμορφωσια" που δεν επηρεαζει αλλες ακαδημαικες ικανοτητες. Φυσικα δεν ειναι υποχρεωμενοι να το γνωριζουν οι συμφορουμιτες.
Προφανώς δεν κάνουμε case study σε κάθε υποψήφιο ούτε ο δειγματοχώρος μας είναι dsm. ο ιδιωτικός τομέας δεν είναι πανεπιστημιακή κοινότητα να αναδείξει ταλέντα, περισσότερο κοινά μυαλά αλλά συγκροτημένα ψάχνουμε και γι'αυτό τσεκάρουμε πέντε πράγματα.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.397
Χρειάζεται και ένα άρθρο "ο" όμως (ως Γιώργος ποιος Γιώργος;; ο γνωστός Yorgos :)) .. εντάξει στα αγγλικά (as George said) έτσι το λένε αλλά εμείς ποτε δεν θα εκφραζόμασταν έτσι και ας θεωρείται σωστό..
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Χρειάζεται και ένα άρθρο "ο" όμως (ως Γιώργος ποιος Γιώργος;; ο γνωστός Yorgos :)) .. εντάξει στα αγγλικά (as George said) έτσι το λένε αλλά εμείς ποτε δεν θα εκφραζόμασταν έτσι και ας θεωρείται σωστό..
Παραλείποντας το άρθρο απέδωσα ιδιαίτερη τιμή. Οχι "ο γνωστός" Γιώργος αλλά "Ο" Γιώργος, "ένας" είναι ο Γιώργος, (πέραν του ότι έχω κέφια και κάποιο χρόνο διαθέσιμο σήμερα).

Φυσικά η πλειοψηφία δεν θα εκφραζοταν έτσι αλλά άργησα να δω το mistype και μια και ήταν σωστό θεωρητικά, το άφησα. Εξάλλου δεν εξοικειώθηκα ποτέ με τις πλειοψηφίες.

Φυσικά επίσης είναι λαθος να αποσπά κάποιος μιά φράση επί της οποίας προσπαθεί να στηρίξει αντεπιχείρημα όταν του δείχνω το δάσος και αυτός κοιτά το δάκτυλο.

Εν προκειμένω και ο τύπος και η ουσία επιβεβαιώνουν ότι για κάποιο λόγο άνθρωποι που δεν ανήκουν στους πολλούς συνήθως δεν είναι οι εξεταζόμενοι αλλά οι εξετάζοντες και τα υπόλοιπα είναι δικαιολογίες.
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Συμφωνώ με το μέλος @Vasileti σε όλα. Ειδικά για το δημόσιο , για την αριστεία κτλ.

Υπάρχει μια τάση να γίνουμε όλοι ίσοι προς τα κάτω. Αυτό ξεκίνησε στην Ελλάδα το 2015 και συνεχίζει.

Τα πτυχία πλέον παίζουν ένα μικρό ποσοστό, μεγαλύτερο ρόλο παίζει το portfolio του εξεταζόμενου.

Στην Ελλάδα όλοι νομίζουν ότι με πτυχίο και καρφί μεταπτυχιακό (μέγα λάθος) θα βγουν διευθυντές.

Πλέον εταιρείες όπως η Google ζητούν δείγματα δουλειάς και ας μην έχεις πτυχίο.

Νομίζω μόνο όσοι έχουν περάσει από τον ιδιωτικό τομέα σε μεγάλη επιχείρηση μπορούν να αντιληφθούν τι εννοεί το μέλος @Vasileti .

Η εκπαίδευση όπως την ξέρουμε τελείωσε (ευτυχώς για τα ελληνικά δεδομένα) , από την άκρη του σπιτιού σου μπορείς να δεις e-learning της Credit Suisse και να μην βασιστείς στον καθηγητή (που το πιο κοντινό σε χρηματοοικονομικά είναι η θεωρία του 1990)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.954
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Εδω μπορεί να γελάμε κάπως με τους αγεωγράφητους αλλά είναι και ταξιδιωτικό φόρουμ..
Α ναι, ε; Ε, τότε στην επόμενη συνάντηση του forum ας κάνουμε ένα γκάλοπ. Ας ρωτήσουμε τους παρευρισκόμενους να μετρήσουμε πόσοι θα μπορέσουν να ονοματίσουν σωστά, χωρίς να ρωτήσουν άλλους ή να κοιτάξουν το κινητό τους, την ήπειρο στην οποία βρίσκεται π.χ. η Γκαμπόν.

Πάω στοίχημα ότι ούτε 30% σωστών απαντήσεων δε θα πιάσουμε. Δε λέω να τη δείξουν στο χάρτη, να μας πουν απλώς σε ποιά ήπειρο είναι.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Σχετικά με την γεωγραφία όντως μπορεί να μην είναι απαραίτητη για άλλους λαούς αλλά ειδικά για μας πρέπει να είναι στο αίμα μας , καθώς αυτό που θ'ακούσεις καθημερινά στις συζητήσεις είναι:
1. Ο Αλέξανδρος κατέκτησε τον μισό κόσμο
2. Μπαγκλαντές έγινε η Αχαρνών
3.Τα πετρέλαια της Κύπρου ή που θα μας σώσουν ή θα μας πάνε σε πόλεμο.
4. Ο Δήμαρχος της Κωνσταντινούπολης είναι Έλληνας από την Τραπεζούντα
5. Η μισή Αλβανία είναι ελληνική αλλά μας το κρύβουν.
6. Οι Εβραίοι κρύβονται πίσω από όλα
7. Τι τραβάνε και οι Παλαιστίνιοι...
8. Δεν πρόλαβα τον Τσε δεν πρόλαβα τον Κάστρο (αυτό το λέω εγώ)
9. Η Τίνα αισθάνεται ευλογημένη στη τοποθεσία Λονδίνο
10. Για όλα φταίνε οι Αμερικάνοι
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.019
Likes
40.991
Εσείς με τις πιτζάμες πηγαίνετε σε ρομαντικό εστιατόριο για δείπνο θεωρώντας ότι ο συνδαιτημόνας θα γοητευθεί από τα υπόλοιπα προσόντα ή από οποιαδήποτε κοτσάνα πετάξετε?
Ομολογω οτι συνηθως βασιζομαι στα υπολοιπα προσοντα μου.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Εν προκειμένω και ο τύπος και η ουσία επιβεβαιώνουν ότι για κάποιο λόγο άνθρωποι που δεν ανήκουν στους πολλούς συνήθως δεν είναι οι εξεταζόμενοι αλλά οι εξετάζοντες και τα υπόλοιπα είναι δικαιολογίες.
Η γνώμη μου είναι ότι γράφεις χειρότερα απ' το να έκανες copy-paste από google translate, με λάθος σύνταξη που δύσκολα κάποιος μπορεί να καταλάβει τι γράφεις χωρίς δεύτερη ανάγνωση, ορθογραφικά λάθη (ελλείματα), δυσκατανόητες εκφράσεις (λεκτική ευεξία) σε σημείο που η παραπάνω παράθεση ότι θεωρείς τον ευατό σου ότι ανήκει σε κάποια ομάδα λίγων εκλεκτών εξεταζόντων που κρίνουν εξεταζόμενους να ακούγεται σαν ανέκδοτο.

Επίσης, όταν κάποιος πιστεύει ότι είναι άριστος πρώτον αφήνει τους άλλους να μιλάνε για την αριστεία του και δεύτερον φροντίζει να μην κάνει ορθογραφικά, συντακτικά και άλλα γλωσσικά λάθη όταν γράφει δημοσιεύσεις σε ένα φόρουμ.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.370
Likes
6.858
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Ας αλλάξω το θέμα.
Το τοπικ κάνει λόγο για συζήτηση "και για άλλα πολλά"
Ας ρωτήσω κάπως προβοκατόρικα:
Υπαρχει χώρα που δεν θα την επιισκεπτόσασταν για πολιτικούς λόγους;
Κάποια μέλη, αν κατάλαβα καλά, δεν θα πήγαιναν πχ στη Βόρεια Κορέα. Κάποια άλλα μέλη δεν έχουν κανένα τετοιο θέμα και άνετα πηγαίνουν σε τέτοιες χώρες, μια και δυο φορές.
Δεν θέλω να είμαι επικριτικός ουτε προς τους μεν, ούτε προς τους δε...
Απλά τις τελευταίες μέρες έχω προβληματιστει, αν καλώς ή κακώς βάζουμε κόκκινες γραμμές για κάποιους ταξιδιωτικούς προορισμούς.
Κάποιοι θα πουν η θα γράψουν καλώς. Δεν μπορώ να πάω εκεί όταν βλέπω τι καθεστώς υπάρχει, πόσο οι άνθρωποι δυστυχούν, πόσο καταπατούνται πολλά ανθρώπινα δικαιώματα.
Κάποιοι άλλοι θα πουν η θα γράψουν κακώς. Καμια σύγχρονη χώρα δεν θα πρέπει να αποκλειστεί από τις ταξιδιωτικές μας επιθυμίες για πολλούς και διάφορους λόγους.
Θα κλείσω με ένα ακόμη πιο προβοκατόρικο ερώτημα: εν ετη 2019 θα επιισκεπτόσασταν μια χώρα στην οποία θα υπήρχε ένα ναζιστικό καθεστώς α λα Χίτλερ;
Υ. Γ. :Εύχομαι η συζήτηση να μην ΠΑΡΕΚΤΡΑΠΕΙ και να γίνει ένας νηφάλιος διάλογος ώστε να ακουστούν και οι μεν και οι δε..
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.397
Α ναι, ε; Ε, τότε στην επόμενη συνάντηση του forum ας κάνουμε ένα γκάλοπ. Ας ρωτήσουμε τους παρευρισκόμενους να μετρήσουμε πόσοι θα μπορέσουν να ονοματίσουν σωστά, χωρίς να ρωτήσουν άλλους ή να κοιτάξουν το κινητό τους, την ήπειρο στην οποία βρίσκεται π.χ. η Γκαμπόν.

Πάω στοίχημα ότι ούτε 30% σωστών απαντήσεων δε θα πιάσουμε. Δε λέω να τη δείξουν στο χάρτη, να μας πουν απλώς σε ποιά ήπειρο είναι.
Λες ε;; μπορεί δεν ξέρω .. απλά εδω θα έλεγε κανείς ότι θα έβρισκες λιγότερους αγεωγράφητους... Και φυσικά εννοώ εύκολες ερωτήσεις και όχι να δείξεις πχ σε λευκό χάρτη που είναι το Τόγκο ..
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.423
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Ας αλλάξω το θέμα.
Το τοπικ κάνει λόγο για συζήτηση "και για άλλα πολλά"
Ας ρωτήσω κάπως προβοκατόρικα:
Υπαρχει χώρα που δεν θα την επιισκεπτόσασταν για πολιτικούς λόγους;
Κάποια μέλη, αν κατάλαβα καλά, δεν θα πήγαιναν πχ στη Βόρεια Κορέα. Κάποια άλλα μέλη δεν έχουν κανένα τετοιο θέμα και άνετα πηγαίνουν σε τέτοιες χώρες, μια και δυο φορές.
Δεν θέλω να είμαι επικριτικός ουτε προς τους μεν, ούτε προς τους δε...
Απλά τις τελευταίες μέρες έχω προβληματιστει, αν καλώς ή κακώς βάζουμε κόκκινες γραμμές για κάποιους ταξιδιωτικούς προορισμούς.
Κάποιοι θα πουν η θα γράψουν καλώς. Δεν μπορώ να πάω εκεί όταν βλέπω τι καθεστώς υπάρχει, πόσο οι άνθρωποι δυστυχούν, πόσο καταπατούνται πολλά ανθρώπινα δικαιώματα.
Κάποιοι άλλοι θα πουν η θα γράψουν κακώς. Καμια σύγχρονη χώρα δεν θα πρέπει να αποκλειστεί από τις ταξιδιωτικές μας επιθυμίες για πολλούς και διάφορους λόγους.
Θα κλείσω με ένα ακόμη πιο προβοκατόρικο ερώτημα: εν ετη 2019 θα επιισκεπτόσασταν μια χώρα στην οποία θα υπήρχε ένα ναζιστικό καθεστώς α λα Χίτλερ;
Υ. Γ. :Εύχομαι η συζήτηση να μην ΠΑΡΕΚΤΡΑΠΕΙ και να γίνει ένας νηφάλιος διάλογος ώστε να ακουστούν και οι μεν και οι δε..
Προσωπικά καμία χώρα με αντιδημοκρατικό η απολυταρχικό καθεστώς δεν με εμπνέει να επισκεφθώ. Και επιπλεον, για προσωπικούς ευνόητους λόγους, αποφεύγω κ γενικά δεν με ενδιαφέρει να επισκεφθώ χώρες βαθύτατα ομοφοβικες η χαμηλά στο δείκτη lgbtqi δικαιωμάτων. Έχω επισκεφθεί (με πίεση φίλων, την περίοδο που ήμουν ακόμα single) την Τουρκία. Πλέον όμως τέτοιες χώρες, αλλά κ χώρες όπως οι αραβικές η η Ρωσία η κάποιες άλλες σλαβικές, δεν μου κάνουν κανένα κλικ να τις επισκεφθώ. Στο κάτω κάτω ζω στην Ελλάδα, που ομοίως δεν είναι ο,τι καλύτερο στον τομέα αυτό (ευτυχως που τα τελευταία 4 χρονια εγιναν κάποια θετικα βηματακια). Δεν βρίσκω λόγο να πηγαίνω στα χειρότερα
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.325
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom