Συζήτηση για θρησκείες, πρακτικές, κινήματα και άλλα πολλά

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.823
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
αυτο εινα για τον Μιχαηλιδη? για την υποθεση του?
 

EviTan

Member
Μηνύματα
424
Likes
2.884
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα
Γιατί δε θέλουν το μετρό στα Εξάρχεια;
Αν η ερώτηση δεν είναι προβοκατορικη, βάσει του τρόπου που συντάσσεται... η διαμαρτυρία γίνεται για την κατασκευή της στάσης στην πλατεία των Εξαρχείων, όπως επίσης και την καταστροφική "ανάπλαση" 30-40 στρεμμάτων του λόφου του Στρέφη στην περιοχή. Και όχι γενικά "δεν θέλουν το μετρό", απλά νομίζω προσπαθούν να σώσουν ότι δημόσιο χώρο δεν έχει τσιμεντοποιηθεί ή καταπατηθεί ακόμη στο κέντρο της Αθήνας...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Γιατί δε θέλουν το μετρό στα Εξάρχεια;
γιατι μετα θα πηγαινουν ολοι
χώρο δεν έχει τσιμεντοποιηθεί ή καταπατηθεί ακόμη στο κέντρο της Αθήνας...
γιατι θα κτισουν τπτ? δικοι μου εξαρχειωτες απο δεκαετιες, εχουν να πανε επισης δεκαετιες μετα απο αναριθμητες επιθεσεις, κλοπες κλπ στρεφη λες κ στριβεις.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.922
Likes
40.755
Θυμαστε τα χριστουγεννιατικα δεντρακια που στηνοντουσαν ως αποπειρα gentrification της περιοχης και καιγοντουσαν το ενα μετα το αλλο?
Ε, δεν θελει φαντασια για το πως θα παει ο σταθμος στην πλατεια αντι του Αρχαιολογικου Μουσειου που θα εκανε νοημα.
 

ludovica

Member
Μηνύματα
215
Likes
1.743
Δεν είναι προβοκατορικη η ερώτηση, απορία είναι. Για το Στρέφη καλώς διαμαρτύρονται φαντάζομαι, αλλά όντως θα υπάρξει περιβαλλοντικό πρόβλημα αν γίνει σταθμός στην πλατεία;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.922
Likes
40.755
Δεν είναι προβοκατορικη η ερώτηση, απορία είναι. Για το Στρέφη καλώς διαμαρτύρονται φαντάζομαι, αλλά όντως θα υπάρξει περιβαλλοντικό πρόβλημα αν γίνει σταθμός στην πλατεία;
Σιγα το περιβαλλοντικο. Αν, οπως μαθαινω, σχεδιαζουν να κανουν πολυ μεγαλο υπογειο τουνελ εξοδο προς το Μουσειο, τοτε ετοιμαζεται και Μεγαλος Περιδρομος, οπως ο Μεγαλος Περιπατος. Δεν ειναι φτηνα αυτα τα τουνελ
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι αυτοί που διαμαρτύρονται είναι κάτοικοι των Εξαρχείων. Δε νομίζω ότι κανένας ανοιχτόμυαλος άνθρωπος δεν θα ήθελε την ευκολία του στη καθημερινότητά του και την μετακίνησή του. Οι φιλοσοφίες περί "άβατων¨" μάλλον αναπτύσσονται από ανθρώπους που θέλουν να προστατεύσουν "παραβατα":rolleyes:. Λίγο πριν την πανδημία θυμάμαι τον εαυτό μου να περπατάει στην πλατεία Εξαρχείων κσι να πηγαίνει θερινό σινεμά στο Βοξ και το Ριβιέρα και να με σταματούν τουλάχιστον 2-3 φορές για να μου πουλήσουν "διάφορα". Έχει κάπως, δε λέω, κοπάσει το φαινόμενο, αλλά σίγουρα δεν έχει εκλείψει
Edit: Έάν όντως παίζει κάτι τέτοιο για το λόφο του Στρέφη συντάσσομαι μαζί τους ευθέως σε αυτό το σκέλος!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Δεν ξέρω τους λόγους για τις διαμαρτυρίες.Αλλά θυμάμαι τις διαμαρτυρίες στην Αγία Παρασκευή για να μην γίνει ο σταθμός στην πλατεία.Και είδαμε που πήγε ο σταθμός..
 
Last edited:

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Δεν ξέρω τους λόγους για τις δοαμαρτυρίες.Αλλά θυμάμαι τις διαμαρτυρίες στην Αγία Παρασκευή για να μην γίνει ο σταθμός στην πλατεία.Και είδαμε που πήγε ο σταθμός..
Κάτι για το οποίο φυσικά έχουν μετανιώσει όλοι οι κάτοικοι της Αγίας Παρασκευής και βρίζουν τον τότε δήμαρχο που είχε "πατήσει πόδι" για να μη γίνει ο σταθμός στην πλατεία και "χαλάσει"!
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.823
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
δεν γνωριζω το τι και πως, αλλα πιστευω οτι καποιοι διαμαρρυρονται απλα για να διαμαρτυροναι....
τα ιδια κανανε και οι "οικολογοι" με το project Suttgart 21....απλα εναντια σε ολα, και να εχουμε εναν λογο υπαρξης = καμια πορεια καμια συγεντρωση...

το οικολογοι το βαζω ετσι με "" γιατι μια φορα που επιασε κουβεντα με μια, αφου πρωτα εκραζε ολους οσους εχουν αυτοκινητητα , και οτι πρεπει να μετακινουμαστε με τραινο κλπ (ενω ταυτοχρονια εκανε πορεια εναντια σε εναν καινουργιο στατημο που θα βοηθουσε σε αυτο), μετα μου ανακοινωσε οτι καθε χρονο πεταει δυο φορες ινδια για σεμιναρια yoga.....

και αρχισα να κτυπαω το κεφαλι μου στο πλακακι στο πεζοδρομιο
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.541
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom