Συζήτηση για θρησκείες, πρακτικές, κινήματα και άλλα πολλά

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.774
Το οποιο πάντως έχει να κάνει και με το ότι οι Έλληνες φοιτητές δε θελουν να εργαστούν και πολλοί ούτε καν να συγκατοικησουν, πράγματα αυτονόητα στο εξωτερικό. Ειδικα το θέμα της (μη) συγκατοικησης μου είναι ακατανόητο και για τους μη φοιτητές, στο εξωτερικό σε πόλεις με δύσκολο στεγαστικό συγκατοικεί πολύς κόσμος, ειδικά εργένηδες, ο Έλληνας για κάποιο λόγο δε θέλει, δυσκολεύεται. Oι δε σπουδές στην επαρχία που πρέπει σώνει και καλά να τις πληρώσουν οι γονείς είναι ελληνικό φαινόμενο, δε θα πάθει τίποτε ο φοιτητής να δουλέψει, λίγοι το κάνουν στην Ελλάδα. Η Ελληνίδα Μάνα δεν αντέχει να δει τον κανακάρη της να συγκατοικεί, να μοιράζει φυλλάδια, να κάνει το σερβιτόρο ή να δουλέψει τα καλοκαίρια, προτιμάει να τα χρεώνεται αυτή ή να στερείται η γιαγιά από τη σύνταξη και το παιδί της να μπει στην αγορά εργασίας στα 22, τα 25 ή και τα 30, ελληνικές νοοτροπίες "μην πάθει κάτι το παιδί". Προσωπικά οι σπουδές μου κόστισαν σε 3 διαφορετικές χώρες 0 ευρώ στους δικούς μου, όπως κοστίζουν και στα ανίψια μου σε Ελλάδα και Γαλλία, όπως εργάζονται και αρκετοί φοιτητές φίλοι στην Ελλάδα, αλλά είναι η εξαίρεση στις σχολές τους, η μεγάλη πλειοψηφία των συμφοιτητών τους πίνει καφέδες την ίδια ώρα που οι γνωστοί μου εργάζονται. Ναι, σχετικά χαμηλοί οι μισθοί στην Ελλάδα, αλλά μεγαλύτερο πρόβλημα είναι η νοοτροπία, σε άλλες χώρες στα 17 ή πληρώνεις νοίκι στους δικούς σου ή πας και νοικιάζεις αλλού, ενήλιξ είσαι πια, στην Ελλάδα η ενηλικίωση ξεκινάει από τα 28, μη σου πω και τα 30 (για μερικούς ούτε καν αυτό). Λογικό θα μου πεις, εδώ έχει εκπροσώπους "νεολαίας" που ηλικιακά είναι πιο κοντά στη σύνταξη από την αποφοίτηση από το Λύκειο.
Κι εγω συγκατοικουσα και περασαμε πολυ ωραια. Και δουλευα.
Αλλες εποχες, ειχαμε περισσοτερη υπομονη με τους ανθρωπους.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.823
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
Το οποιο πάντως έχει να κάνει και με το ότι οι Έλληνες φοιτητές δε θελουν να εργαστούν και πολλοί ούτε καν να συγκατοικησουν. Ειδικα το θέμα της συγκατοικησης μου είναι ακατανόητο και


Οι υπόλοιποι τα κρατάνε; Πόσα immodium πήραν δλαδή;
κοιτα...εμενα οταν παω καπου εκτος Ευρωπης με πιανει καπως δυσκοιλιοτητα...
οταν παω για χειμερινες διακοπες σε τιποτα Αλπεις, μιλαμε σαν να πινω γαλα Μαγνησιας καθε βραδυ....
κατανταει κουραστικο
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
8.466
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Το γαλλικό σύστημα εκλογών έχει πολύ ενδιαφέρον. Πρώτα κάνουν τις προεδρικές εκλογές σε δύο γύρους. Με τους 2 επικρατέστερους να πηγαίνουν στον 2ο γύρο. Ο πρόεδρος επιλέγει πρωθυπουργό και υπουργούς και μετά γίνονται οι βουλευτικές εκλογές όπου και ο πρωθυπουργός και οι υπουργοί συμμετέχουν. Δηλαδή μπορεί να μην καταφέρουν να μπουν στη βουλή και πρέπει να αντικατασταθούν.

Οι βουλευτικές εκλογές γίνονται επίσης σε 2 γύρους. Με τους επικρατέστερους υποψήφιους να περνάνε στον 2ο γύρο (πρέπει να έχεις πιάσει συγκεκριμένο ποσοστό). Αυτό δηλαδή σημαίνει ότι παρόλο που Μακρόν και Μελανσόν είναι πολύ κοντά σε ψήφους, το πόσες έδρες θα πάρει το κάθε κόμμα τελικά μπορεί να είναι τελείως διαφορετικό. Γιάυτό ίσως να διαβάζετε ότι είναι πιθανό το κόμμα του Μακρόν να πάρει την πλειοψηφία των εδρών, ενώ φαντάζει αδύνατον κάτι τέτοιο να το πετύχει ο Μελανσόν.

Στην παρούσα φάση το σενάριο να υπάρξει συγκυβέρνηση ειναι επίσης πολύ πιθανό. Τελευταία φορά που έγινε κάτι τέτοιο στη Γαλλία εφαρμόστηκε ο νόμος για το 35ωρο/βδομάδα από τη Martine Aubry μεγάλη η χάρη της!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.985
Likes
12.039
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Το γαλλικό σύστημα εκλογών έχει πολύ ενδιαφέρον. Πρώτα κάνουν τις προεδρικές εκλογές σε δύο γύρους. Με τους 2 επικρατέστερους να πηγαίνουν στον 2ο γύρο. Ο πρόεδρος επιλέγει πρωθυπουργό και υπουργούς και μετά γίνονται οι βουλευτικές εκλογές όπου και ο πρωθυπουργός και οι υπουργοί συμμετέχουν. Δηλαδή μπορεί να μην καταφέρουν να μπουν στη βουλή και πρέπει να αντικατασταθούν.

Οι βουλευτικές εκλογές γίνονται επίσης σε 2 γύρους. Με τους επικρατέστερους υποψήφιους να περνάνε στον 2ο γύρο (πρέπει να έχεις πιάσει συγκεκριμένο ποσοστό). Αυτό δηλαδή σημαίνει ότι παρόλο που Μακρόν και Μελανσόν είναι πολύ κοντά σε ψήφους, το πόσες έδρες θα πάρει το κάθε κόμμα τελικά μπορεί να είναι τελείως διαφορετικό. Γιάυτό ίσως να διαβάζετε ότι είναι πιθανό το κόμμα του Μακρόν να πάρει την πλειοψηφία των εδρών, ενώ φαντάζει αδύνατον κάτι τέτοιο να το πετύχει ο Μελανσόν.

Στην παρούσα φάση το σενάριο να υπάρξει συγκυβέρνηση ειναι επίσης πολύ πιθανό. Τελευταία φορά που έγινε κάτι τέτοιο στη Γαλλία εφαρμόστηκε ο νόμος για το 35ωρο/βδομάδα από τη Martine Aubry μεγάλη η χάρη της!
Απίθανο οι ψηφοφόροι του Εθνικού Μετώπου και της Δεξιάς να ψηφίσουν Αριστερά. Δεν βλέπω πολλές πιθανότητες για συγκυβέρνηση. Αν και είναι ένα σενάριο που θα ήταν πολύ θετικό για τους Γάλλους.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
8.466
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Απίθανο οι ψηφοφόροι του Εθνικού Μετώπου και της Δεξιάς να ψηφίσουν Αριστερά. Δεν βλέπω πολλές πιθανότητες για συγκυβέρνηση. Αν και είναι ένα σενάριο που θα ήταν πολύ θετικό για τους Γάλλους.
Μπορεί να απέχουν αυτοί! Επίσης θα έχει ενδιαφέρον τι θα ψηφίσουν οι Μακρονιστές μεταξύ Μελανσόν και Λε Πεν.

Συγκυβέρνηση μπορεί να υπάρξει και στην περίπτωση που το κόμμα του Μακρόν δεν πιάσει τον αριθμό εδρών που χρειάζεται που μοιάζει πολύ πιθανό σενάριο. Τώρα με ποιο κόμμα θα θέλει να συγκυβερνήσει είναι άλλη κουβέντα.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
8.466
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
8.466
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Διάβαζα τη συνέντευξη της Μποφίλιου: Νατάσσα Μποφίλιου: 'Για μένα θα ήταν πολύ πιο ασφαλές να μη λέω τίποτα'

Τη ρωτάνε λοιπόν τη γνώμη της για την τραπ και αφού λέει τα γνωστά είναι σεξιστικό, απόλυτος πάτος κλπ τη ρωτάνε ναι αλλά και η πανκ.... Για να απαντήσει "Δεν είναι το ίδιο γιατί η πανκ είναι μια διοχέτευση μιας οργής που έχει κάθε λόγο να υπάρχει. Η πανκ είναι κάτι υγιές."

Διαβάζοντας το μου ήρθαν στο μυαλό οι στίχοι από τοπ συγκροτήματα της πανκ που "είναι κάτι υγιές"

Misfits: I got something to say I raped your mother today and it doesn't matter much to me as long as she spread.

Dead Kennedys: So I kill children I love to see them die I kill children and make their mamas cry.

Black flag: You screamed, you bled, you laid on the floor but now I know you'll leave me no more I love you I love you because, I love you. (Αλίμονο αν δεν υπήρχαν και στίχοι για γυναικοκτονία στην πανκ και από μπάντα που όντως ήταν πολιτικοποιημένη)

1656541463245.png
 

TsAnn

Member
Μηνύματα
87
Likes
896
Επόμενο Ταξίδι
Περού
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησί του Πάσχα
Διάβαζα τη συνέντευξη της Μποφίλιου: Νατάσσα Μποφίλιου: 'Για μένα θα ήταν πολύ πιο ασφαλές να μη λέω τίποτα'

Τη ρωτάνε λοιπόν τη γνώμη της για την τραπ και αφού λέει τα γνωστά είναι σεξιστικό, απόλυτος πάτος κλπ τη ρωτάνε ναι αλλά και η πανκ.... Για να απαντήσει "Δεν είναι το ίδιο γιατί η πανκ είναι μια διοχέτευση μιας οργής που έχει κάθε λόγο να υπάρχει. Η πανκ είναι κάτι υγιές."

Διαβάζοντας το μου ήρθαν στο μυαλό οι στίχοι από τοπ συγκροτήματα της πανκ που "είναι κάτι υγιές"

Misfits: I got something to say I raped your mother today and it doesn't matter much to me as long as she spread.

Dead Kennedys: So I kill children I love to see them die I kill children and make their mamas cry.

Black flag: You screamed, you bled, you laid on the floor but now I know you'll leave me no more I love you I love you because, I love you. (Αλίμονο αν δεν υπήρχαν και στίχοι για γυναικοκτονία στην πανκ και από μπάντα που όντως ήταν πολιτικοποιημένη)

View attachment 396989
Ενδιαφέρον θέμα συζήτησης ανοίγεις. Δεν θα σταθώ σ' αυτά που είπε η Μποφίλιου, αλλά νομίζω πως έχει νόημα να δούμε στίχους σε διαφορετικά είδη μουσικής που δεν είναι, ας πούμε αποδεκτοι στην καθημερινότητα.

Ναρκωτικά, φυλακές, ο ρολος της γυναικας, αιμομικτικες σχεσεις, δολοφονιες είναι καποια προχειρα θεματα που μου' ρχονται στο μυαλο, σε αγαπημένα μου τραγούδια.

Υπάρχει δικαιολογία για όλες αυτές τις πράξεις που σκεφτηκε ο καλλιτεχνης όντως ή μήπως τους δικαιολογουμε για να μειώσουμε αυτο που δεν μας αρεσει- ταιριαζει?
Γιατί εγω δεν μπορω να πιστεψω πως οποιος ακούει τραπ ειναι σεξιστης και οποιος ξερω γω ακουει καντρι ειναι αγαπουλας.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Διάβαζα τη συνέντευξη της Μποφίλιου: Νατάσσα Μποφίλιου: 'Για μένα θα ήταν πολύ πιο ασφαλές να μη λέω τίποτα'

Τη ρωτάνε λοιπόν τη γνώμη της για την τραπ και αφού λέει τα γνωστά είναι σεξιστικό, απόλυτος πάτος κλπ τη ρωτάνε ναι αλλά και η πανκ.... Για να απαντήσει "Δεν είναι το ίδιο γιατί η πανκ είναι μια διοχέτευση μιας οργής που έχει κάθε λόγο να υπάρχει. Η πανκ είναι κάτι υγιές."

Διαβάζοντας το μου ήρθαν στο μυαλό οι στίχοι από τοπ συγκροτήματα της πανκ που "είναι κάτι υγιές"

Misfits: I got something to say I raped your mother today and it doesn't matter much to me as long as she spread.

Dead Kennedys: So I kill children I love to see them die I kill children and make their mamas cry.

Black flag: You screamed, you bled, you laid on the floor but now I know you'll leave me no more I love you I love you because, I love you. (Αλίμονο αν δεν υπήρχαν και στίχοι για γυναικοκτονία στην πανκ και από μπάντα που όντως ήταν πολιτικοποιημένη)

View attachment 396989
Your future dream is a shopping scheme
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
8.466
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Ενδιαφέρον θέμα συζήτησης ανοίγεις. Δεν θα σταθώ σ' αυτά που είπε η Μποφίλιου, αλλά νομίζω πως έχει νόημα να δούμε στίχους σε διαφορετικά είδη μουσικής που δεν είναι, ας πούμε αποδεκτοι στην καθημερινότητα.

Ναρκωτικά, φυλακές, ο ρολος της γυναικας, αιμομικτικες σχεσεις, δολοφονιες είναι καποια προχειρα θεματα που μου' ρχονται στο μυαλο, σε αγαπημένα μου τραγούδια.

Υπάρχει δικαιολογία για όλες αυτές τις πράξεις που σκεφτηκε ο καλλιτεχνης όντως ή μήπως τους δικαιολογουμε για να μειώσουμε αυτο που δεν μας αρεσει- ταιριαζει?
Γιατί εγω δεν μπορω να πιστεψω πως οποιος ακούει τραπ ειναι σεξιστης και οποιος ξερω γω ακουει καντρι ειναι αγαπουλας.
Δεν ήθελα τόσο να σχολιάσω του τι στίχους ακούμε (στη ροκ και στη μέταλ είναι χειρότερος πάτος κι απ'την τραπ), περισσότερο το πόσο αυστηροί είμαστε με ότι δεν μας αρέσει και πως θεωρούμε τέχνη και γροθιά στο κατεστημένο ότι μας αρέσει.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Ακούω ροκ-μέταλ γενικά (μου αρέσουν οι Rammstein για παράδειγμα), αλλά δε δίνω έμφαση τόσο πολύ στο στίχο. Κι εκεί έχει "καλλιτέχνες" που "ζωγραφίζουν", όχι με τη θετική έννοια της λέξης στις περισσότερες των περιπτώσεων.
Για μένα μια ειδοποιός διαφορά είναι η γλώσσα, χτυπάει πολύ πιο άσχημα στην πλειοψηφία του (ελληνικού) κόσμου ένας στίχος στα ελληνικά που τον ακούει και τον καταλαβαίνει και μια ηλικιωμένη που ζει σε χωριό σε σχέση με έναν αγγλικό, τον οποίο τουλάχιστον το 50% των Ελλήνων δεν τον καταλαβαίνει καν και το 45% δε δίνει σημασία
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.615
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom