Συζήτηση για το νέο κοροναϊο

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

despoina.s

Member
Μηνύματα
42
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΡΟΛΙΝΟ
Σήμερα πώς είναι απομονωμένοι; Στη γρίπη πώς απομονώνονται; Ακόμη κι αν έχουν εμβολιαστεί διατρέχουν κίνδυνο.

Η απάντηση είναι ότι οι ίδιοι θα επιλέξουν τι θα κάνουν, δε θα τους υποχρεώσει κανείς σε τίποτε. Αν δε θέλουν να απομονωθούν ας μην το κάνουν.
Αυτό είναι το θέμα, ότι αυτοί επιλέγουν να απομονωθούν.
Πώς όμως ; Πού να πάνε όλοι; Πότε;
Πιστεύω πως αυτό το μέτρο (απομόνωση ευπαθών ομάδων) είναι κάτι που για να πετύχει θα πρεπε να είχε προβλεφθεί και οργανωθεί από πολύ πιο πριν... σε παγκόσμιο επίπεδο...
Οι αποφάσεις τώρα, απλά παίρνονται για να προλάβουν τις εξελίξεις...
Κ απλά θα κρατήσω σαν λέξη-κλειδί στη σκέψη μου το "προβλεφθεί"...
Νομίζω πιο εύκολο είναι να συγκεντρώσεις όλους τους υγιείς στη Θεσσαλονίκη να τελειώσουν το μετρό, παρά να απομονώσεις εγκαίρως τους ευπαθείς...(για να ευθυμήσουμε και λίγο...)
 
Last edited:

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Για την ιστορία, το αρχικό σχέδιο των επιστημονικών συμβούλων του Μπόρις όπως το κατάλαβα εγώ ήταν: Φάση 1. Όλοι ελεύθεροι για λίγες μέρες να κολλήσουν αρκετοί για να πάθουν ανοσία (δεν αποκλείουμε τους ευπαθείς ακόμα γιατί θα πάθουν μοναξιά αλλά θεωρούμε ότι στατιστικά έχουν λίγες πιθανότητες να κολλήσουν) Φάση 2. Απόμόνωση των ευπαθών ομάδων, αλλά οι άλλοι συνεχίζουν ελεύθεροι εκτός αν έχουν νοσήσει οπότε αυτο-περιορίζονται. Φάση 3. Κοντά στην μεγάλη κορύφωση απομόνωση όλων και κλείσιμο των σχολείων. Βέβαια την ίδια μέρα (Παρασκευή αν θυμάμαι) που ανακοινώναν το σχέδιο η καμπύλη των κρουσμάτων στο ΗΒ άλλαζε δραματικά κλίση. Τελικά μέσα σε 3 μέρες πήγαμε από την φάση 1 στην φάση 3 κατευθείαν δίνοντας παράλληλα αρκετή οικονομική υποστίριξη. Το θέμα είναι κατά πόσο η φάση 3 είναι βιώσιμη για πολύ καιρό. Κανένας δεν ρισκάρει να πει για πόσο καιρό θα πάμε έτσι. Το μεγάλο πρόβλημα που έχουν εστιάσει όλοι πλέον είναι αν θα αντέξει το σύστημα υγείας και ότι δεν επαρκούν τα τέστ για να κάνουν έλεγχο στο νοσοκομειακό προσωπικό (ενώ κάποιοι διάσημοι έχουν ήδη κάνει τέστ σε ιδιωτικές κλινικές που χρεώνουν εξωφρετικά ποσά προκαλώντας κατακραυγή).
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.471
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Φάση 1. Όλοι ελεύθεροι για λίγες μέρες να κολλήσουν αρκετοί για να πάθουν ανοσία (δεν αποκλείουμε τους ευπαθείς ακόμα γιατί θα πάθουν μοναξιά αλλά θεωρούμε ότι στατιστικά έχουν λίγες πιθανότητες να κολλήσουν)
Έχουμε κάπου πηγή γι' αυτό; Μου φαίνεται κουφό το θέμα μοναξιάς όπως και το ότι τους άφησαν έτσι λάσκα χωρίς να υπάρχει άλλος λόγος.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
547
Likes
4.010
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Διαβασα ενα καλυτερο σεναριο: παιδι σε ευπαθη ομαδα. Πχ τι, το κλειδωνεις σε ενα δωματιο και του πετας φαγητο;
Δεν γινονται αυτα.
Εεεε καλα δεν θα εφαρμοζοταν και 100% η καραντινα σε ευπαθεις ομαδες οπως δεν εφαρμοζεται και τωρα 100% η ολικη καραντινα, απλα η προταση της καραντινας στις ευπαθεις ομαδες και θα προφυλασσε την δημοσια υγεια και θα προστατευε την οικονομια και την κοινωνια καλυτερα! Τωρα αν ψαξεις να βρεις εξαιρεσεις ή υποπεριπτωσεις ή στρεβλωσεις θα βρεις και σε αυτη την προταση προφανως! Ασφαλως δεν θα ηταν παραδεισενια η ζωη με εκεινα τα μετρα οπως δεν ειναι και με αυτα τωρα! Δεν υπαρχει λυση σε περιπτωση πανδημιας που δεν θα εχει νεκρους, απομονωση και πτωση της οικονομιας! Για το μη χειρον βελτιστον μιλαμε!
 

maria_va

Member
Μηνύματα
71
Likes
475
Ωραία τα λέτε και ξεθυμαίνετε εσείς..Αλλά ρε παιδιά είναι καταθλιπτικό να τσακώνεστε ποιος την έχει μεγαλύτερη.. Εξάλλου δεν υπάρχει σωστή λύση..Η μία οδηγεί σε πολλούς θανάτους και η άλλη σε καταστροφή της οικονομίας αν όπως φαίνεται τραβήξει η βαλίτσα..
Καήκαμε όλοι μαζί και θα καιγόμαστε για πολύ καιρό..Εκτός από τις εταιρείες με τα αντισηπτικά και τα χαρτιά υγείας..

Μακαρι να υπήρχε ο μαγικός τρόπος να προστατευθούν οι ευπαθείς ομάδες χωρίς να μπούμε σε pause όλοι αλλά δεν τον βλέπω.. Σήμερα που πήγαινα στο γραφείο να δώσω μάχη να συνεχιστεί η δουλειά υπό αυτές τις συνθήκες έπαθα κατάθλιψη που είδα τα παππουδια να κάνουν πικνικ στην παραλία γιατί είχε και τέλεια μέρα..
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.471
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Άλλο πρόβλημα θα ήταν ότι χρειάζεσαι πολλά και συνεχή τεστ για όλο τον πληθυσμό προκειμένου να ξέρεις ποιος νόσησε και ποιος όχι.

Η μία οδηγεί σε πολλούς θανάτους
Γιατί οδηγεί σε πολλούς θανάτους η καραντίνα των ευπαθών ομάδων;
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Έχουμε κάπου πηγή γι' αυτό; Μου φαίνεται κουφό το θέμα μοναξιάς όπως και το ότι τους άφησαν έτσι λάσκα χωρίς να υπάρχει άλλος λόγος.
Προσπαθώ να το βρώ γραμμένο, νομίζω ήταν σε μια ερώτηση δημοσιογράφου. Εδώ το εξηγεί ως εξής:

Such limitations might last several months and risk "self-isolation fatigue", with people leaving their homes when the epidemic reaches its height.

Many elderly people, who are particularly at risk of developing severe symptoms, are already isolated. Cutting them off from their communities now, when the risks are still relatively low, would create unnecessary difficulties for them.

https://www.bbc.co.uk/news/uk-51865915
 

maria_va

Member
Μηνύματα
71
Likes
475
Γιατί οδηγεί σε πολλούς θανάτους η καραντίνα των ευπαθών ομάδων;
Δεν εννοώ τη δική σου πρόταση. Η δική σου είναι ο μαγικός τρόπος που δεν γίνεται να εφαρμοστεί. Θα έπρεπε να γίνει πριν φτάσουμε εδώ. Και πάλι δύσκολο θα ήταν.
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Που θα τους πηγαιναν δηλαδη, αφου leaving their homes?
Πουθενά. Ο κάθε ένας είναι υπέυθυνος για το τι θα πάθει, όμως αυτό που φοβούνται νομίζω είναι η ψυχολογία των ανθρώπων σε τέτοιες καταστάσεις και νομίζω είναι ένα θέμα μελέτης που μπαίνει στην κουβέντα όταν γίνονται τα μοντέλα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.004
Likes
40.906
Πουθενά. Ο κάθε ένας είναι υπέυθυνος για το τι θα πάθει, όμως αυτό που φοβούνται νομίζω είναι η ψυχολογία των ανθρώπων σε τέτοιες καταστάσεις και νομίζω είναι ένα θέμα μελέτης που μπαίνει στην κουβέντα όταν γίνονται τα μοντέλα.
Νομιζω οτι θεωρησα το leave ως απομακρυνση.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.018
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Εννουσα ακριβως τη φραση leave their homes. Θα εμεναν σπιτι αλλα leave their homes?
Λεει πως θα εφταναν στο αμην απο την απομονωση και θα εβγαιναν απο τα σπιτια τους επειδη δεν θα αντεχαν αλλο
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.693
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom