Συζήτηση για το νέο κοροναϊο

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Ο Βρετανός πρωθυπουργός Μπόρις Τζόνσον εισήχθη απόψε στο νοσοκομείο για να υποβληθεί σε εξετάσεις, ανακοίνωσε η Ντάουνινγκ Στριτ, διευκρινίζοντας ότι η εισαγωγή γίνεται προληπτικά, καθώς ο πρωθυπουργός συνεχίζει να έχει συμπτώματα του κορονοϊού δέκα ημέρες αφότου διαγνώστηκε με τον ιό.

...αραγε τι σκεφτεται?? "α ρε πΧΧΧνα ζωη...τι ηθελα κ εγινα πρωθυπουργος...."
μηπως "κοιτα να δεις...τι ηθελα κ μιλησα για ανοσια αγγελης ο μΧΧΧκας..."
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Τα προαιρετικά τα δοκίμασαν πολλές χωρες και τα παίρνουν πίσω μια μια. Επίσης δεν ακουστηκε πολύ προαιρετικο έτσι που το έγραψες, να τους πάρεις να τους κλείσεις σε ξενοδοχεία.
H ιδέα δεν ήταν να πάνε όλοι στα ξενοδοχεία. Στο σπιτι τους θα απομονωνονταν και μόνο όσοι δεν έχουν αυτή την επιλογή θα κατέφευγαν σε δομές τύπου κρουαζιερόπλοιου ή ξενοδοχείου. Το μεγαλύτερο ποσοστό θα έμενε στα σπίτια του, η στο χωριό ή φιλοξενούμενοι από άλλους ευπαθείς, ουσιαστικά οι ίδιες οι οικογένειες θα απονονωνονταν. Στην Ελλάδα πολύ δύσκολο, απαιτεί ατομική ευθύνη που δεν υπάρχει, είναι αντιλειτουργικα πολλοί αυτοι που χεστηκαν για το αν θα ζήσουν οι ευπαθείς.
 
Last edited:

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Να ρωτήσω κάτι γιατί έχω μπερδευτεί, μπορώ να μεταβώ στο εξοχικό στο οποίο έμενε η γιαγιά για να παρω κάποια πράγματα (φάρμακα κτλ) που τα χρειάζεται ή θα με γράψουν;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
..αραγε τι σκεφτεται?? "α ρε πΧΧΧνα ζωη...τι ηθελα κ εγινα πρωθυπουργος...."
μηπως "κοιτα να δεις...τι ηθελα κ μιλησα για ανοσια αγγελης ο μΧΧΧκας..."
Το πιθανοτερο ειναι να σκέφτεται οτι σύντομα θα εχει ανοσία. Αργα ή γρηγορα ολοι θα υελαμε να έχουμε ανοσία.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Να ρωτήσω κάτι γιατί έχω μπερδευτεί, μπορώ να μεταβώ στο εξοχικό στο οποίο έμενε η γιαγιά για να παρω κάποια πράγματα (φάρμακα κτλ) που τα χρειάζεται ή θα με γράψουν;
Φοβάμαι ότι θα σου πουν να πας στο φαρμακείο να πάρεις αλλα.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Είναι εντός νομού, δεν είναι μόνο τα φάρμακα, είναι και ρουχα κτλ κτλ. Τελικά ισχύει το εντός νομού ή θα πέσει 150αρα;
Η αστυνομία δεν απαντάει σε τέτοια ερωτηματα;
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Μα δεν χρειαζεται να ειναι υποχρεωτικο. Ατομικη ευθυνη δεν λεει το κρατος ; Εχεις την ατομικη ευθυνη να κρινεις αν εισαι 70 ή αν εχεις χρονιο αναπνευστικο νοσημα, αν εισαι ευπαθης ομαδα ή οχι. Αν κρινεις οτι δεν εισαι, δε φταιει το κρατος αν κολλησεις και πεθανεις. Αν κρινεις οτι εισαι, μπορεις να κατσεις σπιτι ή αν δεν μενεις μονος να μεινεις δωρεαν σε ξενοδοχειο που εχει νοικιασει το κρατος.

Προφανως δε θα πιασεις το 100% ετσι. Αλλα θα πιασεις ενα ικανοποιητικο ποσοστο, χωρια να κανεις shut down τη χωρα.
Μιλάς συνεχώς για απομόνωση ευπαθών ομάδων και την προτείνεις εσύ και κάποιοι άλλοι και έχω την εντύπωση ότι δεν ξέρετε καν ποιοι ανήκουν σε αυτές...
Δεν ανήκουν αγαπητέ μόνο οι υπερήλικες σε αυτές τις ομάδες, ούτε αυτοί με τα σοβαρά προβλήματα υγείας. Ανήκουν τόσοι πολλοί που δεν φαντάζεσαι!!
Και μιλάς έτσι απόλυτα είτε με τον ενθουσιασμό της νιότης σου, είτε γιατί δεν έχεις γονείς άνω των 65 ετών ή παππού και γιαγιά εν ζωή ή δεν έχεις καν ανθρώπους που να νοιάζεσαι για αυτούς...
Είμαι 51 ετών απόλυτα υγιής και έχω γύρω μου τόσους ανθρώπους που αγαπώ και ανήκουν σε ευπαθείς ομάδες...
Έναν κουμπάρο 58χρονο καθηγητή Πανεπιστημίου με χρόνιο βρογχικό άσθμα, έναν 53χρονο επιχειρηματία καρκινοπαθή, μια 65χρονη μάνα φίλης μου καρκινοπαθή, φίλους νέους με σοβαρά καρδιολογικά προβλήματα ή άσθμα ή Χ.Α. Π., δύο γονείς 78 ετών, φίλο με παιδί με σοβαρό καρδιολογικό πρόβλημα, συναδέρφους που στα σπίτια τους έχουν νέους συζύγους κάτω των 60 ετών με σοβαρά προβλήματα υγείας κλπ
Πως ακριβώς φαντάζεστε ότι μπορούν να απομονωθούν αυτοί οι άνθρωποι;
Να κάνουμε καινούργια στρατόπεδα συγκέντρωσης τύπου Άουσβιτς για αυτούς;
Σε ένα μήνα θα έχουν πεθάνουν όλοι από κατάθλιψη!!
Δεν βλέπετε τι έγινε με τα γηροκομεία στη Γαλλία; Απομονωμένοι δεν ήταν εκεί οι ηλικιωμένοι; Εκατοντάδες οι νεκροί μέσα σε 1 μήνα!! Τι έγινε; Δεν ήταν αποτελεσματική τελικά αυτή η απομόνωση;
Σταματήστε τις ανέφικτες προτάσεις και αναζητείστε την δική σας ατομική ευθύνη!!
Και εγώ είμαι αγανακτισμένη με τα μέτρα και μένα δεν μου αρέσει το στυλ του Τσιόδρα και εγώ συνεχίζω και πηγαίνω στη δημόσια υπηρεσία μου, αλλά κάνω και υπομονή για αυτούς που αγαπώ και δεν μπορούν να απομονωθούν...
Εάν έχετε καμιά πιο σοβαρή πρόταση πέρα αυτής της απομόνωσης των ευπαθών ομάδων να την ακούσουμε...
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.466
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom