Συζήτηση για το νέο κοροναϊο

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Σήμερα επειδή είχαμε λιγότερα νέα κρούσματα στην Ελλάδα, ο ιεροψάλτης για να μη χαλαρώσουμε άρχισε τις φοβέρες προς τους νέους να μην κυκλοφορούν γιατί μπορεί και αυτοί να βρεθούν στο νοσοκομείο, μια φτηνή κλασική τακτική ψαρώματος νεοσυλλέκτων δηλαδή. Αυτός που του γράφει τους λόγους (γιατί δεν πιστεύω γιατρός να γράφει τέτοιες Φωσκολιάδες κάθε μέρα) θα πρέπει να είναι πολύ χαμηλής νοημοσύνης για να πιστεύει ότι είμαστε τόσο πρόβατα. Ο δε Τσιόδρας θα μπορούσε άνετα να παίξει στο Χωριό και να κάνει το σοφό που θα απαγορεύει στα παιδιά να μπουν μέσα στο δάσος γιατί εκεί βρίσκεται ο αόρατος κίνδυνος.
 
Last edited:

Sevro

Member
Μηνύματα
130
Likes
824
Σήμερα επειδή είχαμε λίγα νέα κρούσματα στην Ελλάδα, ο ιεροψάλτης για να μη χαλαρώσουμε άρχισε τις φοβέρες προς τους νέους να μην κυκλοφορούν γιατί μπορεί και αυτοί να βρεθούν στο νοσοκομείο, μια φτηνή κλασική τακτική ψαρώματος νεοσύλλεκτων δηλαδή. Αυτός που του γράφει τους λόγους, θα πρέπει να είναι πολύ χαμηλής νοημοσύνης για να πιστεύει ότι είμαστε τόσο πρόβατα.
Δε μπορω παντως παρα να αναγνωρισω οτι ειναι εξυπνη η τακτικη τους.

Ξερουνε οτι αν οι νεοι βομβαρδιζονται απ τα πραγματικα γραφηματα απ τα ΜΜΕ (με τα mortality κατω απο 1% για ηλικιες 0-60, και κατω απο 0.5% για μη εχοντες υποκειμενα νοσηματα 0-60) δε θα συμφωνησουνε με τα μετρα της κυβερνησης, μπορει να τα τηρουνε μπορει οχι, αλλα σε καθε περιπτωση θα υπηρχε πολυ μεγαλυτερη αντιδραση και αντιπολιτευση απ οτι τωρα.

Γι αυτο αυτα τα γραφηματα τα αποφευγουμε οπως ο διαολος το λιβανι στα ελληνικα ΜΜΕ (με ηλικιακη κατανομη mortality), παιζουμε 100 φορες τη μερα ιστοριες για τα λιγα θυματα στις ηλικιακες κατηγοριες κατω των 60, φροντιζουμε να ακουγεται συχνα το μοτο "κανεις δεν ειναι ασφαλης", "και οι νεοι νοσουν βαρια", πεταμε καποια ηλικιακα γραφηματα...θετικων (που δεν ενδιαφερει κανεναν απολυτως) ενω αποφευγουμε παντα των νεκρων.

Μιλαμε για πληρως οργανωμενη προσπαθεια κυβερνησης και ΜΜΕ να βαλουν στον κοσμο την σκεψη οτι "κι εσυ κινδυνευεις". Οχι να υπερβαλλουν στο ποσο κινδυνευει ο παππους και η γιαγια (που θα ηταν απλα παραφουσκωμα της αληθειας, αλλα οχι ψεμα). Αλλα να σε πεισουν οτι κινδυνευεις εσυ ο ιδιος.

Οσοι γιατροι (μη εργαζομενοι για υπουργειο καποιας χωρας) εχουν μιλησει με ποσοστα νεκρων ανα ηλικια επιβεβαιωνουν τα γραφηματα που παρεθεσα.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Δεν θα γινουν αυτες οι αστειοτητες με τις μασκες. Καφες με μασκα λεει.
Απ τη στιγμη που θα αρθουν τα μετρα θα κανει ο καθενας οτι νομιζει, δεν υπαρχει ουτε η δυνατοτητα της αστυνομιας να επιβαλλει απαγορευση...ελευθερου στοματος και αγκαλιας, ουτε το νομικο υποβαθρο, ουτε θα γινει αποδεκτο απο τον κοσμο. Μολις μας ανοιξουνε, σχολασε το πανηγυρι τους.
Ακριβώς έτσι λέγανε και για το προφυλακτικό, φυσικά δεν χρειάστηκε η αστυνομία να κάνει τίποτα και από όσο ξέρω ούτε οι δικηγόροι, την λύση την δίνει η ζωή σε αυτές τις περιπτώσεις.
 

Sevro

Member
Μηνύματα
130
Likes
824
Ακριβώς έτσι λέγανε και για το προφυλακτικό, φυσικά δεν χρειάστηκε η αστυνομία να κάνει τίποτα και από όσο ξέρω ούτε οι δικηγόροι, την λύση την δίνει η ζωή σε αυτές τις περιπτώσεις.
Να που συμφωνουμε εδω. Δεν εχω κανενα θεμα με οποιον θελει να φορα μασκες απο μονος του. Εχω θεμα με την επιβολη. Δε μου επιβαλλει κανεις να φοραω προφυλακτικο, φοραω γιατι δεν θελω να κολλησω HIV ή οτιδηποτε αντιστοιχο.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Δε μπορω παντως παρα να αναγνωρισω οτι ειναι εξυπνη η τακτικη τους.
Η τακτική είναι έξυπνη γιατί απευθύνεται σε ένα λαό αποχαυνωμένο απ' την τηλεόραση που δεν μπορεί να ψάξει να διαβάσει τίποτα μόνος του. Θα πάψει να είναι έξυπνη όταν σε 1-2 μήνες θα έχει καταρρεύσει η οικονομία και ενώ άλλες χώρες της Ευρώπης θα βγαίνουν απ' τις καραντίνες έστω και με ένα μικρό ρίσκο αλλά με οικονομίες που θα συνεχίσουν να λειτουργούν, εμείς θα χρειαζόμαστε νέο μνημόνιο. Τότε είναι που αυτοί που σήμερα κρέμονται απ' τα λόγια τους, θα ζητάνε απόδοση ευθυνών.

Κάπου διάβαζα ότι ετοιμάζονται για το δεύτερο κύμα του ιού το φθινόπωρο άρα δε βλέπω να γλιτώνουμε το γύψο για αρκετό καιρό με αυτούς που μπλέξαμε. Το μόνο σίγουρο είναι ότι απ' τις εκφράσεις τους όταν ανακοινώνουν νέα μέτρα βλέπω μια περίεργη ικανοποίηση αντί για συγκαταβατικότητα. Δεν ξέρω αν το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος.
 
Last edited:

Sevro

Member
Μηνύματα
130
Likes
824
Η τακτική είναι έξυπνη γιατί απευθύνεται σε ένα λαό αποχαυνωμένο απ' την τηλεόραση που δεν μπορεί να ψάξει να διαβάσει τίποτα μόνος του. Θα πάψει να είναι έξυπνη όταν σε 1-2 μήνες θα έχει καταρρεύσει η οικονομία και ενώ άλλες χώρες της Ευρώπης θα βγαίνουν απ' τις καραντίνες έστω και με ένα μικρό ρίσκο αλλά με οικονομίες που θα συνεχίσουν να λειτουργούν, εμείς θα χρειαζόμαστε νέο μνημόνιο. Τότε είναι που αυτοί που σήμερα κρέμονται απ' τα λόγια τους, θα ζητάνε απόδοση ευθυνών.
Επειδη το ξερουνε, θα αρχισουμε κι εμεις να βγαινουμε απ την καραντινα τον Μάιο.

Δεν ειναι τυχαιο οτι μια μερα αφου βγηκε στον τυπο οτι η Αυστρια θα αρει μετρα αρχες και μεσα Μαιου, και εξεταζει τετοιο πλανο και η Γερμανια, αρχισε να γινεται συζητηση με ημερομηνιες και στην Ελλαδα. Απλα δε θελουν να ειναι οι 1οι, ωστε σε περιπτωση που δεν παει καλα να μην φανει οτι ειναι οι μονοι που βιαστηκανε.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Αν βγούμε τόσο νωρίς απ' την καραντίνα, τα κρούσματα θα είναι περισσότερα καθημερινά από τώρα γιατί οι άνθρωποι δε λένε να καταλάβουν ότι όσες καραντίνες και να κάνεις οι ασυμπτωματικοί και αυτοί με ήπια συμπτώματα συνεχίζουν να κυκλοφορούν κατά χιλιάδες μέσα στα διαμερίσματα μολύνοντας τα άτομα του περιβάλλοντός τους. Και επειδή οι ειδικοί μας έχουν μια εμμονή με την καταμέτρηση κρουσμάτων και θυμάτων, φαντάσου πώς θα μπορέσουν να εξηγήσουν ότι μετά από μια υποθετική κατάργηση της καραντίνας μέσα στο Μάιο, ξαφνικά τα ημερήσια κρούσματα να έφταναν τα 100 ή 200 ή και περισσότερα, κάτι που συμβαίνει σε πολλές χώρες με παρόμοιο πληθυσμό με την Ελλάδα όπως το Βέλγιο. Ένας πληθυσμός κουρασμένος από καραντίνα πολλών εβδομάδων και ξαφνικά πάλι αύξηση κρουσμάτων, δε νομίζω να το διακινδυνέψουν τόσο νωρίς.

https://www.protothema.gr/koronoios...proetoimazomaste-gia-to-deutero-kuma-tou-iou/Χρειάζεται λοιπόν υπομονή. Ελπίζουμε σε μια μείωση των κρουσμάτων, αλλά σαφώς θα πρέπει να είμαστε προετοιμασμένοι για ένα δεύτερο κύμα του κορωνοϊού, όπως κι αν αυτό έρθει, το φθινόπωρο ή τον επόμενο χειμώνα».

https://www.protothema.gr/greece/ar...ta-metra-prepei-na-kratisoun-10-12-evdomades/
Όπως βλέπεις δεν έχουν ούτε βιασύνη ούτε σκοπό να σταματήσουν τόσο σύντομα τις καραντίνες.
 
Last edited:

drDorothy

Member
Μηνύματα
120
Likes
1.027
Mortality rate βασει ηλικιας στην Ισπανια βασει ηλικιας. Δεδομενα που συμφωνουνε με ολες τις στατιστικες που στην Ελλαδα δεν προβαλλονται στα ΜΜΕ οτι ειναι ελαχιστος ο κινδυνος για τους μη ηλικιωμενους. Και τονιζω ξανα οτι μεσα σε αυτα τα ποσοστα ειναι οι ευπαθεις ομαδες, δηλαδη για εναν στο ηλικιακο γκρουπ 50-59 αν ειναι υγιης δεν εινανι 0.9% το ποσοστο, ειναι μικροτερο.
Επειδή φαντάζομαι εψαξες και δεν τα βρήκες,
https://eody.gov.gr/wp-content/uploads/2020/04/covid-gr-daily-report-20200405.pdf
1586202436592.png

Τα επισήμως ανακοινωμένα νούμερα για την Ελλάδα, αυτά που αποκρύπτουν όπως λες.
Καθε μέρα λενε οτι κινδυνευουν οι ηλικιωμενοι και ευπαθεις, δεν ξερω απο που ενημερωνεσαι, αλλα δεν ανακαλυψες την Αμερική.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Σήμερα επειδή είχαμε λιγότερα νέα κρούσματα στην Ελλάδα, ο ιεροψάλτης για να μη χαλαρώσουμε άρχισε τις φοβέρες προς τους νέους να μην κυκλοφορούν γιατί μπορεί και αυτοί να βρεθούν στο νοσοκομείο, μια φτηνή κλασική τακτική ψαρώματος νεοσυλλέκτων δηλαδή. Αυτός που του γράφει τους λόγους (γιατί δεν πιστεύω γιατρός να γράφει τέτοιες Φωσκολιάδες κάθε μέρα) θα πρέπει να είναι πολύ χαμηλής νοημοσύνης για να πιστεύει ότι είμαστε τόσο πρόβατα. Ο δε Τσιόδρας θα μπορούσε άνετα να παίξει στο Χωριό και να κάνει το σοφό που θα απαγορεύει στα παιδιά να μπουν μέσα στο δάσος γιατί εκεί βρίσκεται ο αόρατος κίνδυνος.
Εγώ θα έβαζα σαν έξτρα και την συνοδεία της Μάρθα Βούρτση στο background, να είναι και πιο glamour!

Κυκλοφορεί ένα ωραίο βιντεάκι στο διαδίκτυο..

"Ο λοιμωξιολόγος Σωτήρης Τσιόδρας στις 25.9.2019 μιλώντας στο CNN Greece: Πρέπει να είμαστε έτοιμοι για αυτό το ενδεχόμενο και γι’ αυτό χρειάζεται απαραίτητα επιτήρηση των στελεχών γρίπης. γίνεται από ένα δίκτυο 100 εργαστηριών σε παγκόσμιο επίπεδο, ώστε να διαπιστώσουμε τυχόν σημαντικές μεταβολές και να ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΟΥΜΕ ΙΟΥΣ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΘΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣΤΟΥΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΑ ΕΜΒΟΛΙΑ. "

Τι.. Όχι;!

 
Last edited:

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Χωρις να θελω να ανοιξω προσωπικη αντιπαραθεση μαζι σου, κανενα κρατος δεν θα μου πει αν θα αγκαλιασω τον φιλο μου. Και θα θελα να δω αστυνομια να περιπολει τα καφε να δει ποιοι φιλοι αγκαλιαζονται και να προσπαθει να κανει συλληψεις γι αυτο. Και ζηλευω τον δικηγορο που θα κανει την 1η class action κατα τετοιου ειδους νομικου τερατουργηματος.
σιγα μην κανουμε αντιπαραθεση...κουβεντα κανουμε.
η απορια μου ειναι οτι εχεις μια σταση "κανενας δεν θα μου πει τι θα κανω"
αν εχεις υιοθετησει αυτη την σταση μονο στο θεμα αυτο καλως.
αν ομως εχεις μια τετοια σταση γενικα, σε ολα, τοτε θα απογοητευτεις...
μονο καπου που επικρατει η αναρχια δεν θα βρεθει καποιος να σου πει τι να κανεις....
η αν πας να ζησεις μονο σου μακρια απο ολους κ ολα

αν υποθεσουμε οτι πας να ζησεις στην Χ χωρα, κ εμφανιζονται πολλα κρουσματα πχ απο τον Εμπολα, κ πει το κρατος μεχρι νεωτερας καντε αυτο κ αυτο , τι θα κανεις? αν μεσα σε αυτο που πρεπει να κανεις εινια να κατι που δεν σου αρεσει?

εγω παντως το ευχομαι κ εσυ κ ο North να εχετε δικιο, κ μαλιστα απο το καλοκαιρι κ μετα να μην ξαναεμφανιστει ο ιος...οπως με την γριππη των χοιρων
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Να που συμφωνουμε εδω. Δεν εχω κανενα θεμα με οποιον θελει να φορα μασκες απο μονος του. Εχω θεμα με την επιβολη. Δε μου επιβαλλει κανεις να φοραω προφυλακτικο, φοραω γιατι δεν θελω να κολλησω HIV ή οτιδηποτε αντιστοιχο.
αυτο ρωταω στο προηγουμενο μηνυμα (δεν μπορεσα να τα κανω ενα)
εχεις θεμα με την επιβολη...αλλα παντου το κρατος σου επιβαλει κατι...παντα θα υπαρχει κατι που δεν μας αρεσει αλλα το επιβαλει ο νομος κ το κρατος
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.461
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom