Συζήτηση για το νέο κοροναϊο

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Nikos86

Member
Μηνύματα
547
Likes
4.011
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Δεν το πιστευει ο Μητσοτακης αυτο.

Το πιστευει ομως μια στρατια "περηφανων Ελληνων" που λενε "εμεις βαζουμε τη ζωη πανω απ την οικονομια, δε μας ενδιαφερει το οικονομικο κοστος".

Υπαρχει μια εξαρση ψευτοπατριωτικης περηφανειας που μετα απο πολλα χρονια παρουσιαζομαστε οτι τα παμε καλα σε σχεση με αλλες χωρες σε κατι, και θελουν να το κρατησουν μεχρι τελους.
Τι καλα παμε παλι τελευταιοι ειμαστε, τους λιγοτερους νεκρους εχουμε, συγκλιση με τον μεσο ορο νεκρων και των αλλων χωρων θελει το πραγμα γιατι το κοβω να μας πετανε εξω απο την Ευρωπαικη Ενωση. Μονο εγω θα κανω σωστες πολιτικες αναλυσεις εδω μεσα? :)
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.038
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Δεν το πιστευει ο Μητσοτακης αυτο.
Ο Μητσοτάκης, δυστυχώς, δεν κυβερνάει αυτή τη στιγμή. Κυβερνάει αυτή η ομάδα ειδικών-λοιμωξιολόγων που φαίνεται να είναι τόσο φανατική και επίμονη στην άποψή της που δεν πρόκειται να άρουν την καραντίνα αν πρώτα δεν αρθεί από παντού και αν δε μηδενιστούν κρούσματα και θύματα πράγμα αρκετά δύσκολο.

Η απορία μου είναι όταν επιστρέψει το δεύτερο κύμα κορώνα το φθινόπωρο ή κάποιο άλλο κύμα εποχικής γρίπης και αρχίζουμε να μετράμε πάλι κρούσματα και θύματα (όπως συνέβαινε όλα τα προηγούμενα χρόνια), η ομάδα ειδικών θα μας ξανακλείσει στα σπίτια μέχρι να μηδενιστούν; Πώς προβλέπουν να ζούμε τα επόμενα χρόνια που ο ιός θα επανέρχεται περιοδικά ανά σεζόν; Θα κόβουμε το λογαριασμό και θα τον στέλνουμε στους Γερμανούς και τους Ολλανδούς;
 
Last edited:

tripakias

Member
Μηνύματα
8.021
Likes
12.109
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Εχω μερες να ασχοληθω με το παρον θεμα και δεν γνωριζω σε τι λεβελ το εχετε φτασει. Να ρωτησω ομως τους ειδικους. Εχετε κανει καποια αναλυση συγκρινοντας Βελγιο και Ολλανδια; Γιατι η Ολλανδια με 50% πληθυσμο περισσοτερο απο τη γειτονισσα εχει παρομοιους (και λιγο λιγοτερους) θανατους;

Να σημειωσω πως το Βελγιο ηταν η τεταρτη ευρωπαικη χωρα (μετα απο Ιταλια, Ισπανια, Γαλλια) που εφαρμοσε lockdown. Οι Ολλανδοι ξερουμε πως το χειριστηκαν μεχρι τωρα το θεμα.
 

Sevro

Member
Μηνύματα
130
Likes
824
Εχω μερες να ασχοληθω με το παρον θεμα και δεν γνωριζω σε τι λεβελ το εχετε φτασει. Να ρωτησω ομως τους ειδικους. Εχετε κανει καποια αναλυση συγκρινοντας Βελγιο και Ολλανδια; Γιατι η Ολλανδια με 50% πληθυσμο περισσοτερο απο τη γειτονισσα εχει παρομοιους (και λιγο λιγοτερους) θανατους;

Να σημειωσω πως το Βελγιο ηταν η τεταρτη ευρωπαικη χωρα (μετα απο Ιταλια, Ισπανια, Γαλλια) που εφαρμοσε lockdown. Οι Ολλανδοι ξερουμε πως το χειριστηκαν μεχρι τωρα το θεμα.
Να αντιγυρισω εγω. Γιατι οι Ολλανδοι, οι Βελγοι, οι Αυστριακοι, οι Δανοι κλπ παροτι εχουν 10πλασιους νεκρους απο μας ουτε κανουν λογο για εθνικη καταστροφη, ουτε για μαχες χαρακωματων, πολεμους και αορατους εχθρους, ουτε τα καναλια τους τρομολαγνουνε σε τετοιο βαθμο, ουτε η κοινωνια ειναι σε φαση "οποιος βγει εξω ειναι εγκληματιας" ; Γιατι χωρες με πολυ περισσοτερους νεκρους απ την Ελλαδα ηδη συζητανε πλανα ανοιγματος σχολειων, επαναφορας στην κανονικοτητα (Νορβηγια, Δανια, Αυστρια ηδη ανακοινωσανε ημερομηνιες) ;
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.038
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Εχω μερες να ασχοληθω με το παρον θεμα και δεν γνωριζω σε τι λεβελ το εχετε φτασει. Να ρωτησω ομως τους ειδικους. Εχετε κανει καποια αναλυση συγκρινοντας Βελγιο και Ολλανδια; Γιατι η Ολλανδια με 50% πληθυσμο περισσοτερο απο τη γειτονισσα εχει παρομοιους (και λιγο λιγοτερους) θανατους;
Δες το βίντεο που μου είχε προτείνει ο @Nikos86 με τη συνέντευξη του επιδημιολόγου Knut Wittkowski που υποστηρίζει ότι η καλύτερη αντιμετώπιση των αναπνευστικών ιών όπως ο κορώνα είναι να παραμένουν οι άνθρωποι έξω ώστε να εξασθενήσει γρήγορα το κύμα, ενώ όταν επιβάλλονται σκληρά μέτρα καραντίνας και κοινωνικής απομάκρυνσης η παρουσία του ιού παρατείνεται μιας και επωάζεται στα σπίτια των ανθρώπων.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.021
Likes
12.109
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Δες το βίντεο που μου είχε προτείνει ο @Nikos86 με τη συνέντευξη του επιδημιολόγου Knut Wittkowski που υποστηρίζει ότι η καλύτερη αντιμετώπιση των αναπνευστικών ιών όπως ο κορώνα είναι να παραμένουν οι άνθρωποι έξω ώστε να εξασθενήσει γρήγορα το κύμα, ενώ όταν επιβάλλονται σκληρά μέτρα καραντίνας και κοινωνικής απομάκρυνσης η παρουσία του ιού παρατείνεται μιας και επωάζεται στα σπίτια των ανθρώπων.
Ευχαριστω αλλα θελω και τη γνωμη των ειδικων του φορουμ που πριν μερες κατηγορουσαν την πολιτικη που εφαρμοζει η Ολλανδια
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Ευχαριστω αλλα θελω και τη γνωμη των ειδικων του φορουμ που πριν μερες κατηγορουσαν την πολιτικη που εφαρμοζει η Ολλανδια
Και οι Ολλανδοι το ιδιο περιμενουν. Πως θα παει. Ολοι το ιδιο παρακολουθουν με περιεργεια.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.021
Likes
12.109
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Και οι Ολλανδοι το ιδιο περιμενουν. Πως θα παει. Ολοι το ιδιο παρακολουθουν με περιεργεια.
Αντε καλα αστα αυτα τωρα κι ελα διπλα που εχω βαλει φωτο να βοηθησεις
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.816
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Γιατί έχουμε διαφορετική κουλτούρα, παιδεία, χαμηλότερο επίπεδο και μεγαλύτερη διαπλοκή. Κέρδισα;
Σύμφωνα με το πανεπιστήμιο " Κλάιν Μάιν " της Μασαχουσέτης ΟΧΙ.
Έπρεπε να βάλεις πρώτα την διαπλοκή ;)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Αντε καλα αστα αυτα τωρα κι ελα διπλα που εχω βαλει φωτο να βοηθησεις
Ενηνερωτικα: η Δανια ανοιγει τα σχολεια σε μια εβδομαδα. Σε 10 μερες θα γινει επανεκτιμηση του μετρου και σε συνδυασμο με τεστ ανοσιας.Περιμενουμε να δουμε.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom