Συζήτηση για το νέο κοροναϊο

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Lazarosblg

Member
Μηνύματα
27
Likes
31
Χθες φύγαμε από Χονγκ Κονγκ και ηρθαμε Σιγκαπούρη για 6 μέρες! Καμία σχέση η αντιμέτωπη του ιού εδώ σε σχέση με το Χονγκ Κονγκ. Στο Χονγκ Κονγκ ελάχιστοι ήταν αυτοί που δεν φορούσαν μάσκα! 5 μέρες ίσως να είδαμε το πολύ 10 άτομα άνευ! Εδώ τώρα πλην εργαζομένων σε καταστήματα υγειονομικού ενδιαφέροντος δεν είδαμε αλλου μάσκες! Στο Χόνγκ Κονγκ μερικές δραστηριότητες είχαν κλείσει όπως το τελεφερίκ που σε πάει στον Βούδα (πας με λεωφορείο) καθώς και τα δρομολόγια προς Μακάο! Επίσης στο ξενοδοχείο κατά το τσεκ ιν (Χονγκ Κονγκ) υπήρξε θερμομετρηση καθώς και κατά την αναχώρηση από το αεροδρόμιο! Στην Σιγκαπούρη μόνο θερμικές κάμερες έχουμε συναντήσει μέχρι στιγμής! Εύχομαι να πραγματοποιηθούν τα ταξίδια σας χωρίς κολλήματα!
 

Ανθηg

Member
Μηνύματα
13
Likes
67
Ο ιος δεν εχει θνησιμότητα σε νεους αλλά όλοι οι νέοι δεν είναι μανιτάρια που φύτρωσαν σε αυτη τη ζωή. Όλοι μας έχουμε ηλικιωμένους ή ανθρώπους που ανήκουν σε ευπαθείς ομάδες. Δηλαδή δεν νοιάζονται μερικοί αν γίνουν φορείς και φύγουν 2-3 άνθρωποι απο τη δική τους χαριτωμένη (κατα τ'αλλα) ανεμελιά; Αναρωτιέμαι ανθρώπινα.
Τη ζωη μου δε θα ήθελα να κολλήσω και να μεταφέρω σε άλλο άνθρωπο και να γίνει το στραβό. Δε με νοιάζει να πεθάνω εγω, με νοιαζουν οι άνθρωποι που αγαπώ να μην κολλήσουν.

Το ταξίδι που πρόκειται να αναβάλλεις ή το καρναβάλι που δεν θα πας δε το κάνεις μόνο για σένα. Κυρίως για τους άλλους. Για αυτούς που αγαπάς. Μη στεναχωριέσαι αν δεν πας ταξίδι σημερα ή αύριο ή αν έχεις πληρώσει πολλά, γιατί τωρα κάνεις ενα ταξίδι ανθρωπιάς. Δε σου δίνετε συνέχεια αυτή η ευκαιρία.
 

poised

Member
Μηνύματα
858
Likes
6.310
Ο ιος δεν εχει θνησιμότητα σε νεους
Ο ιός δεν έχει *μεγάλη* θνησιμότητα σε νέους. Άλλο το καθόλου και άλλο το λίγο. Και αυτό δεν το λέω σαν επιχείρημα ούτε για υπέρ ούτε για κατά απλά για να μην δίνεται λάθος εντύπωση.
 

Ανθηg

Member
Μηνύματα
13
Likes
67
Δυστυχώς θα σε απογοητευσω αλλά μεταφέρεται απο ανθρώπους που ταξίδεψαν. Αν μου λες οτι τωρα έγινε το κακό θα σου πω ότι μπορεί να μεγαλώσει απο την "ανεμελια" και το "ότι να ναι" που έχουν μερικοι σαν μότο. Ο κοροναιος μεταφέρθηκε απέξω δεν γεννήθηκε εδω.

Ο ιός δεν έχει *μεγάλη* θνησιμότητα σε νέους. Άλλο το καθόλου και άλλο το λίγο. Και αυτό δεν το λέω σαν επιχείρημα ούτε για υπέρ ούτε για κατά απλά για να μην δίνεται λάθος εντύπωση.
Δικιο έχεις. Αυτό προβάλλεται και παρασύρθηκα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.930
Likes
40.770
απο τη δική τους χαριτωμένη (κατα τ'αλλα) ανεμελιά;
Ετσι ειναι ο κλασικος Ελληναρας, ανεμελος. Θα παει για ψαρεμα με 9 μποφορ, θα τον ψαχνει το Λιμενικο με κινδυνο της ζωης τους. Θα παει ορειβασια με χιονοθυελλα, θα τον ψαχνουν οι υπηρεσιες με κινδυνο της ζωης τους. YOLO.
Συνηθως μετα λεει "που ειναι το κρατος?"
 
Last edited:

vikara

Member
Μηνύματα
474
Likes
3.966
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησί του Πάσχα
Αν δεν πας ταξίδι δεν αποκλείεται η πιθανότητα να κολλήσεις ... Και αν πας το ταξιδάκι σου δεν σημαίνει ότι θα κολλήσεις...
Κοινώς,αν έχεις τύχη διαβαίνε και ριζικό περπατει....
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.119
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Γενικά αυτά τα σχόλια περί του "ηθικού ζητήματος" τα δέχομαι μόνο από ανθρώπους που δε χρησιμοποιούν συνειδητά καθόλου ΜΜΜ, που δε θα πάνε σινεμά, ή στο μπαράκι ή κάπου με πολύ κόσμο γενικότερα για να προστατεύσουν τον εαυτό τους και όσους αγαπανε. Δεν καταλαβαίνω για ποιό λόγο οι ποτάρες, τα ψωνια, η σινεμαδαρα και η βόλτα του ενός να θεωρούνται πιο ηθικά από το ταξίδι του άλλου (έχω κουραστει να ακούω καθημερινά νύξεις προς τον χ, ψ να ακυρώσει το ταξίδι του από άτομα που κανονίζουν για το τριήμερο εξόδους σε λαιβάδικα). Προσωπικά παίρνω καθημερινά τόσα μα τόσα ΜΜΜ (είμαι εργαζόμενη και δεν οδηγώ), έρχομαι σε κοντινή επαφή στους κλειστούς τους χώρους με απείρως περισσότερους ανθρώπους σε σχέση με όσους θα βρεθώ σε ένα αεροπλάνο, που πραγματικά θεωρώ την πιθανότητα να κολλήσω στην καθημερινότητά μου απείρως μεγαλύτερη από το να συμβεί σε ένα ταξίδι.
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
506
Likes
837
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σεληνη
Ετσι ειναι ο κλασικος Ελληναρας, ανεμελος. Θα παει για ψαρεμα με 9 μποφορ, θα τον ψαχνει το Λιμενικο με κινδυνο της ζωης τους. Θα παει ορειβασια με χιονοθυελλα, θα τον ψαχνουν οι υπηρεσιες με κινδυνο της ζωης τους. YOLO.
Συνηθως μετα λεει "που ειναι το κρατος?"

Εγώ θέλω να ρωτήσω όλους αυτους που δηλώνουν με ισχυρογνωμοσύνη και όχι κάτι άλλο.....εγώ ταξιδεύω στις ....
Και δε υπάρχει περίπτωση να μην πάω. Αν για κάποιο λόγο που απευχομαστε .....(σε ένα μήνα εννοείται ότι δε θα υπάρχει πόλη και χωριό του σύμπαντος που δεν θα έχει συμπτώματα) βρεθούν θετικοί ή να έχουν συμπτώματα ή έχουν καθήσει στο ίδιο τραπέζι με άτομα θετικά, θα έχουν την ευαισθησία να μπουν οικειοθελώς σε καραντίνα για 20 μέρες στη χώρα που θα είναι;
Για να μη πω το άλλο....ποιος πιστεύει ότι θα είναι εκτός οικείας του και θα είναι ήσυχος και ανέμελος ότι όλα καλά.

Υ.Γ. το λέω αυτό που τώρα θα έπρεπε να είμαι στη Σικελία πιθανότητα με άλλους λιγους τουρίστες αλλά ακύρωσα μια μερα πριν φύγω λόγω ισχυρού βήχα και κρυολογήματος μου.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.553
Likes
12.607
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Να σας ρωτήσω και γω....Το πρώτο κρούσμα στη χώρα μας προήλθε από το Δημαρχείο Θεσσαλονίκης και γω εργάζομαι εκεί....Ο χώρος απολυμάνθηκε άμεσα και με το άτομο που νόσησε δεν ήρθαμε σε επαφή ούτε καν στο χωροχρόνο....(αυτή ήρθε στο δημαρχείο βράδυ που εμείς δεν δουλεύουμε) Ηδη από χθες συνειδητοποιώ ότι ...με αποφεύγουν! Ούτε η μάνα μου θέλει να με δει για 15 μέρες λέει για να είμαστε σίγουροι!!
Σημείωση : εργαζόμαστε 800 άτομα σ αυτό το ρημαδοκτίριο! Πως να αντιδράσω στην υπερβολή;;;;
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Αυξάνονται όντως, είναι και αναμενόμενο,και πάλι δε θα ακύρωνα . Συζητιέται βέβαια ακυρωση της μεγάλης τουριστικής έκθεσης στο Βερολίνο την άλλη εβδομάδα, αλλά εκεί μιλάμε για κοντά 200.000 άτομα από 180 χώρες μέσα στους χώρους του εκθεσιακού.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.598
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom